Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

MikroTIK, Pentagram CERBERUS P6342 i P6352 zwiększenie zasięgu.

safbot1st 05 Nov 2017 13:24 771 10
    safbot1st
    Level 43  
    Witam,

Mam pytanie typu "ciemna masa w sieciach". Próbuje zwiększyć zasięg wi-fi przez dodanie dodatkowego routera.

Konstrukcja sieci tu gdzie jestem wygląda tak:
    -budynek A i na nim antena do modemu(?), a potem do routera MikroTik 450G, z niego wyjście kablem do budynku B do routera Pentagram CERBERUS P6342, który rozsyła wi-fi po budynku B.
    P6342 nie posiada wyjść LAN, jedynie żółte wejście WAN. Jest coś w rodzaju autokonfiguracji po podłączeniu MikroTik (nie wiem - pisałem jestem czarna masa).

Co niezwykle idiotyczne, mimo iż antena znajduje się na budynku A nie ma w nim internetu ani kablowego, a wi-fi z bud. B nie dociera.

Pytanie do Was sympatyczni koledzy, jak zrobić internet w bud. A, mając tylko Pentagram CERBERUS P6352, który jak widzę, ma wejście WAN (tak napisano na obudowie).
    Domyślam się, że ISP już tą sprawę przemyślał i stwierdził, że nie da się nic zrobić.
    Może walczę z "wiatrakami", bo P6352 nie ma odpowiedniego układu aby rozsyłać internet z MikroTIK?

Pentagram CERBERUS P6352 pozostał po poprzedniej konfiguracji sieci i ma wejście "wąskie" na wtyczkę telefoniczną. Nowy router ma tylko 1ną szeroką z napisem LAN (czyli zamiennie działającą jako LAN/WAN) także nawet nie da się go skonfigurować nie odłączając internetu od niego.

Dodano po 16 [minuty]:

Podaję szczątkową specyfikację użytych elementów:
    https://www.morele.net/router-pentagram-p-6342-430767/
    https://www.komputronik.pl/product/100823/pen...rberus-adsl2-router-wi-fi-802-11n-p-6351.html
    https://mikrotik.com/product/RB450G
    Widzę, że tak jakby WAN w P6342 był tylko przez RJ-11 w dodatku z dopiskiem (Aneks A; analogowe linie telefoniczne).
    Za to w temacie :
    https://www.forumpc.pl/topic/232348-pentagram-cerberus-p6342-dzia%C5%82anie-jako-ap/
    jest mowa, że 1 port LAN RJ-45 może zmienić się w 1 WAN RJ-45.
  • Helpful post
    bogiebog
    Level 43  
    Narysuj schemat połączeń/budynków.
    safbot1st
    Level 43  
    Code:

__________________                             ________________
    |BUD A                   |                            | BUD B              |
    |antena->Mikrotik  |-----------------------|--------->P6352 |
    |_________________|                             |_______________|

a chcę, aby było:

__________________                             ________________
    |BUD A                   |                            | BUD B              |
    |antena->Mikrotik   |-----------------------|--------->P6352 |
    |                    |         |                            |_______________|
    |________P6342___|

Tutaj schemat jest sprawą już przemyślaną. Chodzi tylko o dodanie routera P6342, aby w BUD A był internet ;)
  • Helpful post
    bogiebog
    Level 43  
    Ustaw P6342 jaki APek.
    safbot1st
    Level 43  
    bogiebog wrote:
    jaki APek.

"jako"? W opcjach wi-fi? Jest tak ustawiony. Tylko skąd on ma brać internet?
    Co więcej jak podłączam się bezpośrednio z MikroTIK do komputera kablem LAN też nie ma internetu, a tak by mi wystarczyło.
    Jedynie po przejściu przez P6352 jest internet. Dosyć dziwne...?!?

Dodano po 15 [minuty]:

Zaczyna coś się wyjaśniać: Z routera MiroTIK kablem internet działa z portu ETH1 i EHT2, a z ETH3 i ETH4 (tak umownie nazywam) jest "sieć niezidentyfikowana" i podaje adres IP do autokonfiguracji.
    Czyli musiałbym wejść w ustawienia MikroTIK? (oczywiście nie mam hasła i loginu).

Dodano po 18 [minuty]:

Piszę z budynku A :D
    @bogiebog Ano naprowadziłeś mnie na istotę sprawy.
    Mianowicie ISP tak "super" ustawił router MicroTIK:

eth1 ->Do budynku B
    eth2 <- z modemu
    eth3 -> do sąsiada (tu jestem kablem LAN podpięty ;P)
    eth4 -> nie podłączony
    eth5 <-/->POE / nie podłączony

Czyli rozumiem, że ISP (zachowam jego dane w tajemnicy) kasuje pieniądze za 2 połączenia, a tylko rozdziela sygnał routerem?
    Czy przez te 2 "linie" sygnał leci niezależnie - jak próbował wmówić mi i sąsiadowi?
  • Helpful post
    bogiebog
    Level 43  
    router2 WIFI jako AP:
    - wyłącz dhcp server
    - zmień lan IP na a.b.c.233 gdzie a.b.c.d to IP routera głównego
    - podłącz router portem LAN do głównego routera.
    safbot1st
    Level 43  
    EDIT:
    Teraz już sobie powinienem poradzić stawiając P6342 pomiędzy MikroTIK i P6352.
    Mam w teorii tylko 1ną "dziurkę" dla siebie, więc...?
    Na razie sąsiad wziął trochę szybsze LTE i lecę kablowo, na jego łączu, którego nie używa. ;)
    Dzięki!!!

Ale nurtuje mnie praktyka ISP. Czy te połączenia moje i sąsiada są niezależne???
    bogiebog
    Level 43  
    safbot1st wrote:
    Ale nurtuje mnie praktyka ISP. Czy te połączenia moje i sąsiada są niezależne???

Co masz na myśli "niezeleżne" ?
    Narysuj i zadaj pytanie.
    safbot1st
    Level 43  
    Rozpisałem wcześniej wyjścia i wejścia z MikroTik 450G:
    eth1 ->Do budynku B
    eth2 <- z modemu od anteny
    eth3 -> do sąsiada (tu jestem kablem LAN podpięty ;P)
    eth4 -> brak netu
    eth5 <-/->POE / brak netu

"Niezależnie", to znaczy, że wychodząc z tego samego routera MikroTIK (ja i sąsiad) ograniczamy sobie nawzajem prędkość internetu?
    W sensie, że jak coś ściągam maksymalną prędkością, to tak jak inne PC w mojej sieci sąsiad dostaje "po transferze"?
    bogiebog
    Level 43  
    Nie rozumiem jak można być podpiętym pod dwa ISP.
    safbot1st
    Level 43  
    Nic w tym dziwnego. Sąsiad miał ISP "X", ale chciał szybciej i teraz ma 2 dostawców LTE i "X".
    Ja mam tylko od "X". Od ISP "X" (umownie nazywam) mamy ja i sąsiad internet z jednego routera: MikroTIK. Prościej nie umiem.
    Jedynie ja mam przydzielone 192.168.5.x, a sąsiad 192.168.6.x.

Pytanie przestaje powoli być aktualne, bo sąsiad przesiadł się na LTE, ale ciągle brzmi podobnie.
    Czy ISP powinien żądać pieniędzy od nas osobno w pełnej kwocie, skoro tylko rozdziela internet routerem, czy rzeczywiście podzielił przepustowość na 2 części i daje nam po "połowie"?
    Pytam, bo nie wiem jak to w praktyce się załatwia.

Dodano po 9 [godziny] 53 [minuty]:

Notabene aktualnie P6342 rozsyła bez konfigurowania z portu w spadku od sąsiada po budynku A, aż się kurzy.
    Nie mam pojęcia, po co zmieniono router wi-fi z P6342 na P6352, skoro wystarczył im jeden?
    Może "gryzie się" z czymś w sieci.

Dodano po 38 [minuty]:

Ogólnie zabawne, że jednak na moich ustawieniach działa - WAN jako ipoe_eth3. ;)
    Advanced Setup -> Ethernet Mode, miast DSL.
    WPA2 AES+TKIP "ssie", bo nie działa poprawnie z moimi kartami Ralink RT2500 i Sagem USB 11g.
    Widać dlatego zmieniono router, a jednak działa AES z WPA.

Dodano po 1 [minuty]:

MikroTIK, Pentagram CERBERUS P6342 i P6352 zwiększenie zasięgu. MikroTIK, Pentagram CERBERUS P6342 i P6352 zwiększenie zasięgu.MikroTIK, Pentagram CERBERUS P6342 i P6352 zwiększenie zasięgu.MikroTIK, Pentagram CERBERUS P6342 i P6352 zwiększenie zasięgu.MikroTIK, Pentagram CERBERUS P6342 i P6352 zwiększenie zasięgu.
    Czyli przy połączeniu równoległym P6342 i P6352 trzeba wyłączyć DHCP w P6342?