Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór pieca gazowego i wkładu kominowego

brokus 06 Lis 2017 17:38 834 55
  • #1 06 Lis 2017 17:38
    brokus
    Poziom 8  

Witajcie,
    Kupiłem małe mieszkanko 37m2 w starszej kamienicy ale po całkowitym remoncie (elewacja, nowe okna, drzwi itp), moje mieszkanie jest obecnie w stanie "zero" czyli ściany skute do cegły itd
    Wziąłem kominiarza bo chciałem wstawić malutki piec CO w piwnicy ale piwnica jest za mała, mieszkanie też więc doradził piec gazowy dwufunkcyjny z zamkniętą komora spalania tylko musze kupić piec i wkład kominowy.
    Jaki piec moge kupić optymalny do takiego mieszkania? I jaki wkład kominowy musze kupić do pieca dwufunkcyjnego z zamkniętą komorą spalania?
    Bardzo bym prosił o np linki do strony producenta czy allego

• #2 06 Lis 2017 17:58
    radek3p
    Poziom 20  

Wybór masz spory Link to tylko przykłady . Piec z zamkniętą komora spalania nie potrzebuje powietrza z pomieszczenia wiec można go montować prawie w każdym miejscu w domu.Jeśli miejsce gdzie ma być piec jest ścianą zewnętrzną to nie wykosztujesz się na rury tu przykład Link Ważne aby miał odpowiednią moć ,Nie napisałeś jaki system ogrzewania, grzejniki czy podłogówka bo to też ważne.

• #3 06 Lis 2017 18:30
    brokus
    Poziom 8  

radek3p napisał:
    Piec z zamkniętą komora spalania nie potrzebuje powietrza z pomieszczenia wiec można go montować prawie w każdym miejscu w domu.

Mam piwnicę ale kominiarz powiedział ze musi byc min 8m3 więc musze pomierzyć piwnicę, piwnica jest dokładnie pod moim mieszkaniem wiec spokojnie tam mógłbym jego montować, komin również jest w mojej piwnicy
    radek3p napisał:
    Jeśli miejsce gdzie ma być piec jest ścianą zewnętrzną to nie wykosztujesz się na rury tu przykład Link

Mam takie dwa miejsca lecz kominiarz powiedział, że piec może byc max do 5kW a takowego nie ma...
    radek3p napisał:
    Nie napisałeś jaki system ogrzewania, grzejniki czy podłogówka bo to też ważne.

Mieszkanie jest proste, łazienka, korytarz (2,5m2), kuchnia, z pokojem i pokój, przewiduje max 4 grzejniki - mieszkanie jest ciepłe samo w sobie :)
    Nie wiem jaki piec zastosować do ilu kW?

• #5 06 Lis 2017 18:49
    brokus
    Poziom 8  

radek3p napisał:
    Moc od 4Kw Wiec może być 4-24 Kw,pierwsza moc określa moc na c.o , druga to moc na c.w.u.

Czyli na co zwraca uwage kominiarz? C.O czy C.W.U cz na wszystko? Ja musiałbym pokazac to kominiarzowi bo też wydawało mi sie że cos jest nie tak... Vaillant produkuje specialne rury do wypuszczania na zew. przez ściane do piecy dwufunkcyjnych ale kominiarz twierdzi że max do 5kW a najmniejszy piec to ponoc 15kW? tak stwierdził mistrz kominiarstwa

• #6 06 Lis 2017 18:59
    GETomek
    Poziom 15  

Jaką długość ma komin?

• #7 06 Lis 2017 19:08
    brokus
    Poziom 8  

komin ma od piwnicy do szczytu jakieś 10m +/-

• #8 06 Lis 2017 19:23
    Xantix
    Poziom 39  

brokus napisał:
    Mieszkanie jest proste, łazienka, korytarz (2,5m2), kuchnia, z pokojem i pokój, przewiduje max 4 grzejniki - mieszkanie jest ciepłe samo w sobie :)

Skoro tak, to może lepiej zastosować grzanie kotłem elektrycznym w drugiej taryfie? Mieszkanie masz małe, skoro piszesz, że jest ciepłe samo w sobie to zapotrzebowanie na ciepło pewnie jest niewielkie... Może warto rozważyć montaż piecyka na prąd? Odpadnie ci zabawa z kominem i wkładem kominowym, nie będziesz musiał się martwić za małą kubaturą pomieszczenia dla piecyka, piec elektryczny w zasadzie nie wymaga serwisu w przeciwieństwie do gazowego. W prawdzie prąd w II taryfie jest o kilka groszy droższy od kWh z gazu, ale za to piec elektryczny jest tańszy w eksploatacji i w sumie bezpieczniejszy (choć to może nie każdego interesuje). Na nic nie namawiam, po prostu sugeruję, że może istnieć także inne rozwiązanie.

brokus napisał:
    komin ma od piwnicy do szczytu jakieś 10m +/-

A ocieplony jest? Bo przy takim długim kominie mogą być problemy z kondensacją spalin...

• #9 06 Lis 2017 19:44
    brokus
    Poziom 8  

Elektryka odpada, brak drugiej siły. Juz rozmawiałem z elektrykiem o tym

• #10 06 Lis 2017 21:19
    radek3p
    Poziom 20  

brokus napisał:
    Czyli na co zwraca uwage kominiarz? C.O czy C.W.U

Przy takim piecu kominiarza nie powinno interesować. Na twoim miejscu odpuściłbym piwnicę. Tak jak kolega napisał problemy z kondensacją i koszt wkładu,a w dodatku może sie okazać że średnica komina też niewystarczająca. Takiej małej mocy piec zmieścisz w szafce kuchennej . Znani producenci robią takie piece.

• #11 06 Lis 2017 21:31
    Xantix
    Poziom 39  

brokus napisał:
    brak drugiej siły. Juz rozmawiałem z elektrykiem o tym

To znaczy? Nie masz przyłącza trójfazowego? Czy za mały przydział mocy? IMHO przy tak małym mieszkanku potrzebna moc jest tak mała, że piec powinien uciągnąć to ma jednej fazie nawet. Ewentualnie wystarczy dodać przekaźnik priorytetowy aby zapobiec przeciążeniom.

Dodano po 2 [minuty]:

brokus napisał:

Wejdź na stronę www.cieplowlasciwie.pl i wypełnij tamten formularz - dostaniesz oszacowanie zapotrzebowania na moc cieplną i zalecaną moc pieca.

• Pomocny post
    #13 06 Lis 2017 23:17
    BUCKS
    Poziom 25  

brokus napisał:
    Jaki piec moge kupić optymalny do takiego mieszkania?

Jakikolwiek nie kupisz to i tak będzie zbyt mocny na Twoje potrzeby.
    W starej kamienicy może być spore zapotrzebowanie na energię, bo na parterze może ciągnąć od piwnicy ale z drugiej strony wspomniałeś, że mieszkanie jest ciepłe same w sobie.
    Licząc po 100W/m2 to dla mieszkania 37m2 wychodzi 3,7kW, a biorąc 150W/m2 mamy 5,5kW potrzebne przy mrozach ok. -20 ale skoro jest ciepłe same w sobie to możesz mieć mniejsze zapotrzebowanie.
    U Nas mrozów póki co nie ma, więc w praktyce będziesz potrzebował 2-4x mniej energii niż wynika to z zapotrzebowania dla mrozu -20.
    Problemem jest ustalenie realnego zapotrzebowania na ciepło, bo od tego zależy właściwy dobór grzejników. Bez pomiarów jest to robione na oko, w zależności od tego oka to grzejniki są albo za małe albo za duże ;)

Jeśli chodzi o kotły dwufunkcyjne to są modele o mocy minimalnej ok. 2-3kW ale to i tak za dużo na Twoje potrzeby.
    Generalnie im mniejsza moc minimalna tym lepiej dla Ciebie.
    Z kolei dla c.w.u to potrzebujesz ok. 20-25kW, co daje maksymalny przepływ ok. 9-13l/min ciepłej wody dla delty t=30 (czyli przy podgrzewaniu wody o 30 stopni).
    brokus napisał:
    Mam piwnicę ale kominiarz powiedział ze musi być min 8m3

Wymóg pomieszczenia o kubaturze min. 8m3 dotyczy kotłów z otwartą komorą spalania, w przypadku zamkniętej komory jest to 6,5m3.
    Piwnicę w kamienicy bym odradzał, bo zwykle nie ma tam sprzyjających warunków, więc więcej możesz stracić niż zyskać.

• #14 07 Lis 2017 21:08
    brokus
    Poziom 8  

Xantix napisał:
    Wejdź na stronę www.cieplowlasciwie.pl i wypełnij tamten formularz - dostaniesz oszacowanie zapotrzebowania na moc cieplną i zalecaną moc pieca.

2,3kW maksymalna moc grzewcza
    3kW dodatkowa moc potrzebna do grzania CWU

BUCKS napisał:
    Jeśli chodzi o kotły dwufunkcyjne to są modele o mocy minimalnej ok. 2-3kW ale to i tak za dużo na Twoje potrzeby.
    Generalnie im mniejsza moc minimalna tym lepiej dla Ciebie.

Czy mógłbyś wskazać mi taki piec proszę? Na przykład Junkers, Vaillant. Szukałem sam ale ja znajduje same powyżej 5kW, nie moge trafić na piec do 3kW

• #15 07 Lis 2017 21:24
    Xantix
    Poziom 39  

brokus napisał:
    Szukałem sam ale ja znajduje same powyżej 5kW, nie moge trafić na piec do 3kW

I nie znajdziesz raczej bo takich maleństw to się nie produkuje - za małe zapotrzebowanie na tak małe modele jest. Rzadko się zdarza, żeby piec gazowy pracował z mocą koło 1 kW - bo to jest fizyczna granica możliwości większości małych piecyków, ale w tym zakresie ciężko liczyć na przyzwoitą sprawność cieplną.
    brokus napisał:

Przy takiej mocy grzewczej to naprawdę możesz grzać i prądem i to w jednej fazie. Te 2,3 kW to jest zapotrzebowanie przy średniej dobowej -20 stopni a takie mrozy to się zdarzają ledwie raz na kilka lat i to parę dni w roku. W typowy dzień zimy będziesz potrzebował jakieś koło 1 kW mocy grzewczej. Tak więc tak małe wartości wystarczy zasilanie z jednej fazy. Nie potrzeba tutaj "siły" ani przyłącza trójfazowego. Ja bym się naprawdę rozejrzał za piecykiem elektrycznym.

• #16 07 Lis 2017 21:41
    brokus
    Poziom 8  

Xantix napisał:
    I nie znajdziesz raczej bo takich maleństw to się nie produkuje
    BUCKS napisał:
    Jeśli chodzi o kotły dwufunkcyjne to są modele o mocy minimalnej ok. 2-3kW
    To są czy nie?
    Nie będę robił elektrycznego ogrzewania raczej

• Pomocny post
    #17 07 Lis 2017 21:51
    BUCKS
    Poziom 25  

brokus napisał:
    Szukałem sam ale ja znajduje same powyżej 5kW, nie moge trafić na piec do 3kW

Junkers Cerapur Compact ZWB24 moc 3,8-25,4kW dla temperatury 40/30.
    Ten Junkers ma minimum 3,0kW ale dopiero przy temperaturze 80/60, w praktyce będziesz używał niższych temperatur, więc musisz liczyć 3,8kW.

Vaillant VCW 356/5-7 ma moc 3,9-26,4kW dla temperatury 50/30.
    Dla 80/60 ma 3,4-24,6kW, więc jak wyżej i tak jej nie bierzesz pod uwagę.
    Model jednofunkcyjny VC 256/5-7 ma moc 1,9-21,6kW przy 50/30.

Polski Termet ma w ofercie kotły dwufunkcyjne modulujące od 3,0kW przy 50/30, choć w praktyce serwisanci nie ustawiają mocy minimalnej na 3,0kW tylko ciut większą, czyli np. 3,5kW.
    U Ciebie moc minimalna 3,5kW zamiast 5-6kW dla c.o. może robić dużą różnicę.

brokus napisał:

3kW to chyba przy ogrzewaniu c.w.u bojlerem, bo przy przepływowym ogrzewaniu wody to standardem jest 19-20kW jako minimum.

brokus napisał:

Jak dla mieszkania w starej kamienicy, na parterze to moim zdaniem jest to zbyt niski wynik. Zrozumiałbym jakby to było nowoczesne budownictwo według obecnych standardów termoizolacyjnych.

• #18 07 Lis 2017 21:55
    Xantix
    Poziom 39  

brokus napisał:
    To są czy nie?

Czy nie widzisz, że te 2-3 kW to jest moc minimalna kotła? A u Ciebie to jest moc maksymalna potrzebna przez może 5% sezonu grzewczego. Realnie będziesz potrzebował połowę tego (jakieś 1 kW) a wiosną i jesienią w okresach przejściowych potrzeba ci będzie ledwie kilkaset watów mocy. IMHO nigdy nie widziałem pieca CO gazowego co by mógł pracować z moca kilkuset watów i szczerze wątpie abyś coś takiego znalazł.

brokus napisał:
    Nie będę robił elektrycznego ogrzewania raczej

Spoko do niczego nie namawiam.

Dodano po 2 [minuty]:

BUCKS napisał:
    ak dla mieszkania w starej kamienicy, na parterze to moim zdaniem jest to zbyt niski wynik.

Przecież pisał, że kamienica jest całkowicie docieplona.

BUCKS napisał:
    Zrozumiałbym jakby to było nowoczesne budownictwo według obecnych standardów termoizolacyjnych.

Jakby to było nowoczesne budownictwo to te 2,3 kW byłoby na cały dom jednorodzinny o powierzchni ze 100 m2 a nie na trzydziestometrowe mieszkanko.

• #19 07 Lis 2017 22:01
    brokus
    Poziom 8  

BUCKS, bardzo dziękuje Ci za pomoc!
    Gdybyś był na moim miejscu jak byś wykonał tą instalacje? Co byś zastosował.. Prosze bierz pod uwagę że dopiero wykosztowałem sie na mieszkanie :)

Xantix napisał:
    Spoko do niczego nie namawiam.

Każda sugestia jest dla mnie ważna jednak elektryk powiedział NIE dla ogrzewania elektrycznego ale jak pisałem wcześniej i kominiarz sie trafił o słabej wiedzy...
    Jak możesz to poleć coś dla jednej fazy co będzie wstanie ogrzać mieszkanie :)

• #20 07 Lis 2017 22:31
    BUCKS
    Poziom 25  

brokus napisał:
    Vaillant produkuje specialne rury do wypuszczania na zew. przez ściane do piecy dwufunkcyjnych ale kominiarz twierdzi że max do 5kW a najmniejszy piec to ponoc 15kW? tak stwierdził mistrz kominiarstwa

W bloku rurę spalinową możesz dać przez ścianę dla kotła o mocy maksymalnej 5kW, dopiero w domku wolnostojącym ten limit wynosi 20kW.

Xantix napisał:
    Przecież pisał, że kamienica jest całkowicie docieplona.

Ja nigdzie nie widzę takiego stwierdzenia, w pierwszym poście napisał tylko o całkowitym remoncie starej kamienicy, wymiana elewacji, okien, drzwi.
    Remont elewacji to nie to samo co ocieplenie. Stare kamienice często są pod nadzorem konserwatora zabytków i jakiekolwiek ocieplenie na zewnątrz jest zabronione.
    Xantix napisał:
    Jakby to było nowoczesne budownictwo to te 2,3 kW byłoby na cały dom jednorodzinny o powierzchni ze 100 m2 a nie na trzydziestometrowe mieszkanko.

Normy idą w górę ale bardziej miałem na myśli porównanie do współczesnego budownictwa w kontekście omawianej starej kamienicy, niż coraz nowsze wyśrubowane normy.
    W kamienicy stropy zapewne nie były ocieplane, a piwnica do ciepłych miejsc nie należy, także byłbym ostrożny przy tych wyliczeniach teoretycznych.
    Choć w tym wypadku potencjalny błąd 1-2kW nic nie zmienia w kontekście mocy kotła gazowego.

brokus napisał:
    Gdybyś był na moim miejscu jak byś wykonał tą instalacje? Co byś zastosował.. Prosze bierz pod uwagę że dopiero wykosztowałem sie na mieszkanie :)

Nie jestem specjalistą, a tylko zwykłym Kowalskim, więc nie czuję się na siłach, aby Ci coś polecać.
    Skoro elektryczne ogrzewanie odpada to dla mnie pozostaje gazówka.
    W przypadku ścian bez tynków to rozważyłbym ogrzewanie ścienne zamiast grzejników ale to nie jest decyzja na 5 minut. Zawsze jest ryzyko, że jeśli instalator coś spieprzy to potem poprawki będą oznaczały kolejny remont. Przy grzejnikach i rurkach natynkowych, które chyba są najczęściej spotykane w starych kamienicach to ewentualne korekty są prostsze.

A kosztów nie unikniesz.
    Kocioł Termet Silver to ok. 3200zł wkład kominowy to liczę jakieś 2000zł, potem "grzejniki", akcesoria i montaż, więc finalnie robi się konkretna kwota.

• #21 08 Lis 2017 20:43
    dobroslaw
    Poziom 19  

Kup normalnego kondensata o małej mocy minimalnej ,minimalna powierzchnia kotłowni to 6,5m3 przy zamkniętej komorze a 8 przy otwartej, maksymalna moc to 5kw przy budynku wielorodzinnym 21 kw przy wolno stojącym ale chodzi tylko o wyrzut przez ścianę , więc jesli masz piwnicę o odpowiedniej powierzchni a w niej wolny szacht kominowy którym możesz wyprowadzić komin przez dach, lub skoro mieszkasz wyżej i tam masz możliwość wyprowadzenia komina na dach to kupujesz zwykły kociołek i tyle, poza tym instalatorzy często gęsto montują komin przez ścianę i to chodzi i nikt tego nie sprawdza. Co do kociołka to które serwisuję mogę polecić baxi duo tec tanie części, tylko termostat bierz zwykłego on-offa , moc minimalna już od 3.7 kw więc tobie pasuje.

• #22 08 Lis 2017 21:15
    BUCKS
    Poziom 25  

dobroslaw napisał:
    poza tym instalatorzy często gęsto montują komin przez ścianę i to chodzi i nikt tego nie sprawdza

Może i nikt nie sprawdza ale wystarczy zgłoszenie "życzliwego" sąsiada z kamienicy i problem gotowy.
    Montaż wkładu kominowego w szachcie kominowym jest droższy ale oznacza brak tego typu problemów w przyszłości.
    Już zostało ustalone, że w grę wchodzi kocioł gazowy, jak gazowy to obecnie tylko kondensacyjny i potrzeba zamontować wkład kominowy.
    Natomiast instalacja to oznacza odpowiednie dobranie grzejników, niby proste, a instalator specjalista też może to skopać. Przy skutych ścianach aż prosi się, aby pomyśleć nad wdrożeniem ogrzewania ściennego ale nie znam nikogo, kto korzysta z tego i wiedza też zbyt mała, aby choć wstępnie samodzielnie to zaprojektować.
    Zły instalator może oznaczać problemy, których naprawa może wymusić kolejne kucie ścian.

• #23 09 Lis 2017 18:33
    brokus
    Poziom 8  

Sukces drodzy Panowie bo 'mistrz kominiarstwa' doszkolił się i stwierdził, że poprawi opinie ale z zaciśniętymi zębami powiedział 'ALE MAX DO 5kW!!' - więc wszystko OK, teraz musze kogoś znaleźć co zrobi projekt instalacji gazowej i kogoś kto zrobi samą instalację :)

BUCKS napisał:
    Przy skutych ścianach aż prosi się, aby pomyśleć nad wdrożeniem ogrzewania ściennego

Myślę, że wystarczy sam grzejnik :) mam co prawda 2 ściany zewnętrzne ale ocieplone, do tego nowe okna a pozostałe dwie ściany to sąsiedzi więc nie powinno być problemu :)

• #24 09 Lis 2017 18:46
    BUCKS
    Poziom 25  

brokus napisał:
    Myślę, że wystarczy sam grzejnik :) mam co prawda 2 ściany zewnętrzne ale ocieplone, do tego nowe okna a pozostałe dwie ściany to sąsiedzi więc nie powinno być problemu :)

Jak dobierzesz grzejniki o właściwej mocy to będzie OK.
    Ogrzewanie ścienne ponoć jest super sprawą, taka a la podłogówka tylko w normalnych okolicznościach skuwanie całych tynków to masakra, a u Ciebie skoro tynków nie ma to można by ten fakt wykorzystać. Tylko w świecie realnym nie znam nikogo kto ma ogrzewanie ścienne, aby szczerze porozmawiać o wadach i zaletach.
    Sam myślałem u siebie o ściennym, bo podłogówka u mnie w grę nie wchodzi ale kucie ścian oznacza taki kurz i bałagan, że bez wyprowadzki na czas remontu słabo to widzę. Dodatkowo brak specjalisty, któremu można zaufać spowodowały, że ścienne zostało w sferze niezrealizowanych marzeń ;)

• #25 09 Lis 2017 18:55
    brokus
    Poziom 8  

BUCKS napisał:
    Sam myślałem u siebie o ściennym, bo podłogówka u mnie w grę nie wchodzi ale kucie ścian oznacza taki kurz i bałagan, że bez wyprowadzki na czas remontu słabo to widzę. Dodatkowo brak specjalisty, któremu można zaufać spowodowały, że ścienne zostało w sferze niezrealizowanych marzeń ;)

Ja do tej pory marzyłem na pozwolenie na montarz choćby kozy od kominiarza ale wiecznie widział przeszkody :) teraz widze, że to po prostu debil :) Całe szczęście zrozumiał i juz bedzie ok
    więc o ogrzewanych ścianach puki co nie marzę ale też nie wykluczam, muszę znaleźć teraz gazownika i hydraulika i zobaczymy co doradzą ;)

• #26 09 Lis 2017 22:20
    BUCKS
    Poziom 25  

brokus napisał:
    Panowie bo 'mistrz kominiarstwa' doszkolił się i stwierdził, że poprawi opinie ale z zaciśniętymi zębami powiedział 'ALE MAX DO 5kW!!' - więc wszystko OK,

W Twoim przypadku to i tak nie ma znaczenia, bo z tego co wiem to przepisy mówią o mocy nominalnej kotła, a nie o faktycznym zapotrzebowaniu na moc cieplną.
    Dlatego nie ma znaczenia, że Ty na cele grzewcze potrzebujesz np. 3kW skoro będziesz miał zamontowany kocioł np. 20kW. Co prawda w przypadku c.o. to tych 20kW nie będziesz używał ale na cele c.w.u. to już tak. Nie wiem jakie konsekwencje mogą grozić za montaż kotła powyżej 5kW ale jeśli nie przy instalacji to możesz mieć problemy podczas corocznych kontroli instalacji gazowej, bo może nie każdy będzie chciał się podpisać pod protokołem, że wszystko jest OK skoro na pierwszy rzut oka będzie widać, że jednak nie jest. Nie znam branży ale uważaj, aby nie wtopić jeśli planujesz wykuć dziurę w ścianie zewnętrznej, bo potem przeróbka na wkład kominowy może oznaczać kolejny remont.

• #27 09 Lis 2017 22:23
    Xantix
    Poziom 39  

BUCKS napisał:
    ale na cele c.w.u. to już tak.

Zawsze może grzać bojler i wtedy wystarczy circa kilkaset watów.

• #28 09 Lis 2017 22:41
    BUCKS
    Poziom 25  

Xantix napisał:
    Zawsze może grzać bojler i wtedy wystarczy circa kilkaset watów.

Tylko nie wiem o czym piszesz. Mówimy o kotle gazowym i warunkach dotyczących montażu rury spalinowej przez ścianę na zewnątrz, a nie o bojlerze elektrycznym.

Swoją drogą w mieszkaniu nie spotyka się większych bojlerów niż 80l, a mniejszy nie ma sensu, choć dla 2-3 osób nie jest to jakaś porażająca ilość wody.
    Teoretycznie podgrzanie 80l wody z temperatury 5 do 60 stopni mocą 2kW zajmie ok. 2,5h, więc nie widziałem jeszcze bojlera 80l o mocy kilkuset W, bo oznaczałoby to wydłużenie czasu podgrzewania wody o te 2,5-3x, a czas oczekiwania jest też dość istotny i wpływa na komfort c.w.u.

• #29 10 Lis 2017 18:28
    brokus
    Poziom 8  

Ja w sumie mogę wstawić wkład kominowy i umieścić piec w piwnicy, piwnica jest w sumie jak nowa, otynkowana itd więc problemu nie ma i akurat komin jest w mojej piwnicy. Wkład wyniesie mnie myślę około 2tys a to nie jest dużo w porównaniu gdybym miał za rok przerabiać wszystko

• #30 10 Lis 2017 19:36
    BUCKS
    Poziom 25  

Moim zdaniem wkład kominowy to najlepsze rozwiązanie i nie ma co kombinować z wyprowadzeniem przez ścianę. Zwłaszcza, że mówimy o parterze, a potem ktoś życzliwy albo sąsiad narzekający na rurę spalinową blisko jego okna będzie przyczyną problemów. Chytry 2x traci jak to mówią.

Co do piwnicy to dla mnie jest to miejsce zimne, czyli wymiennik będzie szybko się wychładzał, co może wpływać na komfort c.w.u. przy kotle 2-funkcyjnym.
    Piwnica to zwykle również miejsce z dużą wilgotnością, a ta nie sprzyja elektronice i nie wiem jak takie miejsce montażu wpływa na warunki gwarancji. Po gwarancji wymiana elektroniki na nową jest zwykle bardzo kosztowna np. nowa płyta główna do mojego starego Vaillanta, w autoryzowanym serwisie oznacza wydatek ok. 1100zł za samą płytę bez kosztu wymiany.
    Nie wiem jak u Ciebie ale piwnice w blokach/kamienicach mogą być okradane, więc jeśli całego kotła nie stracisz to może jakąś drogą część Ci zakoszą albo zniszczą itp.
    Z mojego punktu widzenia piwnica w kamienicy to niezbyt trafione miejsce montażu.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo