Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

falownik akwariowy szukam sterownika silnika dc12v pod PWM

08 Nov 2017 21:19 606 10
 • Level 7  
  cześć, szukam sterownika do silnika DC12v (może 13V) o mocy 20W, chce sterować pompą cyrkulacyjną do akwarium morskiego, pompa jest na prąd stały 12V , planuje użyć arduino do sterowania PWM aby uzyskać efekt fali, czyli pompa przełącza się z max na min z określonym czasie powiedzmy 2s działa na max dwie na min. Wstępnie myślałem o zwykłym przerywaczu, ale pompa nie może się zatrzymać, jest możliwość regulacji mocy ale tylko tyle wiec pomyślałem o PWM z arduino, prosty program w pętli. Szukam w internecie, wstepnie myślałem o tranzystorze, jednak po zagłębieniu sie w temat okazuje się znalezienie odpowiedniego schematu nie jest takie proste, może znacie jakieś sprawdzone sterowniki silników z PWM? ewentualnie jakiś prosty schemat? lub da się to inaczej rozwiązać? Najlepiej maksymanie prosto
  Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.

 • Level 28  
  http://howtomechatronics.com/wp-content/uploa...-DC-Motor-Control-Circuit-Diagram-768x325.png Prościej chyba się nie da ;) Jako MOSFET szukaj tzw. Logic Level np. IRL540N . Tani jak barszcz a zapas mocy spory. przy tym silniczku nawet radiatora nie będzie potrzebował.

  PS - GND Arduino i GND zasilacza silnika (jeśli osobne ) powinny być połączone razem. Jeśli to jeden zasilacz, to GND Arduino podłączyć oczywiście pod "minus" zasilania , razem z rezystorem 10k.
 • Level 7  
  Widziałem ten schemat, mam w domu irz44n, ale czy mosfet nie potrzebuje jakiegoś drivera? Nie będzie na nim dużych strat napięcia?
 • Level 7  
  Zasilacze pomp wyposazone sa w potencjometry do regulacji obrotow, czy jest możliwość sterowania napięciem z wykorzystaniem obecnego sterowania zastepujac potencjometr arduino w zakresie 5-12v? Wiem ze kombinuje ale elektronikiem jestem miernym i szukam raczej jakiegoś gotowca.

 • Level 28  
  Taka integracja była by możliwa ale niezbyt łatwa. Musiałbyś określić jaką rolę w oryginalnym systemie pełni ten potencjometr i dobrać do tego rozwiązanie ( a rozwiązań może być kilka ). Proście będzie chyba zrobienie/kupienie czegoś gotowego. Choć może to być droższa opcja..
  Czy masz jakieś doświadczenie z elektroniką cyfrową? Czy potrafisz zaprogramować coś, choćby ze wspomnianym Arduino ?
 • Level 7  
  Z elektronika słabo dlatego wole gotowe rozwiązanie lub proste, myślałem poprostu o przerywaczu ale pompa nie może sie zatrzymać, sterowanie potrzebne od min do max. Odnośnie programu jest duzo gotowych wiec cos zaadoptuje.

 • Level 28  
  Czy Jesteś w stanie przesłać jakieś informacje dotyczące obecnego sterownika tej pompy? Choćby link do produktu czy Nazwę i model.
  Czy przejście z min do max i max do min ma odbywać się powoli czy może skokowo ( z bezwładnością pompy ) ? Jaki budżet na to sterowanie chcesz przeznaczyć ?
 • Level 38  
  Wystarczy 2 układy 555.
 • Level 7  
  Pompy to aquale reef cyrculator 10000 12, zasilane 12v wieczorem postaram sie podać więcej informacji.
 • Level 7  
  troche temat sie odwlókł ale wstępnie dam poprostu IRL540 prosto z arduino, zasilanie będzie osobne dla ardiono i falownika, czy potrzebny rezystor pomiędzy mase a sygnał pwm? Ewentualnie co yślicie o takim gotowcu? https://botland.com.pl/przelaczniki-cyfrowe/8...520-24v5a.html?search_query=mosfet&results=65, również tanie, wiecie ogolnie chodzi o jak najmniejsze straty energii jak i bezawaryją pracę, wszystko musi działać 24na dobe siedem dni w tygodniu, wiec lekko nie będzie. Ps nie wiem czy ma to znaczenie w tym przypadku ale silniki w pompach sa bezszczotkowe , tzn wirnik jest magnesem obracającym się w obudowie, czyli jak każda pompa akwariowa.