Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwie pompy obiegowe co 25-60 i 25-40

tryba_max 07 Lis 2017 12:39 321 7
  • #1 07 Lis 2017 12:39
    tryba_max
    Poziom 2  

Witam serdecznie, potrzebuje pomocy. Sprawa wyglada tak: kociol na paliwo stale. Instalacja wykonana z rur stalowych. Rok temu dolozona instalacja na poddaszu. Pompa 25-60-180 na zasilaniy. Nowa instalacja wpieta w stara jakies dwa metry od kotla. Wyjscie 5/4" potem plastik 40 do stropu, 2 kolana 45 i przejscie na 32 do rozdzielacza. Od rozdzielacza pex 16 w podlodze na 8 grzejnikow aramatura krakowska aluminium. Instalacja ciagle zapowietrzona, raz w tygodniu trzeba bylo odpowietrzac a grzejniki gora goraca dol letni, bardzo letni na calej dlugosci. W tym roku przerobilem i wstawilem druga pompe 25-40-180 na zasilaniu jakies 1,5 m od rozdzielacza. Efekt instalacja sie nie zapowietrza, grzejniki grzeja cala powierzchnia tak samo. Jest bajka. Problem taki ze po zalaczeniu pompy przelewa sie woda w pierwszym i troche w trzecim grzejniku patrzac od strony zasilania na rozdzielaczu oraz niektore grzejniki na nizszej kondygnacji grzeja do polowy od gory tak jakby ta druga pompa wyciagala cieplo z instalacji i dawala wszystko do gory. Pompy zalaczaja sie razem polaczone kablem sterownik -pompa na piecu-pompa przy rozdzielaczu. Obie pracuja na 2 zakresie. Gdzie przyczyna problemu. Prosze pomozcie

0 7
  • #2 07 Lis 2017 13:07
    lukasixthm
    Poziom 22  

Spróbuj starą pompę dać na 3 bieg, a nową na 1, może 2. Zakręć te kaloryfery w których woda się nie przelewa i odpowietrzaj te hałaśliwe.

0
  • #3 07 Lis 2017 13:44
    gimak
    Poziom 35  

tryba_max napisał:
    niektore grzejniki na nizszej kondygnacji grzeja do polowy od gory tak jakby ta druga pompa wyciagala cieplo z instalacji i dawala wszystko do gory.

Dwie pompy w obiegu to tak jak dwa grzyby w barszczu. Na tych grzejnikach masz odwrócone obiegi - grzejesz powrotem.

1
  • #4 07 Lis 2017 13:48
    tryba_max
    Poziom 2  

Czyli jak? Bo nie rozumiem. Druga pompa powoduje ze grzejnik grzeje powrotem? Ale powroty sa zimne w tych grzejnikach

0
  • #5 07 Lis 2017 14:51
    gersik
    Poziom 31  

Dobrze zrozumiałem? Jedna pompa pcha wodę w drugą? Pompy powinny być podłączone równolegle. Narysuj schemat jak to jest u Ciebie.

0
  • #7 07 Lis 2017 15:32
    gimak
    Poziom 35  

tryba_max napisał:
    Czyli jak? Bo nie rozumiem. Druga pompa powoduje ze grzejnik grzeje powrotem? Ale powroty sa zimne w tych grzejnikach

To ja źle zinterpretowałem cytat, który przytoczyłem - przepraszam. W tych grzejnikach do połowy ciepłych obieg jest prawidłowy, ale może być, że trochę za mały w stosunku do potrzeb - w pomieszczeniach jest za zimno skoro o tym piszesz..

0
  • #8 08 Lis 2017 06:58
    gersik
    Poziom 31  

Pompa nr 2 na niższy bieg.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo