Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

msi 990FXA GD-80 FX 8350 - Nie uruchamia sie

07 Lis 2017 21:20 1533 40
  • Poziom 9  
    Witam jak w temacie płyta MSI 990FXA GD-80 procesor FX 8350, zasilacz SilentiumPC 500W, ram Kingston 8 GB, karta grafiki Nvidia GTX 610, Po załączeniu zasilania diody na płycie mrugną obrócą się króciutko wiatraki wentylatory i cisza, nic nie działa. Raz jak odłączyłem wszystkie usb (mysz klawiatura, drukarka to płyta wystartowała ale ekran był czarny i komunikat ze kabel jest nie podłączony. Wyłączyłem i już nic się po raz kolejny nie uruchomiło, tylko mrugną diody wystartują wiatraki wentylatory i zaraz wszystko się zatrzymuje. Czy może ktoś mógłby pomoc?
  • Poziom 37  
    Witam.
    Zrób Clear CMOS.
    8 GB RAM masz w jednej kości czy w dwóch? Jak w dwóch, to sprawdzaj PC z tylko jedną kością.
    Czy PC Speaker wydaje jakieś dźwięki?
    Sprawdź PC na innej karcie graficznej.
    Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Zwarcie jest gdzieś. Wyjmij to z obudowy złóż na stole na pająka. Zacznij od płyty z CPU chłodzeniem CPU i speakerem. Jak zapiszczy włóż jedną kość RAM,jak zapiszczy włóż grafikę - powinien pokazać się BIOS. Daj znać jak poszło
  • Poziom 9  
    Mam jedną kość, zrobiłem reset CMOS i nic jutro wyjmę płytę i zrobię to co pisałeś i dam znać. Dzięki
  • Moderator - Komputery Serwis
    Ewentualnie zasilacz może być niesprawny, warto sprawdzić na innym.
    Jeśli byłoby to zwarcie, które podczas grzebania przy portach USB na chwilę ustąpiło, warto obejrzeć dokładnie porty, czy któryś nie jest w środku połamany.
  • Poziom 33  
    @Andreas19 W prawym dolnym rogu płyty głównej masz wyświetlacz, czy pokazuje jakiś błąd ?

Odepnij cały przedni panel (power, reset, diody, USB) i uruchamiaj komputer z przycisków na płycie, nie używaj przycisku "OC Genie".

Użyj przycisku "Clear CMOS Button" (taki czarny mały guziczek) znajdującego się pod złączami PS/2, żeby zresetować ustawienia BIOS`u:
  • Spec od monitorów
    Problem wynikł , kiedy? Opisz jak to się stało
    - po modernizacji np.cpu
    - sam z siebie w trakcie pracy
    - podłączeniu nowego sprzętu np. pod USB3.0
    - prozaicznie > wył. i następnego dnia ... Nie uruchamia sie

Zależnie od rev.płyty MS-7640 była ona ukompletowana
    - rev.3.0 zamiast wyswietlacza ... było 8-LED (kombinacja świecenia tylko dla CPU Core)

-rev.1.1 bez
    Opisana dobrze pod Link

:idea: Raczej szukaj serwisu.
    Płyty MSI 990FXA GD-xx zależnie od rev. na ebay są drogie.
    Można rozejrzeć się za "alternatywnymi" innych producentów na tych samych chipsetach AMD 890FX + SB850
  • Poziom 9  
    Panowie zrobiłem tak jak pisaliście ale dalej nic. Zauważyłem ze mrugnie czerwona dioda w okolicy gdzie podłącza się panel przedni, wystartują wiatraki wentylatory i zaraz wszystko sie zatrzymuje.
    Płytę kupiłem na allegro używaną i niby w 100% sprawną, procesor, chłodzenie i zasilacz kupiłem nowe. Ram dostałem od znajomego Kingston Blu 2x4GB, ale te kości nie pasują do tej płyty i kupiłem nową kość 8GB Kingstona. Myślę że ta płyta jest nieżywa, ale raz sie wszystko uruchomiło. Już nic nie wiem może za słaby zasilacz (SilentiumPC 500W).
  • Poziom 33  
    Czy masz w prawym dolnym rogu taki wyświetlacz o którym pisałem w #6 poście ?
  • Poziom 9  
    Tak jest ale nic nie pokazuje
  • Poziom 33  
    No to albo płyta "zgon", albo ma tak starą wersję BIOS`u że nie obsługuje procesora.
  • Poziom 9  
    A jak to sprawdzić? Mam jeszcze FX 6300.
    Zarówno FX6300 jak i 8350 są obsługiwane od tej samej wersji BIOS (BD = 11.13). Jeśli FX8350 nie rusza z powodu braku wsparcia, to teoretycznie FX6300 powinien dokładnie tak samo nie wstać.
  • Poziom 9  
    a można uaktualnić bios bez uruchomionej płyty?

Dodano po 12 [minuty]:

ale mam tez starego Athlona który był na starej płycie może z nim sróbuje
    O ile jest to Athlon II (x2/x3/x4) na Socket AM3, a nie starszy Athlon 64 x2, to warto spróbować. Jeśli płyta z nim wystartuje sprawdź wersję BIOS. Jeśli jest poniżej wersji BD (lub też 11.13) to BIOS musi zostać zaktualizowany (można od razu do najnowszej wersji). Aktualizacja oczywiście wykonywana na działającym, starszym procesorze.

Bez uruchamiania płyty można aktualizować BIOS, ale przez programator, bez odpowiedniego sprzętu z tej metody nie skorzystasz.
  • Poziom 33  
    lisek napisał:
    ...Support pod Link
    MSI Electronics 990FXA-GD65 / MS-7640 VER:3.0
    MSI Electronics 990FXA-GD80 / MS-7640 VER:2.2

W jakim celu podałeś link do supportu płyty głównej [990XA-GD55] jak autor wyraźnie napisał że posiada [990FXA-GD80] omyłkowo może wgrać BIOS z podanego przez Ciebie linku i będzie "klops" jeszcze większy.

Andreas19 napisał:
    a można uaktualnić bios bez uruchomionej płyty? ...

Tej płyty raczej nie, no chyba że masz programator.

Andreas19 napisał:
    ale mam tez starego Athlona który był na starej płycie może z nim sróbuje

A jaka to była płyta główna ?
    Zrób zdjęcie albo podaj dokładny symbol procesora.

@Andreas19 Jak próbujesz uruchamiać komputer odepnij wszystkie dyski, napędy, przedni panel.
    Czasami uszkodzony dysk twardy powoduje takie historie, więc warto od razu go odpiąć. Priorytetem jest sprawdzenie czy płyta główna jest sprawna i czy uruchomi się na innym procesorze.
    Jak masz tego [FX6300] i pewny jesteś że jest sprawny, to spróbuj na nim uruchomić. Jak będzie taki sam efekt co na [FX8350], to pozostaje znaleźć jakiś słaby procesor z serii [Athlon II]
  • Poziom 9  
    Stara płyta główna to Gigabyte GA-M52S-S3P procesor to Athlon 64x2 4200+, 2,2 Ghz. I jak podłączę to płytę do tego nowego zasilacza to wszystko działa, a tego FX 6300 nie jestem pewien bo kupiłem go na ebayu.

Dodano po 4 [minuty]:

A ten FX 8350 to kupiłem nówkę
    Dziwnie robisz zakupy, inwestujesz w przestarzały sprzęt (FX8350 to procesor z 2012 roku) charakteryzujący się umiarkowaną wydajnością obliczeniową i sporą wydajnością cieplną.

Pomijając to - to, że zasilacz działa na innej płycie niewiele zmienia. Było sporo wątków dotyczacych niższych serii SilentiumPC, które nie chciały działać z jakąś płytą (teoretycznie zupełnie bez powodu). Ale to wcale nie musi być powód. Kupiłeś używaną płytę, która powinna działać, w takim razie:
    - albo jednak nie działa
    - albo jest to na tyle stary egzemplarz, że BIOS nie obsługuje FX83xx/FX63xx.

Athlon 64 nie ruszy na płycie 990FX. Aby sprawdzić płytę możesz podłączyć jakiś starszy model AM3 (Athlon II, Phenom II). Jak ruszy - zaktualizować BIOS.

Aby wykluczyć zasilacz możesz podłączyć do płyty inny model zasilacza.
  • Poziom 9  
    Oki dzięki jutro kupię inny zasilacz a jakiej mocy? 600W wystarczy? A tak zrobiłem bo chciałem trochę zmodernizować PC.
    Najlepiej nie kupuj, tylko pożycz od kogoś, albo daj komuś sprzęt do przetestowania. Testowanie na zasadzie zakupu nowych rzeczy jest dość drogie.

W zależności od użytej karty graficznej może i nawet zasilacz 400W starczyć. Bez dokładnej konfiguracji sprzętu nie wiadomo.

Jak chciałeś trochę zmodernizować PC to trzeba było to robić z głową, a nie kupować zabytkowe części. i3 poprzedniej generacji w większości przypadków kładzie na łopatki tego FX8350, do tego spokojnie wystarczy mu płyta, która nowa kosztuje 200-250zł. Nie wspominając o obecnej generacji I3. Jeśli masz możliwość zwrotu tego wszystkiego to bym z takiej możliwości skorzystał, zamiast pchać się w pięcioletnią i niezbyt udaną platformę.
  • Poziom 9  
    Człowiek uczy się na błędach tylko dlaczego na swoich? A co z tych rzeczy polecałbyś zostawić? Płyta główna wydaje mi się ok, Zasilacz? może być padnięty spróbuję zwrócić, z prockiem nie wiem jak jest? Czy można oddać. Też spróbuję.A jaki do tej płyty byś polecał jak oczywiście płyta ruszy.
    Andreas19 napisał:
    Człowiek uczy się na błędach tylko dlaczego na swoich?

Bo widocznie nie chce się uczyć na cudzych :)

W zasadzie jeśli miałbym wybierać zasilacz, to za te pieniądze wybrałbym inny, ale od biedy, jeśli to to sprawne, to można zostawić, żeby już za wysyłki zwrotne nie płacić.

Płyta wydaje Ci się OK? Po czym wnosisz? Mam cały karton płyt, które są w ślicznym stanie wizualnym. We wtorek sprzedam je na złomie na kilogramy. Wydają się OK.

W kwestii tej płyty to nie zostawiłbym jej na pewno ze względu na to, że najlepsze procesory, które ona obsługuje są po prostu słabe, to niezbyt udane wypusty AMD z 2012 roku, gdy już wtedy nie powalały specjalnie na kolana. Jak chcesz na siłę zostawić sobie tę płytę, to nie ma co zwracać procesorów, nic lepszego niż te do niej nie zamontujesz.

W zasadzie teoretycznie wszystkie nowe rzeczy, które kupiłeś jako osoba prywatna (nie jako firma) możesz zwrócić w ciągu dwóch tygodni.

Najlepszym wyjściem z tego bagna jest oddanie po kolei wszystkiego, co kupiłeś i przemyślane kupno sprzętu.
  • Poziom 9  
    Ok a jaka miałbyś płytę dla mnie?
    Ile możesz na płytę i procesor łącznie wydać (właściwie również na pamięci, bo nowe platformy są na DDR4, a takich nie posiadasz pewnie)?
  • Poziom 9  
    No napewno nie mam. Ale pisałeś że masz mnóstwo płyt to może masz jakąś która by pasowala pod amd
    Mam ładnie wyglądające płyty nadające się na złom, dlatego pytałem, po czym wydaje się Tobie, że płyta jest OK?
  • Poziom 9  
    A OK. A jakie płyty byś polecił nie chce full wypasu, chcialbymwykorzystac te podzespoły co mam i dopasowac do nich płyte
    Sprawną. Nie podajesz budżetu więc nie ma co dyskutować. Ja polecam zmianę płyty i procesora, ale jak się na ten antyk uparłeś (zamiast próbować go zwracać za wszelką cenę)... no cóż, wtedy musisz szukać jakiejś płyty pod AM3+ z wytrzymałą sekcją zasilania, bo ta niestety porządnie obrywa przy współpracy ze 125W monstrum (FX8350).

W cenie zbliżonej do tego FX8350 (pewnie około 500zł) można kupić i3-8100 rozkładające ten procesor na łopatki: http://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i3-8100-vs-AMD-FX-8350/3942vs1489 - niestety ten będzie wymagał dość drogiej płyty za 500zł. Chociaż pewnie i tak te dwie rzeczy wyszłyby niewiele drożej niż pięcioletni sprzęt, który kupiłeś.