Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Porównianie inwerterów Fronius <> ELNIX

witekem 02 Sty 2018 18:09 10632 74
    FRANCUZIK23
    Poziom 9  
    Witam
    A czy ktokolwiek z piszących "miał w rekach" inwerter ELNIX. Oczywiście poza ( Witekem i Office55 ).
    Ja osobiście posiadam od czerwca ELNIX 5kW 1f. Wybór padła na niego ze względu na prostotę budowy właśnie bez bajerów. No i cenę 2400 zł
    Po kolei dla informacji:
    Nie posiada złączy MC4 - tylko kostki dokładnie nie jest przystosowany do zewnętrznych warunków atmosferycznych tylko na poddaszu lub w pomieszczeniach
    Ten przełącznik na obudowie - przełącza inwerter w tryb serwisowy pozwala wgrywać oprogramowanie i zmieniać parametry przemiennika oraz graniczne układuPorównianie inwerterów Fronius <> ELNIX
    Oprogramowanie pozwala na bieżąco śledzić pracę inwertera załączać wykresy i obserwować wszystko.
    Kolejna fajna sprawa to interfejs przez stronę www
    I następnym co mi najbardziej się podoba to możliwość podłączenia licznika. Ja posiadam licznik POZYTONA model - sLAB 1-fazowy, wielostrefowy licznik energii elektrycznej czynnej i biernej do zabudowy na szynie TH-35. Tu do komunikacji z inwerterem wykorzystywany jest RS-485.
    Fajnie można skonfigurować przesyłanie dziennych raportów na pocztę dzięki nim wiem ile w ciągu doby się wyprodukowało, ile mój dom zużył.
    Jedynie to nie mogę się doprosić o poprawę komunikacji oprogramowania inwertera z serwisem PVmonitor. Nie przesyła informacji o zużyciu mojego domu.
    http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=10250
    Nie mogąc doczekać się na poprawę tego w oprogramowaniu kupiłem i skonfigurowałem zestaw do przesyłania tych informacji na na PVmonitor i teraz mam wszytko jak chciałem. Skorzystałem z tego że licznik posiada dodatkowo złącze impulsowe
    http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=10166
    Jeśli chodzi o serwis to mam bardzo dobre informację - kontakt telefoniczny konkretny i wyczerpujący. Sprawdziłem wszystkie możliwości korzystając z podpowiedzi serwisu jednak gdy już nie udało się nic to wysyłka na serwis pomogła. A czas oczekiwania wysłałem w poniedziałek a w czwartek miałem go w domu. Czyli 3 dni!!!.
    :D :D Jeśli choć trochę pomogłem :D :D
  • Zasilacze UPS
    marcinbbb
    Poziom 23  
    Faktycznie strona www inwertera POWALA, odchudzona do granic możliwości, Można ją nawet alfabetem morsa przesłać. Ale za 2400 PLN chciałbym zobaczyć coś ładniejszego.
    Czy nie uważasz że wygląda to o wiele estetyczniej i czytelniej a to podobna półka cenowa, może wisieć na deszczu/śniegu/mrozie.

W aplikacji mobilnej bardzo podobnie

A jak chce to nawet wykres temperatury inwertera mi pokaże z każdego dnia i wiele wiele innych;
    PV_Albert
    Poziom 20  
    Jesteście gotowi na zmiany, w sposobie przyłączenia do sieci mikroinstalacji PV, które wejdą w życie od 1 kwietnia?
    [url=]https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3434392.html[/url]
  • Zasilacze UPS
    office55
    Poziom 9  
    My jesteśmy gotowy a czy operatorzy energetyczni tez?
    Wymóg zdalnego odłączenia elektroinstalacji wiąże się z monitoringiem non-stop licznika energii.
    Jest kilka pytań do operatorów.
    - Co jaki czas ma byś 'śledzony' stan licznika, 1, .2, 5.15 czy 30 minut. Czy standardowo - 15 minut.
    - Stały monitoring wymaga wymiany liczników np. na licznik z komunikacją np. GSM - załącznik. Kiedy wymiana?
    - Koszt łączności pokryje operator , czy te koszty przeniesie na użytkownika ?
    - Czy operator energetyczny zwróci prosumentowi za nieuzasadniony pobór przez niego mocy z sieci. Np. operator wyłącza mu instalacje OZE a w tym czasie użytkownik włączy bojer czy żelazko i zamiast ze swojej instalacji pobiera prąd z sieci.
    - Co z magazynowaniem energii w sieci do uzyskania 0.8 wpólczynika wykorzystania energii przez prosumenta.
    - Czy są już centra danych u operatorach monitoringu non-stop liczników. Jakie rejony Polski pierwsze.
    - Kto decyduje i jaki jest algorytm na wyłączenie instalacji , Będzie on dla każdej sieci inny.
    - jaki jest protokół połączenia miedzy licznikiem a inwerterem?
    - Co z ograniczeniem mocy jak klient na dwa, trzy czy więcej inwerterów czy procentowo czy mocowo?
    - Jaka firma wykona prace z wymianą liczników i podłączeniem z inwerterami . Sporo potrzeba ludzi i konieczne szkolenia.
    i wiele innych ...
    I na samym końcu, najważniejsze
    - Czy zaproponowane zmiany są zgodne z konstytucją ? Konstytucjonaliści mówią, że NIE sa zgodne z konstytucją. .
    pilinski
    Poziom 10  
    Witam,

zgodnie z tym, co pisze Witekem:
    witekem napisał:
    Kolejnym elementem co mnie zaciekawiło to czas startu i synchronizacji z siecią energetyczna.
    Fronius po załączeniu potrzebował nawet 100 sekund aby oddawać energie do sieci a inwerter Elnix potrzebuje tylko jedną sekundę i już oddaje prąd do sieci, tak jest tylko jedna sekunda.

to FALOWNIK FIRMY ELNIX W ŻADNYM WYPADKU NIE MOŻE BYĆ PRZYŁĄCZANY DO SIECI POLSKICH OPERATORÓW!!!

Zgodnie z wymogami OSD, które instalator mikroinstalacji oraz zgłaszający podpisuje pod odpowiedzialnością karną:
    Cytat:
    "Instalację Klienta należy wyposażyć w miejscu przyłączenia w urządzenia zabezpieczające przed możliwością podania napięcia do sieci [___OSD___] w sytuacji zaniku napięcia w tej sieci w celu uniknięcia pracy wyspowej tej instalacji. Po zaniku napięcia w sieci [___OSD___] urządzenia wytwórcze zostaną natychmiast odłączone od sieci (maksymalny czas wyłączenia nie dłuższy niż 5s). Ponowne załączenie nastąpi po ustalonej zwłoce czasowej od momentu przywrócenia napięcia w sieci (minimalny czas załączenia nie krótszy niż 30s)."

I to właściwie tyle w temacie.
    witekem
    Poziom 16  
    Kolego Pilinski  piszesz totalne bzdury.

Czas zadziałania inwertera  jest niezależny od operatora. To tak jakbyś zakazał stosowania odbiornika radiowego, który po włączeniu  nie powinien grać szybciej niż 30 sekund  a radia działające zaraz po włączeniu powinny być zabronione. Tak w przypadku radia lampowego twoje założenia będą słuszne ale nie tranzystorowego .
    To samo z TV czy komputerami, jak się szybciej komputer będzie się  uruchamiał to ma być zabroniony.
    Totalna głupota.
    A skąd operator ma wiedzieć, że jak inwerter pracuje to został  włączony sekundę czy 2 minuty wcześniej .
    Dla operatora i przeciwników OZE ten czas to powinna  być godzina .:)  Dla inwerterów starej technologii, gdzie synchronizacja z siecią przebiegała do 150 sekund te 30sekund  to szybko, ale technologia się zmienia chwała Elektronix, że zastosowali super szybki procesor i  bardzo wydajne algorytmy, ze udało im się ten czas zminimalizować  do 1 sekundy, przez to jest najwydajniejszy inwerterem na rynku. Już minęła era 'lampowych' inwerterów; że trzeba czekać 2 minuty aż się nagrzeją i zaczną pracować !
    prose
    Poziom 33  
    witekem napisał:
    A skąd operator ma wiedzieć, że jak inwerter pracuje to został  włączony sekundę czy 2 minuty wcześniej .
    Dla operatora i przeciwników OZE ten czas to powinna  być godzina .  Dla inwerterów starej technologii, gdzie synchronizacja z siecią przebiegała do 150 sekund te 30sekund  to szybko, ale technologia się zmienia chwała Elektronix, że zastosowali super szybki procesor i  bardzo wydajne algorytmy, ze udało im się ten czas zminimalizować  do 1 sekundy, przez to jest najwydajniejszy inwerterem na rynku. Już minęła era 'lampowych' inwerterów; że trzeba czekać 2 minuty aż się nagrzeją i zaczną pracować !

Nie rozśmieszaj mnie nie masz żadnego pojęcia o pracy inwerterów i norm. Chińczyk za 300 zł też się szybko synchronizuje czyżby miał szybki procesor? Inwerter ma zbadać sieć i dopiero się zsynchronizować .dla każdego kraju jest ustalony czas w sekundach w zależności od sieci energetycznej.
    Leon444
    Poziom 20  
    Pomijając fakt techniczny Elbix-a to wzornictwo i wygląd zewnętrzny to jakieś lata 80te zeszłego stulecia, w życiu bym czegoś takiego w kotłowni nie powiesił, radzę popracować trochę nad wzornictwem, bo tak jak pisałem żeby był najlepszy na świecie i najtańszy to ze względów estetycznych nigdy bym się na niego nie zdecydował... nie samym chlebem człowiek żyje...
    prose
    Poziom 33  
    W środku też nie wygląda dobrze. Jak zobaczyłem elektronikę to mi ręce opadły.
    Leon444
    Poziom 20  
    Masz jakieś fotki z wnętrza?
    Tak z ciekawości...
    marcinbbb
    Poziom 23  
    witekem napisał:
    przez to jest najwydajniejszy inwerterem na rynku.

Pewnie z tego powodu tak wielu zachęca do obchodzenia tego inwertera szerokim łukiem.
    witekem
    Poziom 16  
    [quote="marcinbbb"] Nie kupiłeś ich sprzętu i nie znasz go . Wielu sobie chwali i ja też . Polecania godne tym bardziej , ze w Polsce produkowany ! Podobna mi się ich rozwiązanie inwertera ON<>OFF , dwa a jednym. Ciekawe rozwiązanie i jak na razie nie znalazłem takiego produkowane przez inne firmy na grzanie i sieć - chyba ? .
    Ciekawe ile Fronius i SMA otrzymał.
    https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/ar...-od-rzadu-dla-zagranicznych,98,0,2403170.html
    marcinbbb
    Poziom 23  
    witekem napisał:
    Wielu sobie chwali i ja też . Polecania godne tym bardziej , ze w Polsce produkowany ! Podobna mi się ich rozwiązanie inwertera ON<>OFF , dwa a jednym.

Wiesz ten off grid to jest bo ktoś tak napisał jednak nikt nie wie do czego on służy. A samych opinii o Elnix`ie jest tyle co kot napłakał jednak każdy mógł sobie o nim wyrobić opinie po samych filmach na yt.
    O Froniusie, czy SMA próżno szukać negatywnych opinii jednak znaleźć pochlebne jest bardzo łatwo.
    A to że nie kupiłem sprzętu Elnix chyba tylko i wyłącznie dobrze świadczy o mnie i kolegach z forum którzy wybrali oferty konkurencji.
    Rafal2036
    Poziom 7  
    Wypowie się ktoś kto kupił i zainstalował ostatnio Elnixa?