Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ciśnienie w kotle c.o. Buderus Logamax U042-24k

Saskia1337 07 Nov 2017 16:27 5376 6
 • #1
  Saskia1337
  Level 7  
  Witajcie. Od roku jestem szczęśliwym posiadaczem kawalerki wyposażonej w system ogrzewania jest oparty na podgrzewaniu wody przez kocioł gazowy Buderus Logamax U042-24k. Obwód ogrzewania nie jest tu połączony z żadnym innym obwodem, a mimo to od samego początku obserwuje stopniowe zwiększanie się wartości pokazywanej przez wskazówkę manometru. Gdy instalacja nie była użytkowana (okres od marca do połowy października tego roku) ciśnienie powoli wzrosło sobie z 1.5 bara do 2.5 bara. Przed zimowym rozruchem zredukowałem je do ok 1.6 bara, spuszczając ok 1.5 litra wody. Od tamtej pory, w dwa tygodnie, jego wartość zwiększyła się do 2.1 bara.
  Moje pytania brzmią następująco:
  -Czy w nowej instalacji (z czerwca 2016r) takie stopniowe wzrosty są normalne?
  -Skoro jest to obieg zamknięty, woda cały czas ma tę samą temperaturę, to skąd bierze się wspomniany wcześniej, jednak dość znaczny, wzrost ciśnienia?
 • Helpful post
  #2
  daro31ie
  Automation specialist
  Kolego jeśli ciśnienie wzrasta nawet jak piec nie pracuje to musisz mieć uszkodzony zawór dopuszczający wodę z sieci.
  Może jest delikatnie nie domknięty?
 • #3
  Saskia1337
  Level 7  
  W międzyczasie kontrolowałem stan licznika. Przy zmianie ciśnienia w kotle o 0.5 bara z licznika "uciekło" zaledwie 0.0003 m3, tak więc to raczej nie to.
  Dodam, że kocioł jest na gwarancji, więc jeżeli nie uda nam się tu wykombinować jakiegoś łatwego rozwiązania, to nad tym problemem będzie musiał głowić się serwisant.
 • Helpful post
  #4
  daro31ie
  Automation specialist
  Kolego serwisant wystawi za taką diagnozę fakturę.
  Kolego albo woda dostaje się do układu z zew. źródła, albo masz uszkodzony manometr.
 • #5
  Saskia1337
  Level 7  
  Dlatego przed wezwaniem serwisanta wolę poświęcić parę chwil i samemu zorientować się jakie mogą być przyczyny. Jak rozumiem wszelkie hipotezy poza zaworem przepuszczającym wodę z sieci do obiegu c.o. można raczej wykluczyć?

  Edit: manometr jest na 100% sprawny.
 • Helpful post
  #6
  daro31ie
  Automation specialist
  Ciśnienie wody wzrasta w sytuacji kiedy ja podgrzewamy, lub dostaje się z innego źródła.
  Jeżeli twierdzisz , że manometr i zawór jest ok to może masz uszkodzony zbiornik przeponowy. To miejsce gdzie powietrze pod wyższym ciśnieniem może dostać się do instalacji.
 • #7
  Saskia1337
  Level 7  
  Dla potomnych: wymontować zawór dopuszczający wodę z sieci, przeczyścić go, zamontować z powrotem i cieszyć się działającym kotłem. Zamykam, dziękuję koledze wyżej za odpowiedzi.