Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projektowanie zasilacza impulsowego 500W pytanie o normy

robson132 07 Nov 2017 10:07 1041 2
    robson132
    Level 20  
    Witam.
    Jako temat pracy inżynierskiej mam do zaprojektowania i zbudowania zasilacz impulsowy (half bridge push-pull) o mocy około 500W do zasilania wzmacniacza mocy.
    Promotor chce żeby zasilacz był normatywy.
    Mój problem polega na tym że kompletnie nie wiem jakie normy ma spełniać taki zasilacz do zastosowań amatorskich oraz gdzie mogę znaleźć spis takich norm.

Jeśli ktoś jest może mnie nakierować, coś podpowiedzieć to będę bardzo wdzięczny.
    Ps. klikam pomógł
  • Helpful post
    dejmos
    Level 23  
    Tego jest masa i sam musisz wybrać co dokładnie urządzenie projektowane ma spełniać. Proponuję zacząć od:
    1. PKN;
    2. PN-EN 60335;
    3. Produkcja urządzeń elektronicznych - normy itd;
    4. Dyrektywa 2006/95/WE;
    5. PN-EN 55014-1.
    Myślę, że w normach nie ma czegoś takiego jak "urządzenia do zastosowań amatorskich" są raczej urządzenia "powszechnego użytku" lub "do użytku domowego".
    Pogadaj z promotorem, które normy ma na myśli lub sam mu podsuń propozycję kilku norm, które twoim zdaniem urządzenie powinno spełniać - oczywiście po zgłębieniu tematu bo wszystkich norm, które mogłyby się tyczyć tego zasilacza myślę, że i tak nie jesteś w stanie spełnić i chodzi mi tu o ich ilość :) I pamiętaj - stosowanie polskich norm jest dobrowolne a nie obowiązkowe.
  • Helpful post
    feryster

Level 18  
    dejmos wrote:
    Tego jest masa i sam musisz wybrać co dokładnie urządzenie projektowane ma spełniać. Proponuję zacząć od:
    1. PKN;
    2. PN-EN 60335;

Norma 60335 dotyczy raczej „białego” AGD. Dla sprzętu AV i podobnych jest norma 60065. Wzmacniacz mocy m.cz. jest jak najbardziej sprzętem audio.