Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena Sat na dachu a instalacja odgromowa

07 Lis 2017 20:30 2961 11
 • Poziom 6  
  Witam wszystkich! Czeka mnie uziemienie anteny Sat która znajduje się na dachu i jest najwyższym punktem domu, chciał bym Was zapytać o jedną rzecz.
  Z opracowania Profesora Sowy natknąłem się na jeden rysunek.
  Jest na nim przedstawiony sposób uziemienia masztu antenowego w sposób izolowany, taki sam ja chcę wykonać.

  Antena Sat na dachu a instalacja odgromowa

  Chciał bym aby ktoś mi wytłumaczył do czego jest potrzebne uziemienie do GSW jeśli jest juz do masztu doczepiony na wspornikach izolowanych zwód pionowy?
  Czy połączenie masztu do GSW ma chronić przed zjawiskiem tryboelektrycznym czy pełni jeszcze dodatkową role?

  Gdy maszt antenowy jest uziemiony poprzez instalacje odgromową oraz przewodem do GSW to co w przypadku jeśli nastąpi uderzenie piorunu i przeskok pójdzie po przewodzie który jest podłączony do GSW tak jak i cały dom i wszystkie urządzeia ?
 • Poziom 39  
  mafialosoo napisał:
  od masztu dystanse 40-50cm i do dystansów zwód pionowy


  To chyba za mały dystans ;) trzeba bu to obliczyć względem środowisk ale chyba 75cm to minimum jak dobrze pamiętam, no chyba że zastosujemy HVI :D jeśli sie mylę niech mnie ktoś poprawi.

  15kVmaciej napisał:
  to lepiej, aby ten budynek miał zabezpieczenia profesora Sowy, czy ubezpieczenie od następstw wyładowań atmosferycznych.


  Niestety ubezpieczyciele są obecnie cwańsi niż można sobie to wyobrazić. Mają książeczki wydane przez PIU "jak nie wypłacić odszkodowania".

  Dodano po 2 [minuty]:

  Ooo a co to się stało pisałem posta i nagle w temacie zrobiło się pusto 8-O
 • Poziom 1  
 • Poziom 6  
  Ja tylko chciałem aby mi ktoś pewną kwestie wytłumaczył i odpowiedział na zadane pytanie.
  Jeśli to taki problem i tu mają być takie kłótnie kto wie więcej itp., to ja zamknę temat i poproszę kogoś na innym forum.
 • Poziom 1  
 • Specjalista elektryk
  Witam
  mafialosoo napisał:

  Chciał bym aby ktoś mi wytłumaczył do czego jest potrzebne uziemienie do GSW jeśli jest juz do masztu doczepiony na wspornikach izolowanych zwód pionowy?
  Czy połączenie masztu do GSW ma chronić przed zjawiskiem tryboelektrycznym czy pełni jeszcze dodatkową role?

  Między innymi chodzi o zjawisko tryboelektryczne, ale również o zaindukowane pole elektryczne, którego powstaje kilka sekund przed wyładowaniem (nawet jeśli piorun nie uderzy w dany obiekt) jak i pole (znacznie silniejsze) podczas wyładowania. Bez połączenia z szyną wyrównawczą - potencjał anteny byłby swobodny, a dokładniej byłby ustalany przez wejście antenowe TV (gdyby nie było ogranicznika przy samym TV). Więc wtedy przewód antenowy musiał by wyrównywać potencjały. Tutaj ciekawe zjawisko, bo fala przepięciowa po ekranie z reguły rozchodzi się nieco szybciej niż przewodem środkowym, co indukuje napięcie między nimi.

  Co do anteny, rozumiem, że jest ona odizolowana od zwodu, w strefie ochrony którego się znajduje. (jak na rysunku).

  Z tym rysunkiem związany jest wg. mnie pewien błąd. Zwróciłem uwagę profesorowi Sowie i zdaje się później (w nowszym dokumencie) zostało to nieco inaczej przerysowane. Chodzi o indukowane zm. pole magnetyczne, które w ww. przpadku niepotrzebnie jest indukowane w pętli z przewodem współosiowym.


  EDIT: Teraz zauważyłem, że chodzi o antenę sat, a nie naziemną (zasugerowałem się rysunkiem). Ale moje uwagi generalnie pozostają w mocy. A nawet w tym przypadku łatwiej jest uszkodzić wejście antenowe tunera sat, gdyż jest tam przenoszone napięcie zasilające konwerter. Ograniczone pole manewru dla SPD.
  pzdr
  -DAREK-
 • Poziom 28  
  Ja mam tak zrobione u siebie. Odstęp iskrobezpieczny zwodu pionowego to 80 cm. Stożek o kącie alfa 45 stopni względem najdalej wysuniętej anteny w poziomie, a jest nią antena DVB-T. Zwód pionowy 4 metrowy DEHNa aluminiowy 16/10( dolna cześć to rura o średnicy 16 mm a górna to pręt 10 mm o długości 1 metra), z czego ponad maszt wystaje już nie pamiętam, ale według obliczeń wyszło coś ponad 2 metry. Maszt objęty połączeniem wyrównawczym. Ekrany koncentryków też są objęte połączeniem wyrównawczym poprzez zabezpieczenia przepięciowe(iskiernik+warystor) przy multiswitchu. Dodatkowo przy samych tv, tunerach, tam gdzie jest podłączony koncentryk zabezpieczenie przepięciowe warystorowe.

  Na pewno jest pewne to, że piorun nie uderza tam, gdzie my chcemy. Co nie znaczy, że nie należy takich instalacji wykonywać. Ja taką wykonałem i nie interesuje mnie co się stanie jak trzepnie piorun. Jak spełni swoje zadanie taka instalacja to super, jak nie to nie. Nie liczę na uratowanie sprzętu elektronicznego, to raczej jest niemożliwe. Sukcesem będzie jak uniknę potężnych sił elektrodynamicznych w instalacji elektrycznej i pożaru. W tym wszystkim najważniejsze jest i tak ubezpieczenie.

  @mafialosoo
  Najlepsze rozwiązanie to zamontowanie anteny na elewacji albo na ziemi. Satka nie potrzebuje wysokości, aby miała tylko czystą przestrzeń. Ja musiałem się ewakuować na komin z różnych przyczyn. Jak masz już maszt na dachu i instalację odgromową to wypadałoby coś z tym zrobić. Jak cena nie gra roli to HVI. Mnie niestety na HVI nie było stać. To byłyby wydatek około 10 tysięcy złotych za sam kabel i wszystko co potrzebne do HVI. Biedo-opcja to jak u mnie ze zwodem izolowanym na drążkach dystansowych. To nie taka biedo-opcja bo to też sporo kosztuje jak się wszystko podliczy razem.

  Antena Sat na dachu a instalacja odgromowa
 • Poziom 6  
  Ja doskonale wiem że nie przewidzi gdzie pierdyknie i jakie szkody piorun narobi. Ale instalacje odgromową już mam zaczętą więc pasuje to wszystko dokonczyć tak aby to miało rece i nogi. Myślalem nad HVI jako przewody odprowadzające a jako zwody poziome wykorzystać Alu. Alu jest lepsze do położenia i do prostowania a zaś ocynk wydaje mi sie być bezpieczniejszy i solidniejszy ale za to trzeba mieć maszyne do prostowania. Ja również antene mogę mieć tylko przy kominie. Przyczyną jest niski dom parterowy itp

  Dziękuję za wstępną pomoc.
 • Poziom 16  
  Witam
  Jeśli chodzi o SAT może zastanów się nad konwerterem optycznym Link
 • Poziom 6  
  Co poradzicie? Alu czy ocynk jesli chodzi o zwody poziome?
 • Poziom 28  
  Pełnej miedzi nie chcesz? Ja mam zwody miedziowane Galmara, ale nie polecam. Drut bardzo sztywny i trzeba obchodzić się jak z jajkiem, żeby nie uszkodzić powłoki miedzianej. Aluminium, jak to glin słabnie(kruszeje) z wiekiem wystawiony bezpośrednio na warunki zewnętrzne. Rozpaść się nie rozpadnie sam, do dziś wiszą linki gołe Al na słupach. Pytanie, jaka będzie odporność mechaniczna takiego zwodu Al na duże siły elektrodynamiczne przy przepływie prądu udarowego np. za kilkadziesiąt lat. To już lepiej drut stalowy ocynkowany ogniowo jako najtańsza wersja albo pełna miedź. To już Twoja decyzja co wybierzesz i kupisz.
 • Poziom 6  
  Musze cenowo to wszystko rozpatrzyć. Dziekuje Wam wszystkim bardzo za dodanie od siebie informacji dotyczące mojego tematu. Myśle ze wątek został wystarczająco omówiony i mogę go zamknąć.

  Pozdrawiam

  Michał