Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dell E6430 - Bardzo niskie taktowania przy podłączonym zasilaczu

Shado2025 05 Lis 2017 01:21 330 14
  • #1 05 Lis 2017 01:21
    Shado2025
    Poziom 9  

Witam, mam pewien problem z laptopem Dell E6430 w wersji z i5 3320M i NVS 5200M.
    Mianowicie, przy podłączonym oryginalnym zasilaczu(65W) taktowania procesora i układu graficznego są dramatycznie niskie(800MHz CPU i 50-200MHz na rdzeniu GPU). Przy pracy na baterii problemu nie ma, SpeedStep i turbo działają normalnie, układ graficzny też bez problemu, pozwala się nawet podkręcić.
    Wydawałoby się oczywiste, zasilacz uszkodzony/nie radzi sobie, ale... Sprawdzałem ten zasilacz na nieco starszym Dellu i tam nie było żadnego problemu, zasilacz od tamtego laptopa(też 65W) podłączony do obecnego powodował takie same objawy.
    Również, przy podłączonym zasilaczu mogę wymusić wyższe taktowanie procesora, więc nie jest to raczej problem zbyt słabego zasilacza.
    W opcjach zasilania pod Win 7 minimalny stan procesora również zmieniałem, jednak nie miało to wpływu na taktowanie przy podłączonym(przy baterii owszem).
    Jest ktoś w stanie coś na ten temat poradzić?
    Pozdrawiam

• #3 05 Lis 2017 02:40
    Ture11
    Poziom 33  

qs300 napisał:
    Może masz uszkodzone gniazdo zasilania, tzn. może nie łączy pin kontrolny, który rozpoznaje właściwy zasilacz.

Tak to właśnie w Dellach wygląda. Gdy laptop Dell nie wie, jaki zasilacz ma podpięty (a informację dostaje po magistrali 1-Wire od samego zasilacza), to ogranicza pobór mocy do minimum i nie chce ładować akumulatora. Miałem taki przypadek nie raz, a w jednym przypadku uszkodzenie było na płycie głównej. Po włożeniu do stacji dokującej może ładować, a z zasilacza - nie.

W Dellach w biosie można włączyć ostrzeżenie o nierozpoznaniu zasilacza. Jeśli takie włączysz i komputer napisze Ci, że zasilacz jest "unknown" - problem jest po stronie interfejsu 1-Wire w laptopie.

Dodano po 1 [minuty]:

Shado2025 napisał:
    Również, przy podłączonym zasilaczu mogę wymusić wyższe taktowanie procesora, więc nie jest to raczej problem zbyt słabego zasilacza.
    W opcjach zasilania pod Win 7 minimalny stan procesora również zmieniałem, jednak nie miało to wpływu na taktowanie przy podłączonym

A tego nie rozumiem, wg. mnie te dwie informacje się wzajemnie wykluczają.

• #5 06 Lis 2017 19:42
    piotr.solek
    Poziom 20  

Zrób podstawowy test diagnostyczny na stronie dell. Wykluczy część błędów.

• #6 06 Lis 2017 21:15
    Shado2025
    Poziom 9  

Po włączeniu monitorowania zasilacza, pokazało informację o wykryciu zasilacza 65W w miejsce 90W. Najprawdopodobniej dostałem może i oryginalny zasilacz, ale na pewno nie od tego Della.
    Rozumiem, że skoro jednak wykryło słabszy zasilacz, to gniazdo zasilania powinno być sprawne?
    Dziwi mnie jednak trochę, że 65W zasilacz nie wystarcza do podstawowego zasilania tego laptopa. Rozumiałbym, gdyby procesor działał normalnie, ew. nie wchodził na turbo, a karta trzymałaby minimalne zegary, ale tutaj oba trzymają absurdalnie niskie taktowania, a mimo to bateria i tak ładuje się beznadziejnie wolno.

Cytat:
    A tego nie rozumiem, wg. mnie te dwie informacje się wzajemnie wykluczają.

Chodziło mi o to, że opcje zasilania nie miały wpływu na automatycznie taktowanie, ale zewnętrznym programem, np. ThrottleStop udało mi się wymusić na sztywno wyższe zegary.

Cytat:
    Zrób podstawowy test diagnostyczny na stronie dell. Wykluczy część błędów.

Test diagnostyczny zrobiłem, brak jakichkolwiek błędów.

• #7 06 Lis 2017 21:19
    sk1977
    Poziom 39  

Sprawdź co masz napisane na tabliczkach znamionowych na laptopie (powinna być podana moc zasilacza) i na zasilaczu.
    Moc zasilacza powinna być także widoczna w BIOSie - sprawdź czy się zgadza.

• #8 06 Lis 2017 21:36
    Shado2025
    Poziom 9  

Na tabliczce znamionowej napisane jest... 19.5V 3,34A/4,62A. Więc domyślam się, że tabliczka może być wspólna dla wersji z integrą i NVS 5200M.
    Zasilacz oczywiście 65W, 19.5V 3,34A.
    Bios wykrywa zasilacz 65W.

• #10 07 Lis 2017 21:08
    piotr.solek
    Poziom 20  

Z moich doświadczenia laptopy Dell ze zintegrowaną kart często mają właśnie 90W lub wyższe zasilacze. Po wpisaniu service tag (na stronie Dell) możesz zerknąć na oryginalną konfigurację z zakupu. Tam znajdziesz jaki model zasilacza był wysłany.

ps 19.5V 3,34A/4,62A odpowiada właśnie 90W zasilaczowi.

• #11 08 Lis 2017 08:53
    qs300
    Poziom 20  

Panowie, miałem przez krótki czas laptopa Dell D531, kupiłem jako rzekomego szrota bez zasilacza, podłączyłem go pod zasilacz HP 90W, ale pracował na zwolnionych obrotach (800MHz). Dedykowany zasilacz do niego to 90W, ale była również informacja, że może pracować na zasilaczu 65W. Zakupiłem dedykowany zamiennik do Della 65W i laptop pracował normalnie, więc raczej wina nie leży po stronie mocy zasilacza, tylko jest coś nie tak z laptopem, skoro ten sam zasilacz pracuje normalnie na innym Dellu.

Dodano po 1 [minuty]:

piotr.solek napisał:
    ps 19.5V 3,34A/4,62A odpowiada właśnie 90W zasilaczowi.

Raczej 65/90W, więc na 65W również powinien normalnie pracować.

• #12 08 Lis 2017 09:32
    nici
    Poziom 33  

W biosie możesz sprawdzić czy poprawnie wykrywa zasilacz i jakiej jest mocy. W moim 6400 tak można było.

• #13 15 Lis 2017 04:30
    Shado2025
    Poziom 9  

Po wymianie zasilacza na mocniejszy(130W), też od Della, problem ustąpił.
    Chociaż dalej wydaje mi się kuriozalne tak znaczne ograniczanie wydajności przy słabszym zasilaczu.

Żeby nie zakładać nowego tematu, jest ktoś może w stanie napisać, czy istnieją jakieś matryce VA/IPS 1600x900 mat, pasujące do tego modelu Della? Obecnie mam HND16_140KT, której kąty widzenia są niestety dość niezadowalające.

• #14 15 Lis 2017 11:41
    nici
    Poziom 33  

Shado2025 napisał:

W biosie wykrywa 130W ?

• #15 15 Lis 2017 15:24
    Shado2025
    Poziom 9  

nici napisał:
    Shado2025 napisał:

W biosie wykrywa 130W ?

Tak

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME