Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

jaką zmywarkę wolnostojącą 45cm kupić - Bosch czy Electrolux?

piokrza 05 Jul 2018 11:50 26055 94
Bosch
    Ryszard49
    Level 38  
    marti_ns, pisałem tylko o zmywarkach do zabudowy.
  • Bosch
    marti_ns
    Level 16  
    A to jest różnica w czy jest do zabudowy czy nie? Te do zabudowy lepsze? Myślałem że różnią się tylko tym ze można je "ukryć".

To mam wreszcie patrzyć na Markę czy poszczególne modele? jak się nie wtopić?

Elelectrolux, Amica, Bosch, Candy, Beko, Indesit co mam wybrać? poradźcie coś, jak czy tam opinie to prawie każda jest super
    piokrza
    Level 27  
    VIOLATOR-DM wrote:
    Jak wygląda po pół roku,jakieś awarie,dobrze domywa, myślę o tym modelu lub jeden wyżej z wyswietlaczem

Po pół roku brak awarii, tylko zauważyłem że w programie codziennym-godzinnym (58 min. Quick-Shine 60°C) zdarza się że nie domywa jeśli naczynia dłużej poleżą jak 12 godzin i użyje się taniego, nie rekomendowanego proszku (polskiego producenta...dobrego płynu do ręcznego mycia naczyń). Poza tym wszystko wydaje się być ok. Choć mnie np. przeraża ta przesadna oszczędność wody, tylko 2 płukania w programach krótkich i chemia która zostaje potem na talerzach, a jak się ich nie opłucze i zostawi na >12h to resztki zostają po myciu jakby w pomyjach myła...bo w tak małej ilości wody myje (~10L), w porównaniu do poprzedniej (13L), choć jest program Eco który ma dodatkowo płukanie wstępne (krótsze mają od razu mycie zasadnicze), to się go nie używa bo trwa znowu bardzo długo, chyba 3 godziny a w nocy nie chcemy żeby hałasowała, a w dzień żeby tak długo czekać na umyte naczynia, co było bolączką już przy poprzedniej zmywarce w której na takie programy byliśmy 'skazani'...choć ostatnio zaczęliśmy mówić że ta zmywarka to nie to co tamta, ten Bosch sprzed 13 lat mył jakby 'lepiej'
    PanAGD
    Level 23  
    marti_ns wrote:
    To mam wreszcie patrzyć na Markę czy poszczególne modele? jak się nie wtopić?

Elelectrolux, Amica, Bosch, Candy, Beko, Indesit co mam wybrać? poradźcie coś, jak czy tam opinie to prawie każda jest super

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To jak z samochodami, nie ma idealnej marki. Liderem jest Bosch, i póki co długo się to nie zmieni.
    vodiczka
    Level 43  
    marti_ns wrote:
    Napisz nazwy na kartce, wrzuć do kapelusza i losuj. Metoda równie skuteczna jak porady na elektrodzie :)
    Miałem zamiar kupić Boscha, kupiłem Indesit.
    Ryszard49
    Level 38  
    vodiczka, i taki ekspert zaliczył wtopę. Ale to jest moje i tylko moje zdanie.
    jimbeam
    Level 11  
    Odświeżę temat. Z kim nie pogadam to bosch. Czy to nadal aktualne?
    anet870
    Level 26  
    Kup i się rozczaruj. Bosch jako Niemiecka marka to legenda niestety nieaktualna ,ich produkty są teraz na absurdalnie niskim poziomie nie tylko z zakresu AGD.
    PanAGD
    Level 23  
    anet870 wrote:
    Kup i się rozczaruj. Bosch jako Niemiecka marka to legenda niestety nieaktualna ,ich produkty są teraz na absurdalnie niskim poziomie nie tylko z zakresu AGD.

W takim razie czekam na informacje, które firmy produkują sprzęty na absurdalne dobrym lub rewelacyjnym poziomie.
  • Bosch
    vodiczka
    Level 43  
    jimbeam wrote:
    Z kim nie pogadam to bosch. Czy to nadal aktualne?
    Mam propozycję, przejrzyj stronę elektrody o naprawie pralek i zmywarek i porównaj którzy posiadacze sprzętu (jakiej firmy) najczęściej proszą o poradę. :)
    Metoda nie jest idealna bo przy porównywalnej wadliwości sprzętu, więcej zapytań o pomoc będzie związanych z firmą, która sprzedaje znacznie więcej sprzętu (tej samej jakości) niż następna w rankingu.

Ryszard49 wrote:
    vodiczka, i taki ekspert zaliczył wtopę. Ale to jest moje i tylko moje zdanie.
    Wtopa dotyczy losowej metody wyboru czy wyboru Indesit?

Na marginesie: Pierwszą pralkę (zmywarek za złotówki jeszcze nie było) kupiłem za cztery pensje, ostatnią za połowę emerytury. Nie będę żałował, jeżeli wyrzucę ją po 8-10 latach ale z sentymentem wspominam sprzęt który pracował 15-20 lat. Oczywiście naprawy były ale w porównaniu do ceny nowego, koszty były niewielkie. Teraz większość napraw to 40% ceny lub więcej.
    anet870
    Level 26  
    PanAGD wrote:

W takim razie czekam na informacje, które firmy produkują sprzęty na absurdalne dobrym lub rewelacyjnym poziomie.

Będzie szybciej jeśli podasz produkt Boscha godny polecenia w dobrej cenie i najlepiej aby miał części zamienne w normalnych cenach lub wogóle dostępne.
    PanAGD
    Level 23  
    anet870 wrote:
    Będzie szybciej jeśli podasz produkt Boscha godny polecenia w dobrej cenie i najlepiej aby miał części zamienne w normalnych cenach lub wogóle dostępne.

Odbijanie piłeczki. Nie widzę sensu takiej konwersacji. Pozdrawiam.
    anet870
    Level 26  
    PanAGD wrote:
    Liderem jest Bosch, i póki co długo się to nie zmieni.

Jeśli możesz to napisz w czym jest liderem i dlaczego ?
    vodiczka
    Level 43  
    anet870 wrote:
    Wystarczy sprawdzić to co proponowałem w poście #40 :) :) :)
    vodiczka wrote:
    Mam propozycję, przejrzyj stronę elektrody o naprawie pralek i zmywarek i porównaj którzy posiadacze sprzętu (jakiej firmy) najczęściej proszą o poradę
    PanAGD
    Level 23  
    anet870 wrote:

Bosch jest liderem w ilości sprzedawanych zmywarek na świecie, dlatego bo ludzie je kupują, bo są najzwyczajniej dobre? Nie ma sprzętów niezawodnych, każdy sprzęt może się zepsuć.
    vodiczka wrote:
    Wystarczy sprawdzić to co proponowałem w poście #40

Oczywiście tematów o zmywarkach Boscha na elektrodzie jest najwięcej. Wynika to z prostej sprawy, praktycznie co 2 zmywarka w naszych domach to Bosch. Na te kilka milionów zmywarek Bosch w Polsce zawsze coś padnie, i dlatego też tyle tematów na elektrodzie. Od strony serwisowej są to zmywarki przewidywalne i często łatwo naprawialne. Nawet ceny słynnych pompogrzałek spadają, więc naprawa staje się opłacalna.
    vodiczka
    Level 43  
    PanAGD wrote:
    Wynika to z prostej sprawy, praktycznie co 2 zmywarka w naszych domach to Bosch.
    Zaznaczyłem ten problem w moim poście ale że co druga to przesadziłeś. Przed zakupem Beko pytałem 6 znajomych o ich pralki i tylko jedna rodzina miała Boscha.
    Na marginesie - czy masz wiarygodne dane ile np. w latach 2015-2018 sprzedano w Polsce pralek Boscha i jaki to procent ogółu sprzedanych pralek. Które firmy i z jakim procentem są w pierwszej trójce :?:
    PanAGD
    Level 23  
    vodiczka wrote:
    Na marginesie - czy masz wiarygodne dane ile np. w latach 2015-2018 sprzedano w Polsce pralek Boscha i jaki to procent ogółu sprzedanych pralek. Które firmy i z jakim procentem są w pierwszej trójce

Przecież mówimy tutaj o zmywarkach. Pralki to inna sprawa.
    vodiczka
    Level 43  
    PanAGD wrote:
    Przecież mówimy tutaj o zmywarkach. Pralki to inna sprawa.
    Dlaczego inna? Obecnie zmywarki są rozpowszechnione podobnie jak pralki. Czy Bosch robi bardzo dobre zmywarki i przeciętne pralki?
    PanAGD
    Level 23  
    vodiczka wrote:
    Dlaczego inna? Obecnie zmywarki są rozpowszechnione podobnie jak pralki. Czy Bosch robi bardzo dobre zmywarki i przeciętne pralki?

Temat dotyczy zmywarek, i o nich się tutaj wypowiadałem. Napisałem, że pralki to inny temat, ale nie miałem na myśli, że są złe. Proszę czytać ze zrozumieniem.
    vodiczka
    Level 43  
    PanAGD wrote:
    Napisałem, że pralki to inny temat, ale nie miałem na myśli, że są złe.
    A ja nie napisałem, że pralki Boscha są złe :)
    Może sprecyzuję pytanie: Kolega uważa Boscha za lidera wśród producentów zmywarek, jak go sklasyfikuje wśród producentów pralek?

Wracając do zmywarek - napisałem wcześniej (post#35), że miałem zamiar kupić Boscha a kupiłem Indesit. Jakie są proporcje sprzedaży zmywarek tych firm w Polsce?
    piokrza
    Level 27  
    Słuchajcie mijają 3 lata jak moja mama ma tą zmywarkę i póki co zauważyliśmy dwie wady:

*pokrętło zasilania/wyboru programów od jakiegoś pół roku często nie "rozłącza", to znaczy po zakończeniu mycia zawsze jest ustawiane na pozycję "0", czyli wyłączone. Mimo to, po jakimś czasie (minuty, godziny), zaświeca się kontrolka zasilania tak jakby była w pozycji ustawiania programu. Żeby ją zgasić trzeba "dokręcić" pokrętło mocniej w lewo i wtedy gaśnie. Ale nie zawsze skutecznie...

*praktycznie w ogóle nie suszy. na początku mama używała nabłyszczacza Finish i efekt też nie był zadowalający. Nawet gdy są to tabletki Finish Quantum naczynia są mokre! Ustawienie nabłyszczacza jest maksimum. Wszystko po zakończeniu programu, czy to Codziennego, Szybkiego czy Eko jest gorące ale mokre! Sól jest w dozowniku niezależnie czy używa się kostek czy proszku/płynu do mycia. Próbowaliśmy już wszelkich kombinacji ze środkami myjącymi różnych marek i stosując różne programy. Niestety nic to nie daje. Moja mama żałuje już starego Boscha. Ja mam wrażenie że on nie tylko lepiej suszył ale i mył. A był w klasie suszenia nawet niższej ("B") niż obecne Beko ("A")! Klasy mycia obie miały "A" ale na moje oko Bosch był i tak lepszy.
    wefhq
    Level 1  
    @piokrza
    Dzięki za kontynuowanie tematu na przestrzeni czasu. Recenzję przeczytałam z zainteresowaniem ;)
    piokrza
    Level 27  
    Zauważyłem odpowiedź w temacie więc napiszę jak wygląda sprawa obecnie. Zmywarka nadal działa, ale już nie tylko nie dosusza ale i nie domywa. Czyszczę regularnie filtry i dysze. Mama używa dobrych, markowych środków myjących. Program załączany jest codziennie Quick&Shine 60 stopni. Ostatnio poleciłem jej używanie długiego, Ekonomicznego bo sytuacja wygląda tak że np. szklanki oblepione od środka skrobią i jakieś pozostałości na nich to norma. To samo jest na sztućcach. Wcześniej miała przez 11 lat Bosch SRS33M02EU i nie było problemów ani z myciem ani z suszeniem, zawsze wszystko było perfekcyjnie domyte i dosuszone. Niestety pewnego dnia postanowił spalić się w niej czarnym dymem programator (szczęście że byli w domu). Bardzo długo żałowaliśmy tego Boscha. Żałuję że wtedy namówiłem ją żeby kupić Beko. Najtańszy wolnostojący Bosch 45cm był ok. 350zł (ok. 1200zł) droższy od tej najtańszej wtedy wolnostojącej Beko 45cm (850zł), ale może lepiej by mył i suszył. Dodam że rodzice opłukują/oczyszczają naczynia z grubsza przed włożeniem ich do zmywarki.
    wnoto
    Level 34  
    grzegorz041 wrote:
    Kupiłem w media-expert samsunga-cena 1100 zł. Absolutna porażka. To nasza pierwsza zmywarka i w sumie sprzedawca nas namówił. Nie domywa, najpierw trzeba spłukać, potem program, a i tak lipa. Został się z niej taki zapomniany mebel, a małżonka dalej przeważnie myje w zlewozmywaku...

Kup proszek do zmywarki. Ustaw zmywanie normalne bez eko. w temp conajmniej 50C.
    Oprócz proszku do komory wsyp płaska łyżeczkę bezpośrednio do zmywarki na tzw. mycie wstępne.
    I będziecie zadowoleni.

Dodano po 7 [minuty]:

piokrza wrote:
    Program załączany jest codziennie Quick&Shine 60 stopni. Ostatnio poleciłem jej używanie długiego, Ekonomicznego bo sytuacja wygląda tak że np. szklanki oblepione od środka skrobią i jakieś pozostałości na nich to norma. To samo jest na sztućcach.

Czy była ustawiana twardość wody ? Jaka jest temp. tego mycia (ekonomicznego) ?
    Sztućce w koszyku sie myją czy na szufladzie ?
    Sprawdziłbym dysze czy nie są zatkane - dodatkowo.
    Uruchom maksymalny program na trudne naczynia i zobacz czy efekt jest podobny.
    piokrza
    Level 27  
    wnoto wrote:
    Czy była ustawiana twardość wody ? Jaka jest temp. tego mycia (ekonomicznego) ?
    Sztućce w koszyku sie myją czy na szufladzie ?
    Sprawdziłbym dysze czy nie są zatkane - dodatkowo.
    Uruchom maksymalny program na trudne naczynia i zobacz czy efekt jest podobny.

Była ustawiana twardość wody na samym początku, temperatura mycia w tym programie to 60 stopni, ekonomicznego 50 stopni. Jest koszyk na sztućce, najgorzej jest ze szklankami w których za każdym razem zostają drobiny jakby skrobii, całe są nią oklejone. Filtr staram się czyścić raz w miesiącu. Zauważyłem że stary Bosch miał podwójny filtr drobny, a tu jest pojedynczy. Sprawdzałem dysze i nie są zatkane.
    wnoto
    Level 34  
    No to ewidentnie jest problem - czy on występował od początku użytkowania ? Martwi mnie ten nabłyszczacz. i to że jest dawany w dużych ilościach. Żrezygnowałbym z niego tym bardziej jesli sa tabletki albo kapsułki. Niech zmywarka się z niego wypłucze.

Osobiście zrobiłbym 2 testy. (juz bez nabłyszcza)
    Po zwywaniu zobaczył szklanki i ponownie uruchomił samo płukanie i sprawdził czy jest lepiej po płukaniu.
    Osobno uruchomił mocny program aby zobaczyć czy będzie różnica.

Może jest tak ze grzałka jest zakamieniona i cała woda nie dostaje odpowiedniej temp i środki źle działają. Ale wtedy czujnik temp. powinien zgłosić błąd.
    Aby nie wzywać fachowca stałbym się wyelminowac inne przyczyny tzn. kupił specjalny preperat (np. rosmann) do czyszczenia zwywarki i conajmniej 2x ją "wyczyscił"
    piokrza
    Level 27  
    Nabłyszczacza już od dawna nie dajemy bo efektu i tak nie ma. Suszarka nie dosusza od początku i nie ważne jaki program, a naczynia są bardzo gorące po zakończeniu każdego programu. Mimo to woda zostaje na nich. Przypominam, klasa A suszenia. Bosch miał klasę B suszenia, a było zdecydowanie lepiej. Więc to nie problem grzałki. Ona jest po prostu źle zaprojektowana (kiepskie filtry) oraz za dużo oszczędza wody (zużywa tylko 10L na cykl), a co do suszenia to nie wiem, bo w Eco który trwa ponad 3 godziny też nie dosusza, w Boschu Eco trwał 2,5 godziny i dosuszała.
    wnoto
    Level 34  
    W sumie to jak działa to osuszanie .... podgrzewa wodę czyli naczynia a potem po otwarciu para cieka z naczyń ?
    -radas-
    Level 19  
    wnoto wrote:
    W sumie to jak działa to osuszanie .... podgrzewa wodę czyli naczynia a potem po otwarciu para cieka z naczyń ?

Na zasadzie różnicy temperatur. Woda wyparowuje w kierunku niższej temperatury, czyli na zewnątrz (coś jak parowanie szyb w samochodzie zimą).

Pozdrawiam
    wnoto
    Level 34  
    Czyli naczynia zawsze mają byc ciepłe na koniec.