Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

LGA1155 - wygięte PINy oraz brak części z nich

Perez7 06 Nov 2017 10:11 936 21
IGE-XAO
    Perez7
    Level 5  
    Witam

Chciałbym dołaczyć się do tematu.
    Moja konfiguracja to:
    ASrock z97 extreme4/3.1
    Intel i5 4570 3.20 GHz
    zasilacz CX500M corsair
    MSI R9 280x gaming 3g
    Kingston hyper genesis 2x 4GB

Mam kilka pytań komputer zaczął mi się resetować w grach lub czasami nie wyświetlał obrazu na monitorze "brak sygnału" niekiedy sam się resetował kilkukrotnie. Zauważyłem ze po resecie próbuję "wstać" ale nie może po kilku resetach odpala się ale bez karty graficznej ponieważ wiatraki wentylatory na niej się nie kręcą. Zrobiłem kilka testów w programie occt karta przechodzi test ale z dość duża temperatura w stresie 82 stopnie, procesor natomiast przegrzewa się na drugim corze i po kilku minutach test się wyłącza. Test zasilacza odpala się i po 20 sek resetuje komputer kilka razy, odcina kartę graficzna i wstaje. Sprawdziłem tez pamięć kość po kości po 20 godzinach testu memtestem86 zero błędów. Sprawdziłem też zasilacz miernikiem wszystkie napięcia w normie. Zabrałem się za porządne czyszczenie podzespołów, rozkręciłem zasilacz przedmuchałem żaden kondensator nie jest spuchnięty wizualnie wygląda dobrze. Wyczyścilem kartę graficzna, zmieniłem na niej pastę termoprzewodzącą. Tu pierwsze pytanie, nałożyłem torche trochę zbyt dużo pasty, pasta dostała się na mirkroprocesory które leża na około procesora. Próbowałem zetrzeć paste papierowym ręcznikiem i alkoholem izopropylowym ale z marnym skutkiem. Chciałem zapytać czy jeśli ja teraz odpale w takim stanie czy cos sie moze stać? Wydaje mi się ze nie gdyż pasty nie przewodza prądu? Ale czy mogłby któryś z was to potwierdzić? Czy powinienem sie martwic rozebrac karte jeszcze raz i wszystko dokladnie jakimś sposobem wytrzeć? Zabrałem się za procesor jak na złośc zarabrakło mi pasty, żeby pokryć cały procesor, Chciałem go też porządnie wyczyścic ze starej pasty więc pomyślałem ze go wyjem wyjmę z socketu i ku mojemu zdziwieniu jeden z pinów w sokecie jest wygietych do tyłu. Nie jestem pewny który, chyba pin G8 lub F7 patrzac na schemat powyżej i mam kolejne pytania wydaje mi się, że pin wygiałem przy montażu procesora kilka lat temu, bo nie wydaje mi się żeby stało się to podczas demontażu. Czy mógłby ktoś mi powiedzieć za co ten pin jest odpowiedzialny? Czy możliwe jest to ze wysokie temp prcesora procesora w stresie jak i resetowanie się komputera są spowodowane przez wygiecie tego pinu? Jadę zaraz do apteki po kilka igieł pożadna porządną lupę i spróbuje go naprostować chociaż moimz z moim szczęściem pin prawdopodobnie się złamie;/

Podsumowując:
    Czy pasta na mikroporcesorach obok procesora karty graficznej bd powodować porblem problem? Dołaczyłem zdjęcie procesora karty przed wymiana pasty w celu dokładniejszego wyjaśnienia gdzie pasta sie znaduję.

Czy może ktoś powiedzieć za co odpowiada wygięty pin na 99% jest to pin F7?
    I czy moze mieć wpływ na resteowanie resetowanie się komputera?
    Ostatnie pytanie czy pasta widoczna na zdjęciach w lewym dolnym rogu na obudowie socketu to problem nie dotyka ona żadnego z pinów. Powinienem ją oczyścić, czy lepiej ją zostawić tak jak jest? Niech chce Nie chcę za bardzo jej ruszać, bo obawiam się że podczas czyszczenia uszkodze kolejne piny, ale jesli będzie ona miała wpływ na pracę procesora lub jego uszkodzenie to jak to wyczyścić pędzel i izopropyl?

Załaczyłem dość dużą ilość zdjęć. Jakość nie powala, na telefonie wygladają one dużo bardziej czytelnie.

Wydzieliłem jako nowy temat. Nie podpinaj się pod cudze wątki.
    RADU23
  • IGE-XAO
    310artur
    Level 43  
    Zależy jak to pasta. Niektóre przewodzą prąd.
    Objawy w 1 kolejności wskazują na uszkodzenie zasilacza mimo wszystko.
    Kartę lepiej wyczyścić, nadmiar pasty w niczym nie pomoże.
    Upapranego socketu nie czyść szkoda ryzykować, to bez znaczenia.
    Pomiary zasilacza robiłeś jak skoro test power supply wywala PC?
    Perez7
    Level 5  
    310artur wrote:
    Zależy jak to pasta. Niektóre przewodzą prąd.
    Objawy w 1 kolejności wskazują na uszkodzenie zasilacza mimo wszystko.
    Kartę lepiej wyczyścić, nadmiar pasty w niczym nie pomoże.
    Upapranego socketu nie czyść szkoda ryzykować, to bez znaczenia.
    Pomiary zasilacza robiłeś jak skoro test power supply wywala PC?

Pastę jaką użyłem to GC Gelid Extreme z tego co wiem nie przewodzi prądu. Pomiar zasilacza robiłem miernikiem podczas testu karty graficznej i napięcia były w normie. Co do pinów okazało się że dwa piny szczepiły się ze sobą gość w sklepie komputerowy podprostował je, nie wiem jak to się stało. Czyli winnym może być zasilacz złożę jutro kompa i zobaczę czy wstanie niestety nie mam zasilacza na podmianę żeby sprawdzić. Czy to rzeczywiście on jest winny jeszcze myślę, czy to nie wina tych pinów
    tzok
    Moderator of Cars
    Perez7 wrote:
    Tu pierwsze pytanie, nałożyłem torche trochę zbyt dużo pasty, pasta dostała się na mirkroprocesory które leża na około procesora.
    Gdzie Ty tam widzisz jakieś mikroprocesory, które leżą obok procesora?!?
  • IGE-XAO
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    Perez7
    Level 5  
    tzok wrote:
    Perez7 wrote:
    Tu pierwsze pytanie, nałożyłem torche trochę zbyt dużo pasty, pasta dostała się na mirkroprocesory które leża na około procesora.
    Gdzie Ty tam widzisz jakieś mikroprocesory, które leżą obok procesora?!?

Na zdjęciu nr 742 pasta dostała sie obok procesora graficznego, być moze źle to nazwałem chodzi mi o ten układy szalone które leżą obok procesora
  • Helpful post
    tzok
    Moderator of Cars
    Wokół rdzenia układu graficznego są jedynie elementy pasywne, głównie kondensatory. Nie ma tam żadnych innych układów scalonych.

Pasta TC-GC-03-C nie przewodzi prądu, ale warstwa pasty powinna być możliwie jak najcieńsza.

Pin F7 w LGA1150 to jeden z wielu pinów VSS (masy): https://www.intel.com/content/dam/www/public/...h-gen-core-family-desktop-vol-1-datasheet.pdf
    Perez7
    Level 5  
    tzok wrote:
    Wokół rdzenia układu graficznego są jedynie elementy pasywne, głównie kondensatory. Nie ma tam żadnych innych układów scalonych.

Pasta TC-GC-03-C nie przewodzi prądu, ale warstwa pasty powinna być możliwie jak najcieńsza.

Pin F7 w LGA1150 to jeden z wielu pinów VSS (masy): https://www.intel.com/content/dam/www/public/...h-gen-core-family-desktop-vol-1-datasheet.pdf

Dziekuję za poprawna nazwę.
    Szukałem tego schematu wszędzie, piny które sie szczepiły to na 99% F7 i G7 oba odpowiadaja za VSS jak napisałeś i teraz jaki to ma wpływ na prace procesora i czy może to mieć wpływ na resetowanie się komputera, czy raczej winny jest zasilacz a z procesorem jest wszystko ok?
  • Helpful post
    Kasek21
    Level 43  
    Power and Ground Lands
    The processor has VCC, VDDQ, and VSS (ground) lands for on-chip power distribution.
    All power lands must be connected to their respective processor power planes; all VSS
    lands must be connected to the system ground plane
    . Use of multiple power and
    ground planes is recommended to reduce I*R drop. The VCC lands must be supplied
    with the voltage determined by the processor...

Perez7 wrote:
    czy może to mieć wpływ na resetowanie się komputera

Może ale nie musi.
    Perez7
    Level 5  
    Ok, czyli zobaczymy. Jeśli komputer dalej będzie się wyłączał kupię nowy zasilacz i sprawdzę, jak to nie pomoże muszę sobie kupić nową płytę główną, ale już na pewno nie od Asrocka bo to druga płyta tej firmy z którą jest coś nie tak.
    Kasek21
    Level 43  
    Perez7 wrote:
    ale już na pewno nie od Asrocka bo to druga płyta tej firmy z którą jest coś nie tak

Ale to, że brakuje pinów to nie wina producenta tylko osoby, która składała ten zestaw.
    Perez7
    Level 5  
    Kasek21 wrote:
    Perez7 wrote:
    ale już na pewno nie od Asrocka bo to druga płyta tej firmy z którą jest coś nie tak

Ale to, że brakuje pinów to nie wina producenta tylko osoby, która składała ten zestaw.

Tak masz racje, ale na jednej płycie padła mi sekcja zasilania, na tej pinów nie brakuje tylko się szczepiły dwa razem, być może ja je uszkodziłem montując procesor lub go demontując, chociaż nie chce mi się w to wierzyć i wydaję mi się, że problem leży w tej klapce metalowej która dociska procesor do pinów.
    Aseri15
    Level 32  
    Twierdzisz, że zabezpieczenie CPU Ci pogięło piny? A jaki miało powód?

To jest Twoja wina, albo osoby, która ten zestaw składała. Szukasz problemu tam, gdzie go nie ma.
    tzok
    Moderator of Cars
    Perez7 wrote:
    wydaję mi sie, że problem leży w tej klapce metalowej która dociska procesor do pinów
    Ta klapka jest daleko od blaszek stykowych w gnieździe... na czas montażu płyty w obudowie, do momentu założenia procesora w gnieździe, gniazdo powinno być zabezpieczone specjalną plastikową wkładką. Osobiście pierwszą rzeczą jaką robię po wyjęciu płyty z pudełka jest założenie procesora, a jeśli obudowa na to pozwala również i chłodzenia procesora.
    Perez7
    Level 5  
    Aseri15 wrote:
    Twierdzisz, że zabezpieczenie CPU Ci pogięło piny? A jaki miało powód?
    To jest Twoja wina, albo osoby, która ten zestaw składała. Szukasz problemu tam, gdzie go nie ma.

Być może jest to moja wina nie twierdzę że nie, ale uwierz mi w dzisiejszych czasach nie wszystko jest zrobione perfekcyjnie wiem bo na codziennie produkuje samochody i widzę jak z roku na rok jakość części jest coraz gorsza. Nie jeden procesor w życiu montowałem i nie miałem z niczym problemów być może uszkodziłem przy demontażu chociaż wątpię w to bo pinów w ogóle nie dotykałem. A zabezpieczenie cpu mi się nie podoba gdyż nadzwyczaj ciasno dolega to raz i żeby je dobrze zapiąć procesor przesuwa się odrobinę w lewo czyli w stronę szczepionych pinów, ale być może ja go uszkodzilem nie twierdzę, że nie.

Dodano po 4 [minuty]:

tzok wrote:
    Perez7 wrote:
    wydaję mi sie, że problem leży w tej klapce metalowej która dociska procesor do pinów
    Ta klapka jest daleko od blaszek stykowych w gnieździe... na czas montażu płyty w obudowie, do momentu założenia procesora w gnieździe, gniazdo powinno być zabezpieczone specjalną plastikową wkładką. Osobiście pierwszą rzeczą jaką robię po wyjęciu płyty z pudełka jest założenie procesora, a jeśli obudowa na to pozwala również i chłodzenia procesora.

Plyta nie jest nowa procesor montowałem przed włożeniem do obudowy razem z chlodzeniem I plastikowym zabezpieczeniem. Być może ja uszkodziełem te piny ale nie wykluczam też wady konstrukcyjnej płyty
    Perez7
    Level 5  
    Witam chciałbym odświeżyć temat. Po wymianie past na CPU I GPU komputer wrócił do normy i działał sprawnie przez kilka miesięcy, aż nagle się wylaczył i nie mogł "wstać" wiatraki się kręcą brak obrazu. Udało mi się przetestować każdy podzespół oprócz procesora . Wina jest wadliwy zasilacz. Pomimo "dobrych napieć" odczytanych na mierniku kilkukrotnie, podczas obciążenia i bez. Mam nadzieję, że temat może pomóc komuś kiedy objawem są samoistne właczanie się komputera,

Mam kolejne pytanie czy mógłby ktoś polecić nowy zasilacz do mojego zestawu coś z wyższej pułki najlepiej z minimum 5 letnią gwarancją?? I czy mogły ktoś doradzić czy lepiej kupić mocniejszy zasilacz, który, mogłby być przyszłościowy i wykorzystany dajmy na to kiedy będę zmieniał sprzęt na mocniejszy, nowszy czy lepiej się ograniczyć do minimum i zmienić zasilacz na wystarczajacy poprostu ?
    Co sądzicie o tym zasilaczu ? https://www.purepc.pl/zasilacze/seasonic_focus_plus_gold_550_w_najlepszy_w_swojej_klasie
    Jestem otwarty na porpozycję i fajnie jak by ktoś mógł polecić coś z półpasywnym sposobem chłodzenia i żeby był modularny.

Ostatnie pytanie to, też prośba o pomoc w wybraniu chłodzenia do procesora: znalazłem dwa: https://www.bequiet.com/en/cpucooler/482 https://www.scan.co.uk/products/thermalright-...c-140mm-silent-fan-for-intel-and-amd-cpus?v=c
    1. Chłodzenie od bequiet DARK ROCK PRO 3
    2. Chłodzenie Thermalright Macho Rev.A CPU
    Możę miał ktoś do czynienia z tymi chłodzeniami i może coś wiecej o nich napisać, lub polecić coś zupełnie innego i jak jest z poziomem hałasu w tych chłodzeniach?
  • Helpful post
    310artur
    Level 43  
    Co do zasilacza. Jeśli nie planujesz komputera z więcej jak 1 kartą graficzną to więcej niż 500W nie jest i nie będzie ci potrzebne. Zasilacz dobiera się z małym zapasem. Nie na styk nie za duży tylko właśnie z małym zapasem.
    O konkretny model pytaj w dziale komputery co kupić. Twoje pytanie jest tak dokładne że w odpowiedzi można dać już tylko link a tu nie wolno (nie do sklepu a chyba o to chodzi nie?)

Co do chłodzenia - są porównywalne. Macho jest wielki ciężki i prosty w konstrukcji. Dark nieco bardziej wyrafinowany. Ja wybrał bym macho bo łatwiej go utrzymać w czystości. No i łatwiej kupić używanego (taniej wyjdzie) a wentylator dobrać osobno. Tak najlepiej według mnie - macho gdzieś kupić używanego z lub bez wentylatora byle miał mocowanie na twój socket. Wentylator można kupić nowy wtedy taki jak się chce (cichy albo wydajny sterowany albo nie co kto lubi).
    PS w 2 poście odgadłem co boli sprzęt ;) Od początku stawiałem na zasilacz.
  • Helpful post
    Kasek21
    Level 43  
    Jak nie weźmie Vegi to wystarczy markowe 400W - i tak będzie zapas.
    Kasek21
    Level 43  
    Za ten czas to zmieni całą platformę!
    Perez7
    Level 5  
    Nie wiedziałem, że linków nie wolno wrzucać xd. Dziekuję za rady zapytam o ten zasilacz w innym dziale co do chlodzenia to masz racje używane wyszło by najtaniej, ale lubie mieć sprzęt na gwarancji więc raczej kupie nowy gdyż czasem sprzęt się psuje zwłaszcza z moim szczęściem. Co do zasilacza to nie do końca byłem przekonany, zwłaszcza po sprwadzeniu napięć, jak widać napięcia to nie wszystko
    310artur
    Level 43  
    Perez7 wrote:
    gdyż czasem sprzęt się psuje

Jeżeli tobie psują się radiatory to zamiast PC od razu kup sobie kwaterę na cmentarzu z takim szczęściem :lol:
    Pisałem że możesz kupić używany Macho - te chłodnice chodzą bez wentylatora. Sam wentylator kupisz nowy z gwarancją jeśli masz pecha to może warto faktycznie.