Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyka bramy plus oświetlenie podjazdu.

07 Lis 2017 22:30 1791 4
  • Poziom 2  
    Witam :)
    Chciałbym zamontować u siebie oświetlenie podjazdu plus automat do bramy dwuskrzydłowej. Z bramą nie ma problemu ale z oświetleniem już tak.
    Chciałbym, zeby to działało tak:
    1) Gdy otwieram bramę z pilota, załącza się automatycznie oświetlenie (i wiadomo po jakimś czasie gaśnie)
    2) Gdy wychodzę z domu jakimś włącznikiem włączam tylko samo oświetlenie
    3) Gdy wchodzę "od drogi" czujka mnie wychwytuje i załącza oświetlenie.
    I teraz mam kilka wątpilwości:
    Wiadomo, będzie potrzebna czujka zmierzchu i ruchu, tylko w którym miejscu ją podpiąc i jak? Czy oświetlenie podłączyć szeregowo czy równolegle? Czy wystarczy to wszystko podpiąć na jednym zasilaniu czy trzeba będzie dać dwa kable zasilające.
    No i też chciałbym wyłączyć całkiem uklad, tak żeby nie świeciło jak nikogo w domu nie będzie.
    Mam nadzięję, żę w miarę to wytłumaczyłem ;)
    Pozdrawiam i w załączniku przesyłam rysunek podglądowy. Automatyka bramy plus oświetlenie podjazdu.
  • OptexOptex
  • Poziom 29  
    Ja bym pomyślał nad jednym sterownikiem który steruje oświetleniem
    - informacja z bramy (np. światła - koguta)
    - przełącznik chwilowy w domu
    - czujnik ruchu (od strony gdzie będzie ktoś nadchodził )
    wszystko pod jeden sterownik z regulowanym opóźnieniem wyłączenia, albo szukać coś gotowego, albo zrobić na Attiny lub nawet na 555
    Całe sterowanie możesz zrobić w bramie tylko z domu doprowadzasz przełącznik chwilowy, przy założeniu że w bramie masz 230V doprowadzone.
    Pewnie można to zrobić jeszcze inaczej, ja bym pewnie tak zrobił, chyba że bez czujnika ruchu to wtedy sterowanie w domu - mniej przewodów.
    Do lamp jeden przewód i przy każdej wyprowadzony. Nie wiem czy jest sens to całkiem wyłączać bo jak dobrze umiejscowisz czujkę ruchu to zadziała dopiero jak ktoś wejdzie w bramkę (furtkę).
  • OptexOptex
  • Poziom 34  
    Są jeszcze rozwiązania służce do włączania oświetlenia wykorzystujące aktywne identyfikatory. Może być to mały breloczek przy kluczach lub smartfon w kieszeni. Odbiornik wykrywa obecność takiego identyfikatora w zaprogramowanej odległości i włącza oświetlenie, otwiera bramę itp.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Nic nie napisałeś o tym co już masz (napęd bramy, a w zasadzie sterownik i pilot).
    Czy masz już zamontowane oświetlenie, jakie i gdzie, skąd zasilane?
    Czy masz możliwość przeciągnięcia przewodów do bramy i zamontowania czujki ruchu?