Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VBA Grupowanie według kolumny do nowych plików Excela

sprezonepowietrze 06 Lis 2017 15:31 573 4
  • #1 06 Lis 2017 15:31
    sprezonepowietrze
    Poziom 3  

Witam, potrzebuję makro, które będzie tworzyło nowe pliki Excela na podstawie kolumn z pliku pierwotnego.
    VBA Grupowanie według kolumny do nowych plików Excela
    Jeśli w Zmienna 3 mamy X i w Zmienna 1 tak samo, to by makro nie próbowało już tworzyć pliku dla X po Zmienna 1, tylko według Zmienna 3 gdzie zakres jest szerszy. Specyfika jest taka że w Zmienna 1 może być wszystko natomiast jeśli Zmienna 2 jest P, a Zmienna 3 jest K, to dla innego wiersza nie może być na odwrót- P zawiera się w K.

I to czego potrzebuję właśnie polega na tym by dla każdego poziomu Zmienna utworzyć oddzielny plik- jeśli byłby tworzony dla X, to byłby to 1 i 2 wiersz; dla R tylko 2 wiersz; dla Z też tylko 2 wiersz. Dla A miałby być 3 wiersz utworzony według podziału po Zmienna 2. Zmienna 1, 2 i 3 to tylko dla przykładu- zależałoby mi by dało się podać zakres (numery kolumny) według których ma nastąpić podział- z tym że zawsze pierwsza kolumna w podanym zakresie miałaby specyfikę Zmienna 1- tj. mogłoby być w niej wszystko- a wartości mogłyby się powtórzyć w którymkolwiek poziomie wyżej- ale mogłoby być tak by dana wartość wystąpiłaby jedynie w tej pierwszej kolumnie z podanego zakresu. Mam nadzieję że udało mi się to opisać w miarę zrozumiale- ktoś byłby w stanie pomóc z takim oto problemem?

0 4
  • #2 08 Lis 2017 18:46
    Prot
    Poziom 30  

sprezonepowietrze napisał:
    Witam, potrzebuję makro, które będzie tworzyło nowe pliki Excela :?: na podstawie kolumn z pliku pierwotnego.
    ...
    Jeśli w Zmienna 3 mamy X i w Zmienna 1 tak samo, to by makro nie próbowało już tworzyć pliku dla X po Zmienna 1 :?: , tylko według Zmienna 3 gdzie zakres jest szerszy. Specyfika jest taka że w Zmienna 1 może być wszystko natomiast jeśli Zmienna 2 jest P, a Zmienna 3 jest K, to dla innego wiersza nie może być na odwrót :?: - P zawiera się w K.
    ...
    Mam nadzieję że udało mi się to opisać w miarę zrozumiale :crazyeyes: -

Zrób przykładowe pliki (źródłowe i wynikowe) wg Twojego "przepisu" i zamieść na forum to umożliwisz sformułowanie jakiegoś kodu realizującego uzyskanie takiego "wyniku" - Twój opis jest po prostu zły :sm31:

0
  • #3 09 Lis 2017 14:08
    JacekCz
    Poziom 36  

Mam nadzieję że udało mi się to opisać w miarę zrozumiale

Myślę że nie.
    To jeden wielki chaos

0
  • #4 10 Lis 2017 11:58
    sprezonepowietrze
    Poziom 3  

Mam nadzieję, że teraz będzie jaśniej:)

Źródło- wygląd pliku źródłowego pod względem ilości kolumn może być różny, natomiast zawsze na końcu będzie miał kolumny Var 1, Var 2, Var 3. Zakładki z imionami to pliki wynikowe, natomiast istotne jest by kod tworzył osobne pliki Excela, a nie nowe zakładki.

Chciałbym zauważyć problem, który może wystąpić dla takiego rekordu w pliku źródłowym:

Numer Jednostki Var 1 Var 2 Var 3
    132 1,46 Jan Dorota Jan

Kod może próbować najpierw utworzyć podział wg Var 3 (wynik taki jak w zakładce Jan w zamieszczonym przeze mnie pliku), a następnie ponownym utworzeniu podziału wg Var 1 i nie wiem czy nadpisałby wcześniej utworzony wynik czy dodał kolejną liczbę w nazwie pliku. Ważne jest by uniknąć takiej sytuacji i by był tworzony (lub finalnie pozostawał tylko) taki plik jak w zakładce Jan. Problem może wystąpić też przy Var 2 i Var 1, gdzie wartości też mogą być takie same.

Jeszcze jedną ważną sprawą jest nazwa pliku- zależałoby mi by nazywane były one według schematu na przykładzie Jana:
    "Jan - (data_podziału).xls"

0
  • #5 10 Lis 2017 20:11
    Prot
    Poziom 30  

Zakładki z imionami to pliki wynikowe, natomiast istotne jest by kod tworzył osobne pliki Excela
    ...najpierw utworzyć podział wg Var 3
    ...nie wiem czy nadpisałby wcześniej utworzony wynik czy dodał kolejną liczbę w nazwie pliku
    :-?

Ze względu na niezrozumiałe pojęcia (wytłuszczone i podkreślone) nadal jak w Seksmisji "Ciemność widzę, widzę ciemność" :D

W załączonym pliku przenosisz część wierszy ??? do arkuszy nazwanych imionami, które występują w danym wierszu w kolumnie Var1 lub Var2 lub Var3 :|

A gdzie są te utworzone podziały ? gdzie są te kolejne liczby ? co makro miałoby dodawać do nazwy ? :cry:

0
  Szukaj w 5mln produktów