Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kontrakton wpuszczany Satel B-2 - podłączenie

05 Lis 2017 22:10 1023 15
  • Poziom 9  
    Witam
    Zakupiłem jakiś czas temu kontraktony wpuszczane Satela B-2. Nie wiedziałem że jest to typ czujki NO. Z tego co widzę większość kontraktonów na rynku jest typu NC. Czy dla późniejszego funkcjonowania systemu alarmowego będzie to miało jakiekolwiek znaczenie, że kontraktony podłączę w linii 2EOL/NO. Rozumiem, że schemat podłączenia jest identyczny jak dla 2EOL/NC, a później trzeba to odpowiednio skonfigurować w centralce?
    Kontraktony będę montował przed założeniem parapetów, więc chcę uporządkować połączenia, tak aby później do tego nie wracać. Centrala będzie montowana w późniejszym terminie.
  • Poziom 18  
    Czujnik B-2 jest NO poza polem magnetycznym, czyli przy zamkniętym oknie jest zwarty. W centrali masz wybór typ podłączonych czujników.
  • Poziom 9  
    Mam jeszcze pytanko odnośnie przewodów.
    Gość od instalacji rozłożył mi przewody od alarmu. Jak dla mnie wygląda to jakoś dziwnie, bo np. w sypialni gdzie ma być manipulator, czujka ruchu i kontrakton dochodzi jeden 6 -cio żyłowych przewód, zakończony puszką instalacyjną. Dopiero od tej puszki do poszczególnych urządzeń (wymienionych powyżej) odchodzą osobne przewody. Czy to wszystko jest zgodne ze sztuką i będzie poprawnie funkcjonować po podłączeniu?
  • Poziom 41  
    kwojt napisał:
    wygląda to jakoś dziwnie, bo np. w sypialni gdzie ma być manipulator, czujka ruchu i kontrakton dochodzi jeden 6 -cio żyłowych przewód, zakończony puszką instalacyjną. Dopiero od tej puszki do poszczególnych urządzeń (wymienionych powyżej) odchodzą osobne przewody. Czy to wszystko jest zgodne ze sztuką i będzie poprawnie funkcjonować po podłączeniu
    Czy masz już wybraną jakąś centralę? Bo jeśli wybrana ma w sobie możliwość obsługi linii w klawiaturze, to będzie OK, jeśli zaś na tym sześciożyłowym kabelku ma być OD CENTRALI prowadzona magistrala do klawiatury ORAZ linie do tych czujek, to to troszku będzie druciarstowo... Aczkolwiek kumaty instalator to ogarnie i działać będzie w miarę poprawnie.
  • Poziom 9  
    Narazie nic nie wybrałem. Instalator proponuje Satela Integra 128. W momencie kiedy montowałem kontraktony w oknach zastanowił mnie sposób w jaki rozprowadził on przewody. Umówiłem się z nim, że zamontuje sobie kontraktony a podłączeniem całego alarmu zajmie się on. Czy w takim układzie trzeba baczniej przyjrzeć się jego pracy, bo takich miejsc rozgałęźnych w domu jest więcej.
  • Poziom 41  
    kwojt napisał:
    Instalator proponuje Satela Integra 128
    Start z wysokiego C - ale może chodzi o obsługę wielu linii (btw. ile ich będzie?)
    kwojt napisał:
    bo takich miejsc rozgałęźnych w domu jest więcej.
    Trudno powiedzieć, może oszczędza na kabelkach, może grupuje część linii w jedną wspólną - na przykład kontaktrony z jednego pokoju - kilku okien, jako jedna linia ("kontaktrony okna sypialnia")...
    kwojt napisał:
    Czy w takim układzie trzeba baczniej przyjrzeć się jego pracy
    taką kwestię trzeba było z Nim omówić na etapie przygotowań do montażu instalacji. Ja bym tak nie robił, ale znam kilkanaście, w ten sposób zrobionych systemów, które działają bez większych problemów.
    Taka instalacja powinna działać bezproblemowo, choć każde łączenie kabelka to potencjalnie słaby punkt, jeśli do tego instalator okaże się być partaczem, robiącym instalację na odp....ol, to mogą pojawić się problemy. Ale z drugiej strony, porządnie wykonana instalacja będzie trwała i jej użytkowanie nie będzie sprawiało kłopotów.

• Poziom 43  
    sharp napisał:
    kwojt napisał:
    bo takich miejsc rozgałęźnych w domu jest więcej.
    Trudno powiedzieć, może oszczędza na kabelkach,

Na 100% oszczędza na kabelkach - pewnie wycenił tanio i teraz trzeba na czymś wyjść na swoje.

sharp napisał:
    Taka instalacja powinna działać bezproblemowo, choć każde łączenie kabelka to potencjalnie słaby punkt,

Do pierwszej usterki lub konieczności modernizacji.
    Inna sprawa, że zapewnił sobie klienta pod serwis, bo każdy inny skasuje więcej jak mu przyjdzie dochodzić co jest gdzie podłączone i jak połatane.

kwojt napisał:
    zastanowił mnie sposób w jaki rozprowadził on przewody.

Ustalał taki sposób rozprowadzenia okablowania z Tobą czy po prostu tak zrobił i tak ma być? Patrząc na to z boku instalacja będzie bez możliwości ewentualnej modernizacji/rozbudowy. Ew. na drodze wyrafinowanego druciarstwa.
  • Użytkownik usunął konto  

• Poziom 43  
    norbert.s. napisał:
    może pozostałe rozgałęzienia i puszki są przygotowane pod wyprowadzone ekspandery INT-E. Na to Marku nie wpadłeś?

Racja, na to nie wpadłem. Może masz rację.
    Jednak ja mam zwyczaj układania kabli z zapasem. Na etapie pierwotnego projektu nie wpadłbym na układanie kabli pod ekspandery zamiast dociągania kabla na zasadzie: jeden punkt = jeden kabel.
  • Poziom 9  
    norbert.s. napisał:
    Marku, nie szafuj wyrokami i nie oceniaj czyjejś roboty siedząc przed komputerem.
    kwojt napisał:
    w sypialni gdzie ma być manipulator, czujka ruchu i kontrakton dochodzi jeden 6 -cio żyłowych przewód, zakończony puszką instalacyjną.

I nie widzę tu akurat niczego szczególnie podejrzanego i niezgodnego ze sztuką, skoro manipulator Integry ma dwa wejścia linii. Całe lata się tak w CA-6 i CA-10 łączyło i było OK.
    Poza tym, być może pozostałe rozgałęzienia i puszki są przygotowane pod wyprowadzone ekspandery INT-E. Na to Marku nie wpadłeś?

Ogólnie to instalator miał za zadanie zrobić okablowanie alarmu. W jaki sposób za bardzo wnikałem, bo raz że się nie znam a drugie, że po prostu zaufałem jego umiejętnościom. Wydawało mi się, że jeden przewód z centrali to powinno być jedno urządzenie. Okazuje się, że jest inaczej. Jeżeli jednak instalację da się ogarnąć w sposób jaki to opisałem na przykładzie sypialni to dla mnie ok. Z góry uprzedzę, że gość o żadnych ekspanderach nie wspominał. Instalacja dotyczy typowego domu jednorodzinnego - kilkanaście czujek ruchu, trochę kontraktonów, dwa bądź trzy manipulatory, trochę czujników dymu i zalania, jakieś podłączenie pod rekuperator.
    W kilku miejscach jest tak że jeden przewód ma zasilać czujkę ruchu i 1-2 kontraktony, czasem 2 czujki ruchu w różnych pokojach, czasem np. szereg kontraktonów w 4 oknach. Ogólnie nie jest to jakieś skomplikowane i raczej łatwe do zlokalizowania. Chciałem się tylko dowiedzieć czy powinienem rwać sobie włosy z glowy, że trafiłem na jakiegoś amatora od alarmów czy pozwolić mu uzbroić ten alarm do końca i spać spokojnie.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 41  
    norbert.s. napisał:
    zapytaj... CIACH ...czy w sypialni będzie manipulator, czy klawiatura strefowa.
    No właśnie - to tu robi zdecydowaną różnicę: manipulator (załóżmy, że dla tej Integry) bezproblemowo ogarnie te dwie dodatkowe czujki, przy klawiaturze strefowej (jako, że nie ma ona wejść)
    norbert.s. napisał:
    trochę kaszanka
    kwojt napisał:
    Chciałem się tylko dowiedzieć czy powinienem rwać sobie włosy z glowy, że trafiłem na jakiegoś amatora od alarmów czy pozwolić mu uzbroić ten alarm do końca i spać spokojnie.
    Na odległość trudno powiedzieć, ale może to mieć jakiś sens. Jeśli instalator nie popełni jakichś ewidentnych błędów, to nie przekreślałbym takiej instalacji.
  • Poziom 9  
    Te ekspandery to gdzie powinny się znaleźć? W centralce czy tam gdzie następuje rozgałęzienie przewodów?
    W sypialni (na piętrze)chcę mieć możliwość załączania alarmu na noc.
  • Moderator Zabezpieczeń
    Teoretycznie mogą być montowane przy centrali lub jako wyniesione. Aby odpowiedzieć jak to jest u kolegi trzeba znać topologię okablowania, jakie mają być zainstalowane urządzenia ilość żył w kablach. Czyli kolega wrzuca zdjęcie puszek, opisuje który kabel przychodzi z centrali, które idą do czujek i jakich, który ewentualnie odchodzi do kolejnej puszki. Mając takie informacje jesteśmy w stanie rozwiać lub potwierdzić obawy kolegi.
    Samo robienie instalacji " na puszkach" to nie jest standardowe działanie, ale nie znając specyfiki obiektu, warunków wykonania okablowania i zamierzeń instalatora, trudno cokolwiek jednoznacznie oceniać o czym pisali koledzy wcześniej.
    kwojt napisał:
    W sypialni (na piętrze)chcę mieć możliwość załączania alarmu na noc.

Super, ale to chyba uwaga do instalatora ;)
    ... no właśnie a co ten na to, może warto w pierwszej kolejności z nim porozmawiać, poznać jego koncepcję i ewentualnie dopiero wtedy zweryfikować ją na forum.

pozdrawiam

ps. Prośba o wstrzymanie się z dyskusjami- zgadywankami, dopóki autor nie zamieści materiałów dających podstawy do merytorycznej dyskusji.
  • Poziom 9  
    Ok, dziekuję. W tym tygodniu spotykam się z instalatorem i będę wiedział co i jak zamierza on wykonać.

• Poziom 25  
    Jedno jest pewne ... że na etapie układania kabli instalator robi już "druciarstwo"
    Tym bardziej że, autor tematu nie wie co ma mieć zainstalowane poza centralą.
    Oszczędność ? kusi mnie o przekleństwo... ile zaoszczędzi na paru metrach kabla...
    Centrala 128 linii a zmieści się w 16 ?
    Punktów rozgałęźnych jest więcej... (puszek) mam wrażenie że robi to elektryk.
    Wszystko to nie zmienia faktu że , po prawidłowym połączeniu system będzie działać poprawnie.