Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Poszukiwany mały tani silnik elektryczny 230V

05 Nov 2017 16:42 981 8
  • Level 24  
    Witam.

Znajomy poprosił mnie, bym rozejrzał się za małym silnikiem elektrycznym 230V o małej wadze. Założenie niby jest takie, by silnik ten pracował pracą ciągłą i był w stanie kręcić kołem (średnica 10-15cm) napędzającym wałek liniowy w łożyskach liniowych, coś w rodzaju przekładni do niego. Im dalej zaczep na w/w kółku, tym większy posuw.

Prawdopodobnie będzie miało to służyć przy jakiejś produkcji...

Siła jaka go interesuje zbliżona ma być do silniczka od wycieraczek lub trochę mniejsza, ale by nie dawał łatwo się zatrzymać ręką.
    Obroty mają oscylować w granicach około 30 - 250 regulowane jakimś podstawowym regulatorem lub po prostu ściemniaczem pokojowym.
    Jeśli chodzi o rozruch to w zasadzie będzie bez obciążenia .

Zastanawialiśmy się nad silnikiem od wycieraczek, ale znów dochodzi zasilacz, a elementów ma być jak najmniej.

Nie ukrywam iż napisane spartańsko z czego zdaje sobie sprawę, lecz na silnikach się nie znam, a starałem się zobrazować wszystko po kolei.
    Jakby udało się coś podpowiedzieć będę wdzięczny, gdyż szukam lecz ciężko coś namierzyć.
    [30.03.2021, webinar elektroda] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 38  
    Silnik DC lepszy, sterowanie prostsze, taniej.
  • Level 43  
    Jedyne wyjście to silnik prądu stałego, bo dla prądu zmiennego tylko falownik i silnik 3-fazowy, takie najmniejsze falowniki to 110W.
  • Level 24  
    No dobrze w takim razie jeśli wykorzystałby silnik wycieraczek z regulatorem obrotów, to jaką on ma moc tzn. ten silniczek? Zakładam z tego co znalazłem, że około 10A. I podstawa - czy taki silnik może pracować pracą ciągłą przez np 20 minut?

Przenoszenie akumulatora byłoby conajmniej nieporęczne , a zasilacz musi być odpowiednio mocny.
    Zasilacz do taśm LED 12V 150-200W powinien być dobry
  • Level 30  
    Silnik prądu przemiennego może jak najbardziej być, byle był komutatorowy.
    Zastosuj zwykłą wiertarkę. Do silnika masz gratis przekładnię i regulator.
  • Level 24  
    Już dawno o tym myślałem lecz czy zwykła wiertarka przy małych obrotach przez dłuższy czas nie będzie się grzać? A poza tym wiertarka ma o wiele większe obroty aniżeli potrzeba
  • Level 30  
    koliuk wrote:
    czy zwykła wiertarka przy małych obrotach przez dłuższy czas nie będzie się grzać?
    Napisałeś w poście #4 że ten dłuższy czas to 20min. Tyle z pewnością wytrzyma.

koliuk wrote:
    A poza tym wiertarka ma o wiele większe obroty aniżeli potrzeba
    A co stoi na przeszkodzie dołożyć jeszcze jakieś przełożenie? Zakładając temat pytałeś o sam silnik. Goły silnik ma jeszcze wyższe obroty, a jakoś Ci to nie przeszkadzało.
  • Level 24  
    Zgadza się że można dać przełożenie ale po co komplikować wszystko skoro założenie było do 250 obrotów a zmianę posuwu regulować małym kołem w zależności od montażu od środka uchwytu.

Mniejsza o przepychanki. Potrzebuje konkretnych rozwiązań

Narazie najbardziej racjonalny okazuje się pomysł z silnikiem dc i regulatorem
  • Level 19  
    Silnik od maszyny do szycia plus pedał z regulacją.