Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Technics+Lenovo - Zgrywanie taśm magnetofonowych na laptopa -brak połączenia

grzenia08 09 Lis 2017 15:09 405 6
  • #1 09 Lis 2017 15:09
    grzenia08
    Poziom 9  

Witam. Mam zagwozdkę, bo pierwszy raz to robię. Posiadam laptopa Lenovo G580, który ma wspólne wejście słuchawkowe combo (słuchawki/mikrofon) i chcę zgrać na niego kasety magnetofonowe z magnetofonu deck Technicsa. Po podłączeniu kabla minijack-minijack w magnetofonie (kabel jak na foto_01 - typowe trzyczęściowe końcówki stereo) do gniazda słuchawkowego i w laptopie też do gniazda słuchawkowego, nie ma żadnego sygnału przy włączonym audacity i próbie przechwycenia dźwięku. Dźwięk nie dochodzi. Zacząłem więc kombinować z innymi połączeniami i jeżeli podłączę do magnetofonu inny kabel z takim samym wtykiem minijack, ale z drugiej zakończony wtykami rca i do jednego z nich podłączę kabel z gniazdem rca (tylko czerwony), a zakończony z drugiej minijackiem czteroczęściowym (kabel na foto_02) włożonym do lapka, to dźwięk dochodzi, ale monofoniczny (czyli sytuacja podobna jak po podłączeniu zewnętrznego mikrofonu, chyba trzeci pierścień jacka przekazuje dźwięk). Oczywiście nagrania mono mnie nie interesują. Teraz pytanie: czy jest jakiś sposób poradzenia sobie z tym problemem (dysponując tymi połączeniami)? Czy nie pozostaje nic innego, jak dokupienie karty dźwiękowej? A w przypadku wymogu zakupu karty pytanie drugie: czy po podłączeniu karty (która posiada gniazdo na słuchawki i na mikrofon osobno) przez usb do laptopa, będę miał przesyłany z magnetofonu dźwięk stereofoniczny?

0 6
  • Sklep HeluKabel
  • #2 10 Lis 2017 21:39
    nomudrek
    Poziom 27  

Przy podłączeniu kabla z foto_02.jpg może wystąpić brak jednego kanału ponieważ służy on do podłączenia sygnału video typu komponent sygnał Pb/Pr/Y do telewizora i są inaczej doprowadzone sygnały, dlatego nie nadaje się do zgrywania audio. Do zgrywania audio potrzebny jest albo taki kabel
    https://www.monoprice.com/product?p_id=665
    lub taki
    http://sklepwideo.pl/kabel_minijack-3rca_1_5m

Druga sprawa trzeba po podłączeniu, któregoś kabla z powyższych linków ppm klik na ikonę systemową głośnika należy wybrać urządzenia do nagrywania oraz wybrać odpowiednie wejście. Innym wyjściem jest użycie video grabbera na usb, jego koszt od 25 zł.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 10 Lis 2017 23:28
    grzenia08
    Poziom 9  

Kabel z twojego pierwszego linku, to dla mnie w zasadzie to samo, co kabel z mojego zdjęcia foto_01. Różnica tylko taka, że wtyki rca muszę podłączyć do wzmacniacza wieży. Dokładniej wygląda to tak: podłączam minijack do laptopa, a wtyki rca do gniazd wyjściowych wzmacniacza wieży i przy odtwarzanej kasecie nadal do laptopa nie dochodzi sygnał, a powinien. Tu problem leży w konstrukcji gniazdka combo laptopa i nie wiem jak go ominąć.
    Tego kabla z drugiego linku nie testowałem, bo nie mam go w tym momencie przy sobie, ale podejrzewam że efekt (też po podłączeniu wtyków rca do wzmacniacza) będzie taki sam, jak po użyciu tych moich Pb/Pr/Y.

0
  • #4 11 Lis 2017 08:50
    romeok01
    Poziom 35  

Tak dokładnie, nie ma znaczenia inny przewód, bo są wyprowadzone te same sygnały.

Problem jest w tym, że wykorzystane są wszystkie wyjścia na 4 polowym jack, 2 do wyjścia sygnału audio, masa GND i jedno do mikrofonu.

Więc nie uzyskasz wejścia sygnału stereo, potrzebne by było wejście Line In.

0
  • #5 11 Lis 2017 10:12
    grzenia08
    Poziom 9  

@romeok01
    a jak wygląda sytuacja gdy laptop ma osobne wejście na mikrofon? Wtedy do laptopa (po włożeniu wtyku 3 polowego) dotrze sygnał stereo czy też mono?

0
  • #6 11 Lis 2017 11:18
    romeok01
    Poziom 35  

Nie wiem, ale mikrofon jest zazwyczaj mono, potrzebne jest wejście Line IN.

0
  • #7 11 Lis 2017 11:41
    nomudrek
    Poziom 27  

W laptopie autora gniazdo mini jack jak i w wielu innych służy jako wyjście jak i wejście, więc drugiego gniazda do wejścia audio nie potrzeba. Autor postu jak i inni nie odróżniają kabli a w szczególności tego, że dany kabel powstał dla specyficznego zastosowania i mimo podobnego wyglądu różnica tkwi w jego wewnętrznych połączeniach dlatego się nie nadają do tego samego połączenia. Połączenia pinów wtyk mini jack 4pin czubek wtyku 1 pin-audio lewy kanał, 2 pierścień-video, 3 pierścień- masa, 4 pierścień-audio prawy kanał a połączenia w kablu audio stereo/video jack/3xrca czubek wtyku jacka 1- kanał lewy, 2 pierścień- kanał prawy, 3 pierścień- masa, 4 pierścień- video, dodatkowo w lenovo mogą być odwrócone połączenia 3 i 4 .

0