Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak poprawić moją instalację grzewczą?

franki31 08 Lis 2017 13:33 2124 36
    BUCKS
    Poziom 37  
    franki31 napisał:
    1. Czyli jeśli mam już ten zawór termostatyczny na grzejniku w łazience to najlepiej zostawić go odkręconego na max (5), tak?

Jeśli masz podłaczenie zrobione tak jak podejrzewam to zawór termostatyczny blokując przepływ dla grzejnika będzie automatycznie blokował podłogówkę.
    Głowica "monitoruje" temperaturę w pobliżu grzejnika, więc jeśli grzejnik nagrzeje powietrze do zadanej temperatury przy termostacie to odcina dopływ wody co oznacza odcięcie wody dla podłogówki, w efekcie masz ją wiecznie niedogrzaną.

Ustaw 5 lub wywal termostat, aby przypadkiem nikt Ci tego nie skręcił ponownie i zobacz jaki będzie efekt.

franki31 napisał:
    2. Twoim zdaniem ustawić na regulatorze pokojowym grzanie 24 godz/doba, czy też w ogóle zrezygnować z regulatora i dać działać samemu piecowi?

Regulator może być, nie wiem jak ten ale niektóre mają wybór trybu dla podłogówki co zmienia charakterystykę pracy regulatora uwzględniając dużą bezwładność takiej podłogówki, czyli wolny czas reakcji.
    franki31 napisał:
    Tutaj jednak muszę napisać, że raz w miesiącu wyjeżdżam na tydzień, więc zawsze wykorzystywałem regulator do ogrzewania domu na nieco niższej temperaturze. Czy piec da mi taką możliwość regulacji, a co za tym idzie oszczędności gazu w czasie mojej nieobecności?

Na piecu to możesz ręcznie ustawić niższą temperaturę, jeśli masz obniżony zakres, ale nie wiesz jaki to będzie miało wpływ na finalną temperaturę w pokojach i oczekiwane oszczędności.
    Moim zdaniem lepiej mieć regulator i za jego pomocą sterować grzaniem na czas wyjazdu, bo ustawiasz temperaturę trochę niższą i po krzyku, więc jak wrócisz to nie będzie lodówki, czy też sauny.
    franki31 napisał:
    3. Już jakiś czas temu zastanawiałem się, czy korzystanie z regulatora daje mi jakieś oszczędności gazu, bo w sumie, tak jak zauważyliście dom się raz nagrzewa i raz ochładza, więc może gdyby miał możliwość pracy 24/dobę to wyszło by to na to samo...

Nie mam doświadczenia z podłogówką ale mimo wszystko nie rezygnowałbym z regulatora, bo on jednak daje jakieś sygnały do kotła i włącza lub wyłącza kocioł w zależności od temperatury. Bez regulatora pokojowego kocioł będzie sugerował się tylko temperaturą wody grzewczej ustawioną na kotle bez względu na to jaka będzie w pokojach.
    Fajnie byłoby gdybyś miał jeszcze regulator pogodowy reagujący na zmiany temperatury na zewnątrz, wtedy sterowanie kotłem mogłoby być bardziej optymalne i dopasowane do realnych potrzeb. Komplikuje to znowu trochę konfigurację i szukanie właściwej krzywej grzewczej ale jeśli się uda to moim zdaniem jest to wtedy optymalna instalacja.
    Dodano po 12 [minuty]:
    franki31 napisał:
    Wygrzebałem jeszcze dwa zdjęcia instalacji ogrzewania w łazience:

Teraz widać zasilanie podłogówki ale nie widać skąd ono jest prowadzone, więc nie ucina domysłów.
    Jednak na 99,9% uważam, że jest tak jak wcześniej pisałem, że powrót z grzejnika to zasilanie podłogówki, a głowica termostatyczna przy drabince blokuje przepływ wody przez podłogówkę.
    W takim wypadku chcąc mieć dogrzaną podłogówkę musisz pozwolić, aby drabinka grzała na maksa bez ograniczeń. W najgorszym przypadku będziesz miał ciut przegrzaną łazienkę.
    Możesz testować i patrzeć na efekty, może znajdziesz złoty środek dla swojej instalacji na ten sezon grzewczy, zanim poczynisz modernizacje. Jednak w wypadku tej łazienki nie masz szans na oddzielenie grzejnika od podłogówki, bez kucia, więc musi tak zostać. Co najwyżej możesz rozważyć wymianę drabinki na mniejszą jeśli po zmianie sposobu grzania drabinka będzie zbyt grzała, bo jak kojarzę to wcześniej pisałeś, że masz tam dużą drabinkę.
    gersik
    Poziom 32  
    Te rurki po lewej stronie raczej są od wody użytkowej bo widoczny jest tam odpływ. Na górze jest podłogówka tylko w łazience. Rozdzielacz zapewne na dole więc te rurki na wprost idą z dołu zasilając grzejnik łazienkowy. Prawdopodobnie moc grzejników w sypialniach jest za mała aby w sezonie grzewczym wystarczająco dogrzać pomieszczenia (na niskich parametrach ) choć by kocioł pracował 24h. Nie ma co czekać do końca sezonu tylko coś robić. Wymiana grzejników na górze na większe lub kucie i przeróbka instalacji.
    Możesz podać jakie masz grzejniki na górze i ich wielkość?
    BUCKS
    Poziom 37  
    gersik napisał:
    Nie ma co czekać do końca sezonu tylko coś robić. Wymiana grzejników na górze na większe lub kucie i przeróbka instalacji.

Wymiana grzejników jest mniej inwazyjna i to można robić teraz ale kucie to bym zostawił na nowy rok.
    Tylko wymiana grzejników też nie musi być łatwa, bo w zależności od przyłącza może okazać się, że większy grzejnik będzie niesymetryczny względem okna i będzie wyglądał koszmarnie. Z kolei zmiana z 2 płytowego na 3 płytowy powoduje przesunięcie przyłącza, co może oznaczać konieczność sztukowania rur, gdzie w zasadzie nie ma zbytnio miejsca.
    Trzeba wziąć wszystkie za i przeciw. Remont w trakcie sezonu, który ujawni nie do końca przewidziane niespodzianki, może skutkować kilkudniowym brakiem ogrzewania.
    Lepiej mieć słabe ogrzewanie przez 24h niż wcale, a pośpiech jest złym doradcą.
    Kwestia do przemyślenia przez autora.

Problem zawsze jest w tym, że każdy specjalista uważa się za speca w swoim fachu ale dopiero praktyka pokazuje, kto jest prawidziwym specjalistą, a kto pseudospecjalistą tylko wtedy po wykonaniu instalacji, zalaniu podłogi itp. jest już za późno na takie wnioski.
    gersik
    Poziom 32  
    BUCKS napisał:
    Problem zawsze jest w tym, że każdy specjalista uważa się za speca w swoim fachu ale dopiero praktyka pokazuje, kto jest prawidziwym specjalistą, a kto pseudospecjalistą tylko wtedy po wykonaniu instalacji, zalaniu podłogi itp. jest już za późno na takie wnioski.
    świete słowa dlatego nikt nigdy mnie jeszcze nie namówił na jakieś psełdomieszcze w skrzynkach rozdzielaczowych. Sprzęgło, dwa obiegi i żadnych problemów z instalacją mieszaną.
    BUCKS
    Poziom 37  
    gersik napisał:
    Sprzęgło, dwa obiegi i żadnych problemów z instalacją mieszaną.

Jak się człowiek zna i wie jak to powinno być zrobione to OK ale zwykle wiedzę zdobywa się później, bo nie można znać się na wszystkim.
    Poza tym po to korzystasz z usługi fachowca, aby było dobrze, bo on rzekomo jest specjalistą.

Dla mnie podłogówka to czarna magia, bo u siebie mam 100% grzejników, więc nie mam żadnej praktyki. Ale dotychczasowa wiedza zdobyta na grzejnikach pomaga mi łatwiej zrozumieć idee podłogówki.
    Ale mimo wszystko na dzień dzisiejszy nie ryzykowałbym montażu podłogówki, bo moja wiedza jest zbyt mała, aby rzetelnie ocenić, czy fachowiec robiłby dobrze, czy byłby to kolejny pseudo fachowiec.
    Niestety mamy takie realia, że fachowcom trzeba patrzeć na ręce jeśli znamy się na rzeczy, bo inaczej ponosi ich fantazja i emanują radosną twórczością niekoniecznie zgodną z zaleceniami i przyjętymi normami.
    franki31
    Poziom 4  
    Witajcie po krótkiej przerwie,

no cóż w ostatnim czasie odczuwałem coraz większy dyskomfort wynikający z posiadania podłogówki i grzejników w jednym obiegu. Konsekwencją tego była niedogrzana góra z grzejnikami, co wpływało też na jej zawilgocenie.
    Niedawno otrzymałem wskazówkę od zaprzyjaźnionego instalatora, jak mógłbym się z tym rozprawić. Otóż on zasugerował mi zakup grupy pompowo-mieszającej z pompą elektroniczną, nowych belek z rotametrami i dodatkowych materiałów służących do montażu.
    Koszt tego wraz z montażem wszystkiego miałby wynieść ok 3.500,00 zł.
    1. Czy Waszym zdaniem zestaw jest optymalny i zwiększy w końcu komfort użytkowania mojej instalacji?
    2. Czy taka grupa pompowo-mieszająca jest głośna? Pytam bo mam w planach w przyszłości w pomieszczeniu, gdzie są rozdzielacze zrobić pokój.
    3. Czy Waszym zdaniem koszt jest ok?

Dziękuję za Wasze komentarze.

Pozdrawiam
    Franki
    hajtaler
    Poziom 20  
    Tak jak miałeś wcześniej napisane:
    1 zamontowanie sprżegła
    2. rozdzielenie obiegów - osobny rozdzielacz grzejnikowy i pompa na nim i osobny rozdzielacz na podłogówkę z zaworem 3d(najlepiej z siłownikiem i podłączyć to do sterowania pogodowego) i pompą
    3. po zastosowaniu się do ww porad cieszyć się z komfortu cieplnego w domu