Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie serwomechanizmów - Arduino

05 Lis 2017 16:30 489 4
  • Poziom 6  
    Witam.
    Mam pytanie dotyczące zasilania serwomechanizmów. W projekcie chce wykorzystać ich sporo , a dodatkowo 3 z nich będą dosyć mocno obciążone . Wydajność prądowa pinów na płytce nie przekracza 20mA co może stanowić problem bo o ile na serwo lekko obciążne to wystarczy to obawiam się , że w momencie mocnego obciążenia pobór może przekroczyć wydajność i może dojść do uszkodzenia mikrokontrolera . Dlatego pomyslałem , aby serwa zasilać z zasilacza "ładowarki" do tel 5V , 1A co powinno pozwolić na bezpieczne działanie układu . I tutaj pytanie czy mogę serwa zasilać z ładowarki (pod czarny i czerwony) a przewód sygnałowy ( żółty ) podłączyć do płytki i nim sterować . Oczywiście łącząc GND Arduino z masą ładowarki . A jako drugie pytanie mam czy należałoby zastosować kondensatory przy serwach dla niwelowania zakłóceń oraz czy jakiś układ bezpieczeństwa przed nadmiernym poborem . Wiem że pytanie dotyczące Arduino , ale jest raczej natury czysto elektronicznej dlatego umieszczam je tutaj . Serwa użyte to SG 90 Tower Pro mini oraz Standard Futuba 3003 . Dzięki za wszelkie uwagi i odpowiedzi
  • BotlandBotland
  • Pomocny post

Poziom 28  
    Bator11 napisał:
    I tutaj pytanie czy mogę serwa zasilać z ładowarki (pod czarny i czerwony) a przewód sygnałowy ( żółty ) podłączyć do płytki i nim sterować . Oczywiście łącząc GND Arduino z masą ładowarki

Tak, tak właśnie się robi. Warunkiem dobrego działania jest własnie połączenie "GND" zasilacza z GND Arduino.

Co do drugiego pytania - kondensatory filtrujące to zawsze dobry pomysł. Wartość nie jest krytyczna - 47uF do 100uF bedzie ok. Jako zabezpieczenie przed nadmiernym prądem to :
    -Wersja zaawansowana - zasilnie serwa/serw z włączonym w szereg rezystorem mocy o bardzo niskiej rezystancji ( tzw. bocznik ) , pomiar spadku napięcia na nim przez Arduino ADC i obliczenie na tej postawie prądu. Jeśli przekroczy ustawioną wartość, Arduino przestanie sterować serwami.
    - Wersja prosta ; dodanie bezpiecznika topikowego o prądzie zadziałania ok 20% większym niż prąd maksymalny zasilacza.
  • BotlandBotland
  • Poziom 6  
    Dzięki wielkie za odpowiedź . Pozdrawiam

Dodano po 2 [godziny] 9 [minuty]:

Jednak mam jeszcze pytanie dotyczące schematu czy takie połączenie jest dobre ; nie wiem jak rysować złącza gold pin więc narysowałem symbol przyłącza jaki podpowiadał wujek google . Link do schematu https://zapodaj.net/944cf6cff6cf2.jpg.html
  • Pomocny post

Poziom 28  
    Tak, to poprawne połączenie.
  • Poziom 6  
    Uważaj: nawet małe serwa potrafią pociągnąć duże prądy. Z doświadczenia wiem, że sześć serw w modelu RC potrafi przeciążyć zasilanie 2A (do spadku napięcia i powieszenia kontrolera włącznie). Zasilanie Arduino masz osobno, więc brownoutu możesz się nie bać, ale zasilacz 1A do serw to moim zdaniem mało.