Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ultradźwiękowy licznik-detektor

mario_ka 08 Lis 2017 14:44 2082 4
  • Ultradźwiękowy licznik-detektor
    Witajcie.
    Oto eksperymentalna wersja ultradźwiękowego licznika przesuwających sie obiektów wyposażonego w interfejs RS485, który rozróżnia kierunek przemieszczania przedmiotów.
    Zbudowany w oparciu o uC Atmega8L i wzmacniacz LM258.
    Algorytm działanie sprowadza się w zasadzie do ciągłego naprzemiennego pomiaru odległości za pomocą fal ultradźwiękowych:
    Ultradźwiękowy licznik-detektor Ultradźwiękowy licznik-detektor

1. Nadajnik 1 wysyła falę ultradźwiękową.
    2. Odbiornik nasłuchuje czy pojawi się echo o odpowiedniej amplitudzie.
    3. Jeśli echo pojawiło się w założonym oknie czasowym to wykryto obiekt po lewej stronie.
    3. Nadajnik 2 generuje falę ultradźwiękową.
    4. Odbiornik nasłuchuje czy pojawi się echo o odpowiedniej amplitudzie.
    5. Jeśli czas oczekiwania na echo został przekroczony to brak obiektu po prawej stronie.

...i tak w kółko.

Znając następstwo wykrycia obiektów z prawej i lewej strony rozróżniamy kierunek jego ruchu.

Schemat ideowy urządzenia niestety nie istnieje, ale nie ma tu wielkich odkryć:
    - nadajniki fal ultradżwiękowych podłączone są bezpośrednio do kontrolera,
    - wzmacniacz odbieranego sygnału to klasyczne rozwiązanie jakich można wyszukać wiele pod frazą: ultrasonic sensor schematic.

Generowanie sygnału oparto na przerwaniu TIMERA 0:
    - przeładowujemy timer,
    - w zależności od wybranego nadajnika (zmienna transmiter_nr) generujemy paczkę fal prostokątnych na odpowiednich pinach,
    - liczbę okresów generowanej fali określa zmienna kompilatora: LICZBA_OKRESOW:
    - jeśli wygenerowano odpowiednią liczbę okresów sygnału to zatrzymujemy timer i zerujemy piny sterujące nadajnikiem.

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Jeśli tan mini-projekt stanie się dla kogoś inspiracją będzie mi bardzo miło :-)

Pozdrawiam
    Mariusz

Fajne!
  • #2 10 Lis 2017 07:52
    coolrob
    Poziom 14  

A możesz coś więcej napisać o tym? Czy testowałeś działanie? Jaki zasięg, jak reaguje na szybkie / wolne przejścia? Czy coś go zakłóca? Jak to działa z dużymi / małymi obiektami? Napisz chciaż rodzaj użytych nadajników / odbiorników.

• #3 10 Lis 2017 10:57
    mario_ka
    Poziom 10  

Witaj coolrob,

Potrzebny był zasięg do 50 cm i przy zasilaniu kontrolera 5V było to spokojnie osiągalne.
    Wolne przejścia nie stanowią problemu - detekcja i zliczanie działa b. dobrze. Dla zliczania przechodzących i przebiegających ludzi sprawdza się idealnie.
    Użyte elementy ultradźwiękowe to łatwo dostępne w wielu sklepach elementy. Szukać należy pod hasłem "czujnik ultradźwiękowy". Te zastosowane w projekcie maja 16mm średnicy i pracują na 40kHz.

Pozdrawiam

• #4 21 Lis 2017 11:28
    shadow25
    Poziom 12  

Hej, bardzo ciekawy projekt. Mam pytanie, czy płytkę wykonałeś własnoręcznie czy zleciłeś komuś? Ciekawią mnie przelotki, jakbyś mógł coś więcej powiedzieć :)

• #5 21 Lis 2017 21:25
    mario_ka
    Poziom 10  

shadow25 napisał:
    Hej, bardzo ciekawy projekt. Mam pytanie, czy płytkę wykonałeś własnoręcznie czy zleciłeś komuś? Ciekawią mnie przelotki, jakbyś mógł coś więcej powiedzieć :)

Witaj shadow25
    Płytka robiona była w profesjonalnym zakładzie z opcją bez soldermaski. Było to dość dawno temu gdy takie rarytasyjak i soldermaski i opisy mocno podnosiły koszt PCB.

Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME