Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Microchip European Workshop Day pierwszy raz w Polsce - implementacja PIC32MZDA

gulson 07 Lis 2017 14:33 1650 10
  • #1 07 Lis 2017 14:33
    gulson
    Administrator Systemowy

Firma JM elektronik ma zaszczyt zaprosić na pierwsze w Polsce warsztaty z cyklu Microchip European Workshop Day współorganizowane z Microchip, poświęcone implementacji PIC32MZ DA.

Zastosowanie układu PIC32MZ DA pozwala uzyskać przewagę konkurencyjną na polu atrakcyjnego interfejsu graficznego w środowisku mikrokontrolerowym.
    „Jak Cię widzą tak Cię piszą", „Klienci kupują oczami”, „Wyróżnij się lub zgiń!” - bez względu na to, czy mówimy o przysłowiach, czy o marketingowych przykazaniach, wszyscy zgadzamy się, że wygląd ma znaczenie.
    Na rynku urządzeń elektronicznych, gdzie istnieje silna i wciąż narastająca konkurencja, design, a w tym jakość graficzna interfejsu, ma równie duże znaczenie dla wyboru Klientów jak funkcjonalność.

Firma Microchip poprzez wprowadzenie na rynek układu PIC32MZ DA wypełniła lukę w swojej ofercie, udostępniając środowiskom opartym na mikrokontrolerach jakość interfejsu dostępnego dotychczas jedynie dla mikroprocesorów.
    Dzięki PIC32MZ DA producenci urządzeń mikrokontrolerowych mogą podnieść jakość graficznego interfejsu:
    -bez konieczności rezygnacji ze środowiska opartego na mikrokontrolerach,
    -bez poważnych zmian projektowych i wysokich nakładów R&D,
    -bez ryzyka biznesowego.

Na tle rozwiązań konkurencyjnych PIC32MZ DA wyróżnia się:
    -wbudowaną w układ PIC32MZ DA pamięcią 32 MB DDR2 dla potrzeb grafiki, co rewolucyjnie ułatwia implementację oraz zmniejsza liczbę elementów na płycie PCB;
    -dopracowanym oprogramowaniem i sprzętowym środowiskiem ewaluacyjnym, umożliwiającym budowę atrakcyjnego interfejsu nawet przez tych inżynierów, którzy nie mieli doświadczeń w programowaniu aplikacji graficznych.
    Środowisko programistyczne MPLAB Harmony umożliwia między innymi:
    >>>budowę wielojęzycznych interfejsów,
    >>>tworzenie „skórek”, a więc wielu wariantów interfejsu – do wyboru przez użytkownika urządzenia,
    >>>wykorzystanie bogatej biblioteki gotowych do wykorzystania grafik i predefiniowanych obiektów.

Warsztaty mają charakter nieodpłatny.
    Agenda, podzielona na dwa bloki, obejmuje całodniowe indywidualne warsztaty.
    Każdy z uczestników otrzyma dokumentację szkoleniową oraz dostęp do indywidualnego stanowiska wyposażonego w zestawy ewaluacyjne.
    Celem uzyskania najwyższej jakości liczba uczestników ograniczona jest do 25 osób na lokalizację tak, aby prowadzący mogli służyć wsparciem każdemu z uczestników.

27.11-Gdańsk
    28.11-Warszawa
    29.11-Wrocław
    30.11-Kraków

Więcej informacji o warsztatach, PIC32MZ DA oraz link do rejestracji>>
    http://www.jm.pl/idm,855,idn,275,zapraszamy-n...opean-workshop-day-poswiecony-pic32mz-da.html

0 10
  • #2 03 Gru 2017 10:24
    JarekC
    Poziom 27  

Czy ktoś uczestniczył w warsztatach, mnie niestety choroba to uniemożliwiła.
    Jakie wrażenia?

0
  • #3 03 Gru 2017 17:56
    Marek_Skalski
    Moderator Projektowanie

Tutaj można było znaleźć relację:
    edit:
    Link usunąłem, ponieważ nie ma najmniejszego sensu robienie darmowej reklamy innego forum o znikomej atrakcyjności.

0
  • #4 04 Gru 2017 08:27
    Sparrowhawk
    Poziom 21  

Szkoda, że organizator nie pomyślał o przygotowaniu wideo z tej prezentacji :-/

0
  • #6 24 Gru 2017 00:27
    figa_miga
    Poziom 19  

Ja byłem. Z resztą jako użytkownik Microchipa byłem na kilku podobnych spotkaniach i w zasadzie już nie miałem ochoty więcej na takie akcje jeździć, bo szkoda mi czasu na prezentacje Zeptera. Podobną wiedze można posiąść zapisując się na zwykły newsletter, czy też wertując strony producentów. Pomijam fakt że od czasu do czasu miło i dobrze jest się spotkać z przedstawicielami, ale w sumie i na to są sposoby. Tak więc to plus dla JM'a że jako pierwszy poszedł inną drogą i zrobił zajęcia praktyczne z odpowiednio wyważonym zaznaczeniem swojej firmy. To na pewno pozostawiło u mnie pozytywne wrażenie, ogólnie całość była techniczna i merytoryczna bez ociekania bełkotem dla księgowych.
    Zależało mi na zapoznaniu się tym prockiem i możliwościami, szkoda jednak że nie dało się z tym wrócić do domu (nie były jeszcze dostępne w handlu, a zestawy były dydaktyczne i jeździły po szkoleniach). No i też z tą promocją na zakup był pewien haczyk. Te 100USD tyczyło się całego zestawu, tj dev board MEBII (DM320005-5), płytka z procem (DM320008) i programatorem Real ICE. Taki zestaw to koszt w granicach 800USD, czyli już znaczna sumka nawet jak na freelancera i sam programator raczej jest słaby. Do tych procków trzeba się interesować programatorami czwartej generacji. Dla wtajemniczonych dodam że różnica w prędkości jest taka jak pomiędzy PIC KIT3, a ICD3. Tak czy siak, na dzień dzisiejszy zestaw mam i próbuje coś na nim uskutecznić.

Co do strefapic.blog... i Skalskiego. Skoro facet zna tak szczegółowo errate MZ, to śmiem twierdzić że próbował go praktycznie zastosować. Dobrze też prawi m.in np o Renesasie więc można wyjść z założenia że ma doczynienia z tymi rodzinami. Z tego wynika że jego opinia powinna być więcej warta niż jakiegoś fanboja i nie ma co po nim jechać, tylko zainteresować się tym co pisze. MZty są mocno zbugowane, Na początku było och ach, a pierwsze sztuki rozdawane jako sample były do tego stopnia upośledzone że ciężko je było nawet postawić- problemem było zwykłe narastanie zasilania. Pierwsza wersja harmony to jakaś porażka, wydali drugą wersja która z pierwszą nie była kompatybilna i jak by nie patrzeć posłali ludzi w maliny. W sumie na Microchip'owym forum cały czas jadą po producencie za tą harmonie.
    Na dzień dzisiejszy część problemów z MZ została poprawiona, ale niektóre pozostały. Już chyba sam Microchip wie że temat nie ma perspektyw skoro bierze się za Cortex'y. Nawet jeśli by ogarnęli wszystkie byki, to i tak nie przeskoczą nim np poboru prądu, który jest jednym z kluczowych parametrów. Nie mniej nie ma też jakiegoś szczególnego powodu aby rdzeń MIPS całkowicie kasować. On też oferuje ciekawe rzeczy, linia jest kontynuowana i pojawiają się nowe wersje. Microchip jest chyba jedyną firmą która robi szerokie spektrum przeróżnych procków 8...32 bit z różnymi ciekawymi peryferiami.
    W kwestii samego procka DA i rozwiązania z DDR. Ja np do produkcyjnych wersji mogę posadzić BGA. Od biedy zrobił by nawet płytkę testową. Ale jest jeszcze werjsa LQFP którą już każdy przylutuje. To że w tych obudować 169 pin (BGA) i 176(LQFP) DDR siedzi na plecach procka to uznał bym tylko za zaletę. Raz że nie trzeba się martwić o zakup i posadzenie tego DDRa, który i tak pewnie będzie BGA. Dwa, taka konstrukcja będzie bardziej EMI friendli i nie trzeba będzie mierzyć ścieżek. Można więc zaryzykować że udało by się coś produkować na dwu warstwowym laminacie. Czyli z całą pewnością można powiedzieć że są to wersje dla celów hobbystycznych. Jeśli już ktoś potrzebuje blisko 300 pinów to na pewno jest taki kozak że sobie tego DDRa dopnie bez problemu.
    Czy wydanie na taki zestaw blisko 1,5kZł to dużo?. Na pewno nie mało, zwłaszcza biorąc pod uwagę że jakiś podobny eval ST kosztuje ~300zł. Ale z drugiej strony jeśli miał bym tracić czas na spawanie tego i zastanawianie się dlaczego nie działa, to mogło by wyjść i powyżej tych 1500zł. Tak że cena dev board'a to nie wszystko. Zaleta microchipa jest też taka że całe środowisko której jest jakie jest, ale za to mamy je w jednej kupie, a wyklikanie (tak, więcej klikania niż pisania) hello word z gołego projektu, z dodatkową bitmapą jest banalnie proste. Nie użytkowałem tego harmony, ale za drugim razem wyklikałem to z pamięci, może w trzy minuty. Schody zaczynają się teraz, gdy trzeba coś sensownego zrobić- ale tego trzeba mieć już odpowiednią wiedze.

3
  • #7 24 Gru 2017 10:32
    JarekC
    Poziom 27  

Wygląda na to że Microchip nie ma zamiaru usuwać niektórych błędów krzemu.
    Porównując erraty układów PIC32MX, MZ,MZ DA widać że wiele z nich się powtarza, gdzie teoretycznie układy nowej generacji nie powinny ich już mieć.

Przykładem mogą tu być problemy ze sprzętowym I2C.
    I w jaki sposób usunięto problem np w nowej rodzinie PIC32MM?
    Banalnie prosty, zlikwidowano port I2C w ogóle.

Pozdrawiam
    JarekC

1
  • #8 20 Lip 2018 23:29
    mariuszelectro
    Poziom 8  

Wiele ,projektów zrobiłem na MZ, i już nigdy więcej.....
    Najgorszy jest debuging , ten kto korzystał z Eclipse wie o czym mówię.....

0
  • #9 20 Lip 2018 23:34
    3156217
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 21 Lip 2018 08:40
    mariuszelectro
    Poziom 8  

Tzn debagujesz pod Mplab X?
    Pod ICD lub JTAG?

Jeśli na powyższe pytania odpowiedzi brzmią TAK, to:
    - Jak możesz zrobić w Mplab X operacje typu "cast to type"?
    - Advanced watchpoint z warunkiem „if zmienna==zmienna1 && zmienna6 == 100"
    - Jak są przekazywane parametry funkcji typu *void (jak je zobaczyć)?

Bo pod Eclipse w/w problemów brak.

Jak odpowiesz na to, to możemy przejść do następnego etapu.

0
  • #11 21 Lip 2018 09:59
    3156217
    Użytkownik usunął konto