Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wskażnik diodowy stanów na TL431

08 Lis 2017 23:33 4233 42
 • Poziom 12  
  Od jakiegoś czasu chcę zrobić przyzwoity wskaźnik pojawienia się napięcia na panelu solarnym, który będzie zapalał diodę np. czerwoną lub zieloną,
  kiedy przekroczy ono powiedzmy 5.75V +-15mV.
  Nie udało mi się z diodą Zenera + diodą prostowniczą, bo chciałem żeby dioda zapalała się na pełną moc i gasła, a nie rozjaśniała się stopniowo.
  Użyłem układ TL437 (foto) na linii bazy tranzystora i diodą z obwodzie kolektora z bocznikującym ją rezystorem i prawie to samo.
  Nie rozumiem, i może ktoś z fachowców może mi wyjaśnić, mnie amatorowi od siedmiu boleści, dlaczego kiedy dzielnik ustawiam na np. 5 V dioda jeszcze w okolicach 4,5 V tli się bezczelnie?
  Przecież w tych okolicznościach układ chyba tak jak dioda Zenera nie ma prawa przepuścić prądu, tym samym tranzystor jest w stanie zatkania (odcięty)?
  Albo jak rozwiązać ostatecznie problem, bo ma to służyć jako sygnalizator że napięcie jest wystarczające (natężenie światła padającego na ogniwa solarne) do podłączenia akumulatora, a w przyszłości chciałem na bazie tego zbudować układ sygnalizujący i odcinający zasilanie kiedy napięcie na bateriach Li-Ion spadnie poniżej 3,3 - 3V (czyli to samo tylko w odwrotną stronę).Wskażnik diodowy stanów na TL431
 • Relpol przekaźniki
 • Pomocny post
  Poziom 28  
  TL431 musi mieć zawsze pracować z niewielkim prądem min. 1mA, więc ten układ działa w sposób niedokumentowany i w zasadzie przypadkowy.
  Anodę TL431 podłącz do masy. Tranzystor jest zbędny. diodę LED z jednym szeregowym opornikiem i drugim równoległym podłącz miedzy napięcie zasilania a katodę TL431.
  Żeby dioda paliła się ze stałą mocą należałoby diodę LED zasilić stałym napięciem lub w tor diody wrzucić źródło prądowe.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 43  
  Układ z pierwszego postu ma małe nachylenie charakterystyki i szeroki obszar częściowego świecenia, dlatego że tranzystor włączyłeś w obwód "anody" TL431. Co z tego że układ scalony trzyma 2,5V pomiędzy R i A, jak po drodze jest rezystor i złącze B-E które powodują powolne zmiany padu.

  Poprawne układy mają obwody wyjściowe od strony "katody" jak w linku kolegi powyżej.
 • Poziom 12  
  Dzięki za odpowiedź. Tu rozumiem, że układ monitoruje napięcie na dzielniku, ale ja mierzyłem prąd między bazą a tl431 (Uref ~ 5.7V ) i on przy niższych napięciach np 4,5V nie powinien płynąć. Chyba, że przez R1 i TL431 [ref i anodę].
  Przynajmniej tak to rozumiem. Wtedy otwiera się tranzystor, płynie malutki prąd i żarzy się dioda, której wystarczy 50-100 uV.
  Poza tym dioda rozświetla się jak gdyby to był regulator jasności, od ok. 5,3V do 6V.
  Chciałbym wiedzieć czy rozumiem dobrze: spadek napięcia pomiędzy diodą a katodą na TL431 to wartość napięcia referencyjnego (progowego)?
  Bo dioda Zenera jak przewodzi to pokazuje spadek napięcia swojego przebicia, Dla 5,1V np. 4,98 - 5,06V.
  Ten pierwszy twój pomysł o usunięciu tranzystora to już przerabiałem i było to samo. Mam może wymagania.
  Natomiast drugi podsuniety pomysł o zasilaniu diody źródłem prądowym to może być gwóźdź programu, Muszę przemyśleć albo prosić dalej o pomoc. Jeszcze raz dzięki.

  Dodano po 11 [minuty]:

  "Poprawne układy mają obwody wyjściowe od strony "katody" jak ..." No logika podpowiada że tak. Ale wiele układów jakie znalazłem w necie ma podobne rozwiązanie do tego co zamieściłem na schemacie, Ja go nie wymyśliłem dodałem tylko rezystor z boku diody.
  Czyli kłania się technika cyfrowa?
 • Specjalista elektronik
  Jeśli ten LED nie potrzebuje dużego prądu (powiedzmy, ponad 50mA), to wystarczy TL431 bez tranzystora - anodę podłącz do minusa, katodę przez opornik do LED-a, równolegle do LED-a taki opornik, żeby przy napięciu progowym dla świecenia LED-a popłynął przez niego prąd około 1mA.

  W necie jest sporo śmiecia informacyjnego i trzeba odróżniać, co jest sensowne, a co nie. Myślę, że w nocie katalogowej TL431 takiego schematu nie znalazłeś, tam powinny być sensowne. TL431 jest wrażliwy na napięcie między anodą i ref, dlatego dzielnik zawsze ma jeden opornik między anodą i ref.
 • Poziom 12  
  Układ zmontowałem według waszych uwag. Rzeczywiście nie jest tragicznie. Precyzyjnie ustawiłem dzielnik, dla 5,7V prąd diody 50uV,
  dla 5,9V już 2,4 mA, dla 6,1V 6 mA. Większego prądu mi nie trzeba, dioda służy do sygnalizacji a nie oświetlania. Dziękuję za porady .
  A na koniec pytanie jak odwrócić działanie aby dioda zaświecała się jak napięcie spadnie poniżej progowego? Jakiś inwerter? tranzystor?
  Chodzi o zabezpieczenie przez rozładowanie ogniw Li-Ion a więc jakie napięcie przyjąć Umin = 3V?
 • Pomocny post
  Specjalista elektronik
  Coś duże są te różnice napięcia - jeśli dałeś prawidłowy opornik równolegle do LED-a, to wzrost prądu LED-a od 0 do 5mA powinien odpowiadać zwiększeniu napięcia o 2.4mV.

  Jak napięcie ogniwa będzie za niskie - poniżej napięcia przewodzenia LED-a - to LED nie zaświeci.

  Najprościej podłączyć LED-a równolegle do TL431 i zasilić go przez opornik; lepiej zrobić bardzo prymitywne "źródło prądowe" - do tranzystora PNP dobrać taki opornik w bazie, żeby przy 3V prąd kolektora był ze 3mA. Tyle, że każdy taki układ pobiera prąd z ogniwa, które jest już prawie całkowicie rozładowane, naprawdę tego chcesz?
 • Poziom 12  
  Jeśli dobrze zrozumiałem to chodzi o takie rozwiązania jak na rysunkach.
  Układ wskaźnika 2 sygnalizującego rozładowanie baterii działa przy zasilaniu ponad 6V i dla ustawienia 5,75V jako napięcia progowego, Natomiast dla 3V dioda ledwo się żarzy i nawet nie potrafię określić ściśle w którym momencie gaśnie, Już straciłem cierpliwość do tego rozwiązania.
  Do tej pory nie wiem jak można precyzyjnie ustawić to napięcie progowe. Używam wzorów na obliczenie dzielnika do nap. ref,, obserwuję zmiany
  podłączając diody Schotky'ego obniżając napięcie o ok, 200mV i na tej podstawie wyciągam wnioski. Wydawało mi się że to napięcie można odczytać miernikiem na złączach anoda-katoda ale chyba się mylę.
  Wskażnik diodowy stanów na TL431Wskażnik diodowy stanów na TL431
  Dla 3V dałem R1 = 987 R2 = 4680 => Utl = Uz(1 + R1/R2) = 2,5 * (1 + 987/4680 ) = 2,99V
 • Specjalista elektronik
  W drugim układzie R5 jest zbędny: prąd LED-a ogranicza R3. Natomiast problemem jest to, że minimalne napięcie katoda-anoda, przy którym TL431 poprawnie działa, jest 2V, albo i nieco większe, więc jeśli LED ma być czerwony, to trzeba szeregowo z nim dać zwykłą diodę, bo napięcia przewodzenia czerwonych LED-ów są między 1.5, a 1.8 V, i TL431 nie może prawidłowo działać. Z kolei, jeśli LED wymaga 1.8V, ta dioda 0.7V, przy 3V na opornik zostaje 0.5V, czyli wypada dać opornik 47, i przy zasilaniu 7V przez opornik popłynie 100mA - na pewno nie ma sensu marnować 0.7W.

  Można by użyć tranzystora NPN w układzie wspólny kolektor (C do + poprzez opornik R4, B do TL431, E do LED-a), ale i wtedy przy 3V przez R3 musi móc popłynąć 0.8mA, czyli R3=680 (pewnie dla typowego TL431 może być z 1k), a R4 musi ograniczyć prąd do wartości bezpiecznej dla LED-a (LED ma świecić tylko przy napięciu poniżej 3V, więc R4=100). Ale nawet wtedy wadą będzie duży prąd przy napięciu np. 7V (4.5mA dla R3=1k - no, ale już nie 100mA).

  Lepszy wynik powinno dać użycie LM4041-ADJ (uwaga na to -ADJ, bo jest i -1V2, który się nie nadaje), który działa dla napięcia 1.24V zamiast 2.5V, i do niego odwrotnie podłącza się dzielnik (opornik między katodę i ref - TL431 to "NPN", a LM4041-ADJ to "PNP"); niestety on jest droższy, i ma mniejszy dopuszczalny prąd (20mA), więc bez dodatkowego tranzystora nie da rady.
 • Poziom 12  
  Zmontowałem coś takiego (rys 1) R1=180 R2=5k R3=150 R4=370 R=180
  Ustawienie dzielnika nie jest eksperymentalne i nie ma logicznego uzasadnienia.
  Wskażnik diodowy stanów na TL431
  Próg napięcia można ustawić precyzyjnie wg. schematu rekomendowanego w instrukcji. Tutaj pomiary potwierdzają obliczenia dzielnika.
  Wskażnik diodowy stanów na TL431
  Ale po złożeniu układu jest już inaczej, pomiędzy 2,5 - 3,5V układ nie działa stabilnie. Trudno jest dobrać tak rezystancje, aby prądy Iref i Ika były powyżej minimum, a zarazem relatywnie małe. Minimalnie udało mi się ustawić 3.25V.
  Poniżej dioda się zapala i świeci pełną mocą jak należy już przy 3.22V. Tranzystor zrobił swoje.
  Z pomiarów:
  U > 3,25V Iref = 150uA Ika = 10mA Id = 0,1uA
  U < 3,25V Iref = 2uA Ika = 6mA Id = 4,5mA

  Chciałbym obniżyć pobór prądu kiedy dioda nie świeci. I jeszcze trochę zjechać z tym napięciem progowym.
  Przyjmuje że dla sygnalizacji rozładowania Li-Ion U = 3.25V to wartość właściwa, ale gdybym chciał to użyć (odwrotne) jako wskaźnika naładowania 2x ogniw NiMH to musi ona zadziałać pomiędzy 2,9 - 3V i dokładnie w tym zakresie. Mogę prosić jeszcze o jakieś wskazówki.
 • Poziom 43  
  tad224 skąd ty bierzesz te układy z tranzystorem w obwodzie anody? TL431 porównuje napiecie pomiędzy anodą i referencją, wstawianie tranzystorów po stronie anody psuje dokładność i zmniejsza wzmocnienie TL431. Po co ci tyle rezystorów, wstaw tylko te potrzebne, resztę wyrzuć.
 • Poziom 12  
  Fakt. Pomyliłem się na rysunku. Pod spodem wersja którą zmontowałem, wersja godna geniuszu Leonarda da Vinci i inteligencji Nikoli Tesli.
  Wskażnik diodowy stanów na TL431
  Mam nadzieję tak miało być. Zmontowany układ podłączyłem do zasilacza U = 3,55 V, a potem baterii o SEM 2,97 V (+- 3).
  Działa jak należy - ustawiłem próg na minimum ponad 3V coś 3,05V. Pomierzyłem. Wyniki:
  R1 = 485 R2 = 2,2k R3 = 1k R4 = 47, tranzystor BC337, układ TL431, Dioda LED czerwona Ud = 1.9 V
  Pomiary dla U = 3,50V > Ux : Iu = 2 mA, Iref = 1,6 mA, Ika = 2 mA, IB = 0 - 1uA, Ic = 0 mA, Id = 0 mA
  Ua = 2,7 V, Ub = 1,9 V, Ud = 1,3 V
  Pomiary dla U = 2,95V < Ux : I = 7 mA, Iref = 1,1 mA, Ika = 0, Ib = 18 uA, Ic = 5,6 mA,ID = 5,2 mA
  Ua = 2,45 V, Ub = 2,8 V, Ud = 1,9 V
  Sygnalizacja włącza się tak jak chciałem, przejście diody od mroku do pełnego rozjaśnienie coś 5mV.
  Jeszcze proszę uprzejmie o podpowiedź: Jak bym teraz chciał odwrotnie sygnalizować np. przeładowanie akumulatorków NiMH zakładając próg pomiędzy 2.9V a 3V to zmienić kierunek jazdy? dając tranzystor NPN i diodę z opornikiem do kolektora?
 • Specjalista elektronik
  Jedna drobne korekty: R4 między kolektorem, a +zasilania - i znacznie większy, bo wtedy na R4 będzie ponad 1V; R1 i R2 mogą być znacznie większe (ja bym spróbował R1=7k5, R2=36k).

  Jeśli LED ma świecić przy napięciu przekraczającym jakiś próg, to dzielnik dobrać do tego progu, dla znacznie wyższego napięcia można LED-a podłączyć jak na pierwszym rysunku z #9, ale 3V nie wystarczy dla LED-a i TL431 połączonych szeregowo, więc katodę TL431 podłączyć przez opornik R3 (może 330R) do bazy tranzystora PNP, między bazę i emiter opornik R4 (może 680R), emiter do +zasilania, kolektor przez opornik R5 (może 180R) i LED-a (szeregowo) do -zasilania.
 • Poziom 12  
  Do _jta_: Miło mi i to bardzo sympatyczne, że mi pomagasz, niedouczonemu amatorowi. Mam braki i niektórych właściwości półprzewodników nie rozumiem, stąd błędy. Jednej podstawowej rzeczy nie wiem, gdzie jest potencjał ustawiony dzielnikiem, pomiędzy którymi stykami. Jak mi się wydaje dioda Zenera ma spadek równy napięciu przebicia, a tu jest inaczej.
  Złożyłem wskaźnik naładowania i rozładowania w wersjach z tranz, NPN i PNP. Dla niskiego napięcia lepiej działa z PNP - po prostu dioda świeci jaśniej, kiedy jest połączona między złącze C-E. Właściwie to wszystko działa zgodnie z oczekiwaniami, zostałaby tylko korekta.
  Wskażnik diodowy stanów na TL431
  Twoje propozycje wypróbuję jutro-pojutrze. Pozdrawiam.
  Dodano po 2 [godziny] 17 [minuty]:
  Zmajstrowałem coś takiego: Sygnalizuje poprawnie stan akumulatora, Zielona dioda akumulator naładowany, czerwona dioda akumulator rozładowany.
  Jednak wymaga optymalizacji, Pobiera za dużo prądu od 11 mA do aż 36 mA.
  Wskażnik diodowy stanów na TL431
 • Pomocny post
  Poziom 28  
  Teraz nic nie ogranicza prądu diody LED (czerwonej). Wróć do wersji z tranzystorem NPN. Rezystor R4 wrzuć jak radzi _jta_ . A sygnał przeciwny (baza tranzystora gałęzi z zieloną LED) wyprowadź z emitera (nad czerwoną diodą LED) i dodaj opornik ograniczający prąd.
  Diodę zieloną razem z opornikiem daj na zasilanie, tranzystor typu NPN z emiterem na masie.
 • Specjalista elektronik
  Diodę zieloną razem z opornikiem daj na zasilanie, tranzystor typu NPN z emiterem na masie.

  To też nie będzie działać prawidłowo. Jeśli mają być 2 LED-y - zielony sygnalizujący naładowania, a czerwony rozładowanie, to na ostatnim schemacie trzeba podzielić R3 na dwa szeregowo połączone oporniki, i pomiędzy nie włączyć bazę BC327 od zielonego LED-a; do czerwonego LED-a musi być NPN, LED między emiterem, a minusem, opornik między kolektorem, a plusem.

  Tylko... taka wersja oznacza, że prawie zawsze któryś LED będzie świecić - tylko w bardzo małym przedziale napięć (chyba poniżej mV) nie będzie świecić żaden, bo dzielnik i TL431 są wspólne, więc i próg przełączania prawie taki sam. Trochę można to poprawić dodając opornik między REF i katodą TL431; lepiej użyć dwóch odrębnych układów, albo czegoś z komparatorami.
 • Poziom 12  
  do chudybyk ...teraz nic nie ogranicza prądu diody LED (czerwonej).
  Znowu z pośpiechu źle narysowałem. Czerwona jest podpięta do kolektora przez rezystor. Schemat poprawiłem powyżej #16.

  do _jta_ ...taka wersja oznacza, że prawie zawsze któryś LED będzie świecić
  Tak założyłem bo próg jest ten sam, jak napięcie spada to zielona słabnie, mruga i wyłącza się a czerwona rozpala. Zielona informuje o wystarczającym napięciu, czerwona za niskim. To zrobiłem na szybko bardziej z ciekawości niż potrzeby.
  Jak R4 wstawiłem w obwód kolektoras PNP i + diody czerwonej to ta świeciła się cały czas, natomiast w obwodzie zielonej rezystor między kolektorem i - jest OK.
  Przemyślę....sprawdzę... wasze uwagi.
 • Specjalista elektronik
  Jak R4 wstawiłem w obwód kolektora PNP i + diody czerwonej to ta świeciła się cały czas

  A jak to wyglądało na schemacie?

  Jeśli zawsze jeden LED ma świecić, to mógłby wystarczyć jeden tranzystor, ale żaden z układów, jakie narysowałeś, nie pasuje tak, by tylko coś do niego podłączyć - można by wziąć układ z #14, opornik R4 przenieść do kolektora (i dać większy, tak jak już pisałem), zielonego LED-a wstawić między kolektor, a masę (minus).

  Kiedy napięcie będzie powyżej progu, na katodzie TL431 będzie poniżej 2.4V względem minusa i tranzystor (to ma być NPN) nie powinien przewodzić, prąd będzie płynąć przez opornik i zielonego LED-a; a przy napięciu poniżej progu napięcie na katodzie wzrośnie, tranzystor zacznie przewodzić, i prąd popłynie przez czerwonego LED-a.
 • Poziom 12  
  Wyglądało to chyba tak.
  Wskażnik diodowy stanów na TL431
  Wszystkie wersje: wsk. naładow/wsk. rozład w układzie z tranzystorem NPN i PNP (czyli x4) przetesowałem pobieżnie - wszystkie działały, ale połączone w dwie diody tylko jeśli były PNP, tu znów byłyby 4 warianty, ale już mi się nie chce testować wszystkich.
  Rzecz polega na tym, chcę mieć poprawny i zoptymalizowany wskaźnik zapalający diodę powyżej wskazanego napięcia i drugi poniżej.
  Ewentualnie jeden wspólny (niekoniecznie). Wkrótce rozdzielę je jak proponowałeś _jta_ przez dwa szeregowe oporniki.
  Proponujecie też użyć NPN, nie wiem czemu te miały by być lepsze, ale sprawdzę.

  Czy ja dobrze rozumiem, W zależności od napięcia i progu tranzystor pracuje w "zatkaniu" lub nasyceniu, a może tylko w stanie aktywnośći.
  W 1 przypadku - zatkania dioda czerwona przewodzi bo tranzystor stanowi przerwę w obwodzie, Zaś zielona z tych samych powodów nie.
  W drugim vice versa.
  Jaki spadek występuje złączach tranzystora? jeśli pracuje. B-E 0,7V i B-C też 0,7V czy są dynamicznie zmieniające się?
 • Pomocny post
  Specjalista elektronik
  W tym układzie czerwony LED świeci cały czas, bo TL431 nie jest w stanie obniżyć napięcia na katodzie poniżej około 2V względem anody - a do zgaszenia czerwonego LED-a w układzie z tranzystorem PNP trzeba by zejść poniżej 1.2V, bo napięcie baza-emiter dodaje się do napięcia na TL431 (a dla NPN by się odejmowało). Poza tym przez opornik w emiterze prąd płynie cały czas - nawet gdyby na bazie był potencjał odpowiednio bliski masy, to prąd mógłby nie popłynąć przez LED-a, ale przez opornik popłynąłby jeszcze większy.

  W normalnych warunkach pracy tranzystora na złączu baza-emiter jest napięcie około 0.7V (ono zależy od prądu i od temperatury, mniej więcej 2-krotny wzrost prądu, albo spadek temperatury o 10°C zwiększa to napięcie o 19mV) w kierunku przewodzenia (dla NPN napięcie baza-emiter jest dodatnie, dla PNP ujemne), a na złączu kolektor-baza w kierunku zaporowym, a jeśli już w kierunku przewodzenia, to mniejsze (jeśli różnica tych napięć jest poniżej około 0.2V, to wzmocnienie tranzystora jest znacznie mniejsze, niż normalnie).

  Ale te złącza różnią się tylko ilościowo - tranzystor może działać, jeśli zamienimy emiter z kolektorem, tylko będzie np. miał mniejsze wzmocnienie, mniejsze dopuszczalne napięcie, a nawet nieco mniejszą dopuszczalną moc i prąd (jakkolwiek są jakieś tranzystory "symetryczne", w których emiter i kolektor są takie same) - a to dlatego, że kolektor jest większy, zwykle prawie cała płytka półprzewodnika jest kolektorem, na nim jest wyspa bazy, a na niej jeszcze mniejsza wyspa emitera - to z kolei dlatego, że przy normalnym podłączeniu najwięcej ciepła wydziela się w kolektorze, więc konstrukcja tranzystora ułatwia odpływ ciepła właśnie z kolektora.
 • Poziom 12  
  Przetestowałem układ z dwiemia dodami na 2 tr, PNP. No no ... układ regulacji TL431 działa b. precyzyjnie.
  Dokładnie ustawiłem na Uo= 2,98 V. Dla 3,0 V świeci tylko zielona, dla 2,96 tylko czerwona, pomiędzy tymi wartościami obie w róźnej proporcji.
  Test powtarzałem 3 razy zasilają akumulatorkami litowymi.
  ***
  Wracając do podstaw tu są schematy dwóch wersji osobnych - naładowania i rozładowania. Czy są po modyfikacjach poprawne?
  Wskażnik diodowy stanów na TL431Wskażnik diodowy stanów na TL431Wskażnik diodowy stanów na TL431
  Z rys. 1 nadaje się tylko do wyższych napięć od 4V.

  Drugi - (sygnalizacja naładowania 2x ogniw NiMH w układzie tranzystor PNP:
  Ustawiłem naUo = 2.90 V, pobór prądu od 0,4 - 4 mA
  Zmieniłem wg. uwag -_jta_ na wartości:
  R1= 6,8k R2 = 33k R3 = 330 R4 = 680 R5 = 470, BC337, TL431, LED zielona Ud = 1.9 V

  Pomiary dla U = 2,90 V < Uo I = 0,4 mA, Ika = 0,35 mA, Id = 0, dioda nie świeci
  Pomiary dla U = 3,50 V > Uo I = 4,1 mA, Id = 3,7mA dioda świeci

  Trzeci - (sygnalizacja rozładowania ogniwa Li-Ion) w układzie tranzystor NPN.
  Ustawiłem na Uo = 3 V, pobór prądu od 2- 4 mA
  R1 = 6,4k R2 = 33k R3 = 1k R4 = 180, BC337, TL431, LED czerwona Ud = 1.9 V

  Pomiary dla U = 3,50V > Uo : I = 2 mA, Iref = 1,2 mA, Ika = 1,6 mA, IBb = 0, Id = 0, Id = 0
  Ua = 2,7 V, Ub= 1,9 V, Ud = 1,4 V
  Pomiary dla U = 2,95V < Uo : I = 3,4 mA, Iref = 1,1 mA, Ika = 0, Ib = 12 uA, Ic = xx Id = 2,7 mA
  Ua = 2,45 V, Ub = 2,6 V, Ud = 1,9 V

  Nie wiem czemu nie działała wersja z NPN i diodą czerwoną, kiedy dawałem opornik w obw. kolektora, Ale to już nie taskie ważne.
  Te układy moim zdaniem działają poprawnie w zakresie 2,5V - 6V.
  *******
  1. Czy można tak zmodyfikować układ (z czerwoną diodą), aby po spadku napięcia na aku poniżej progu, układ odłączał odbiornik ?
  2. I tak zmodyfikować układ (zieloną diodą), aby po przekroczeniu napięcia progowego na aku układ odłączał źródło ładowania?
 • Specjalista elektronik
  Są poprawne. Ale przy niskim napięciu ciężko jest zrobić układ odłączania - jeśli elementem wykonawczym będzie tranzystor bipolarny, to będzie potrzebował prądu bazy, jeśli MOSFET, to ciężko będzie o taki, któremu do sterowania wystarczy niskie napięcie bramki - przydałoby się pełne włączenie przy napięciu np. 2.5V, a typowy Logic Levels potrzebuje z 5V...
 • Poziom 12  
  Rozwiązanie z przekaźnikiem 3V o mocy 60mW to raczej rozwiązanie archaiczne i pradożercze. To co, pozostaje zatrudnić takiego co będzie patrzył jak zajarzy dioda i przekręci wajchę?
  No ewentualnie teoretycznie można by zastosować drugie źródło np. 6V, które by zasilało MOSFET? Dziękuję wszystkim za pomoc, szczególnie _jta_.
 • Specjalista elektronik
  Jeśli prąd ładowania/rozładowania nie będzie duży, to potrzebny prąd bazy tranzystora bipolarnego będzie dużo mniejszy, niż prąd uzwojenia przekaźnika. Można też rozważyć użycie przekaźnika bistabilnego - są takie, potrzebują prądu tylko do zmiany stanu, nie do jego utrzymania. A może się znajdzie MOSFET na niskie napięcie? Albo energooszczędna przetwornica?
 • Specjalista elektronik
  Ale tu nie chodzi o próg, kiedy MOSFET zaczyna trochę przewodzić, tylko o napięcie potrzebne do (prawie) pełnego włączenia. Jakkolwiek zajrzałem do noty katalogowej pierwszego z nich i jest niezły - R_DS<31mΩ przy V_GS=-2.5V i R_DS<45mΩ przy V_GS=-1.8V.
 • Poziom 23  
  Chciałem orientacyjnie wskazać, że takie mosfety istnieją.

  Żeby dokładnie określić, czy to jest dobry wybór (dobry kierunek), tad musiałby podać m.in.: pobór prądu odbiornika, minimalne napięcie zasilania przy którym układ ma działać właściwie (ostrzegać ledem i utrzymywać odbiornik w stanie odłączonym)


  Prawdopodobnie dojdzie jeszcze temat histerezy (dod. sprz. zwrotne). W momencie wyłączenia odbiornika, spadnie prąd akumulatora, a zatem spadnie napięcie na rez.wewn. akumulatora, co spowoduje wzrost napięcia na baterii (jako całości E+Rw)
 • Poziom 28  
  Można też poskładać przetworniczkę/pompę ładunku na wyższe napięcie (z 3V na 12V) i tym napięciem wysterować bramkę mosfeta - byle do wyłączenia.
  Oczywiście dla mosfeta z podłożem typu N. Dla P przetwornica musiałaby być ujemnego napięcia, ale chyba mniej kłopotów jest z odłączaniem minusa.