
W poniższym poście znajdziecie proste projekty znalezione na jednym z rosyjskich forów. Projekty przeznaczone są dla początkujących elektroników, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodą z mikrokontrollerami AVR (Atmel). Projekty zawierają schematy, wzory płytek PCB, wsady do mikrokontrolerów w formacie HEX. Są to idelane projekty, które można wykorzystać do nauki projektowania PCB w Eagle, samodzielnego wykonywania obwodów i programowania mikrokontrolerów.
Zegar zbudowany na Attiny2313



Jednym z pierwszych prostych projektów jakie można wykonać jest zegar na mikrokontrolerze. Od strony sprzętowej projekt ogranicza się do podłączenia mikrokontrolerza taktowanego oscylatorem do wyświetlaczy LED i dwóch przycisków służących do zmiany aktualnej godziny.
Autor jednak poruszył problem, który w projektach dla początkujących jest często pomijany, a dotyczy przeciążenia wejść portu mikrokontrolera. O ile stosuje się rezystory na pinach wyjściowych służących do wyregulowania prądu na każdej z diod, tak aby świeciły jednakowo i jasno niezależnie od wyświetlonego znaku, o tyle w projektach dla początkujących zapomina się zabezpieczeniu pinów portu wyjściowego. W efekcie łatwo można przekroczyć dopuszczalną maksymalną wartość prądu na pinie i go przepalić.

W poniższym projekcie autor celowo stosuje tranzystory, których zadaniem jest między innymi zabezpieczenie pinów przed tym zjawiskiem. W poniższym poście znajdziecie dwie wersje płytki z tranzystorami PDTC124E z wbudowanymi rezystorami na wejściu bazy oraz dla dowolnych innych tranzystorów, gdzie dodatkowo należy dolutować rezystory.


wzór obwodu drukowanego w formacie cdr http://www.tehnari.ru/attachments/f170/71602d1331959353-ieaoa-aaeoidhiue-oidhiao.rar
wzór obwodu drukowanego (z dodatkowymi rezystorami) w formacie cdr http://www.tehnari.ru/attachments/f170/70323d1331025927-ieaoa-n-dhacenoidhaie-aaciaie-oeaie.rar
oprogramowanie mikrokontrolerahttp://www.tehnari.ru/attachments/f170/70325d1331025947-idhioeaea-clock.rar
Źródło http://www.tehnari.ru/f170/t70172/
Termometr zbudowany na Attiny2313




Proste urządzenie działa w oparciu o cyfrowy czujnik temperatury MAXIM-DALLAS DS18B20 mierzący temperaturę w zakresie od -55oC do +125oC. Czujnik przesyła dane cyfrowe do mikrokontrolera poprzez jednoprzewodowy interfejs komunikacyjny.

Chociaż w projekcie czujnik zasilany jest z 5V, to możliwe jest zastosowanie tutaj zasilania w trybie "pasożytniczym", gdzie pin zasilający podłączony jest do masy, natomiast czujnik pobiera energię niezbędną do pracy z sygnału linii komunikacyjnej. Może mieć to znaczenie w sytuacji, w której chcielibyśmy użyć czujnika w pewnej odległości od układu. Możliwe jest wtedy zastosowanie przewodu dwużyłowego zamiast trójżyłowego.
Poniżej fragment dokumentacji czujnika:

dokumentacja DS18B20 https://datasheets.maximintegrated.com/en/ds/DS18B20.pdf
Dane przetwarzane są przez mikrokontroler ATtiny2313, który ma za zadanie przedstawić wartość odczytanej temperatury na wyświetlaczach siedmio-segmentowych. Mikrokontroler pełni tutaj rolę dekodera dla wyświetlacza siedmiosegmentowego odpowiednio "zapalając" diody. Sam mikrokontroler wykorzystuje do pracy wewnętrzny oscylator.
Podczas programowania należy oczywiście odpowiednio skonfigurować mikrokontroler (ustawić wartości Fuse Bits). Na poniższym zdjęciu przedstawiono jak to poprawnie wykonać:

Na stronie źródłowej znajdziecie:
wzór obwodu drukowanego w formacie cdr http://www.tehnari.ru/attachments/f170/60952d1325312087-oadhiiiaodh-ia-attiny2313.rar
program do mikrokontrolera w formacie HEX http://www.tehnari.ru/attachments/f170/60949d1325312087-idhioeaee.rar

źródło http://www.tehnari.ru/f170/t61947/
Cool? Ranking DIY