Pewnie nie jestem ekspertem którego autor oczekuje, ale niektóre odpowiedzi są oczywiste:
rezydent1 wrote: 1. Czy prawdą jest jest "natężenie pola EMP" nie maleje wraz ze wzrostem odległości - jest stałe a nawet na końcu działania jest lekko większe. Standardowo przy Chińskich próbach było to 300km - promień i w każdym zmierzonym punkcie wartość była taka sama nie zależnie od odległości od źródła.
Porównaj z żarówką, tu fala elektromagnetyczna w postaci światła rozchodzi się we wszystkich kierunkach im dalej od źródła tym mniejsze natężenie oświetlenia, ponieważ ta sama moc działająca w danym kącie bryłowym pada na większą powierzchnię, kiedy będziemy odpowiednio daleko, światła jest na tyle mało że uznajemy że jest ciemno i to jest nasza subiektywna ocena "zasięgu" światła.
Podobnie zasięg EMP będzie różny dla różnych urządzeń ze wzgledu na różną efektywność "anten" i różną odporność na przepięcia.
Nie ma powodu żeby fala EM związana z impulsem zachowywała się inaczej.
Oczywiście są takie zjawiska jak odbicia fali i interferencje, ale raczej nie rozpatrujemy zamkniętego pojemnika.
rezydent1 wrote: 2. Czy klatka Faradaya zabezpiecza przed EMP - czytałem że nie.
To zależy.
rezydent1 wrote: 3. Czy 4x owinięcie przedmiotu folią aluminiową (min 0,1mm grubości) zabezpiecza go przed EMP. Oczywiście zabezpieczany przedmiot nie może się stykać z tą folią, a także nie powinno być zadanego otworu w niej.
4. Czy może 4x owinięcie przedmiotu folią aluminiową (min 0,1mm grubości) z izolacją każdej warstwy, (np. papierem) zabezpiecza go przed EMP. Oczywiście zabezpieczany przedmiot nie może się stykać z tą folią, a także nie powinno być zadanego otworu w niej.
Folia aluminiowa ze spożywczaka ma kilkanaście mikrometrów, 0,1mm jest wielokrotnie grubsza i dosyć sztywna i stwarza problemy przy próbie szczelnego owinięcia czegokolwiek.
Skuteczność ekranowania mogą zepsuć długie szczeliny nawet jeśli są bardzo wąskie dlatego obudowy wymagające szczelności elektromagneycznej mają przewodzące uszczelki na drzwiach i pokrywach.
Prawdopodobnie dwie warstwy folii przylegające do siebie nie będą miały dobrego połączenia elektrycznego na całej długości, co może pogorszyć skuteczność ekranowania.
rezydent1 wrote: 5. Czy uziom poniżej 1 oma zabezpiecza urządzenia przed EMP
Żaden uziom nie zabezpiecza, każda fala elektromagnetyczna indukuje napięcie w każdym przewodniku, ponieważ wszystkie prądy płyną w pętlach uziom ci nic nie da, w przypadku sieci elektroenergetycznej to działa tylko dlatego że drugi koniec jest połączony do ziemi.
rezydent1 wrote: 6. Czy czas działania EMP wynosi poniżej 1ns ?
Nie wiem, ale czas narastania ma kluczowe znaczenie im krótszy tym szersze widmo i łatwiej zaindukować znaczące napięcia nawet na małych elementach przewodzących.
rezydent1 wrote: 7. Czy EMP wygenerowane w atmosferze może odbić się od jonosfery i wrócić powtórnie?
Fale EM odbijają się od jonosfery, ale różnie to działa dla różnych częstotliwości, część zostanie wypromieniowana w kosmos, część pochłonięta, a część wróci, a jak wróci to po przebyciu długiej drogi zostanie rozproszona na dużą powierzchnię, czy będzie groźne nie wiem.