Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyczny system gaśniczy typu Redetec - alternatywy/porady?

lapsio2 05 Lis 2017 18:24 306 1
  • #1 05 Lis 2017 18:24
    lapsio2
    Poziom 4  

Witam. Jakiś czas temu miałem bardzo poważną i bardzo niebezpieczną awarię UPSa w domu która gdyby miała miejsce podczas mojej nieobecności zapewne skończyłaby się bardzo źle - w najgorszym wypadku pożarem mieszkania. Po tej wpadce kupiłem poważniejszy UPS od APC ale chciałbym jednak dodatkowo zabezpieczyć się przed tego typu wpadkami. Gdy byłem w serwerowni jednego z klientów zauważyłem taki fajny sprzęt:

http://www.redetec.co.uk/main/

Używany obecnie UPS posiada EPO więc wydaje się kompatybilny z tym rozwiązaniem. Czy ktoś ma z czymś takim więcej doświadczenia? Czy są jakieś alternatywy? Może jest ogólnie jakaś lepsza/tańsza metoda na system przeciwpożarowy w pokoju z serwerami? Nie ukrywam że 8k to dla mnie trochę sporo. Jest to zastosowanie typowo domowe ale powiedzmy że wyposażenie pokoju podchodzi pod "piwnicę informatyka" zatem jest tu trochę sprzętu serwerowego itp. Pobór mocy przez sprzęt tu obecny wynosi ok. 2kW na co składa się głównie sprzęt sieciowy i serwery.

0 1
  • #2 07 Lis 2017 08:04
    Kraniec_Internetów
    Poziom 39  

Obudowy/racki u Ciebie raczej nie są szczelne. Pewnie nawet masz w nich solidny przewiew, więc dym może być wykrywany na zewnątrz. Czujnik dymu niedużo kosztuje, do tego jakiś alarm dźwiękowy.
    Jeżeli chcesz mieć prócz tego automatyczny system gaśniczy, możesz spróbować sam coś zbudować. Gaśnica śniegowa (samochodowa?) na elektrozaworze to nieduży wydatek.

Dodano po 6 [minuty]:

Możesz też zrobić system działający niezależnie od stanu zasilania, tj gaśnica już "uruchomiona" a podłączona do jakiegoś plastikowego węża rozprowadzonego po obudowie. Ogień przepala węża w miejscu pożaru i z tego miejsca wylatuje zawartość gaśnicy bezpośrednio na źródło pożaru. Mniej więcej tak jest to rozwiązane w niektórych autobusach.

0