Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie dużą ilość mini silniczków DC 3.7V

07 Lis 2017 11:54 1011 13
  • Poziom 8  
    Cześć.

Potrzebuje sterownika (z wbudowanymi mostkami H) do sterowania mini silniczkami DC.
    Szerokość silniczka 4 mm, zasilanie 3.7 V.
    Chcę stworzyć moduł składający się ze 100 takich silniczków.

Co chcę uzyskać ?
    Każdy silniczek porusza śrubą 3 x 40 mm (uzyskuje w ten sposób ruch liniowy).
    - obroty w lewo i prawo
    - zliczanie obrctów za pomocą encodera optycznego, magnetycznego ?. Nie wiem jak się do tego zabrać.
    - można to porównać do ruchu liniowego frezarki CNC, tylko że bardzo małej.

Problemy
    - Specyfika działania silniczków jest taka że będzie dużo startów i stopów. Spotkałem sterownik z funkcją START/STOP, sterownik hamuje silnik ale tylko dla 2 silników DC na raz.
    Czy przy każdym silniczku powinien być kondensator ? (prąd rozruchu)
    - Czy można stosować 16 kanałowe sterowniki do silników krokowych ?
    - Czy istnieją tak małe silniki krokowe DC (4-6 mm szerokości)
    - Na razie stosuje zasilacz impulsowy od komputera i obniżam napięcie do 3.7 V. Czy powinienem stosować kilka linii zasilających dla 100 silniczków.
    - Czy można przerobić zwykły silnik DC na krokowy ?
  • BotlandBotland
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    byq732 napisał:
    Potrzebuje sterownika (z wbudowanymi mostkami H) do sterowania mini silniczkami DC.

Czyli sterownik ma mieć 100 wyjść dwuprzewodowych, na każdym wyjściu silniczek?
    Prąd silnika - brak informacji.
    byq732 napisał:
    - obroty w lewo i prawo

Włącz/wyłącz czy sterować ma liniowo?
    byq732 napisał:
    - zliczanie obrctów za pomocą encodera optycznego, magnetycznego ?. Nie wiem jak się do tego zabrać.

100 enkoderów i z nich sygnały do sterownika? Niezła druciarnia powstanie. Na dodatek silniczki są zapewne wysokoobrotowe, więc słabo te enkodery widzę.
    byq732 napisał:

Jak je odpowiednio przeprogramujesz to pewnie tak...
    byq732 napisał:
    - Na razie stosuje zasilacz impulsowy od komputera i obniżam napięcie do 3.7 V. Czy powinienem stosować kilka linii zasilających dla 100 silniczków.

Patrz pytania wyżej, bo ja twoje rozwiazanie widzę jako 200 przewodów do zasilania silników i 200 przewodów do enkoderów... Ilość przewodów można zmniejszyć o połowę jeśli zamiast mostków H zastosujesz zasilanie symetryczne i półmostki. Kondensatory przy silniczkach - nie, bo będziesz je musiał preładowywać. Swoją droga silniczki będą "siały" zdrowo po wejściach enkoderowych, będzie to trudne do opanowania.
    byq732 napisał:
    - Czy można przerobić zwykły silnik DC na krokowy ?

Żarcisz?
  • Moderator Robotyka
    Ze stopem można sobie poradzić, stosując przekładnie ślimakowe. Są samohamowne. Samo zdjęcie napięcia, zatrzymuje układ.
  • BotlandBotland
  • Poziom 43  
    byq732 napisał:

Ale co kręci tą śrubą i nakrętka wykonuje ruch liniowy, szybkie to będzie.

Ja bym zrobił osobny moduł enkoderów.
    W ogóle jak Ty widzisz to wszystko.

Może pochwal się co będzie sterowane i jak zadawane sterowanie to się coś wymyśli.
  • Poziom 8  
    Pracuje nad klawiaturą dla niewidomych projekt nazywa się PinBoard. Jestem głownie informatykiem i poszukuję chętnych którzy pomogą mi przy stworzeniu sterowania do klawiatury. Sam chciałbym głownie skupić się na wykonaniu części mechanicznej i oprogramowania. Posiadam frezarkę, drukarkę 3d, elektronarzędzia i potrafię się tym posługiwać.
    Rysuje w Solidworks.

Główne założenia :
    Jeden moduł posiada 100 PINów które wysuwają się na 5 cm w górę.
    Każdy z PIN'ow buduje obraz 2.5D. Wyobraź sobię połowę gruszki. To właśnie można "wyświetlić" na takiej klawiaturze.

Jeśli chodzi o pojedyńczy PIN.
    https://www.youtube.com/watch?v=qHnuq02jx7U
    Chciałbym uzyskać taki efekt w lepszym lub gorszym stopniu. To jest silnik piezzo cena jest jednak zaporowa. Od 50 $ do 300 Euro za sztukę w zależności od producenta. Chciałbym własnie uzyskać taki ruch liniowy pinu (metalowego) bolca w górę i w dół w minimalnych rozmiarach na ile pozwali na to technologia.

Na wszystkie pytania odnośnie odpowiem.
  • Poziom 43  
    Matryca jest 10x10?
    I dlaczego nazywasz to klawiaturą skoro jest ekranem.?

Dodano po 10 [minuty]:

Ja to tak widze każdy silniczek ma swój sterownik i adres .
    Adresując kolumny i wiersze wysyłasz np. 8 bit dane o pozycji silniczka i tyle.
    Wbudowany sterownik kontroluje pozycję .
  • Poziom 32  
    A ja widzę 4 silniczki krokowe, 3 osie ruchu + śrubokręt. Łatwiej uzyskać wtedy większe upakowanie i produkt finalny jest tańszy.
  • Poziom 8  
    Strumien swiadomosci swia napisał:
    Matryca jest 10x10?
    I dlaczego nazywasz to klawiaturą skoro jest ekranem.?

Nazywam to klawiatura bo mozna tego dotykac (sprawdzam dotkniecie PIN). To oprogramowanie decyduje co sie wtedy stanie.
    Wyobraz sobie okno Windows z komunikatem.
    Dostales wiadomość.
    Chcesz przeczytać.
    Tak/Nie

Na PINboard pojawia sie
    O X

Dotykasz O (okno znika).

Dodano po 10 [minuty]:
    Ja to tak widze każdy silniczek ma swój sterownik i adres .
    Adresując kolumny i wiersze wysyłasz np. 8 bit dane o pozycji silniczka i tyle.
    Wbudowany sterownik kontroluje pozycję .

Dodano po 34 [minuty]:

[quote="jdubowski"]
    byq732 napisał:

Czyli sterownik ma mieć 100 wyjść dwuprzewodowych, na każdym wyjściu silniczek?
    Prąd silnika - natężenie bez obciążenia: 0,01 A
    https://abc-rc.pl/mini-silnik-szczotkowy-mt53
    byq732 napisał:
    - obroty w lewo i prawo

Wystarczy Włącz/wyłącz.
    byq732 napisał:

100 enkoderów i z nich sygnały do sterownika? Niezła druciarnia powstanie. Na dodatek silniczki są zapewne wysokoobrotowe, więc słabo te enkodery widzę.

Na druciarnie mam już sposób.
    Tak silniczki są wysokoobrotowe i szczotkowe. Na razie rozwiązałem problem dwóch skrajnych pozycji góra i dół na zasadzie. Nakrętka która wędruje w środku cylindra góra, dół. Kiedy dochodzi do pozycji góra dotyka metalowego pinu, to samo ze skrajną pozycją na dole.
    Nadal nie wiem jak zliczać obroty.
    https://abc-rc.pl/mikro-silnik-szczotkowy-408-3v
    Tu znalazłem inny typ.

Myślałem też o mierzeniu innym sposobem. Wnętrze PIN będzie zrobione z grafitu i wtedy mogę mierzyć opór elektryczny. Pytanie na ile to jest dokładne.
    Suwmiarka -Widzieliście może jak jest zbudowana elektroniczna suwmiarka ?. Ona zlicza metalowe paski na metalowej linijce. Uklad jest bardzo tani bo Chinczyki sprzedaja takie plastikowe za kilka zl. W plastiku to chyba też są metalowe paski.

byq732 napisał:

Jak je odpowiednio przeprogramujesz to pewnie tak.... Dobra czyli pytanie czy są sterowniki typu 16 i więcej silników DC ?

Dodano po 5 [minuty]:

drobok napisał:
    A ja widzę 4 silniczki krokowe, 3 osie ruchu + śrubokręt. Łatwiej uzyskać wtedy większe upakowanie i produkt finalny jest tańszy.

Pomysł dobry tylko że "wyświetlenie" obrazu w ten sposób będzie trwało kilkanaście minut. Uważam że to się też nadaje ale do zupełnie innego produktu. Można w ten sposób zrobić tablice do wyświetlania obrazów.
  • Poziom 43  
    To czego można dotykać nie jest automatycznie klawiaturą. Dla mnie jest to "ekran dotykowy" choć w innym znaczeniu niż obecnie używane.
    W czym to rozwiązanie ma być lepsze od translatora na alfabet Braille'a?
    byq732 napisał:
    Każdy z PIN'ow buduje obraz 2.5D. Wyobraź sobię połowę gruszki. To właśnie można "wyświetlić" na takiej klawiaturze.
    Tu widzę duże możliwości ale nie przy matrycy 10X10, moim zdaniem minimum 100x100.
  • Poziom 8  
    >Ja to tak widze każdy silniczek ma swój sterownik i adres .
    >Adresując kolumny i wiersze wysyłasz np. 8 bit dane o pozycji silniczka i tyle.
    >Wbudowany sterownik kontroluje pozycję .

Nie rozumiem.
    Sterownik ok jaki (pomińmy na razie cenę) próbuje złapać idee.
    Co czyta pozycje PIN
    Silniczek się kręci->śruba się kręci->nakrętka się rusza góra dół.
    Wbudowany sterownik w co ?

Dodano po 1 [godziny] 6 [minuty]:

vodiczka napisał:
    To czego można dotykać nie jest automatycznie klawiaturą. Dla mnie jest to "ekran dotykowy" choć w innym znaczeniu niż obecnie używane.
    W czym to rozwiązanie ma być lepsze od translatora na alfabet Braille'a?
    byq732 napisał:
    Tu widzę duże możliwości ale nie przy matrycy 10X10, moim zdaniem minimum 100x100.

Matryca 10x10 jest tylko modułem który można powielać.
    Translator na alfabet Braille'a ma tylko dwa stany 1 i 0. Wielkość PINu' (kulki), odległości pomiędzy PINami muszą się mieścić w ściśle określonym zakresie. To ważne bo inaczej niewidomy nie "przeczyta" napisu. W Krakowie można można zobaczyć model sukiennic pod spodem były napisy w alfabecie Brailla. Niewidomi nie byli ich wstanie "przeczytać" właśnie dlatego że PINy były zbyt duże. Już to poprawiono.
    Natomiast ja w PinBoard chcę "wyświetlać" właśnie te sukiennice a pismo Braila jest tylko dodatkiem.
  • Poziom 43  
    byq732 napisał:
    Matryca 10x10 jest tylko modułem który można powielać.
    Oczywiście, że można ale np. użycie 10 000 silniczków, choćby po 50 centów/ szt plus sterowniki, przekładnie, okablowanie itd.
    To tak jakbyś chciał zbudować telewizor monochromatyczny w oparciu o pojedyńcze LED-y lutowane na płytce. Cena nie dla przeciętnego użytkownika.

Lepszy byłby ten typ silnika ale nie wiem czy robią miniaturki i w jakiej cenie.
    http://www.elektryka.org/produkt,25321,silnik-liniowy-z-lozyskiem-powietrznym-elgl-las
  • Poziom 8  
    Mam prośbę czy moglibyście mi pomóc w spisaniu jakie parametry powinny opisywać sterownik dla 100 silniczków DC ? Samemu tego nie wykonam chciałbym zlecić wykonanie takiego sterownika składającego się z ogólnodostępnych elementów.

Sterowanie 100 silników DC. 3-6 V
    Prąd rozruchu silnika ?
    Prąd pracy z obciążeniem ?
    Prąd bez obciążenia ?
    Obroty lewe/prawe silnika.
    Mostek typu H dla każdego silnika DC.
    Sterownik musi odbierać informacje o krańcowym górnym położeniu PIN'u. Zwarcie dwóch przewodów.
    Sterownik musi odbierać informacje o krańcowym dolnym położeniu PIN'u. Zwarcie dwóch przewodów.
    Sterownik musi odbierać informację o dotknięciu PIN'u przez użytkownika. Zwarcie dwóch przewodów.
    Sterownik powinien uwzględniać większy prąd rozruchu ( START'u) silnika
    Dokumentacja zawierająca schematy sterownika. Czy dokumentacja jest parametrem mocno zwiększającym cenę ?
    Komunikacja magistralą I2C z Arduino.
    Wysokość PINu (pozycja PINu) naz razie nie wiem jak wykonać
    a) na bazie encodera magnetycznego/optycznego - jakie parametry powinien czytać sterownik ?
    b) pojemnościowo - co powinien czytać (jakie dane zbierać) sterownik
  • Poziom 43  
    byq732 napisał:

Zastosuj symetryczne zasilanie to ci połowa tr mocy odejdzie i łatwość sterowania.
    byq732 napisał:

To wolna szyna jak dla 100 odbiorników nadajników,

Ja tak to widze.
    Procesor jakiś tani i wolny steruje on silnikiem i odbiera i ustala pozycję PIna, oraz fakt jego dotknięcia.

100 takich modułów komunikuje się z nadrzędnym który zadaje im pozycje.

Transmisja danych najlepiej jakby była szybka i niezależna od wykonywania programu, coby nie spowalniać .
    Może programiści się wypowiedzą jak szybko trwa przesył danych I2C dla 100 modułów.
    Zasilacz 5V do cyfrówki i +- 5V do silników.
  • Poziom 8  
    Strumien swiadomosci swia napisał:
    byq732 napisał:

Zastosuj symetryczne zasilanie to ci połowa tr mocy odejdzie i łatwość sterowania.
    byq732 napisał:

>Zasilanie symetryczne
    Zgoda

>Ja tak to widze.
    >Procesor jakiś tani i wolny steruje on silnikiem i odbiera i ustala pozycję PIna, oraz fakt jego dotknięcia.
    Możesz coś zaproponować na razie używam
    L298 ale to będzie za drogie.

>100 takich modułów komunikuje się z nadrzędnym który zadaje im pozycje.
    > jak wyżej jakieś propozycje ?

Transmisja danych najlepiej jakby była szybka i niezależna od wykonywania programu, coby nie spowalniać .
    Może programiści się wypowiedzą jak szybko trwa przesył danych I2C dla 100 modułów.
    Zasilacz 5V do cyfrówki i +- 5V do silników.

Sterowanie 5 V to raczej standard
    Do silników potrzebuje 3.7 (czyli muszę obniżać. )