Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektromechaniczny termostat pokojowy TR-001X, jak podłączyć.

08 Lis 2017 19:03 1791 6
  • Poziom 36  
    Ja zrozumiałem, że po włączeniu grzania regulator zamyka obwód na stykach 2-3, więc jeśli masz kocioł gazowy ze stykami do podłączenie regulatora WŁĄCZ-WYŁĄCZ to po zamknięciu obwodu regulatora 2-3-kocioł zacznie grzać, a po jego otwarciu kocioł wyłączy grzanie.

Przeczytaj instrukcję od regulatora i od kotła, aby nie wtopić i czegoś nie zepsuć, bo zamknięcie obwodu oznacza zrobienie mostka, co przy złym podłączeniu po stronie kotła może oznaczać zwarę.

dorzuciłeś kolejne zdjęcie jak sądzę od regulatora Twojego kotła.
    W takim układzie ja podłączyłbym styki 2-3 od regulatora pokojowego do złączki w kotle opisanej jako "złączka do przykręcenia termostatu pokojowego" i powinno zadziałać.
    Przekaźnik w regulatorze (termostacie) pokojowym ma wytrzymałość do 10A ale tutaj nie ma to znaczenia, istotne byłoby to przy sterowaniu zasilaniem grzejnika elektrycznego.
  • Poziom 9  
    Czyli muszę podłączyć 2-3 od regulatora pokojowego do złączki w kotle opisanej jako "złączka do przykręcenia termostatu pokojowego" a jakieś zasilanie trzeba dać czy nie jak tak to pod który styk.
  • Poziom 36  
    janek489 napisał:
    co do podłączenia to mam podpięte jeden koniec kabla pod złącze termostatu pokojowego a drugi pod 3 i 4 a pod 2 zasilanie ale nic się nie dzieje tak jakby było źle podłączone albo sterownik pieca nie jest kompatybilny z termostatem.

Złącze termostatu pokojowego przy kotle jak widzę jest 2-pinowe, czyli jeden pin podłączasz do 2, a drugi pin do 3 w termostacie pokojowym.
    Załączony termostat pokojowy zastępuje zworę na złączu od termostatu pokojowego po stronie kotła, bo wtedy jak sądzę kocioł traktuje taką zworę jako sygnał grzania.

Jakie zasilanie dałeś na 2 w termostacie? Jeśli temostat jest wyłączony to przekazuje zasilanie z 2 na 4, jeśli się załączy to zasilanie przekazuje z 2 na 3.
    Skoro podłączyłeś 3 i 4 do jednego pinu w złączu termostatu pokojowego przy kotle to mogłeś uszkodzić układ sterujący, w zależności jakie jest to napięcie.

Trochę piszemy z opóźnieniem, więc dla kogoś innego wątek może wydawać się chaotyczny ;)
    janek489 napisał:
    Czyli muszę podłączyć 2-3 od regulatora pokojowego do złączki w kotle opisanej jako "złączka do przykręcenia termostatu pokojowego"

dokładnie tak jak piszesz.
    janek489 napisał:
    a jakieś zasilanie trzeba dać czy nie jak tak to pod który styk.

moim zdaniem nie jest potrzebne ale mogę się mylić, bo schemat pokazuje jakby były 2 miejsca odpowiedzialne za zamknięcie obwodu. Tutaj przydałaby się instrukcja od tego termostatu, aby nie było wątpliwości.
  • Poziom 9  
    3 i 4 podłączyłem do 2 pinowej złączki do przykręcenia termostatu pokojowego a 2 dałem napięcie 230V i to chyba był błąd ale nic się nie stało chyba bo piec dalej działa. jutro sprawdzę co będzie się działo jak podłącze 2 i 3 pod złączkę do przykręcenia termostatu pokojowego.
  • Poziom 36  
    janek489 napisał:
    3 i 4 podłączyłem do 2 pinowej złączki do przykręcenia termostatu pokojowego a 2 dałem napięcie 230V i to chyba był błąd ale nic się nie stało chyba bo piec dalej działa.

Tak to był poważny błąd.
    Znalazłem podobny regulator w necie i z opisu wynika, że ma on dodatkowy włącznik ON-OFF, pewnie masz go w pozycji OFF dlatego pomimo wcześniejszego błędnego podłączenia 230V nic nie spaliłeś po stronie kotła.
    Termostat ma żaróweczkę sygnalizującą pracę ale będzie ona działać jeśli termostat będzie zamykał obwód na 230V, co jak rozumiem nie dotyczy Twojego przypadku, bo Twój kocioł na złączu od termostatu nie daje 230V i zakładam, że jest to złącze bez napięcia.

Podłącz 2 i 3 z termostatu pod złącze od termostatu przy kotle, następnie przełącznik w termostacie ustaw na ON, daj temperaturę na maksa i obwód powinien się zamknąć.
    Nie wiem, czy po stronie kotła nie musisz jeszcze czegoś skonfigurować, bo jak pisałeś to wychodzi, że kocioł działa obecnie bez tego termostatu i bez żadnego mostka na tym złączu, więc zapewne trzeba coś jeszcze zmienić, aby kocioł reagował na sygnał z termostatu.

Ech trzeba czytać instrukcje od sprzętu, którego się nie zna.
    W instrukcji od tego Titanica jest opisana współpraca z regulatorem.
    Styki regulatora muszą być bez napięciowe, czyli przełącznik w pozycji OFF w termostacie pokojowym uratował Twój sterownik kotła inaczej sfajczyłby się po otrzymaniu 230V.
    Obwód otwarty to kocioł pracuje normalnie czyli grzeje, jak obwód będzie zamknięty to kocioł przejdzie w tryb obniżania temperatury, na wyświetlaczu pojawi się litera "T".
    Czyli w takim wypadku złącze po stronie kotła podłącz w termostacie pokojowym pod 2 i 4, a nie jak wcześniej pisałem pod 2 i 3.
    Jeśli dobrze zrozumiałem schemat to jak będzie ciepło to 2 i 4 w termostacie zamknie obwód i kocioł będzie w trybie obniżonej temperatury jak będzie chłodno do przekaźnik przełączy się i zamknie obwód 2-3 czyli automatycznie otworzy obwód 2-4 i kocioł przejdzie w tryb normalnego grzania jakby nie było termostatu.

Na przyszłość czytaj instrukcje albo dawaj linka. Mi się nie chciało szukać ale wyszło, że to był błąd, bo instrukcja jasno i precyzyjnie pokazuje co trzeba zrobić ;)