Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośnik przenośny bluetooth 2x6W

pier 06 Lis 2017 19:49 4791 25
  • Witam.

Kolejną konstrukcją jest drugi już wykonany przeze mnie głośnik przenośny z bluetooth.

Tym razem konstrukcja mega prosta ale jakże skuteczna.
    Sercem jest chiński moduł:

Moduł ma wszystko czego nam trzeba, czyli dwa kanały po 6W każdy, moduł bluetooth i ładowarka dla akumulatora.
    Czy ma on te 6W ciężko powiedzieć ale na pewno jest głośniejszy od PAM8403 no i jak widać końcówki mocy są zasilane jakąś przetwornicą więc jest nadzieja że ma więcej niż 3W na kanał.

Głośniki jakie napędza to TEAC 4ohm, tyle o nich wiem. Zostały one wymontowane z wiekowych głośników komputerowych.

Zasilanie zrealizowałem na dwóch akumulatorach 3100mAh 3,7V. Daje to zapas energii na dłuższe granie.

Obudowę wykonałem z drewna olchowego. Poszczególne elementy zostały wykonane na obrabiarce CNC. Niestety nie mogłem ich już sam zrobić, zrobił mi je kolega według moich rysunków.
    Gniazdo ładowania, włącznik, diody sygnalizacyjne i gniazdo micro USB do ładowania umieszczone są na tylnej ściance.

Coś o dźwięku. W sumie jest poprawny. Głośnik robi hałas czyli to co do niego należy. Basu takiego jak jest w markowych głośnikach nie uzyskałem, zresztą było by to niełatwe.

Cóż tu więcej pisać. Zdjęcia wyjaśnią więcej.
    Jeśli Macie pytania, Pytajcie.

A jeszcze sprawa malowania, zabezpieczenia drewna.
    Na razie tego nie robię, bo nie mogę się zdecydować czy lakier bezbarwny czy wosk.

Fajne!
  • #2 06 Lis 2017 23:02
    Bullseye
    Poziom 27  

Podeślesz link do modułu na PRIV albo tutaj ? :)

• #3 07 Lis 2017 08:24
    pier
    Poziom 23  
  • #4 07 Lis 2017 11:16
    opu
    Poziom 10  

Jakiej klasy wzmacniacz to jest jakie są zniekształcenia ? chciał bym moduł bluetooth ale z wzmacniaczem klasy AB większość jest klasy D i prostej konstrukcji z silnymi filtrami. Dźwięk jest płaski.

• #5 07 Lis 2017 12:22
    pier
    Poziom 23  

opu napisał:
    Jakiej klasy wzmacniacz to jest jakie są zniekształcenia ? chciał bym moduł bluetooth ale z wzmacniaczem klasy AB większość jest klasy D i prostej konstrukcji z silnymi filtrami. Dźwięk jest płaski.

Klasa D podyktowana jest energooszczędnością. Ten również pracuje w takiej klasie.
    Raczej gotowego modułu w klasie AB nie Znajdziesz ale nic nie stoi na przeszkodzie aby taki wykonać.

• #6 07 Lis 2017 15:35
    Mark II
    Poziom 20  

Jaki jest problem z oszacowaniem mocy? Wystarczy przecież oscyloskop i rezystor o wartości równej znamionowej impedancji obsługiwanej przez ten wzmacniacz.

• #7 07 Lis 2017 16:20
    pier
    Poziom 23  

Mark II napisał:
    Jaki jest problem z oszacowaniem mocy? Wystarczy przecież oscyloskop i rezystor o wartości równej znamionowej impedancji obsługiwanej przez ten wzmacniacz.

Acha na pewno, na pewno przy klasie D.

• #8 07 Lis 2017 19:56
    robig
    Poziom 17  

Pier, a gdzie Ty tam widzisz przetwornicę zasilającą końcówki mocy? Ja tam widzę tylko prostą ładowarkę pod ogniwo li-ion, z którego można też zasilać moduł.
    Opis do modułu:

Spoiler:
    Output power 6W+6W dual channel stereo
    Applicable speaker impedance: 4 ohm, 6 ohm, 8 ohm
    Supply voltage: 5VDC or 3.7 volt lithium battery
    Charging interface: the use of lithium battery power supply, charging interface 5 volt power supply or mobile phone charger can charge a single lithium battery
    (charge management circuit for battery limit maximum voltage 4.2VDC)

• #9 07 Lis 2017 20:14
    pier
    Poziom 23  

robig napisał:
    Pier, a gdzie Ty tam widzisz przetwornicę zasilającą końcówki mocy? Ja tam widzę tylko prostą ładowarkę pod ogniwo li-ion, z którego można też zasilać moduł.
    Opis do modułu:
    Spoiler:
    Output power 6W+6W dual channel stereo
    Applicable speaker impedance: 4 ohm, 6 ohm, 8 ohm
    Supply voltage: 5VDC or 3.7 volt lithium battery
    Charging interface: the use of lithium battery power supply, charging interface 5 volt power supply or mobile phone charger can charge a single lithium battery
    (charge management circuit for battery limit maximum voltage 4.2VDC)

Przetwornicy oddzielnej nie ma ale same scalaki końcówek mają wbudowaną przetwornicę o czym świadczą cewki przy nich.
    Próbowałem znaleźć w sieci jakie są to scalaki ale niestety nic nie pasuje. Chińczycy oczywiście zdarli oznaczenia. A temat scalaków mocy z wbudowaną przetwornicą jest znany bo różni producenci tak robią.
    A z drugiej strony skąd niby miała by się wziąć wyższa moc przy takim samym napięciu zasilania jak PAM8403?

• #10 07 Lis 2017 21:04
    krisRaba
    Poziom 23  

Raczej wątpliwe. Zauważ, że wszystkie elektrolity są 6,3V, więc nie ma jakiegoś szczególnego podbijania napięcia. Może po prostu zrobili filtry LC na zasilaniu? ;)

• #11 07 Lis 2017 21:11
    pier
    Poziom 23  

krisRaba napisał:
    Raczej wątpliwe. Zauważ, że wszystkie elektrolity są 6,3V, więc nie ma jakiegoś szczególnego podbijania napięcia. Może po prostu zrobili filtry LC na zasilaniu? ;)

To pewnie podbija do 5V. To i tak dobrze bo na aku mamy między 3V a 4.2V. Zresztą skądś się ta wyższa moc musi brać.
    Po drugie bez jaj filtr LC na zasilaniu w module za dwie dychy.

• #12 07 Lis 2017 21:22
    nici
    Poziom 33  

Te cewki to nie są na wyjściu czasem ?

• #13 07 Lis 2017 21:36
    krisRaba
    Poziom 23  

nici napisał:
    Te cewki to nie są na wyjściu czasem ?

Możliwe. Kolega mógłby przemierzyć od zacisków wyjściowych...

EDIT: Nie.. Tam ścieżki wprost ze scalaka idą do gniazda/kabli.
    Ale w sumie przy 5VDC i 4ohm bez strat byłoby 6,25W, a nikt nie powiedział, że np. przy 3,7V i 8ohm uzyskasz deklarowaną moc.
    To tak jak ostatnio w temacie o jakimś wielokanałowym, modułowym audio własnej konstrukcji ktoś wrzucił wykresy, żeby pokazać autorowi, że nie uzyskuje parametrów, które wydaje mu się, że uzyskuje ;)

• #14 07 Lis 2017 22:41
    Mark II
    Poziom 20  

pier napisał:
    Mark II napisał:

Acha na pewno, na pewno przy klasie D.

Pomiary oscyloskopem, to nie sztuka magiczna. Współczynnik wypełnienia też można nim zmierzyć.
    Przy okazji okazałoby się, czy rzeczywiście jest to klasa D, czy tylko BTL pracujący z przetwornicą generującą, powiedzmy, "-" dla stopnia mocy.
    Co ciekawe, proste wzmacniacze klasy D niekoniecznie mają na wyjściu filtry, choćby wspomniany PAM 8403. W tym module, mamy na każdym z biegunów wyjścia dwójnik RC jako żywo kojarzący się z obwodem Zobla.

• #15 08 Lis 2017 00:50
    azor911
    Poziom 4  

Bardzo fajny projekt ładnie estetycznie zrobiona obudowa oraz całkiem w porządku ulokowana elektronika w obudowie Pozdrawiam

• #16 08 Lis 2017 01:03
    robig
    Poziom 17  

Indukcyjność i pojemność tworzą na wyjściu filtr dolnoprzepustowy, który m.in. formuje prawidłowy sygnał do obciążenia, tutaj głośników. Nie ma to nic wspólnego z przetwornicą step-up czy inną podwyższającą napięcie do zasilania.
    Polecam linki i chociażby analizę schematu blokowego i ideowego wzmacniacza scalonego w klasie D.
    Link
    Link

• #17 08 Lis 2017 02:34
    Mark II
    Poziom 20  

Kolega przyjrzał się rozmieszczeniu elementów na płytce? Ja tak. Obok dławików zobaczymy diody prostownicze. Wyjścia układu pozbawione są natomiast w ogóle filtrów, jeżeli nie liczyć tych dwójników RC.

• #18 12 Lis 2017 23:25
    Qrvnihooya
    Poziom 4  

Czy dzwięk z głośnika nie wydaje się "zmulony" membrana takiego typu i wielkości nie jest w stanie wytworzyć wysokich tonów. Może warto pokusić się o modyfikacje głośnika przez dodanie przetworników wysokotonowych?

• #19 13 Lis 2017 09:20
    pier
    Poziom 23  

Qrvnihooya napisał:
    Czy dzwięk z głośnika nie wydaje się "zmulony" membrana takiego typu i wielkości nie jest w stanie wytworzyć wysokich tonów. Może warto pokusić się o modyfikacje głośnika przez dodanie przetworników wysokotonowych?

To nie Hi-Fi tylko głośnik przenośny kto by się takimi rzeczami przejmował. Ma robić hałas i robi to dużo lepiej niż głośnik wbudowany w telefon. Takie było założenie.

• #20 13 Lis 2017 10:06
    Ty-grysek
    Poziom 9  

Przepraszam za być może banalne pytanie, ale w jaki sposób ten moduł się paruje z np. telefonem? Brakuje mi jakiegoś przycisku...
    Chętnie bym sobie coś takiego zrobił, mam już 2 przyzwoite głośniki i baterię Li-Ion, a cena samego modułu wydaje się być atrakcyjna.

• #21 13 Lis 2017 10:56
    pier
    Poziom 23  

Ty-grysek napisał:
    Przepraszam za być może banalne pytanie, ale w jaki sposób ten moduł się paruje z np. telefonem? Brakuje mi jakiegoś przycisku...
    Chętnie bym sobie coś takiego zrobił, mam już 2 przyzwoite głośniki i baterię Li-Ion, a cena samego modułu wydaje się być atrakcyjna.

Włączasz tylko zasilanie a później wybierasz z widocznych urządzeń bluetooth swoje urządzenie i już.

• #22 16 Lis 2017 18:11
    JacekCz
    Poziom 33  

Kiedyś dział diy KONSTRUKCJE zawierał samodzielne projekty, rozumiejąc dorobek intelektualny, a nie montaż.
    Widocznie musze się przyzwyczaić.

• #23 16 Lis 2017 21:28
    Bullseye
    Poziom 27  

pier napisał:
    Włączasz tylko zasilanie a później wybierasz z widocznych urządzeń bluetooth swoje urządzenie i już.

A próbowałeś zmienić nazwę urządzenia oraz PIN ?

• #24 17 Lis 2017 09:14
    pier
    Poziom 23  

Bullseye napisał:
    pier napisał:

A próbowałeś zmienić nazwę urządzenia oraz PIN ?

Jak?

• #25 18 Lis 2017 09:09
    Bynak
    Poziom 12  

JacekCz napisał:
    Kiedyś dział diy KONSTRUKCJE zawierał samodzielne projekty, rozumiejąc dorobek intelektualny, a nie montaż.

Kiedyś... Podłączenie do wkładki W66 anteny i uziemienia oraz dodanie do niej równolegle diody germanowej powodowało że można było posłuchać programu 1 PR... Kiedyś... Podążając Twoim tokiem rozumowania "prawdziwe" DIY powinno zawierać samodzielnie wykonane rezystory, kondensatory, półprzewodniki i wiele, wiele innych. Sądzę że nadszedł najwyższy czas aby przyjąć do wiadomości: MAMY XXI WIEK! Teraz PCB zamawiamy w firmie bo jest estetyczniej, profesjonalnie i niejednokrotnie taniej niż żmudnie dłubane w domu (temat rzeka i nie będę się nad nim rozwodził). Pozostańmy na ziemi i nie wchodźmy z powrotem na drzewo cofając się w ewolucji. Teraz nie sztuką jest zastąpić jeden mały "procesorek" wielką, analogową szafą sterowniczą lecz sztuką jest wykorzystać wszelkie dostępne możliwości jakie daje nam ten "procesorek". Spinanie modułów w całość też wymaga wiedzy i niewątpliwie umiejętności aby przy okazji nie stworzyć mało funkcjonalnego "potworka". Obecnie już się przyzwyczaiłem i widzę sens w takim postępowaniu choć podobnie jak Ty jeszcze parę lat wstecz miałem obiekcje czy takie projekty można nazwać DIY. Tak, można, jest to DIY XXI wieku bo... I tu niech każdy dopisze sobie swoją konkluzję ;)

Pozdrawiam.

• #26 18 Lis 2017 11:03
    JacekCz
    Poziom 33  

Bynak napisał:
    JacekCz napisał:

Kiedyś... Podłączenie do wkładki W66 anteny i uziemienia oraz dodanie do niej równolegle diody germanowej powodowało że można było posłuchać programu 1 PR... Kiedyś... Podążając Twoim tokiem rozumowania "prawdziwe" DIY powinno zawierać samodzielnie wykonane rezystory, kondensatory, półprzewodniki i wiele, wiele innych. Sądzę że nadszedł najwyższy czas aby przyjąć do wiadomości: MAMY XXI WIEK! Teraz PCB zamawiamy w firmie bo jest estetyczniej, profesjonalnie i niejednokrotnie taniej niż żmudnie dłubane w domu (temat rzeka i nie będę się nad nim rozwodził). Pozostańmy na ziemi i nie wchodźmy z powrotem na drzewo cofając się w ewolucji. Teraz nie sztuką jest zastąpić jeden mały "procesorek" wielką, analogową szafą sterowniczą lecz sztuką jest wykorzystać wszelkie dostępne możliwości jakie daje nam ten "procesorek". Spinanie modułów w całość też wymaga wiedzy i niewątpliwie umiejętności aby przy okazji nie stworzyć mało funkcjonalnego "potworka". Obecnie już się przyzwyczaiłem i widzę sens w takim postępowaniu choć podobnie jak Ty jeszcze parę lat wstecz miałem obiekcje czy takie projekty można nazwać DIY. Tak, można, jest to DIY XXI wieku bo... I tu niech każdy dopisze sobie swoją konkluzję ;)

Pozdrawiam.

Widziszszszsz .... akceptowałbym jakby ... bo ja wiem .... potwierdzić prawidłowość zasilacza/zasilania w konkretnym zastosowaniu własnym obliczeniem.
    Nigdy nie myślałem o wykonywaniu rezystorów - to już przesadzasz.

Jak już pogardliwie mówisz o "procesorku" to w pełni szanował bym DIY (a nie montera noty aplikacyjnej) jakby w to wszedł, przedstawił nam na forum notatki nt przeanalizowaną "mapę menu" chińskiego modułu, wskazać które warto użyć, podpowiedzieć wartości ustawień itd... Jak piszesz wykorzystac go maksymalnie

Złożenie noty aplikacyjnej wg powszechnego osądu w tym dziale nie ma cech DIY.

Wiekowa historia z mojego własnego życia: komputer Cobra u schyłku PRL. "Własnymi palcyma" zdisasemblowałem 2kB kodu Z80, by szukać nieścisłości w zachowaniu (fizyczny montaż robił kumpel). Doszedłem do tego, co on spostrzegł, ale i to, że instrukcja opisuje inną wersję kodu, menu (o dwie funkcje więcej czy mniej). Da się realizować "filozofię życia" DIY na gotowych płytach (bo to jest filozofia życia).

Skutek tego myślenia w przemyśle:
    Najbardziej Autoryzowany Krajowy Dealer (tm) chłodni czy maszyn piekarniczych leży jak dziecko (po uruchomieniu najlepszych swoich 'technicznych' pracowników), jak się zbiegną problemy.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME