Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Awaria licznika wody (zaparowany licznik wodomierza)

marlowe27 09 Lis 2017 09:59 3804 20
  • #1 09 Lis 2017 09:59
    marlowe27
    Poziom 18  

Mam 2 pytania:
    1. w moich terenach często zalewa studzienkę w której jest licznik wody, czy takie częste przebywanie licznika pod woda może powodować jego uszkodzenie?
    2. po wypompowaniu wody licznik jest zaparowany i są pod szkiełkiem skropliny, jak można je usunąć? czy taki licznik oznacza że jest nieszczelny i trzeba by go wymienić?

0 20
  • #2 09 Lis 2017 10:31
    MonikaMarcin
    Poziom 20  

Mechanizmy wodomierzy nie są wodoszczelne aż tak, żeby mogły być "topione".
    Skoro na szkiełku są skropliny to na "wnętrznościach" też jest woda.
    Kilka takich samoczynnych odparowań i po liczniku.
    O korozji korpusu już nie wspomnę.

0
  • #3 09 Lis 2017 14:39
    marlowe27
    Poziom 18  

Ale chyba są wodomierze o jakieś pewnej klasie szczelności?. Porozmawiałem z facetem który szczytuje liczniki i powiedział ze co druga studzienka jest zalana w okresie deszczowym i ludzie odpompowują wodę i dopiero on czyta liczniki...

0
  • #4 09 Lis 2017 14:52
    marqqv
    Poziom 31  

Awaria licznika wody. A co na to wodociągi? Oni plombują oraz są dostawcą. A licznik jest zaparowany tylko, czy to rachunki za wodę zmusiły Cię do refleksji nad nim?

0
  • #5 09 Lis 2017 15:07
    marlowe27
    Poziom 18  

To było tak, że 3 lata temu jak była kopana studzienka (betonowa) człowiek który to robił montował licznik a moje miejskie zakłady wodociągowe wysłały człowieka który spisał protokół i zaplombował licznik.

Po 3 latach się wprowadziłem, 1 rachunek za wodę był niewielki 5-6 m3 a drugi, obejmujący 3 miesiące to prawie 90m3!!i teraz nie wiem czy pisać reklamację, czy wodociągi odpowiadają za ewentualny uszkodzony licznik?

Teraz codziennie spisuje stan licznika, żeby na bieżąco sprawdzac jak to wygląda, czy sie kręci mimo ze woda nie płynie, czy dobrze liczy wodę, itd. Tylko mam wielka trudność z odczytem, licznik wygląda tak:

0
  • #6 09 Lis 2017 15:20
    marqqv
    Poziom 31  

Zgłoś sprawę do wodociągów. Licznik zaplombowany, jeżeli jesteś pewien że nie ma mozliwości zużycia tylu metrów wody to zgłaszaj, reklamuj. Wodociągi zaplombowały więc przejęli punkt poboru.

0
  • #7 09 Lis 2017 15:37
    kortyleski
    Poziom 41  

A zaraz się okaże że rura dziurawa za wodomierzem i stąd woda w studzience. Wodomierz w razie awarii może tylko zwolnić, nie przyspieszy.

0
  • #8 09 Lis 2017 15:40
    marlowe27
    Poziom 18  

kortyleski napisał:
    Wodomierz w razie awarii może tylko zwolnić, nie przyspieszy.

Czy to pewne??

Woda pojawia się tylko jak sporo pada.

0
  • #9 09 Lis 2017 15:40
    marqqv
    Poziom 31  

kortyleski napisał:
    A zaraz się okaże że rura dziurawa za wodomierzem i stąd woda w studzience. Wodomierz w razie awarii może tylko zwolnić, nie przyspieszy.

Ale 90 m to nie studzienka ale plac zalany :D

0
  • #10 09 Lis 2017 16:06
    marlowe27
    Poziom 18  

Trochę zgłębiam wątek i z tego co czytam, łatwo sprawdzić czy jest gdzieś wyciek. Na zegarze jest też mały licznik ze wskazówką ze skalą od 0 do 9. Pełny obrót to 1 litr wody, więc można sprawdzić czy jak wskazówka obróci sie o 360 stopni czy naczynie wypełni sie w 1Lj, jak będzie mniej to jest rozszczelnienie. Dobrze myślę?

0
  • #11 09 Lis 2017 17:37
    MonikaMarcin
    Poziom 20  

marlowe27 napisał:
    Pełny obrót to 1 litr wody, więc można sprawdzić czy jak wskazówka obróci sie o 360 stopni czy naczynie wypełni sie w 1Lj, jak będzie mniej to jest rozszczelnienie. Dobrze myślę?

Dobrze myślisz, ale w skali 1 litra nic nie zobaczysz.
    kortyleski napisał:

Awaria to awaria. Nie wiemy jak tam "posklejało" trybiki.

0
  • #12 10 Lis 2017 08:46
    marlowe27
    Poziom 18  

Niestety testu 1 litra nie mogę wykonać, mój licznik nie ma tego zegara:

To szkiełko na liczniku da się zdjąć?, tam coś jest z boku, jakby wcięcia służące do zdejmowania szkiełka w celu przeczyszczenia albo wymiany jakby pękło, macie wiedzę czy da się to zrobić?

0
  • #13 10 Lis 2017 09:25
    gimak
    Poziom 37  

marlowe27 napisał:
    To szkiełko na liczniku da się zdjąć?,

Da się zdjąć, ale to wiąże się z uszkodzeniem plomb. W tej sytuacji najlepiej jest zamontować licznik mokrobieżny (mechanizm zliczający jest też zalany wodą), więc licznikowi jest to obojętne czy jest "utopiony" czy nie.

0
  • #14 10 Lis 2017 10:34
    kortyleski
    Poziom 41  

MonikaMarcin napisał:
    kortyleski napisał:

Awaria to awaria. Nie wiemy jak tam "posklejało" trybiki.

I niby jak miała by awaria takiej przekładni wyglądać żeby zmieniło się przełożenie?

0
  • #15 11 Lis 2017 13:23
    marlowe27
    Poziom 18  

gimak napisał:
    W tej sytuacji najlepiej jest zamontować licznik mokrobieżny (mechanizm zliczający jest też zalany wodą), więc licznikowi jest to obojętne czy jest "utopiony" czy nie.

Czytam wiele bardzo negatywnych opinii o licznikach mokrobieżnych....

0
  • #16 11 Lis 2017 14:37
    gimak
    Poziom 37  

marlowe27 napisał:
    Czytam wiele bardzo negatywnych opinii o licznikach mokrobieżnych....

Jedna z nich pewnie taka, że są niewrażliwe na żadne magnesy i być może z tego powodu w moim bloku ubytki wody są rzędu 1%. :D

0
  • #18 11 Lis 2017 19:56
    gimak
    Poziom 37  

Przeczytałem temat z linku i przyznam, że nie spotkałem się z takim przypadkiem (nie czytałem), aby bębenek mechanizmu zliczającego przeskoczył sam od siebie do przodu - z tego wynika, że jest to jednak możliwe. Spotkałem się natomiast z przypadkiem, a właściwie z dwoma (nie w liczniku wodnym), że bębenek w mechanizmie zliczającym stanął w miejscu.

0
  • #19 10 Gru 2017 10:34
    ness
    Poziom 13  

gimak napisał:
    Przeczytałem temat z linku i przyznam, że nie spotkałem się z takim przypadkiem (nie czytałem), aby bębenek mechanizmu zliczającego przeskoczył sam od siebie do przodu - z tego wynika, że jest to jednak możliwe. Spotkałem się natomiast z przypadkiem, a właściwie z dwoma (nie w liczniku wodnym), że bębenek w mechanizmie zliczającym stanął w miejscu.

Racja!, też czytałem i wiem, że w ostatnim wątku wodomierz trafił do producenta, który odpisał, że brudna woda mogła mieć wpływ na przeskoczenie bębenka - co wg. mnie jest tylko próbą wyjaśnienia tego, że podczas produkcji trafił do tego wodomierza felerny bębenek bez sprzęgła za 3 czarną dekadą (tzw "gwiazdki") W legalizacji nie wyjdzie, ponieważ tam przez wodomierz przepływa mniej więcej 20 l wody ale w codziennym użytkowaniu zabierak może obrócić podczas przerzutu "100" także i następną dekadę. Producent, (gdyby to wyszło na ekspertyzie GUM, a nie wyszło, bo tam też leje się kilkadziesiąt litrów i to na wszystkich stacjach w kraju w pozycji horyzontalnej )- musiałby się sporo tłumaczyć. Tak to wygląda. BTW. wodomierz ze zdjęcia to tani badziew, z uszkodzoną uszczelką pod "kopułką" lub po zimie, jest lekko przemarznięty i podniosło płytę pod mechanizmem i pojawił się delikatny przeciek do środka (zaparowanie jest wewnątrz). Stawiam jednak na to pierwsze.

Pozdrawiam,
    N.

0
  • #20 17 Sty 2018 16:30
    ta_tar
    Poziom 21  

Miałem podobne zalewanie studzienki wodomierzowej.
    W końcu fachowiec wykonał coś podobnego do tego
    W internecie możesz poczytać o tym wpisując hasło "studzienka wodomierzowa".
    Teraz mam spokój z zalewaniem bo studzienka jest szczelna i ocieplona.

0
  • #21 27 Sty 2018 22:04
    marlowe27
    Poziom 18  

ta_tar, wracając do mojego wątku, mam już wykonane coś podobnego ;)

0