Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obciążenie aktywne BUZ11, AVR

06 Lis 2017 14:23 8340 92
 • Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
 • Mitronik
 • #2 06 Lis 2017 14:46
  Mikroprocesorowiec
  Poziom 11  

  Który to juz projekt konkursowy kolegi? Zgubiłem się w liczeniu.
  Ile można (teoretycznie) wyciągnąć z BUZ11? Zastanawiam się nat tym opisem, że można dac Darlingtona. Widzę ZW1 0R. Można rysunek PCB. Myślę, ze jest on dość istotny, po co zwora?

 • #3 06 Lis 2017 15:54
  cooltygrysek
  Warunkowo odblokowany

  R-MIK napisał:
  sterowanie tranzystora PWM-em a nie potencjometrem


  Kolega troszeczkę w błąd wprowadza. Sterowanie PWM zgoda ale nadal jest potencjometryczne. Zmieniło by to postać rzeczy gdyby sterowanie zmiana prądu obciążenia odbywała się za pomocą impulsatora bądź przycisków. Ponadto przy takim sterowaniu musi kolega wziąć pod uwagę, że obciążenie ma charakter impulsowy. Jak dla mnie zastosowanie mikroprocesora to przejaw przerostu formy nad treścią. Równie dobrze można to zbudować na nieśmiertelnym układzie NE555 a nawet prościej.

  R-MIK napisał:
  informacje będą wysyłane po IIC do zasilacza


  Chyba I2C :-)

 • Mitronik
 • #4 06 Lis 2017 16:04
  22053
  Użytkownik usunął konto  
 • #5 06 Lis 2017 19:14
  22053
  Użytkownik usunął konto  
 • #6 06 Lis 2017 22:04
  mongoł2000
  Poziom 18  

  Cytat:
  Przy 8MHz taktowaniu uC i 10bit PWM (7,8kHz) można uzyskać zmianę obciążenia w 120us.

  Jak Kolega to zmierzył? Czy układ RC z 11k +1uF nie spowoduje czasem większego opóźnienia? Do tego opóźnienie w sterowaniu FETem :) Może kolega nagrać pomiar? Bo nie wierzę.

  Co do toru wyjściowego to czy czasem brak wzmacniacza rail to rail albo ujemnego zasilania drivera mosfeta nie limituje min prądu jak i maksymalnego?
  Jakbyś chciał zrobić fajniejszą konstrukcję to przydałby się jakiś driver do fet - zyskujesz odseparowanie od pojemności mosfet, czyli w efekcie liniową kontrolę prądu czy mniejsze opóźnienie w stabilizacji.

  Co do rezystora i jego 105st....ehh. Kolega mógł użyć dodatkowy wzmacniacz do pomiaru prądu używając rezystora np. 0.05 lub mniej, dodatkowo np. z 10 krotnym wzmocnieniem i uzyskać dokładniejszą kontrolę prądu i bezpieczeństwo.

  To co jest istotne w takich konstrukcjach to "safety" - nie widzę pomiaru temperatury w układzie który wyłączy urządzenie. Warto to robić nie tylko z użyciem uC, ale też w części analogowej, możliwie najbliżej FETa.

 • #7 06 Lis 2017 23:21
  22053
  Użytkownik usunął konto  
 • #8 06 Lis 2017 23:54
  mongoł2000
  Poziom 18  

  Cytat:
  Czy nie napisałem, ze jeszcze w PCB nie ma uC?

  Ale jakie to ma znaczenie? Projektujac układ należy wiedzieć jak działa i nie podawać wartości z kosmosu jako parametru. Układ nie będzie wstanie dać szybkich reakcji przez błędne już na początku podejście, pomimo, że Kolega chwali się ilością projektów. Z tego też względu projekty Kolegi będą przyciągać więcej uwagi, bo np. ja chciałbym się czegoś nauczyć, ale chyba bardziej koledze pomagam dopracować swoje konstrukcje :) Ale i to dobre, tylko nie wiem czy kolega docenia dobre rady. Jak kolega zrobi z tego coś bardziej dopracowanego, to wielu elektrodowiczow może powtórzyć konstrukcję. Ale musi być przynajmniej dobra.

  Co do rezystora - przecie zmiana oporności o połowę + 10x wzmocnienia, nie wprowadzi żadnych problemów. Tak się po prostu robi :) Dodając taki układ tylko zyskujemy. Jeśli kolega teoretycznie tego nie widzi, to niech zrobi pomiary :)

  Jeśli ma być DS to jeszcze powinien być jakiś czujnik (nawet termostat :) heh ) przy samym mosfecie - np. obniżający napięcie na bramce.Różne są tu możliwości, niech Kolega pokombinuje.

  Odniesienia do innych tematów pominę - mam wrażenia, że Kolega nie chce się uczyć i woli popełniać te same błędy, zamiast podziękować za wskazówki do dalszego rozwoju projektu.

  Wg. mnie zasłanianie się nieukończonym projektem jest nietrafione - oceniamy co zostało wrzucone, a jeśli się nie nadaje do oceniania to chyba dział "Niedokończone" albo "Poczatkujący" mogą być bardziej odpowiednie.

 • #9 07 Lis 2017 00:04
  22053
  Użytkownik usunął konto  
 • #10 07 Lis 2017 07:32
  cooltygrysek
  Warunkowo odblokowany

  R-MIK napisał:
  zaczepek na poziomie @cooltygrysek.


  Wypraszam sobie takie teksty. Zadałem proste pytania i niech kolega nie dywaguje czemu " warunkowo odblokowany " i nie tylko ja tu czytam czyjeś wypociny pomijając fakt że nie wszyscy młodzi są tak inteligentni jak kolega pisząc na umór sobie IIC. Zwróciłem tylko uwagę na prawidłową pisownię magistrali a kolega dalej swoje uparcie i jak tu młodych uczyć dobrych nawyków ? A chwalić się projektami przed a po budowie i testach to duża różnica.
  Dodano po 52 [minuty]:
  R-MIK napisał:
  nie wzbudził taki kontrowersji. Dlaczego?

  A to dla tego pewnie że układ działa i jest skończony a u kolegi dopiero w fazie raczkowania. Kolega zakłada pewne funkcje i parametry których jeszcze nie ma.
  I tu się głowie, po co to prezentować skoro to " raczkuje " ? Dla samooceny ? Więc albo prezentujemy skończone i działające albo nic . A nie zasłaniamy się że jeszcze w trakcie. Równie dobrze mógłby kolega kupić samochód w salonie z odpadającymi drzwiami. Spokojnie to nie awaria jeszcze zawiasy projektują ... :-)

 • #11 07 Lis 2017 08:16
  Freddy
  Poziom 43  

  Do R-MIK i Cooltygrysek - xródło www.i2c-bus.org
  "The name I2C translates into “Inter IC”. Sometimes the bus is called IIC or I²C bus."

  Zgodnie jednak z definicją NXP obowiązuje I²C lub I2C, a na samym początku było IIC.

  Zamiast się kłócić o bzdury, zajmijcie się sprawami projektu. :)
  Jak na razie większość Waszych postów nic nie wnosi do tematu i jest zwykłym spamem.

 • #12 07 Lis 2017 09:52
  mongoł2000
  Poziom 18  

  Cytat:
  Przy jakim napięciu otwiera się MOSFET nawet logiclevel? 60mV jak w rail-2-rail na wyjściu?

  Jakie to ma znaczenie. Jak przy Kolegi układzie to nie ma prawa poprawnie działać więc zapytalem czy Kolega przeanalizował swój układ. Byłem ciekaw odpowiedzi i nadal jestem.

  Oto przykładowy current sink:

  Obciążenie aktywne BUZ11, AVR

  A teraz niech Kolega sprawdzi różnice miedzy tym a swoim schematem. Nawet przeprowadziłem symulację układu Kolegi, bo sądziłem, że czegoś nie wiem w tej kwestii. Proszę o odpowiedź co jest źle, abym wiedział, ze Kolega już rozumie i aby inny użytkownicy forum nie popełniali podobnych błędów.

  Cytat:
  Mongoł2000: Jak Kolega to zmierzył? Czy układ RC z 11k +1uF nie spowoduje czasem większego opóźnienia? Do tego opóźnienie w sterowaniu FETem :) Może kolega nagrać pomiar? Bo nie wierzę.

  Czy nie napisałem, ze jeszcze w PCB nie ma uC?


  Nie trzeba mieć PCB aby stwierdzić, że układ ma około 5ms opóźnienia, czyli ponad 40 większe niż deklaruje jego autor :D Chińskie konstrukcje to nic przy tego typu informacjach.

  Czasem mam wrażenie, że to konkurs na szukanie błędów w konstrukcjach, a nie konkurs na urządzenie pomiarowe :)

 • #13 07 Lis 2017 12:26
  22053
  Użytkownik usunął konto  
 • #14 07 Lis 2017 12:56
  mongoł2000
  Poziom 18  

  Cytat:
  wyjaśniam. LM358 (LM324) moża pracować z napięciem wejściowym poniżej ujemnej szyny zasilania (zdaje się -300mV). Zasilany jest z _12V, więc nie musi to być rail-2-rail na wejściu. Na wyjściu też nie, bo BUZ11 zaczyna przewodzić przy ok3V, w pełni przewodzi przy ok 6V. Nigdy więc na wyjściu wzmacniacza operacyjnego nie bedzie panowało napięcia nizsze niż 3V.


  Kolego, on zaczyna przewodzić od 2.1 nawet, do 10 w pełni (musimy brac pod uwagę temperaturę pracy), ale najważniejsze - między złączem GS (bramka - źródło)! Załóżmy, że między wejściem urządzenia a masą będzie 1V. Wtedy do otwarcie musimy mieć 1V-2.1V= -1.1V...tylko Twój układ nie da takiego napięcia.
  Oczywiście pytanie i te rozważania są nieco śmieszkowaniem, bo Kolega powinien po prostu zrobić układ zgodnie ze sztuką poprawnie podłączając tranzystor.

  Czy kolega może zbudować układ który przedstawił i go przetestować? To nie ma prawa działać, chyba że Kolega wymyślił jakiś nowy sposób sterowania, ale aby w ogóle nastąpiło jakieś sterowanie Mosfeta w takim układzie jak przedstawiono (poprawnie jest na schemacie od Linear Technology) to coś trzeba by pokombinować najpierw ze zmianą zakresu napięcia wzmacniacza, bo w obecnym układzie to czy zostanie on wysterowany jest wysoce wątpliwe.

  Proszę wpisać frazę "current sink" w google jak to się robi. Chyba kiedyś w oślej łączce było też o tym i warto aby kolega nadrobił wiedze o tranzystorach i wzmacniacza operacyjnych, a potem o układach RC.

  PS: Fajnie, jakby kolega w ramach podziękowań za zwrócenie uwagi na różne niedociągniecia w konstrukcjach, chociaż czasem kliknął "Pomógł" w ramach spędzonego czasu na analizą.

 • #15 07 Lis 2017 13:42
  22053
  Użytkownik usunął konto  
 • #16 07 Lis 2017 14:03
  mongoł2000
  Poziom 18  

  Zamknąłem projekty symulacji bez zapisywania, ale koledze radzę spróbowac również zasymulowac układ (w zależności od napięcia zasilania to czasem prąd minimalny był na poziomie kilka A). Kolega pewnie sprawdzał układ z poprawnie podłączonym tranzystorem.
  Biorąc pod uwagę, że Kolega coś tam może wiedzieć o elektronice, to czuję, że po prostu zrobił błąd na schemacie w oznaczeniu (ale nic więcej poza schematem nie jesteśmy w stanie oceniać).

  Fajnie jakby został poprawiony, albo widniała informacja w pierwszym poście, że układ może posiadać błędy i jest ryzykowną konstrukcją oraz poprawić nieprawdziwą informację o czasie reakcji układu.

  Aby uzyskać szybkie czasy w takiej konstrukcji trzeba zrobić o wiele bardziej skomplikowany tory wyjściowy, a wiedze trzeba mieć na poziomie naprawdę zaawansowanym w technice analogowej. Do tego tak jak Kolega Piotrek wspomniał - DAC a nie PWM.

  Mam nadzieję, ze uwagi zostaną chociaż w małej części uwzględnione przy ostatecznej konstrukcji.

 • #17 07 Lis 2017 14:33
  22053
  Użytkownik usunął konto  
 • #18 07 Lis 2017 16:48
  eurotips
  Poziom 35  

  W obciążeniu aktywnym jako miernik prądu najlepiej się sprawdza nieśmiertelny ICL7106 z bocznikiem 0,01Ω.
  Najlepiej zasilany z bateryjki 9V.
  Jeśli dajemy BUZ11 to trzeba dać 10 szt połączonych równolegle aby to było obciążeniem aktywnym a nie zabawką konkursową.

 • #19 07 Lis 2017 17:02
  22053
  Użytkownik usunął konto  
 • #20 07 Lis 2017 17:36
  mongoł2000
  Poziom 18  

  Jeśli kolega zakłada 10A zakresu,to po co dzielnik napięcia po PWM umożliwiajacy zakres do 25A? Tylko traci kolega ponad połowe rozdzielczości PWM.

  Co do łączenia tranzystorów, to nie wystarczy ich po prostu połączyć równolegle - trzeba połączyć równolegle kilka całych torów wyjściowych, inaczej moc będzie rozpraszana różnie.

  Nie wiem skąd ta notatka na schemacie, że użycie MOSFETa nic nie daje, względem BJT...BJT byłby mniej dokładny, bo w odróżnieniu do MOSFETa posiada błąd prądu bazy i sporą impedancję wyjściową,szczegolnie w wyższych częstotliwościach. Oczywiście można to kompensować skomplikowanymi obwodami, albo użyć MOSFETa :)

 • #21 07 Lis 2017 18:40
  22053
  Użytkownik usunął konto  
 • #22 07 Lis 2017 20:42
  Smołki
  Poziom 13  

  R-MIK napisał:
  Kliknę pomógł, jeśli przedstawiona analiza okaże sie poprawna. Jak pisałem wcześniej, nastąpi to dopiero w przyszłym roku. Zbadałem prąd minimalny przy 9V, wynosi on niecałe 13mA. Robiłem też przy 500mV i 1V. Jak wrócę do tematu, sprawdzę, czy przyczyną jest brak napięcia ujemnego, czy rail-2rail na wyjściu rozwiązauje problem. Będę też chciał sprawdzić z Darlingtonem.

  Da się to rozwiązać w prostszy sposób, sam spotkałem się z tym problemem przy budowie swojego obciążenia. Wygląda to tak, że do schematu , który zaproponował kolega mongoł2000 ( bo na takim właśnie oprałem budowę swojego układu, tylko wartości elementów mam nieco inne), wystarczy dołożyć rezystor o dużej wartości (ja dałem 1M, ale warto sobie przeliczyć samemu) między wejście nieodwracające, a + zasilania wzmacniacza. Jedyny problem jest taki, że powstaje mały offset, ja wyeliminowałem go kalibracją programową.

 • #23 07 Lis 2017 21:00
  mongoł2000
  Poziom 18  

  Cytat:
  Smołki

  U kolegi R-MIK najważniejszym problem jest nieprawidłowy schemat - niech kolega zobaczy na symbol tranzystora wyjściowego i porówna w tym co wkleiłem. Nic więcej nie trzeba robić, aby układ jakoś tam działał, choć będzie to sprzęt nadal głęboko amatorski i takich konstrukcji w Internetach jest sporo. Zamiast kopiować, fajnie zaprojektować , zasymulować w narzędziach, wdrożyć się w dokładne parametry takich układów, a potem przedstawić coś co jest rzeczywiście autorskie z nutką innowacyjności. Przedstawiona tu konstrukcja jest b. słaba, a do tego źle udokumentowana (schemat, parametry z kosmosu), jakby to była pierwsza konstrukcja autora.

 • #24 07 Lis 2017 21:25
  Smołki
  Poziom 13  

  Symbol jest niewłaściwy, ale jak kolega zauważył układ prawdopodobnie złożony jest poprawnie, bo działa i nie chciałem więc już poruszać tej kwestii bo raczej już zostało wszystko powiedziane. Chciałem tylko koledze R-MIK zaoszczędzić trochę czasu zanim zacznie wymieniać wzmacniacze i zmieniać napięcia zasilania bo rozwiązaniem może okazać się prosty dzielnik napięcia. Co do szukania inspiracji, oraz symulacji układów zgadzam się w 100% sam sporo czasu spędziłem nad symulowaniem w programach i sprawdzaniu działania na płytkach uniwersalnych przy tworzeniu mojego urządzenia.

 • #25 07 Lis 2017 21:49
  Janusz_kk
  Poziom 17  

  mongoł2000 napisał:
  Co do łączenia tranzystorów, to nie wystarczy ich po prostu połączyć równolegle - trzeba połączyć równolegle kilka całych torów wyjściowych, inaczej moc będzie rozpraszana różnie.


  Chyba się koledze coś pomyliło z biopolarnymi, mosfety można
  łączyć i nawet oporników wyrównawczych nie potrzebują.
  Puryści mogą je przed połączenie pomierzyć i dobrać podobne, ale efekt będzie niewarty włozonej pracy.

  Dodano po 2 [minuty]:

  R-MIK napisał:
  Konstrukcja jest sprawdzona. Prawdopodobnie w przyszłym roku zabiorę się za dokończenie projektu. Kody źródłowe do niego (jak do większości moich opracowań, za co mi się niejednokrotnie oberwało) będą dostępne na avt.4ra.pl/


  Popraw na schemacie mosfety bo masz teraz odwrotnie podłączone źródło i dren i puryści się czepiają.

  Dodano po 1 [minuty]:

  mongoł2000 napisał:
  Nic więcej nie trzeba robić, aby układ jakoś tam działał, choć będzie to sprzęt nadal głęboko amatorski i takich konstrukcji w Internetach jest sporo.


  Skoro tak to pokaż nam jak to się profesjonalnie robi.

 • #26 07 Lis 2017 22:31
  mongoł2000
  Poziom 18  

  Cytat:

  Chyba się koledze coś pomyliło z biopolarnymi, mosfety można
  łączyć i nawet oporników wyrównawczych nie potrzebują.
  Puryści mogą je przed połączenie pomierzyć i dobrać podobne, ale efekt będzie niewarty włozonej pracy.


  Skąd Kolega ma taką zasadę? :) Wydaje mi się , że kolega analizuje taki układ jako układ statyczny, a nie dynamiczny jak w tym przypadku. Nie ma takiej zasady jak kolega twierdzi - wszystko zależy od konkretnej aplikacji. Bądźmy inżynierami na poziomie. Tranzystory moga się różnić:
  - współczynnikiem wzmocnienia,
  - rezystancją wyjściową
  - pojemnością między złączami - C(gd) i C(gs)
  - napięciami progu załączenia
  Do tego w tej aplikacji mamy spore wahania temperatur co absolutnie należy uwzględnić.
  Uwzględniając dynamiczne właściwości takiego układu, każdy dodatkowy MOSFET to dodatkowa niedokładność, mniejsza liniowość układ, większe opóźnienia, mniejsze pasmo. Częściowo może pomóc driver do sterowania bramkami.
  Jeśli ma być to aktywne obciążenie, to nie liczy się tylko ile mamy max obciążenia - ale to jakie sa parametry dynamiczne. Chciałbym zobaczyć odpowiedź na impuls takich prostych układów i porównać z tym co być powinno. Wtedy uwidaczniają się wady.

  W konkursie udostępniłem jedną ze swoich prac i jest do obejrzenia w stopce poniżej. Praca wykonana 5 lat temu, jeszcze w okresie studiów inż. Od tamtej pory działam jedynie komercyjnie, ale myślę, że zgłoszona konstrukcja też jest całkiem niezła, choć nie idealna, o czym też napisałem w poście konkursowym. Nie muszę konstruować takiego urządzenia , jakie przedstawił autor - wystarczy, że wiem jak ono powinno działać i wyglądać, co można ulepszyć, jakie negatywne efekty występują. Najwazniejsze opisane powyżej - reszta to tak naprawdę dużo czytania, podglądania pracy najlepszych inżynierów (np. w Analog Devices :) ) i robienia jakościowo dobrych, komercyjnych urządzeń. Gdyby kolega wykorzystał jakiekolwiek środowisko do symulacji, to zauważyłby błędy przed robieniem PCB - ale mam wrażenia, że autor sądzi iż potrafi w głowie zasymulować wszelkie procesy w elektronice :)


  Cytat:
  Popraw na schemacie mosfety bo masz teraz odwrotnie podłączone źródło i dren i puryści się czepiają.

  To jest tylko jeden z wielu słabości tego projektu. Jakby było to tylko czepianie,to autor sam by błąd zauważył, a tak szedł w zaparte, że projekt jest idealny. To nie jest drobny błąd - wyobraź sobie co w przypadku, gdyby ktoś chciał powielić taką konstrukcję i wykorzystać ją do badania mocniejszego źródła zasilania. Takie rzeczy nie uchodza za bezpieczne.

  [/quote]

 • #27 07 Lis 2017 22:34
  acctr
  Poziom 14  

  Obwód wyjściowy ma taką wadę, że gdy nie płynie prąd na Rs jest 0V to na bramce tranzystora jest pełny ładunek. Kiedy podłączasz prąd do drenu przez chwile jest zwarcie bo zanim ładunek zostanie odprowadzony troche minie.

  Nie wiem dlaczego zawsze w roli obciążenia aktywnego jest używane źródło prądowe jak to tutaj.
  Przecież można to zrobić inaczej, prościej, np 2N3055 ze złomu plus jakiś potencjometr na bazę i już jest pancerne, regulowane obciążenie.

  R-MIK dobrze gdybyś pokazał jakieś przebiegi np zasilacz podłączony do obciążenia kluczowany przez MOSFET po stronie plusa.

 • #28 07 Lis 2017 22:57
  22053
  Użytkownik usunął konto  
 • #29 07 Lis 2017 22:57
  Janusz_kk
  Poziom 17  

  mongoł2000 napisał:
  Skąd Kolega ma taką zasadę?

  Z literatury i doświadczenia. Tranzystory mos mają dodatni współczynnik temperaturowy który skutecznie eliminuje niedoskonałości podczas równoległego łączenia tranzystorów.

  mongoł2000 napisał:
  Nie ma takiej zasady jak kolega twierdzi

  Szanuj się, poczytaj a później wydawaj tak jednoznaczne stwierdzenia, bo jak na razie to błądzisz, a o zasadzie czytałem już z 20 lat temu.

  mongoł2000 napisał:
  Tranzystory moga się różnić:
  - współczynnikiem wzmocnienia,
  - rezystancją wyjściową
  - pojemnością między złączami - C(gd) i C(gs)
  - napięciami progu załączenia

  I są to parametry bez znaczenia w tym zastosowaniu, powiem więcej nawet w sterowaniu silnikami dużej mocy prądu stałego jesty łączonych i po 20 tranzystorów w gałęzi, pracują pod pwm i prądami setek amper, wiem bo naprawiałem takie układy, to działa.
  mongoł2000 napisał:


  Do tego w tej aplikacji mamy spore wahania temperatur co absolutnie należy uwzględnić.
  Uwzględniając dynamiczne właściwości takiego układu, każdy dodatkowy MOSFET to dodatkowa niedokładność, mniejsza liniowość układ, większe opóźnienia, mniejsze pasmo

  Bajki Pan opowiadasz, mosfety mają DODATNI współczynnik temperatury i to wystarczy.
  Jedyna wada równoległego łączenia to większa pojemność bramki która wymusza stosowanie silniejszy driwerów, ale tylko jak są sterowane impulsowo, przy statycznym sterowaniu jak w tym układzie nie jest to wymagane ale znacznie wydłuża to odpowiedź układu na skok jednostkowy.
  mongoł2000 napisał:
  W konkursie udostępniłem jedną ze swoich prac i jest do obejrzenia w stopce poniżej. Praca wykonana 5 lat temu, jeszcze w okresie studiów inż. Od tamtej pory działam jedynie komercyjnie, ale myślę, że zgłoszona konstrukcja też jest całkiem niezła, choć nie idealna, o czym też napisałem w poście konkursowym. Nie muszę konstruować takiego urządzenia , jakie przedstawił autor - wystarczy, że wiem jak ono powinno działać i wyglądać, co można ulepszyć, jakie negatywne efekty występują.

  Każda sójka swój ogonek chwali, twój oscyloskop dziełem sztuki to nie jest, a już obwody wejściowe skopałeś na potęgę ale to tak ad rem.

 • #30 07 Lis 2017 23:31
  Smołki
  Poziom 13  

  Janusz_kk napisał:
  Każda sójka swój ogonek chwali, twój oscyloskop dziełem sztuki to nie jest, a już obwody wejściowe skopałeś na potęgę ale to tak ad rem.

  Skąd taka zmiana w stosunku do projektu kolegi mongoł2000. Pozwolę sobie przytoczyć treść postu, który zamieścił Pan w temacie kolegi.
  Janusz_kk napisał:
  mongoł2000
  daję Ci plusa za ten projekt a szczególnie za dokumentację. Tak powinny wyglądać wszystkie projekty w diy, szczególnie konkursowe.

  Szkoda tylko, że temat ucieka w niebezpieczne rejony, a każda uwaga czy słuszna krytyka zmusza do myślenia i pozwala tworzyć lepsze urządzenia w przyszłości przez autora jak i ludzi, którzy będą inspirować się jego projektem.