Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny dali lektor 2+ marantz PM62- trzaski

xaras123 06 Lis 2017 18:09 252 10
  • #1 06 Lis 2017 18:09
    xaras123
    Poziom 3  

Witam!
    Głośniki i wzmacniacz kupiłem w tamtym roku. Wszystko było ok. Używałem ich raczej sporadycznie ale nie narzekałem. Nawet wręcz przeciwnie. Ale ostatnio zaczął się wydobywać z nich dziwny dźwięk jakby trzeszczenia. Nie mam w okolicy jakiegoś wartego uwagi serwisu więc wolę zapytać was co myślicie zanim go oddam do jakiegoś specjalisty. Chciałbym żebyście chociaż nakierowali co to może być głośniki czy wzmacniacz... Wiem nikt nie jest jasnowidzem. Ale sam jestem kompletnie zielony więc szukam jakieś pomocy. Dzieje się to od niedawna zaczęło się od lewego głośnika więc zamieniłem kable miejscami z drugim... ale nic to nie zmieniło teraz zauważyłem, że z drugim dzieje się podobnie. czasem jest ok czasem się dzieje tak jak na filmiku. Moc ustawiona na jakąś 1/3 stabilnego i dobrego dźwięku . Jak jest ustawione na jakoś mega cicho nie dzieje się tak.
    Z góry dzięki za jakieś info.
    PS dodam jeszcze, że to trzeszczenie wydobywa się z tego małego głośnika.

https://youtu.be/ftEPiVR-9wo

0 10
  • #2 06 Lis 2017 18:18
    762302
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 06 Lis 2017 20:44
    xaras123
    Poziom 3  

Ok. Sprawdzę to jak najszybciej. Łatwe to do ogarnięcia. Nawet dla laika? I dwa szybkie pytanka odrazu-jesli to jest to. Mogę się jakoś zabezpieczyć na przyszłość przed tym? Czy taki głośniczek musi być z serwisu czy ogarnie się na pierwszej lepszej z allegro. Bo w sumie nie wiem co wpisać. - wiem że idę po łebkach ale nie chce kombinować za dużo jeśli znasz odpowiedź.

0
  • Pomocny post
    #4 06 Lis 2017 20:54
    762302
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 06 Lis 2017 21:06
    Dawidtv
    Poziom 3  

Przyczyn może być pare. Jedną z nich to przypalona cewka głośnika wysokotonowego. Rozbierz ten głośnik i sprawdź czy nie ma luźnego uzwojenia a także sprawdź czy cewka nie jest wtopiona w karkas. Gdy jednak wszystko będzie dobre w głośniku to sprawdź luty na zwrotnicy i okablowanie (może coś nie łączyć i z tego ten dźwięk)
    Pozdrawiam!

0
  • #6 06 Lis 2017 21:29
    xaras123
    Poziom 3  

Rozkręciłem jedynie na szybko ten głośnik bo ultra szybki dostęp był. Wygląda to tak. Do góry jest jakaś blaszka chyba jakieś chłodziwo na stałe złączone więc w sumie nie wiem co zrobić :p a śmierdzieć nie śmierdzi żadnym nadpaleniem. Dzisaj już nie mam. Czasu ale sprawdzę jutro na innym głośniku wzmacniacz. Wystarczy takie info?

0
  • #7 06 Lis 2017 21:38
    762302
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 07 Lis 2017 06:58
    xaras123
    Poziom 3  

A zasadnicze pytanko radek , gdzie kurde można wgl ogarnąć taka cewkę. Pół nocy szukałem oryginalnych części do Dali i nigdzie ich nie ma:o nie ma opcji dostać ich w Polsce?

0
  • #9 07 Lis 2017 10:06
    krakarak
    Poziom 39  

@xaras123 dlaczego wprowadzasz piszących w błąd?!
    W równolegle założonym temacie, który moderator usunął Link, napisałeś, że zamieniłeś kolumny miejscami (lewą z prawą) i nadal lewa kolumna zniekształcała (a jest to teraz ta, która podłączona do prawego kanału grała dobrze!).
    Logicznym jest, że uszkodzony jest wzmacniacz a nie jedna kolumna, którą już rozbebeszyłeś.
    Chyba, że nie potrafisz przekazać nam informacji co masz na myśli pisząc "lewa kolumna" - czy to ta podłączona do lewego kanału czy ta na która patrzysz, bo akurat ona stoi po lewej stronie a jej kable są podłączone do prawego kanału... Może ponumeruj je jako 1 i 2?
    A jak masz już głośnik wysokotonowy na wierzchu to spisz wszystko co ma napisane z tyłu i bokach na magnesie, to powinno pomóc w znalezieniu modelu głośnika. Napisy z przodu to adres firmy...
    Ogarnij się kolego co robisz, wprowadź sensowną metodykę a nie prujesz sprzęt na pałę.

Możesz skontaktować się z którymś z przedstawicieli firmy Dali w Polsce Link - kliknij Select country, wybierz Poland, i zapytać o serwis lub zakup głośnika.

0
  • #10 07 Lis 2017 17:08
    762302
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 07 Lis 2017 17:33
    krakarak
    Poziom 39  

radek3p napisał:
    No to teraz zgłupiałem. Najpierw wyjaśnijmy co w końcu działa a co nie.

To właśnie próbuję wytłumaczyć autorowi.
    Nic prostszego w wytypowaniu źródła zniekształceń - kolumna czy jeden z kanałów wzmacniacza.
    Od kanału, na którym zniekształca odpina kolumnę, w której to słyszy te zniekształcenia i w to miejsce wpina tę kolumnę, która grała dobrze. Jak teraz nadal słychać zniekształcenia to 100% pochodzą ze wzmacniacza. Jeśli gra czysto - winna odpięta kolumna. Aby się upewnić to tę "podejrzaną" kolumnę podpina do kanału, który nie zniekształcał - jeśli słyszy zniekształcenia to 100%, że ona jest winna, bo gdzie by nie była podłączona, zniekształca. Tak samo z tą "dobrą" - wpiąć w lewy a potem w prawy kanał - jaki jest dźwięk?
    No już nic prostszego nie ma!

0