Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Porównianie inwerterów Fronius <> ELNIX

witekem 02 Sty 2018 18:09 23079 138
    FRANCUZIK23
    Poziom 10  
    Witam
    A czy ktokolwiek z piszących "miał w rekach" inwerter ELNIX. Oczywiście poza ( Witekem i Office55 ).
    Ja osobiście posiadam od czerwca ELNIX 5kW 1f. Wybór padła na niego ze względu na prostotę budowy właśnie bez bajerów. No i cenę 2400 zł
    Po kolei dla informacji:
    Nie posiada złączy MC4 - tylko kostki dokładnie nie jest przystosowany do zewnętrznych warunków atmosferycznych tylko na poddaszu lub w pomieszczeniach
    Ten przełącznik na obudowie - przełącza inwerter w tryb serwisowy pozwala wgrywać oprogramowanie i zmieniać parametry przemiennika oraz graniczne układuPorównianie inwerterów Fronius <> ELNIX
    Oprogramowanie pozwala na bieżąco śledzić pracę inwertera załączać wykresy i obserwować wszystko.
    Kolejna fajna sprawa to interfejs przez stronę www
    I następnym co mi najbardziej się podoba to możliwość podłączenia licznika. Ja posiadam licznik POZYTONA model - sLAB 1-fazowy, wielostrefowy licznik energii elektrycznej czynnej i biernej do zabudowy na szynie TH-35. Tu do komunikacji z inwerterem wykorzystywany jest RS-485.
    Fajnie można skonfigurować przesyłanie dziennych raportów na pocztę dzięki nim wiem ile w ciągu doby się wyprodukowało, ile mój dom zużył.
    Jedynie to nie mogę się doprosić o poprawę komunikacji oprogramowania inwertera z serwisem PVmonitor. Nie przesyła informacji o zużyciu mojego domu.
    http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=10250
    Nie mogąc doczekać się na poprawę tego w oprogramowaniu kupiłem i skonfigurowałem zestaw do przesyłania tych informacji na na PVmonitor i teraz mam wszytko jak chciałem. Skorzystałem z tego że licznik posiada dodatkowo złącze impulsowe
    http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=10166
    Jeśli chodzi o serwis to mam bardzo dobre informację - kontakt telefoniczny konkretny i wyczerpujący. Sprawdziłem wszystkie możliwości korzystając z podpowiedzi serwisu jednak gdy już nie udało się nic to wysyłka na serwis pomogła. A czas oczekiwania wysłałem w poniedziałek a w czwartek miałem go w domu. Czyli 3 dni!!!.
    :D :D Jeśli choć trochę pomogłem :D :D
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
    marcinbbb
    Poziom 24  
    Faktycznie strona www inwertera POWALA, odchudzona do granic możliwości, Można ją nawet alfabetem morsa przesłać. Ale za 2400 PLN chciałbym zobaczyć coś ładniejszego.
    Czy nie uważasz że wygląda to o wiele estetyczniej i czytelniej a to podobna półka cenowa, może wisieć na deszczu/śniegu/mrozie.

W aplikacji mobilnej bardzo podobnie

A jak chce to nawet wykres temperatury inwertera mi pokaże z każdego dnia i wiele wiele innych;
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
    PV_Albert
    Poziom 20  
    Jesteście gotowi na zmiany, w sposobie przyłączenia do sieci mikroinstalacji PV, które wejdą w życie od 1 kwietnia?
    [url=]https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3434392.html[/url]
    office55
    Poziom 11  
    My jesteśmy gotowy a czy operatorzy energetyczni tez?
    Wymóg zdalnego odłączenia elektroinstalacji wiąże się z monitoringiem non-stop licznika energii.
    Jest kilka pytań do operatorów.
    - Co jaki czas ma byś 'śledzony' stan licznika, 1, .2, 5.15 czy 30 minut. Czy standardowo - 15 minut.
    - Stały monitoring wymaga wymiany liczników np. na licznik z komunikacją np. GSM - załącznik. Kiedy wymiana?
    - Koszt łączności pokryje operator , czy te koszty przeniesie na użytkownika ?
    - Czy operator energetyczny zwróci prosumentowi za nieuzasadniony pobór przez niego mocy z sieci. Np. operator wyłącza mu instalacje OZE a w tym czasie użytkownik włączy bojer czy żelazko i zamiast ze swojej instalacji pobiera prąd z sieci.
    - Co z magazynowaniem energii w sieci do uzyskania 0.8 wpólczynika wykorzystania energii przez prosumenta.
    - Czy są już centra danych u operatorach monitoringu non-stop liczników. Jakie rejony Polski pierwsze.
    - Kto decyduje i jaki jest algorytm na wyłączenie instalacji , Będzie on dla każdej sieci inny.
    - jaki jest protokół połączenia miedzy licznikiem a inwerterem?
    - Co z ograniczeniem mocy jak klient na dwa, trzy czy więcej inwerterów czy procentowo czy mocowo?
    - Jaka firma wykona prace z wymianą liczników i podłączeniem z inwerterami . Sporo potrzeba ludzi i konieczne szkolenia.
    i wiele innych ...
    I na samym końcu, najważniejsze
    - Czy zaproponowane zmiany są zgodne z konstytucją ? Konstytucjonaliści mówią, że NIE sa zgodne z konstytucją. .
    pilinski
    Poziom 10  
    Witam,

zgodnie z tym, co pisze Witekem:
    witekem napisał:
    Kolejnym elementem co mnie zaciekawiło to czas startu i synchronizacji z siecią energetyczna.
    Fronius po załączeniu potrzebował nawet 100 sekund aby oddawać energie do sieci a inwerter Elnix potrzebuje tylko jedną sekundę i już oddaje prąd do sieci, tak jest tylko jedna sekunda.

to FALOWNIK FIRMY ELNIX W ŻADNYM WYPADKU NIE MOŻE BYĆ PRZYŁĄCZANY DO SIECI POLSKICH OPERATORÓW!!!

Zgodnie z wymogami OSD, które instalator mikroinstalacji oraz zgłaszający podpisuje pod odpowiedzialnością karną:
    Cytat:
    "Instalację Klienta należy wyposażyć w miejscu przyłączenia w urządzenia zabezpieczające przed możliwością podania napięcia do sieci [___OSD___] w sytuacji zaniku napięcia w tej sieci w celu uniknięcia pracy wyspowej tej instalacji. Po zaniku napięcia w sieci [___OSD___] urządzenia wytwórcze zostaną natychmiast odłączone od sieci (maksymalny czas wyłączenia nie dłuższy niż 5s). Ponowne załączenie nastąpi po ustalonej zwłoce czasowej od momentu przywrócenia napięcia w sieci (minimalny czas załączenia nie krótszy niż 30s)."

I to właściwie tyle w temacie.
    witekem
    Poziom 18  
    Kolego Pilinski  piszesz totalne bzdury.

Czas zadziałania inwertera  jest niezależny od operatora. To tak jakbyś zakazał stosowania odbiornika radiowego, który po włączeniu  nie powinien grać szybciej niż 30 sekund  a radia działające zaraz po włączeniu powinny być zabronione. Tak w przypadku radia lampowego twoje założenia będą słuszne ale nie tranzystorowego .
    To samo z TV czy komputerami, jak się szybciej komputer będzie się  uruchamiał to ma być zabroniony.
    Totalna głupota.
    A skąd operator ma wiedzieć, że jak inwerter pracuje to został  włączony sekundę czy 2 minuty wcześniej .
    Dla operatora i przeciwników OZE ten czas to powinna  być godzina .:)  Dla inwerterów starej technologii, gdzie synchronizacja z siecią przebiegała do 150 sekund te 30sekund  to szybko, ale technologia się zmienia chwała Elektronix, że zastosowali super szybki procesor i  bardzo wydajne algorytmy, ze udało im się ten czas zminimalizować  do 1 sekundy, przez to jest najwydajniejszy inwerterem na rynku. Już minęła era 'lampowych' inwerterów; że trzeba czekać 2 minuty aż się nagrzeją i zaczną pracować !
    prose
    Poziom 33  
    witekem napisał:
    A skąd operator ma wiedzieć, że jak inwerter pracuje to został  włączony sekundę czy 2 minuty wcześniej .
    Dla operatora i przeciwników OZE ten czas to powinna  być godzina .  Dla inwerterów starej technologii, gdzie synchronizacja z siecią przebiegała do 150 sekund te 30sekund  to szybko, ale technologia się zmienia chwała Elektronix, że zastosowali super szybki procesor i  bardzo wydajne algorytmy, ze udało im się ten czas zminimalizować  do 1 sekundy, przez to jest najwydajniejszy inwerterem na rynku. Już minęła era 'lampowych' inwerterów; że trzeba czekać 2 minuty aż się nagrzeją i zaczną pracować !

Nie rozśmieszaj mnie nie masz żadnego pojęcia o pracy inwerterów i norm. Chińczyk za 300 zł też się szybko synchronizuje czyżby miał szybki procesor? Inwerter ma zbadać sieć i dopiero się zsynchronizować .dla każdego kraju jest ustalony czas w sekundach w zależności od sieci energetycznej.
    Leon444
    Poziom 23  
    Pomijając fakt techniczny Elbix-a to wzornictwo i wygląd zewnętrzny to jakieś lata 80te zeszłego stulecia, w życiu bym czegoś takiego w kotłowni nie powiesił, radzę popracować trochę nad wzornictwem, bo tak jak pisałem żeby był najlepszy na świecie i najtańszy to ze względów estetycznych nigdy bym się na niego nie zdecydował... nie samym chlebem człowiek żyje...
    prose
    Poziom 33  
    W środku też nie wygląda dobrze. Jak zobaczyłem elektronikę to mi ręce opadły.
    Leon444
    Poziom 23  
    Masz jakieś fotki z wnętrza?
    Tak z ciekawości...
    marcinbbb
    Poziom 24  
    witekem napisał:
    przez to jest najwydajniejszy inwerterem na rynku.

Pewnie z tego powodu tak wielu zachęca do obchodzenia tego inwertera szerokim łukiem.
    witekem
    Poziom 18  
    [quote="marcinbbb"] Nie kupiłeś ich sprzętu i nie znasz go . Wielu sobie chwali i ja też . Polecania godne tym bardziej , ze w Polsce produkowany ! Podobna mi się ich rozwiązanie inwertera ON<>OFF , dwa a jednym. Ciekawe rozwiązanie i jak na razie nie znalazłem takiego produkowane przez inne firmy na grzanie i sieć - chyba ? .
    Ciekawe ile Fronius i SMA otrzymał.
    https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/ar...-od-rzadu-dla-zagranicznych,98,0,2403170.html
    marcinbbb
    Poziom 24  
    witekem napisał:
    Wielu sobie chwali i ja też . Polecania godne tym bardziej , ze w Polsce produkowany ! Podobna mi się ich rozwiązanie inwertera ON<>OFF , dwa a jednym.

Wiesz ten off grid to jest bo ktoś tak napisał jednak nikt nie wie do czego on służy. A samych opinii o Elnix`ie jest tyle co kot napłakał jednak każdy mógł sobie o nim wyrobić opinie po samych filmach na yt.
    O Froniusie, czy SMA próżno szukać negatywnych opinii jednak znaleźć pochlebne jest bardzo łatwo.
    A to że nie kupiłem sprzętu Elnix chyba tylko i wyłącznie dobrze świadczy o mnie i kolegach z forum którzy wybrali oferty konkurencji.
    Rafal2036
    Poziom 7  
    Wypowie się ktoś kto kupił i zainstalował ostatnio Elnixa?
    MichałS
    Poziom 21  
    Po pierwsze filmy z YT o Elnixie są baaardzo nieobiektywne! Nakręcił je jakiś awanturnik i psuje opinię.

Przede wszystkim Elnix kupiony w 2018 nie piszczy! Mam obok SinusPro i Elnix-a i to SinusPro chodzi głośniej.
    Aktualna wersja Elnix-a ma wyświetlacz na którym są najważniejsze parametry zatem PC do podglądu jak najbardziej, ale i "na miejscu" można sprawdzić moc, napięcie, produkcję. Jak zapewne czytaliście w komentarzach do ww filmików jest w nich wiele błędów w tym kluczowe przy obliczeniu sprawności. Kolejna zaleta to konfigurowalnośc wielu parametrów i podgląd pracy poprzez programy dostarczone wraz z inwerterem. Następna zaleta to współpraca z licznikiem energii. Za niewielkie pieniądze kupiłem licznik Pozyton. Po spięciu z Elnixem na PV monitorze mam raportowaną produkcję oraz zużycie.

No i zapomniał bym jeszcze o funkcji ON/OFF Grid. Jest ona przełączana zworką bez napięciową więc gdy potrzebuję dogrzać wodę w zasobniku powiedzmy z 30C na 45C a świeci słońce "pyk" zworkę i mam ciepła wodę.
    Lisciasty
    Poziom 20  
    Ja niedawno montowałem Elnixa. W wolnej chwili opiszę swoje wrażenia, ale laurka to to nie będzie.
    ACCel
    Poziom 21  
    @Lisciasty trzeba było kupić przez internet i zwrócić w ciągu 14 dni :(
    MichałS
    Poziom 21  
    Elnix wyglądem odstaje od np. pancernego Froniusa. Niektóre osoby podnoszą także kwestię braku złączy MC4 na wejściu, ale tak naprawdę w ilu przypadkach łączy się panel bezpośrednio do inwertera? W rzeczywistości brak MC4 upraszcza okablowanie.
    Faktem jest brak wodoszczelności Elnix-a. Nadaje się garażu lub pod zadaszenie.
    artqm777
    Poziom 2  
    MichałS napisał:
    Po pierwsze filmy z YT o Elnixie są baaardzo nieobiektywne! Nakręcił je jakiś awanturnik i psuje opinię.

Przede wszystkim Elnix kupiony w 2018 nie piszczy! Mam obok SinusPro i Elnix-a i to SinusPro chodzi głośniej.
    Aktualna wersja Elnix-a ma wyświetlacz na którym są najważniejsze parametry zatem PC do podglądu jak najbardziej, ale i "na miejscu" można sprawdzić moc, napięcie, produkcję. Jak zapewne czytaliście w komentarzach do ww filmików jest w nich wiele błędów w tym kluczowe przy obliczeniu sprawności. Kolejna zaleta to konfigurowalnośc wielu parametrów i podgląd pracy poprzez programy dostarczone wraz z inwerterem. Następna zaleta to współpraca z licznikiem energii. Za niewielkie pieniądze kupiłem licznik Pozyton. Po spięciu z Elnixem na PV monitorze mam raportowaną produkcję oraz zużycie.

No i zapomniał bym jeszcze o funkcji ON/OFF Grid. Jest ona przełączana zworką bez napięciową więc gdy potrzebuję dogrzać wodę w zasobniku powiedzmy z 30C na 45C a świeci słońce "pyk" zworkę i mam ciepła wodę.

Niestety ale nie masz racji falownik piszczy i to w 2019 roku !!!
    Zworki o której piszesz nie otrzymałem od 2 miesięcy, mimo, że wielokrotnie o tym pisałem, telefonowałem .....
    Mało tego to jest grzejnik a nie falownik czy temperatura układu 83 stopnie to jest normalne już przy 2,2kW? Wentylatory hałasują praktycznie cały czas, a ponoć ten falownik jest do 4600 W lub 4700 W - wtedy to by chyba izolacja spłynęła z wnętrza tego pudła.
    Napięcie w trybie pracy ON ciągle przekracza 252 V i falownik się restartuje po określonym czasie.
    Brak jakiejkolwiek instrukcji do nastawialnych parametrów w ustawieniach przemiennika/ generatora, i nie tylko....
    Stronka www nie działa prawidłowo - nie można przełączyć falownika na wyspę /lub na sieć...
    Jak dzwonię do Firmy Elektronix - To jeden Pan tylko obiecuje, że coś z tym zrobią i na tym się kończy !!!
    Czy mam wymieniać dalej? Jeszcze trochę mają do poprawy- Niech się panowie z Elektronix-a wezmą za robotę, obecnie na pewno nie polecę nikomu tego sprzętu.
    MichałS
    Poziom 21  
    artqm777 napisał:

Zworki o której piszesz nie otrzymałem od 2 miesięcy, mimo, że wielokrotnie o tym pisałem, telefonowałem .....

Ww. zworka to kawałek drucika, przewodu... jak zwał tak zwał.

artqm777 napisał:

Napięcie w trybie pracy ON ciągle przekracza 252 V i falownik się restartuje po określonym czasie.

W większości przypadków odpowiada za to fatalny stan instalacji po stronie klienta. Proponuję zmierzyć napięcie na wyjściu falownika i na przyłączu. 8 czy 10A nie popłynie 1.5mm^2 a tym bardziej "chińskim" przedłużaczem.

artqm777 napisał:

Stronka www nie działa prawidłowo - nie można przełączyć falownika na wyspę /lub na sieć...

Jest wersja SW która to obsługiwała, ale priorytet otrzymała wspomniana wyżej zworka.
    marcinbbb
    Poziom 24  
    Standardowa technika spychologii stosowanej: zworkę zrób se z kawałka drutu, napięcie przekroczone bo sieć ma fatalny stan i wersja softu to też wina użytkownika.

Ale że firma zworki nie dała, napięcie przekroczone pewnie z winy falownika a wersja nie zaktualizowana - nie zawiera tego co umożliwia można powiedzieć kluczowe zadanie czyli wybór on/off grid? To za co oni w firmie biorą pieniądze od użytkowników?
    zasada sprzedaj a użytkownika zostaw z balastem - stąd taka a nie inna opinia o produkcie Eln*x i samej firmie.
    MichałS
    Poziom 21  
    marcinbbb napisał:

Ale że firma zworki nie dała, napięcie przekroczone pewnie z winy falownika a wersja nie zaktualizowana - nie zawiera tego co umożliwia można powiedzieć kluczowe zadanie czyli wybór on/off grid?

Pomimo, że jest to forum techniczne nie padła odpowiedź na pytanie jaki jest przekrój przewodów i napięcia na wyjściu inwertera oraz na przyłączu. Zatem cały wpis kolegi to kolejny śmieć - niepotrzebne obciążanie Forum.
    mcz1
    Poziom 19  
    Nie wiem czy jest tutaj ktoś kto jest krótkofalowcem i kupił Elnixa. Kolega krótkofalowiec tak zrobił za moją poradą, ale okazało się, ze inwerter tak mocno sieje zakłóceniami, że momentalnie zrezygnował z niego i postanowił odesłać go. Kupił potem GE i Steca i było ok. Fakt, ze 2 lata później GE padło i zamienił je na Froniusa. Jakoś nie narzeka na zakłócenia od Froniusa.
    marcinbbb
    Poziom 24  
    Tak się składa że jestem krótkofalowcem GoodWe i 2 moje solaxy nie sieją nigdzie na KFie cisza i spokój a ukf i vhf rządzi się innymi prawami i tam siać nic nie będzie.

Pan MichałS jak zwykle odnosi się tylko do tego czego nie wiadomo do napięcia i natężenia prądu ale że firma nie dała złączki i nie updatneła softu to jak najbardziej poprawna taktyka ze strony firmy - prawda?
    Niezależnie co będziesz pisał Elnix zawsze będzie na przegranej pozycji jakość gorsza niż chińczyków pierwszej wody, braki w sprzęcie i firma której nic nie interesuje.
    sq5jre
    Poziom 1  
    Witam
    jestem krótkofalowcem i nieszczęśliwym posiadaczem elnix-a i niestety albo energia odnawialna albo hobby, i nadal problemy z www a kaloryfer jest niezły wyłączenia falownika następują gdyż zabezpieczenie termiczne działa
    artqm777
    Poziom 2  
    MichałS napisał:
    marcinbbb napisał:

Ale że firma zworki nie dała, napięcie przekroczone pewnie z winy falownika a wersja nie zaktualizowana - nie zawiera tego co umożliwia można powiedzieć kluczowe zadanie czyli wybór on/off grid?

Pomimo, że jest to forum techniczne nie padła odpowiedź na pytanie jaki jest przekrój przewodów i napięcia na wyjściu inwertera oraz na przyłączu. Zatem cały wpis kolegi to kolejny śmieć - niepotrzebne obciążanie Forum.

Sorry nie miałem czasu odpowiedzieć.. Przekrój 4mm2 napięcie z sieci energetycznej w zakresie 238 -242V. Napięcie z inwertera 252... Uwagi odnośnie śmieci nie będę komentował..

Dodano po 1 [godziny] 43 [minuty]:

Szczerze cały czas jeszcze myślę, że koledzy z Elektronixa się przestaną udzielać na forum w formie spychologii stosowanej. Nie sztuka jest wymyślanie że wszystko jest źle ale u klienta, a nie we własnym sprzęcie. Przecież jakby wszystko było ok, to nie było by tych wpisów. Każdy z nas by zawiesił na ścianie i polecił sprzęt ... Wszedłem na forum żeby się czegoś dowiedzieć. Kupiłem inwerter a nie kaloryfer .. Panowie za co odpowiadają parametry w nastawach przemiennika Ku Kd delta U... Prosze jest szansa się teraz pokazać z dobrej strony... W jakim zakresie każdy z tych parametrów i na co ma wpływ?
    marcinbbb
    Poziom 24  
    Proste wątek ma prawie 2 lata Panowie z Elnixa gdyby chcieli dawno by pokazali że coś robią. Niestety tego nie zrobili w związku z tym ich inwerter ma taką a nie inną opinię i niestety na tę chwilę nic tego nie zmieni. Elnix chciał czy nie chciał zawsze już będzie mieszany z błotem ale na własne życzenie.
    dzius
    Poziom 2  
    Jestem posiadaczem inwertera od początku września. Inwerter 4,4kW 1fazowy.
    Urządzenie posiada wyświetlacz, na którym są prezentowane główne parametry pracy.
    Co do głośnej pracy to ktoś z kolegów trochę przesadza. przy mocy 2,2kW wentylatory (3szt) załączają się sporadycznie i na krótką chwilę, dźwięk pracy nie głośnej niż 30dB (z dużym zapasem). Przy mocy 2,2-2,5kW temp. (50-60st.C) Druga sprawa chyba nikt nie powiesi inwertera w przedpokoju lub salonie- nawet gdyby to był Fronius lub SMA.
    Klasa szczelności - niestety urządzenie musi być montowane w pomieszczeniu.
    Ktoś już o tym wspomniał, faktem jest, że urządzenie bardzo się grzeje (82st.C a pewnie i było by więcej) przy mocy 3,5kW (taką mam teraz maksymalną z paneli) co ok. 5min w optymalnych warunkach następuje termiczne rozłączenie urządzenia na czas ok 10-15s. Trochę denerwujące wiedząc, że urządzenie powinno pracować ciągle z mocą 4,4kW. Rozmawiam z serwisem w tej sprawie. Sprawa w toku.
    Natomiast bardziej niż radiator grzeje się góra obudowy- cokolwiek się tam znajduje (podobno cewka).
    Brak wyjaśnionych nastaw funkcji generatora. Dobrze, że na elektrodzie Ktoś opisał ponieważ odp z serwisu są ogólne i szczątkowe w tej kwestii.
    prose
    Poziom 33  
    dzius napisał:
    Ktoś już o tym wspomniał, faktem jest, że urządzenie bardzo się grzeje (82st.C a pewnie i było by więcej) przy mocy 3,5kW (taką mam teraz maksymalną z paneli) co ok. 5min w optymalnych warunkach następuje termiczne rozłączenie urządzenia na czas ok 10-15s. Trochę denerwujące wiedząc, że urządzenie powinno pracować ciągle z mocą 4,4kW. Rozmawiam z serwisem w tej sprawie. Sprawa w toku.

Mam 3 sztuki inwerterów Mastervolt, Fronius i Eversolar, żaden w upały nie przekroczył 45 stopni, sam widzisz jak ten twój jest niedopracowany, ciekawe jak byś całą moc inwertera wykorzystywał to co będzie się non stop rozłączał to jest jakieś nie normalne.