Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Inteligentny dom z łatwym montażem i na każdą kieszeń!

gulson 06 Nov 2017 10:50 5265 28
Optex
 • #1
  gulson
  System Administrator
  Inteligentny dom z łatwym montażem i na każdą kieszeń!
  Inteligentny dom z łatwym montażem i na każdą kieszeń!
  Nowoczesna technologia zadba o Twój komfort i bezpieczeństwo.

  Wyobraź sobie, że wybierasz się na długo wyczekiwany urlop. Odpoczynek jest wręcz konieczny po wielu miesiącach ciężkiej pracy w nieustającym stresie. Wakacje zostały dokładnie zaplanowane, walizka jest sumiennie spakowana. Z niecierpliwością czekasz na odprawę na lotnisku i wtedy… przypominasz sobie o niezgaszonym świetle w pokoju lub włączonym żelazku. Świecąca bez przerwy przez dwa tygodnie żarówka co prawda nie będzie zagrożeniem dla Twojego mieszkania lub domu, ale podniesie koszty energii – nawet, jeżeli jest energooszczędna. Zdecydowanie gorzej może być z żelazkiem. Całe szczęście, że masz przy sobie telefon i dzięki niemu możesz naprawić błędy wynikające z przedwyjazdowego pośpiechu. Kilka kliknięć i kryzys zażegnany, pora skorzystać z uroków urlopu.

  Brzmi nierealnie? Jak, nie będąc w domu, wyłączyć w nim światło lub wspomniane żelazko? To jednak możliwe, jeśli korzystasz z systemu inteligentnego domu marki Ferguson.

  Czym jest inteligentny dom?

  Zintegrowane systemy zarządzania wywodzą się jeszcze z amerykańskich koncepcji z lat 70. XX wieku. Wówczas dotyczyły one przede wszystkim systemów kontroli zautomatyzowanej produkcji oraz optymalizacji otoczenia na potrzeby rozwoju roślin. W ciągu dekady znaleziono zastosowanie dla podobnych procesów, wdrażanych w budynkach należących do przedsiębiorstw i instytucji. Po niedługim czasie technologia ta zaczęła upowszechniać się w prywatnych nieruchomościach.

  Tak – w dużym skrócie – powstał inteligentny dom, czyli Smart Home, pozwalający połączyć wszystkie funkcjonujące w domu instalacje w jeden, wielofunkcyjny system. Dzięki niemu kompleksowo można obsługiwać m.in. instalację elektryczno-oświetleniową, grzewczą, gazową, przeciwpożarową, system audio-video, urządzenia monitoringu i alarmowe, a także systemy ogrodowe i garażowe.

  Inteligentny dom z łatwym montażem i na każdą kieszeń!

  Jak działa Smart Home?

  Zadaniem systemu jest głównie integrowanie, kontrolowanie, monitorowanie, optymalizowanie i raportowanie takich obszarów funkcjonowania domu czy mieszkania, jak: ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja, filtracja oraz bezpieczeństwo. Te elementy, skupione w jednym mechanizmie, pozwalają na komfortowe i łatwe zarządzanie swoim domem. Zarówno wtedy, gdy są w nim mieszkańcy, jak i wtedy, kiedy są oni nieobecni. Co ciekawe, systemy dostosowują się do preferencji poszczególnych użytkowników przestrzeni. Pozwalają także zaoszczędzić na kosztach eksploatacji mieszkania lub domu.

  Sercem inteligentnego domu jest hub, który nazwać można też centralą lub bramką. To z nim komunikują się pozostałe części systemu, poprzez hub odbywa się sterowanie. Podłączyć do niego można takie moduły, jakie są użytkownikom potrzebne. Do wyboru są m.in.: czujniki wielozadaniowe, temperatury i wilgotności, ruchu, czujki dymu, czujniki czadu, zalania i gazu, a także kamery (wewnętrzne, zewnętrzne i obrotowe) oraz alarmy z lokalizatorami. Innowacją jest Ferguson Smart WiFi Plug, które pozwala na zdalne sterowanie inteligentnym gniazdkiem i np. odłączanie od niego zasilania.

  Dla wielu osób ważny jest wygląd tychże elementów – zostały one zaprojektowane tak, by maksymalnie wtapiały się w otoczenie. Zarówno to, którego design jest nowoczesny, jak i to o klasycznym wystroju. Urządzenia są praktycznie niezauważalne, pracują cicho i są energooszczędne.

  Co ważne, na system Smart Home, który posiada w swojej ofercie marka Ferguson, zdecydować możemy się w każdej chwili. Nie musimy o nim myśleć już na etapie budowy domu czy zmian instalacji, przeprowadzanych w trakcie remontu generalnego mieszkania. Wszystko dzięki temu, iż system bazuje m.in. na bezprzewodowej technologii ZigBee – urządzenia skomunikowane są poprzez protokół, który wykorzystują również sprzęty gospodarstwa domowego renomowanych producentów. Technologię tę znajdziemy więc m.in. w pralkach, klimatyzatorach, ciśnieniomierzach, lampach, inteligentnych żarówkach czy urządzeniach sieci komputerowych. Dodatkowe okablowanie nie jest potrzebne, nie ma zatem problemu z modernizacją istniejących instalacji i ukrywaniem dodatkowych przewodów.  Ile kosztuje Smart Home?

  To, że inteligentny dom jest bezcenny to jedna kwestia, natomiast to, że nie musi on być kosztowny – to kwestia druga. Rozwój nowoczesnych technologii znacznie wpłynął na obniżenie ich cen oraz zwiększenie dostępności dla potencjalnych klientów. Przed zakupem systemu, warto zrobić rozeznanie rynku. Szybko może okazać się, że różnice w cenach poszczególnych „smart elementów” są ogromne, a instalacja podstawowej wersji systemu może stanowić wydatek od 800 do 2000 zł.

  Niektóre marki w cenie 800 zł zaoferować mogą jedynie hub, czyli centralę. Tę kwotę można jednak poświęcić również na SmartHome Security Kit, będący w ofercie marki Ferguson. W podstawowym zestawie znajdują się: Smart Hub, czujnik wielozadaniowy (otwarcia/zamknięcia), czujnik temperatury i wilgotności, czujnik ruchu oraz pilot uzbrajania i rozbrajania systemu. Także pozostałe części systemu, który można dowolnie rozbudowywać, charakteryzuje korzystna cena. Interesując się więc technologiami, swoim komfortem i bezpieczeństwem, warto odwiedzić sklep producenta inteligentnego domu Smart Home.

  Inteligentny dom z łatwym montażem i na każdą kieszeń!

  Dlaczego warto postawić na inteligentny dom?

  Smart Home jest równoznaczny z wieloma korzyściami, które uzyskują jego użytkownicy. Podstawową jest możliwość bieżącego kontrolowania tego, co się w domu dzieje. Także zdalnie. Sterować systemem można dzięki mobilnej aplikacji zainstalowanej w telefonie lub tablecie oraz zastosowanej technologii ZigBee i WiFi – tak dla przykładu można wyłączyć też wcześniej wspominane żelazko. Dodatkowo, to użytkownik decyduje o tym, które instalacje włączyć w system – można zintegrować każdą z nich, można też wybrać tylko niektóre. To pozwala także rozłożyć inwestycje w Smart Home w czasie: nie ma potrzeby jednoczesnego zakupu wszystkich inteligentnych gadżetów, które dostępne są na rynku. Personalizacja systemu dotyczy także zapamiętywania przez niego indywidualnych preferencji mieszkańców domu, co pozwala na stosowanie innych ustawień w każdym z jego pomieszczeń.

  Ogromną zaletą korzystania z inteligentnego domu jest wzrost komfortu i bezpieczeństwa domowników. Systemy mogą być tak opracowane, by wysyłać powiadomienia o rozszczelnieniach instalacji gazowej, pojawieniu się dymu, zalaniu albo włamaniu na posesję. Taki alert może być też równoznaczny z wezwaniem odpowiednich służb, które pomogą uporać się z problemami.

  Niewielkim kosztem można więc jeszcze lepiej zadbać o siebie i pozostałych domowników!

  Więcej informacji

  Artykuł sponsorowany.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • Optex
 • #2
  MULTITECHAM
  Level 13  
  Witam , panowie z Ferguson jak mozna zrobić taki system i nie zrobić sterowania roletami ?.
 • Optex
 • #3
  User removed account
  Level 1  
 • #4
  tronics
  Level 38  
  @drobok - rzecz w tym, że z wyjątkiem bardzo, bardzo drogich systemów żaden nie jest tak naprawdę "inteligentny". To powinno się dokładnie nazywać automatyka budynkowa a nie dom inteligentny. Dodatkowo pełna automatyka to sensory i elementy wykonawcze, tutaj muszę powiedzieć, że jest trochę słabo i z jednymi, i z drugimi.
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  tronics
  Level 38  
  @radek3p - nie rozumiem... jeśli masz np. elektrozamek to:
  a) używasz podtrzymania akumulatorowego by zadziałał przy braku zasilania z sieci
  i/lub
  b) przekręcasz kluczyk i wchodzisz ...
  Podobnie ma się rzecz z innymi komponentami systemu automatyki budynkowej.
 • #7
  User removed account
  User removed account  
 • #8
  tronics
  Level 38  
  Awarie softu? To na rzeczywiście profesjonalnym systemie równie prawdopodobne jak wysypanie się PLC na linii produkcyjnej :) Nie popadajmy w paranoję!
 • #9
  User removed account
  User removed account  
 • #10
  adamkowalski431
  Level 15  
  Ja u siebie jestem w trakcie montazu rolet ktore docelowo w ostatnim rozrachunku beda sterowane smartfonem

  Dodano po 3 [minuty]:

  Jak ktos sam montuje i serwisuje to fajna sprawa. Ale jak trzeba zaplacic to olaboga
 • #11
  victoriii
  Level 18  
  Zdziwiłlbyś się ile jest zabawy z serwisowaniem, poprawianiem softu itp.
 • #12
  marek216

  Level 43  
  Automatyka jest fajna, ale....... integrowanie wszystkiego ze wszystkim w ramach jednego sterownika to nieporozumienie.
  Jak zdechnie jedna centrala sterująca to tracimy:
  - monitoring
  - alarm
  - kontrolę dostępu
  - sterowanie bramami
  - sterowanie roletami
  - sterowanie oświetlenie
  - sterowanie ogrzewaniem/klimatyzacją

  Więc może drożej ale na 100% pewniej, bezpieczniej i skuteczniej jest budować osobne systemy i komunikować je między sobą na różne możliwe sposoby. Choć czy drożej to też nie zawsze bo jak widzę czujniki temperatury do takich systemów po kilkadziesiąt złotych a dokładnie to samo można kupić za dolara lub dwa to się zastanawiam za co ludzie płacą - za "markę"?
 • #13
  tronics
  Level 38  
  @marek216 Jasne, można rozproszony system z autonomicznymi węzłami... ale i tak każdy podsystem będzie w jakiś sposób powiązany z innymi. Jeśli mamy gotowca danego producenta to jest bez większego problemu, jeśli mamy system "custom" z komponentami różnych producentów to mimo standaryzacji i tak czasem trzeba się trochę namachać by to działało razem. Hobbyści mają z jednej strony nieco trudniej (bo komercyjne rozwiązania są "skrojone na miarę" ... kładziemy instalację, wpinamy klocuszki i gra, a DIY to pod górkę), z drugiej nieco łatwiej i dużo taniej z domoticzami, openhabami i arduino...
 • #14
  stani^c
  Level 12  
  Automatyka domowa może być pomocna o ile działa również bez sterownika - jestem w trakcie budowy takiego domu gdzie każdy moduł wykonawczy może być sterowany poprzez www lub sterownik programowalny na podstawie wybranych kryteriów czas/temperatura/logika/komenda ale i przycisk na ścianie który zmienia stan modułu na żądany niezależnie od uprzednio opisanych bajerów.
  Na dzień dzisiejszy nie wodziłem inteligentnego budynku który by oferował tego typu opcje.

  Oferowane na rynku wodotryski nie mają nic wspólnego z inteligentnymi domami w pełnym tego zamierzeniu - wykonują jedynie założone scenariusze. Oferta może być na tyle ciekawa o ile programista wykazał się podczas pisania kodu możliwością dodawania własnych definicji i zmiennych. Nie jest w stanie wykonać niczego czego w niej nie zapisano.

  4 kanałowy termostat elektroniczny + 6 kanałowy sterownik oświetlenia można mieć już za 250zł z zinterpretowaną obsługa przez www
  trochę wiedzy i można pisać własną obsługę oraz scenariusze na domowym serwerze.
  W gotowcu płacisz za prace programisty tego wynalazku

  inteligentny budynek powinien co-najmniej autonomicznie (bez naszej ingerencji)
  - przechodzić w tryb standby (oszczędzać energię odłączając część budynku z której nie korzystamy np zasilanie TV w salonie gdy jesteśmy w sypialni) oraz oszczędzać inne źródła energii (np ciepło naszego domu/mieszkania zasuwając rolety, wodę)
  - wybudzać się z tego trybu w przypadku wykrycia ruchu lub innego zadanego czynnika (np czas, stan czujnika, dźwięk lub komenda głosowa)
  - wszelkie timmery czasowe powinny się uczyć i optymalizować by zwiększyć wydajność i efektywność pracy (nie ma sensu ogrzewać już rano jeśli nikogo nie będzie w domu)
  - identyfikować użytkownika/ów domu i nadawać im prawa dostępu (dziecko nie może grzebać w ustawieniach ogrzewania i nie mowa tu o haśle)
  - interfejs głosowy to już prawie standard ale nie spełnia on wyżej wymienionego punktu.
  - podejmować proste czynności samodzielnie - podlewanie trawników(detektor opadów), wentylacja pomieszczeń (detektor jakości powietrza), zamykanie rolet(stacja meteo) lub włączać wentylator w łazience po czymś grubszym itd...
  - podejmować złożone czynności na podstawie analizy wcześniejszych (wstajesz - pytasz o pogodę, robisz kawę, odsuwasz rolety - wykrywamy analogie i odpalamy kolejne zdarzenia cykliczne jeśli użytkownik wyjdzie z sypialni)
  - automatycznie włączać procedury obronne (pożar, włamanie, zalanie)
  - najważniejsze wiedzieć kiedy to my wiemy co jest najlepsze. (raz sterownik u klienta usilnie zasuwał rolety i nie szło tego cholerstwa zatrzymać - jak się okazał w pokoju padł termometr)
  - przekierowywać domofon z furtki do telefonu w przypadku nieobecności użytkowników
  - obsługiwać domowe media (TV, monitoring, serwer plików etc)
  - umieć się sprzedać (prezentować możliwości interakcji dostępne włącznie dla gości)
  - dbać o siebie (restarty,optymalizacja,autonaprawa systemu)
  - nawet jak wszystko "zdechnie" pozwolić włączyć światło, odsunąć roletę etc z klawisza na ścianie i normalnie żyć

  jeśli macie jakieś pomysły na "inteligentne rozwiązania" to chętnie sprawdzę czy jestem w stanie dodać takowe do mojego iChata - serwer ma jeszcze spore zasoby sprzętowo programistyczne ;)
  Dodano po 22 [minuty]:
  tronics wrote:
  @marek216 Jasne, można rozproszony system z autonomicznymi węzłami... ale i tak każdy podsystem będzie w jakiś sposób powiązany z innymi. Jeśli mamy gotowca danego producenta to jest bez większego problemu, jeśli mamy system "custom" z komponentami różnych producentów to mimo standaryzacji i tak czasem trzeba się trochę namachać by to działało razem. Hobbyści mają z jednej strony nieco trudniej (bo komercyjne rozwiązania są "skrojone na miarę" ... kładziemy instalację, wpinamy klocuszki i gra, a DIY to pod górkę), z drugiej nieco łatwiej i dużo taniej z domoticzami, openhabami i arduino...

  chyba raczej odwrotnie - hobbysta wie czego chce i zapewne wie jak tego dokonać zatem łatwiej mu osiągnąć zamierzony cel własnymi metodami niż przy pomocy gotowca skrojonego na miarę, w którym inteligentnych rozwiązań jest tyle o ile...
  Zaczynałem od "tego typu" gotowych rozwiązań - teraz tylko lan controler
  już z jednym możesz stworzyć cuda o ile masz pojęcie jak tego dokonać, sieci rozproszone zawsze przewyższają sieć scentralizowaną pod każdym względem
  Jednak programowanie założeń w takiej sieci wymaga przewidzenia złożonej ilości awarii podsieci (patrz wyżej fragment z zasuwającymi się roletami)
 • #15
  marek216

  Level 43  
  tronics wrote:
  @marek216 Jasne, można rozproszony system z autonomicznymi węzłami... ale i tak każdy podsystem będzie w jakiś sposób powiązany z innymi.

  Oczywiście że tak, ale usterka jednego nazwijmy to modułu nie powoduje sparaliżowania całości i daje możliwość przejścia na "sterowanie ręczne", spokojną egzystencję i naprawę usterki.
  Scenariusz do takiego klocka: pada centrala i ...... d....pa. Kolejna sprawa, jestem zwolennikiem kabla. Dlaczego? Dlatego, że zakłócenie tego jest stosunkowo proste. Inna sprawa, że na kablach można spokojnie się przepiąć na "sterowanie ręczne" w przypadku awarii modułu.

  tronics wrote:
  Hobbyści mają z jednej strony nieco trudniej (bo komercyjne rozwiązania są "skrojone na miarę" ... kładziemy instalację, wpinamy klocuszki i gra, a DIY to pod górkę)

  Komercyjne rozwiązania nie są krojone na miarę. Na miarę robi się samemu. Kupując klocki jesteś skazany na to co dał ci programista, często milion opcji których nie użyjesz bo to tylko bajery a nie funkcje, a to czego faktycznie potrzebujesz musisz rzeźbić.

  No i co istotne. Nie można tego traktować jako systemu alarmowego a już w żadnym wypadku jako systemu ostrzegania pożarowego. Żaden z czujników PIR ani czujników dymu w takich "systemach" nie posiada stosownych certyfikatów i nie spełnia norm. Więc oparcie na czymś takim np. polisy na dom może okazać się strzałem w kolano, jeśli trafi się na mądrzejszego rzeczoznawcę lub ubezpieczyciel wystąpi o ekspertyzę do firmy zewnętrznej.
 • #16
  stani^c
  Level 12  
  marek216 wrote:
  Scenariusz do takiego klocka: pada centrala i ...... d....pa. Kolejna sprawa, jestem zwolennikiem kabla. Dlaczego? Dlatego, że zakłócenie tego jest stosunkowo proste.

  Na myśl przychodzi mi TV sender (przedłużacz sygnału TV i pilota) który skutecznie zagłuszał większość pasm WiFi w promieniu kilkuset metrów skutecznie utrudniając okolicznym mirkom używanie własnych sieci bezprzewodowych. Co do czujników PIR i smog to się nie zgodzę - w tego typu klockach czujniki mają podstawowe atesty, bez tego klocek nie dostałby certyfikatu CE - notabene sensory użyte w nich są identyczne z sensorami z chińskiej masówki (sam klocek to chińska masówka - doprogramowana w UE) - te drugie nie koniecznie muszą spełniać rygorystyczne normy ale i nie wszystkie są beznadziejne - montuje sporo PIR po 3zł/szt i mało kiedy który ma awarie lub działa nieprawidłowo, a jeśli już, to spowodowana jest ona kiepską jakością plastiku soczewek (czasem obrót soczewki wystarczy by usunąć usterkę)
 • #17
  marek216

  Level 43  
  stani^c wrote:
  Co do czujników PIR i smog to się nie zgodzę - w tego typu klockach czujniki mają podstawowe atesty, bez tego klocek nie dostałby certyfikatu CE

  O Panie! Co ma CE do certyfikatów zabezpieczeń SSWIN czy PPOŻ?
  Tak się składa, że mam certyfikat jednego z producentów "inteligentnych domów" ale na szkoleniu po serii pytań właśnie o czujniki PIR i PPOŻ nie dostaliśmy ŻADNEJ informacji odnośnie spełnienia norm, przeprowadzonych testów czy certyfikatów.

  stani^c wrote:
  montuje sporo PIR po 3zł/szt i mało kiedy który ma awarie lub działa nieprawidłowo,

  Czyli uważasz, że jeśli w obiekcie z takim czujnikiem dojdzie do kradzieży i czujnik nie zadziała lub da się prosto obejść to jesteś kryty i ubezpieczyciel radośnie wypłaci kasę? Pewnie tak, do czasu natrafienia na mądrego rzeczoznawcę. Ubezpieczyciele widząc co sie dzieje na rynku i czym klienci "ochraniają" swoje domy kładą nacisk na szkolenie rzeczoznawców żeby jednak wykręcić się do płacenia. Rzecz kolejna - system alarmowy powinien przechodzić okresowe przeglądy, ich brak to standardowe zaniedbanie, a dla ubezpieczyciela doskonały powód do niewypłacenia odszkodowania.

  Poniższy link wyczerpuje tematu ale powinno otworzyć oczka, bo jak widać niektórym wydaje się to wszystko bardzo proste, cuda się dzieją jak coś się stanie.
  https://www.mieszkajbezpiecznie.pl/artykuly/120,alarmy-domowe-a-ubezpieczenie/
 • #18
  stani^c
  Level 12  
  marek216 wrote:
  Czyli uważasz, że jeśli w obiekcie z takim czujnikiem dojdzie do kradzieży i czujnik nie zadziała lub da się prosto obejść to jesteś kryty i ubezpieczyciel radośnie wypłaci kasę?

  może nie to miałem na myśli, ale było by spoko.
  Obecnie systemy nie opierają się wyłącznie na jednym typie czujnika, więc ryzyko "niezadziałania" jednego jest wkalkulowane.
  Ja osobiście montuje kilkanaście pir w celu detekcji czy i jak użytkownik przemieszcza się po obiekcie/budynku dodatkowo są kamery z mikrofonami do tego dochodzą bariery i czujniki zbliżeniowe czujniki otwarcia drzwi i okien oraz kilka linii powiadamiania MMS/SMS mail i tradycyjnie akustyczno optyczne.
  Oczywiście każde z tych zabezpieczeń da się obejść tak razem jak i z osobna.

  Sam mam dom który przez 80% dnia stoi pusty na odludziu. Miałem co-najmniej kilkanaście prób włamania lub wtargnięcia na posesje - na szczęście wszystkie nieudane. Nie zależy mi na odszkodowaniu ubezpieczyciela lecz w głównej mierze niezawodności systemu.
  Alarm Satela (spełnia opisaną przez ciebie normę, a jego czujniki PIR są takie same jak te po 3 zł - mam na myśli element wykonawczy detektora) był już kilka razy skutecznie obchodzony i brama odsuwana przez opuszczenie napędu - czujki pir w lampach ogrodowych i własne rozwiązania okazały się niezawodne. Kto by przypuszczał że każda lampa podczas pracy w trybie armed poluje na złodzieja zamiast włączać światło.
  Nim Panowie się zastanowili które okno sforsować byłem na miejscu i poprosiłem o opuszczenie posesji. Byli lekko skołowani 3:40 normalni ludzie śpią, w całej okolicy brak prądu więc GSM nie ma zasięgu ale światłowodu wkopanego w ziemie tak łatwo nie zakłócisz. Domek sprawiał wrażenie że jest offline i nie afiszował się UPSami. Swoją drogą w zanadrzu mam jeszcze jeden projekt powiadamiania na wypadek gdyby i światłowód odcięto oparty o kontrole z zewnątrz tych wszystkich kanałów komunikacji - jeśli całkowicie tracimy łączność stosowny alarm.
 • #19
  marek216

  Level 43  
  stani^c wrote:
  Alarm Satela (spełnia opisaną przez ciebie normę, a jego czujniki PIR są takie same jak te po 3 zł - mam na myśli element wykonawczy detektora)

  Ale rozumiesz że certyfikacji nie podlega element wykonawczy tylko cały czujnik?
  stani^c wrote:
  może nie to miałem na myśli, ale było by spoko.

  No nie, bo jeśli nie zadziała system certyfikowany, założony zgodnie z instrukcjami i normami przez odpowiedni serwis to masz szansę powalczyć "o swoje".

  stani^c wrote:
  czujki pir w lampach ogrodowych i własne rozwiązania okazały się niezawodne.

  Myślisz że takie rozwiązania możesz wymusić na systemach typu ferguson, fibaro lub innych "inteligentnych domach"?
 • #20
  jojoro
  Level 11  
  Jestem w trakcie zakupu (dla zabawy) centralki Fergusona + ze 2-3 czujniki różnego typu. Najgorsze jest to, że niby wszystko działa na protokole zigbee, ale sprzęt Fergusona działa tylko z czujnikami fergusona. Xiaomi, PIR, czy coś innego nie zadziała.
  Kolejna rzecz to pozorne oszczędności z wykorzystaniem tzw. elektronicznych gniazdek. Mam w domu taki zabawkowy watomierz za 40zł i sprawdziłem jaki jest pobór prądu tych urządzeń, które mógłbym wyłączać gdy mnie nie ma.
  2x TV w standby - po 1W każdy.
  Oświetlenie akcentujace półek LED - razem 2W.
  Nie dostrzegma niczego innego co mógłbym wyłączyć.
  Nie wyłącze routerów i AP Wifi - bo wtedy automatyka domowa nie zadziała, a to właśnie czerpie najwięcej prądu- 20W.
  Nie wyłącze dekoderów NC+ bo nie nagram sobie filmów - ok 20W w standby.
  Nie wyłączę pieca na eko bo będzie zimno.
  Nie wyłacze lodówki - wiadomo, ale także wieży, kuchni żeby zaoszczędzić 1W na wyświetlaniu zegarka.
  Jeśli chodzi o oszczędności oświetlenia to też dla mnie są iluzoryczne w przypadku LED, a już napewno nieadekwatne do kosztów wdrożenia tej "inteligencji"

  Systemy w stylu Fergusona to po prostu fajne zabawki, dla ludzi którzy nie mają innych systemów. Jak się ma rozbudowany rekuperator to do niego można dołączyć czujniki temperatury, wilgotności itp i sprawdzać na telefonie. Są apki do sterowania piecami gazowymi a nawet ekogroszkowymi itp.
  Taki system Fergusona nie robi nic tak właściwie poza powiadomieniami. Czujnik dymu nie uruchomi zraszaczy, czujnik gazu nie otworzy okien, czujnik zalania nie zakręci elektrozaworu, wyzwolenie kontraktonu na drzwiach nie powiadomi firmy ochroniarskiej itp.
  Dla mnie jedyne sensowne zastosowania takich systemów to takie rozbudowane alarmy + automatyczne zasłanianie rolet okiennych w zależności od warunków no i może dla bajeru i wygody jakieś sceny świetlne w salonie (wlączam projektor, zaciemniają się żaluzje, wyłącza światło główne itp).
 • #21
  tronics
  Level 38  
  Quote:
  chyba raczej odwrotnie - hobbysta wie czego chce i zapewne wie jak tego dokonać zatem łatwiej mu osiągnąć zamierzony cel własnymi metodami

  Z pewnością ma łatwiej zaprojektować PCB pod obudowę na listwę, zamówić/zrobić, polutować i oprogramować... Tylko i wyłącznie pod tym kątem napisałem, że "z jednej strony ma trudniej".
  Quote:
  nawet jak wszystko "zdechnie" pozwolić włączyć światło, odsunąć roletę etc z klawisza na ścianie i normalnie żyć

  Na YT znajdzie kolega kanał użytkownika Szmalu. Nie jest to komercyjne rozwiązanie i ma wiele ograniczeń. Siedzi na RPi i Arduino. Ale owe włączenie światła czy zasunięcie rolet gdy malinka padnie i tak można zrobić. Padnięcie PLC (lub PLC-like) komercyjnego systemu jest mniej prawdopodobne, ale jak tak przeglądałem różne systemy to w tym momencie rzeczywiście w wielu przypadkach stracimy całą kontrolę. I większego sensu to nie ma nawet biorąc pod uwagę nikłe prawdopodobieństwo awarii.
 • #22
  marek216

  Level 43  
  jojoro wrote:
  Taki system Fergusona nie robi nic tak właściwie poza powiadomieniami. Czujnik dymu nie uruchomi zraszaczy, czujnik gazu nie otworzy okien, czujnik zalania nie zakręci elektrozaworu, wyzwolenie kontraktonu na drzwiach nie powiadomi firmy ochroniarskiej itp.


  Troszkę Kolega się myli, żeby nie napisać, że nie wie o czym pisze.
  Da się wykonać wszystko co powyżej. Wymaga to jednak sporo drogich modułów i sporo klikania "scenariuszy".
  Można to jednak zrobić na prostych tanich modułach przekaźnikowych powiązanych ze sobą + jakiś moduł GSM np. coś z oferty EBS.
  Co do firmy ochroniarskiej to jest jeszcze jeden problem: nie wiem czy jakakolwiek szanująca się AO podepnie takie "cuś" pod swój system reagowania.
 • #23
  jojoro
  Level 11  
  marek216 - może jakieś konkrety, proszę?
  Mam centralke fergusona, czujnik z kontaktronem do drzwi i czujnik czadu. Bawiłem się też ich aplikacją więc wiem o czym mowa.
  W apce można określić tylko jakie czujniki są podłaczone i wyświetlić ich stan. Koniec. Z czujnika drzwi możesz odczytać na apce otwarte/zamknięte i włączyć syrenę w gateway i na komórce sygnał albo w trybie rozbrojonego alarmu włączyć ledy na gatewayu.
  System nie posiada żadnego sprzętu do sterowania roletami, zaworami, oświetleniem (z wyjatkiem gniazda wtykowego wifi), ściemniaczy itp.
  W apce nie ma żadnych scenariuszy z wyjątkiem tego włączenia światełka na gatewayu i alarmu.
  Nic z tego nie wyciągniesz bo żaden domoticz, czy HomeAssistant tego nie obsługuje (Xiaomi działa). Dlatego nie widze sensu tego systemu od Fergusona. To nie jest smarthome tylko parę czujników głównie do zabawkowego alarmu - domofonik, kamerka, czujniki gazu, zalania, dymu, czadu, kontaktron. i tyle.
  Oczywiście zaraz mi udowodnisz, że mogę zrobić z tego jakąś partyzantkę, rozebrać obudowę, coś polutować, ale przecież nie o to chodzi w gotowym systemie od producenta.
 • #24
  marek216

  Level 43  
  Fergusonem się jeszcze nie bawiłem ale np. w Fibaro to co napisałem jest w pełni wykonalne.
  Jeśli popełniłem błąd w rozumowaniu i Ferguson działa tylko na polecenie z "pilota" oraz służy do powiadomienia na telefon to ma to tyle z "inteligencją budynku" co ja z baletem mongolskim. Co mi z tego, że na drugim końcu kraju dostanę informację o zalaniu? "Inteligentny dom" powinien w tym momencie odciąć dopływ wody do obiektu.
 • #25
  jojoro
  Level 11  
  No niestety. Koło Fibaro to nawet nie leżało. Nawet zabawki Xiaomi są 100x bardziej rozbudowane i da się je ogarnąć w domoticzu, czy homeassistancie oraz pointegrować z innymi "zabawkami". Tutaj - kaplica. Pobawię się jeszcze trochę i wystawiam na alle... Szkoda kasy na to. Jedyny plus to spolszczona apka i wtyczki wifi bez konieczności stosowania przelotki z chińskich gniazdek.
 • #26
  marek216

  Level 43  
  jojoro wrote:
  Pobawię się jeszcze trochę i wystawiam na alle... Szkoda kasy na to.

  Chłopaki z Fergusona na reklamę kasę wyłożyli - położyłeś im inwestycję na łopatki ;)
 • #27
  stani^c
  Level 12  
  centralki "all in one" mają to do siebie ze lubią się wieszać - trzeba je systematycznie restartować.
  Kolejnym defektem elektroniki wszech pojętym jest przebicie - centralka poprzez jej moduł wykonawczy może się spalić nawet od wadliwej lampy LED
  Ja osobiście wszelkiej maści sterowania robię na przekaźnikach bistabilnych findera na 5-12v cewce z separacją galwaniczną. Odczyt stanów tak wysterowanych urządzeń na atmega i optotriakach. Większość jako niezależne moduły 8/8 in-out
  Każdy z przekaźników można wysterować ręcznie lub cyfrowo oraz odczytać jego stan. Wszelkie termostaty i wochdogi na lancontolerze - gotowiec więc szkoda się bawić we własne rozwiązania.
  Spokojnie uruchamiam budynek bez jakiejkolwiek elektroniki - mogę ją dodawać systematycznie w miarę zapotrzebowania i skalować/krosować odczyty z czujników - system na mini PC i linuxie - na rynku są tańsze i sporo wydajniejsze platformy od malinek np. odroid z linuxem na pokładzie i można zaczynać zabawę z kodowaniem.
  W miarę jedzenia apetyt rośnie i tak platforma przenosi się zwykle na serwer PC z własnym dns firewoolem i innymi wynalazkami np sterowanie głosem które jest znacznie ograniczone na minipc - nie trzeba mówić do apki telefonu.

  Strefy i oszczędność - ktoś z poprzedników napisał że nie wyłaczy tunera by nagrać materiał z TV i pieca a wyświetlacz LED nie żre sporo energii.
  Ot i mylne pojęcie - system audio video w trybie czuwania całkiem sporo konsumuje warto odciąć większość zbędnego sprzętu.
  Piec ogrzewa budynek około 3-4 mies - potem sterownik tyko konsumuje energię
  Dobrze zaprojektowany inteligentny budynek potrafi dobierać parametry zużycia energii tak by były one dostosowane do potrzeb użytkownika
  Na podstawie logów można rozpisać założenia programowe które odcinają wybrane strefy na podstawie wcześniejszych zachowań.
  Nie ogrzewać parteru od 22 do 4 rano gdy śpimy na poddaszu. Włączyć podłogówki godzinę przed wstaniem, podgrzać ekspres do kawy, podnieść rolety etc.. to tylko przykładowe możliwości.
  Ja cenię sobie możliwość identyfikacji zalogowanego do systemu telefonu i scenariusz powrotu do domu z usługi.
  Jako iż często wracam w nocy i mam zajęte dwie ręce system po otwarciu bramy identyfikuje mój telefon i otwiera garaż wraz ze stosownym oświetleniem. Następnie odsuwa drzwi przesuwne łączące garaż z budynkiem (mam zajęte obie ręce) oświetla korytarz i zamyka garaż gasi światła podążając za mną po strefach w których się przemieszczam analizując informacje z czujek PIR i kamer.
  Moje dziecko jeśli zapragnie w nocy wyjść do łazienki lub kuchni nie musi włączać światła - PIR monitoruje ruch i zrobi to za niego. Chyba że się wtrącisz wciskając klawisz ręcznie. Automatyka odpuszcza na jakiś czas i zezwala na zgaszenie np oświetlenia w wybranej strefie.
  zarządzanie energią cieplną - solary, panele fotowoltaiczne, rekuperacja, wentylacja. Ustawiasz wartości resztą zajmuje się system w zależności od dostępnych źródeł usiłuje sprostać wyzwaniu. Całości dopełnia odpowiedni osprzęt.

  Inteligentny dom z łatwym montażem i na każdą kieszeń!Inteligentny dom z łatwym montażem i na każdą kieszeń!Inteligentny dom z łatwym montażem i na każdą kieszeń!
  Inteligentny dom z łatwym montażem i na każdą kieszeń!Inteligentny dom z łatwym montażem i na każdą kieszeń!
  Fibaro czy inny super gotowiec nie zaooferuje rozwiązań tej klasy.
 • #28
  jojoro
  Level 11  
  Oczywiście, że nic nie zastąpi profesjonalnie zaprojektowanej kablowej instalacji inteligentnego domu. Nie musisz do tego nikogo przekonywać. W nowo budowanym domu wszystko jest możliwe. Ja mam "kamienicę" bliźniaczą sprzed wojny i raczej nie uśmiecha mi się kuć wszystkich ścian, robić osobne obwody dla oświetlenia, każdego gniazdka w domu, tworzyć rozdzielni (obecnie mam tylko 16A na wkładce topikowej przy liczniku na cały dom). Owszem będę sobie pomału to ogarniał, ale stopniowo - podczas remontu pojedynczych pomieszczeń.
  Dlatego tak masowo powstają systemy bezprzewodowe w stylu Fibaro, czy nawet zabawkowe Xiaomi. Ludzie widzą, że fajnie mieć pewne elementy inteligentnego domu, ale mało kto decyduje się na totalną rewolucję w elektryce, remont za grubą kasę, opłacenie automatyka-elektryka (tym bardziej, że znalezienie sensownego to cud w małych miejscowościach).
  Dodatkowo często takie gotowe rozwiazania wyglądają po prostu super. Te twoje gniazdka są ładne estetyczne, opisane w j polskim, ale jak kobieta zobaczy szklany wyłącznik w minimalistycznej formie podświetlany na niebiesko LEDem i twoją propozycję to wybierze szkło.
  Jeśli chodzi o odcinanie energii to specjalnie kupiłem watomierz (taki wtyczkowy marketowy za 40zł ale do zmierzenia tak prostej rzeczy wystarczy).
  Szczerze mówiąc miałem sobie nawet kupić wtyczkę na wifi do odcinania zasilania dla zbędnych urządzeń ale okazało się, że nie mam czego odcinać.
  Telewizor plazmowy z 2010r w trybie standby ciągnie 1W. Accesspoint włączony - 1W. Drukarka w standby 1W (każde urządzenie w innym pomieszczeniu, więc kupowanie 3 wtyczek dla oszczędzenia 3W (a sama wtyczka też pewnie pobiera prąd - bezcelowe).
  Podobne wartości prądu pobiera wieża, kuchnia gazowa, ekspres automatyczny - a nie będę tego wyłączał i za każdym razem ustawiał zegarków.
  Z drobnicy to najwięcej prądu bierze Router VDSL -17- 19 W ale go nie wyłącze bo potrzebuję mieć dostęp do internetu w domu nawet gdy mnie tam nie ma.
  Lodówka, kocioł na eko - nie wyłączę z wiadomych powodów. Wszystkie podświetlane półki w witrynkach to 2,5W.

  Zaciekawiło mnie też że masz gniazda typu schuko,a w PL właściwie każdy sprzęt ma wtyczkę z uziemieniem typu bolec, może raz w życiu trafiłem na uniwersalną. Jak uziemisz takie sprzęty w gniazdach schuko. Do każdego dajesz jakieś przelotki, przerabiasz kable zarabiajac nowe wtyczki do każdego urządzenia?
 • #29
  stani^c
  Level 12  
  jojoro wrote:
  Zaciekawiło mnie też że masz gniazda typu schuko,a w PL właściwie każdy sprzęt ma wtyczkę z uziemieniem typu bolec, może raz w życiu trafiłem na uniwersalną. Jak uziemisz takie sprzęty w gniazdach schuko. Do każdego dajesz jakieś przelotki, przerabiasz kable zarabiajac nowe wtyczki do każdego urządzenia?

  Stosuje wtyczki Uni-Schuko a raczej już je posiadam. Wszelkie urządzenia o znacznym poborze energii przystosowane do sprzedaży na terenie UE powyżej 1000w posiadają takie wtyczki a jak nie ma to koszt nowej ok 5zł do tej pory wymieniłem jedynie w odkurzaczu dyson bo miał angielską
  wtyki UNI-SCHUKO posiadają oprócz gniazda uziemienia blaszkę boczną język uziemniający (lodówka, pralka,odkurzacze,okapy kuchenne,małe agd TV też miało) nie wiem skąd wniosek o nie stosowaniu tego typu gniazd - są popularne (standard) u naszych zachodnich sąsiadów

  Inteligentny dom z łatwym montażem i na każdą kieszeń! usterki wtyczek na elektroda.pl
  zmywarka
  zasilacz
  i cały watek o tym

  Sporo gniazd posiadam włoskich i tu wymieniam wtyczki bo tych nie masz w standardzie, ale oferują uziemienia na wąskiej wtyczce (pierwsze i piąte od prawej) szczególnie przydatne do małego AGD w kuchni. Są też inne gniazda Schuko w wersji combomode - polecam

  Inteligentny dom z łatwym montażem i na każdą kieszeń!Inteligentny dom z łatwym montażem i na każdą kieszeń!Inteligentny dom z łatwym montażem i na każdą kieszeń!Inteligentny dom z łatwym montażem i na każdą kieszeń!

  Jeśli chodzi o szkło kobieta pewnie wybierze ale już po kilkunastu dniach karze ci podpisać co do czego jest lub uczyni to sama naklejając poloplastr na szklany panel. Na tym panelu masz 14 wyłączników bistabilnych każdy przycisk realizuje 6 scen w opisanej strefie - spamiętaj co do czego a są i większe 24 oraz 36 pozycji
  Maskownice u mnie czarne i białe ale możliwości jest sporo więcej kwestia gustu i kasy jaką chcesz przeznaczyć na system modułowy ostatnie masz wykończenie antybakteryjne szklane :)
  Paneli szklanych spersonalizowanych nie spotkałem... a sporo szukałem, ba nawet próbowaliśmy robić napisy laserem ale ze szkłem jest ciężko osiągnąć zadowalające efekty
  Inteligentny dom z łatwym montażem i na każdą kieszeń!Inteligentny dom z łatwym montażem i na każdą kieszeń!Inteligentny dom z łatwym montażem i na każdą kieszeń!