Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie kominka z płaszczem z instalacją gazową - wątpliwości

niktniematakiegonick 05 Lis 2017 16:48 357 8
  • #1 05 Lis 2017 16:48
    niktniematakiegonick
    Poziom 2  

Witajcie,

Niedługo przyjdzie mi montować instalację CO. Chcę połączyć kominek z płaszczem z instalacją kotła gazowego w układzie zamkniętym. Każda literatura mówi, że trzeba w takim wypadku zastosować wymiennik. Moje pytanie jest jednak takie - czy jest to niezbędne? Z tego schematu wynikałoby, że nie:

Połączenie kominka z płaszczem z instalacją gazową - wątpliwości

Zaleta jest taka, że odchodzi wspomniany wymiennik i druga pompa. Moim zdaniem na tym schemacie należałoby dodać jeszcze 2 zawory zwrotne i układ pracowałby normalnie, choć z drugiej strony zastanawia mnie jak zachowają się pompy - przy kominku i w kotle, w przypadku gdy pracować będzie tylko jedna z nich. Tzn. jak będzie pracował kocioł, to woda w układzie będzie pchana też na tę przy kominku i odwrotnie - pompa w kominku będzie pchać wodę na kocioł. Czy to jest właśnie ta przyczyna, dla której stosuje się wymiennik? Czy taka praca pompy bez prądu może doprowadzić do jej uszkodzenia? Nie wiem jak zachowuje się pompa w takim wypadku: czy ma jakąś blokadę czy też kręci się zgodnie z jej kierunkiem.

Nie bijcie za laikowe pytania :)

0 8
  • Pomocny post
    #2 05 Lis 2017 17:04
    daro31ie
    Specjalista Automatyk

Kolego ja mam w domu taką instalację bez wymiennika i w układzie zamkniętym.
    Połączenia instalacji mam na zaworach zwrotnych, a sterownik kotła gazowego i kominka są połączone ze sobą.
    Kominek ma zabezpieczenia:
    1- zawór bezpieczeństwa
    2- wężownica schładzająca
    3- regulowany sterownikiem dopływ powietrza.
    4- zasilanie z UPS-a

Instalację robiłem samemu, pracuje od kilku lat bez problemów.

0
  • #3 05 Lis 2017 17:17
    niktniematakiegonick
    Poziom 2  

Wow, dzięki. O taką informację mi chodziło. Rozumiem, że nie będzie problemu z tymi pompami, kiedy jedna będzie pracować, a druga nie? Bo ja planuję niemal identycznie tak jak Ty mieć te 4 punkty, z tym, że akurat do gazu chcę dać osobny sterownik (regulator pokojowy - tygodniowy). który sterowałby tym kotłem (ale to raczej nie byłby problem).

A nie masz może gdzieś zdjęć tej instalacji? Mam sporo pytań, a zerknięcie na zdjęcia pewnie większość by rozwiązała :)

Ciekawi mnie jak to wszystko rozwiązać praktycznie - bo rozumiem, że od kominka musi iść miedzianka (przy samym kominku pewnie "na sztywno"?), a potem można przejść na PEX-Alu-PEX? Gdzie i jakie masz naczynie wzbiorcze? Albo jak daleko z wężownicy/zaworu bezpieczeństwa idzie rura do kanalizacji (PVC) żeby jej nie stopiło.. Pompę z kolei chciałbym zamontować z obejściem, jako już takie ostateczne zabezpieczenie przed brakiem prądu (chyba że nie ma to znaczenia i ciepło i tak nie przejdzie sobie grawitacyjnie?).

0
  • Pomocny post
    #4 05 Lis 2017 19:41
    daro31ie
    Specjalista Automatyk

niktniematakiegonick napisał:
    Wow, dzięki. O taką informację mi chodziło. Rozumiem, że nie będzie problemu z tymi pompami, kiedy jedna będzie pracować, a druga nie? Bo ja planuję niemal identycznie tak jak Ty mieć te 4 punkty, z tym, że akurat do gazu chcę dać osobny sterownik (regulator pokojowy - tygodniowy). który sterowałby tym kotłem (ale to raczej nie byłby problem).

A nie masz może gdzieś zdjęć tej instalacji? Mam sporo pytań, a zerknięcie na zdjęcia pewnie większość by rozwiązała :)

Ciekawi mnie jak to wszystko rozwiązać praktycznie - bo rozumiem, że od kominka musi iść miedzianka (przy samym kominku pewnie "na sztywno"?), a potem można przejść na PEX-Alu-PEX? Gdzie i jakie masz naczynie wzbiorcze? Albo jak daleko z wężownicy/zaworu bezpieczeństwa idzie rura do kanalizacji (PVC) żeby jej nie stopiło.. Pompę z kolei chciałbym zamontować z obejściem, jako już takie ostateczne zabezpieczenie przed brakiem prądu (chyba że nie ma to znaczenia i ciepło i tak nie przejdzie sobie grawitacyjnie?).

Fotki mogę podeslać na maila.
    Od kominka do kotłowni i do rozdzielaczy mam rury miedzane.
    Naczynko mam w kotłowni przy piecu gazowym.
    Rurę z zaworu do kanalizacji również mam miedzianą jak i całee orurowanie kominka.
    Pompkę mam bez obejścia dlatego że u mnie grawitacyjnie układ nie pracuje.
    Układ jest sterowany na:
    Kominek sterownik -msk
    Kocioł gazowy- sterownik isense

0
  • #5 05 Lis 2017 20:08
    niktniematakiegonick
    Poziom 2  

A powiedz mi jeszcze (choć oczywiście inni użytkownicy kominka z płaszczem też są mile widziani w dyskusji!) czy masz tak, że paląc w takim kominku są jakieś "odklejające się płaty" w palenisku? Bo aktualnie mam zwykły kominek (dgp) i jest czyściutko, a paru znajomych mnie ostrzega, że płaszcz daje niską temperaturę i tworzy się niezły syf.

0
  • #6 05 Lis 2017 20:54
    daro31ie
    Specjalista Automatyk

Najważniejsze aby palić suchym drewnem.
    Przed każdym rozpaleniem (w sezonie prawie codziennie) czyszczę szybę i wymiatam kominek.
    Raz w miesiącu czyszczę dokładniej. Czy mam syf? Jak przy kominku.
    Powiem tak. Użytkowałem kilka typów i z płaszczem jest naj...

0
  • #7 05 Lis 2017 21:25
    niktniematakiegonick
    Poziom 2  

Cytat:
    z płaszczem jest naj...

Rozumiem, że najlepsze (a nie najgorsze)? :P

PS. na PW wysłałem mojego maila, będę wdzięczny za wysłanie zdjęć w wolnej chwili.

0
  • #8 06 Lis 2017 06:43
    daro31ie
    Specjalista Automatyk

Powiem tak wcześniej miałem kominek otwarty- nie polecam ( ogromne straty ciepła w sytuacji kiedy nie palimy)
    Kominek z powietrznym rozprowadzeniem ciepła- nie polecam ( słaba wydajność, brudzenie obok wylotów)

0