Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jaką zmywarkę wolnostojącą 45cm kupić - Bosch czy Electrolux?

piokrza 09 Lis 2017 15:10 705 26
  • #1 09 Lis 2017 15:10
    piokrza
    Poziom 27  

Dotychczasowy Bosch SRS33M02EU odmówił posłuszeństwa po 12 latach codziennej pracy - w trakcie ostatniego cyklu spalił się programator, spod panelu sterowania zaczął wydobywać się czarny, okropnie śmierdzący dym. Dobrze że mam była w kuchni, to od razu wyłączyła a potem tato jeszcze z kontaktu. Po zawiezieniu jej do serwisu okazało się że spalony jest programator (dosłownie; zwęglony), wymiana 500zł. Moja mama bardzo ubolewa nad jej awarią, bo bardzo się do niej przywiązała sentymentalnie. Właściwie to początkowo nie chciała innej, nawet nie specjalnie chce, ale sama rozumie że koszt naprawy może być tylko pozorny, bo pan serwisant stwierdził że nie wie co było przyczyną awarii. Zmywarki nie da się bowiem uruchomić by sprawdzić co działa a co nie. Dodam jeszcze że od jakiegoś roku, może trochę więcej w trakcie i pod koniec mycia w fazie wypompowywania wody słychać było regularnie pisk i świst z wnętrza, jakby pompy. Pan serwisant stwierdził że to nie mogło mieć związku z obecną awarią.

Muszę więc pomóc mamie w wyborze nowej zmywarki, a to są nasze typy:
    BOSCH SPS40F12EU
    BOSCH SPS53E12EU
    ELECTROLUX ESF4202LOW
    ELECTROLUX ESF4520LOW

Moja mama chce najprostszą i nie drogą, więc limit 1200-1300zł, panel odkryty, trwała, biała i wolnostojąca (zajmie miejsce po starej w ciągu szafek pod blatem roboczym).
    W starej od może roku korzystaliśmy tylko z jednego programu Normalny 65 stopni C, który trwał 98 minut i miał 3 płukania. Wcześniej przez większość cykli używaliśmy programu Eko 50 stopni C który trwał 155 minut i miał 2 płukania, ale z uwagi na powtarzające się z czasem niedomycia sam w końcu zmieniłem ustawienie. Moi rodzice się na tych programach nie znają i nie interesuje ich to, żeby tylko myła skutecznie. Ten model zawsze startował z poprzednio wybranym programem więc obsługa ograniczała się do zamknięcia drzwi i włączenia jednego przycisku - zasilania. Potem rodzice zawsze czekali na zapalenie diody "End" - wiedzieli że skończyła. Moi rodzice są już starci i potrzebują prostych w obsłudze sprzętów. A więc dobrze by było żeby nowa zmywarka nie wymagała za każdym razem wybierania programu.

Z powyższych modeli mam pytanie do tych dwóch Boscha i Electroluxa z czujnikiem brudnej wody i programami automatycznymi. Czy są lub mogą być one bardziej awaryjne od modeli bez nich i czy naprawdę jest sens je kupować, pomimo że różnica pomiędzy odpowiednimi bez nich w cenie to 35-100zł. Czy warto je wybrać, bo są w jakiś sposób "lepsze" od modeli bez programu "Auto" a w zamian z "Normalnym 65", który używaliśmy w dotychczasowym modelu? Wiem że taki model Bosch miał też 12 lat temu, ale wtedy rozpiętość cen jak i ich poziom był znacznie wyższy niż dziś, kiedy te zmywarki są o połowę tańsze niż wtedy (obecna w 2005 kosztowała 1530zł).

Chciałbym wiedzieć:
    1. czy, a jeśli tak to które obecne modele zmywarek startują z ostatnio wybranym programem, np. takim 65 stopni C? i jedyna ich obsługa po zamknięciu drzwi ogranicza się do wciśnięcia jednego guzika? z trudem nauczyłem ją ostatnio po latach uzupełniania dozownika soli więc...proszę o wyrozumiałość dla starszej osoby. :wink:
    2. zastanawia mnie czy jeszcze niższe (9-14 litrów, stara 13-16 listrów) zużycie wody nie będzie skutkowało częstszą potrzebą opłukiwania naczyń przed włożeniem ich do zmywarki lub myciem filtra. W obecnej bez opłukiwania a przy ustawieniu "Eko" często na talerzach a zwłaszcza szklankach zostawała skrobia z ziemniaków. :-?
    3. czas trwania programów, w obecnej nie były krótkie, 1,5 godziny, 2,5 godziny :| a jak patrzę na te nowe to są jeszcze dłuższe nawet prawie 4 godziny (!!!) 8-O
    4. prostota i jeszcze raz prostota obsługi i TRWAŁOŚĆ.

• #2 09 Lis 2017 15:43
    ulakula
    Poziom 2  

ja bym stawiala na boscha, mam kilka sprzetow od nich i jestem zadowolona

• #3 09 Lis 2017 15:45
    piokrza
    Poziom 27  

ulakula posiadasz Boscha z takim odkrytym panelem i pokrętłem wyboru programu? powiesz jak to w niej działa, czy za każdym razem trzeba wybierać tym pokrętłem program czy można ustawić raz a potem jednym guzikiem tylko włącz/wyłącz uruchamiać???

• #4 09 Lis 2017 22:40
    askier1
    Poziom 8  

Bosch nie jest zły ale to nie ta sam jakość co Jeszce 10 lat temu

• #5 09 Lis 2017 23:11
    anet870
    Poziom 24  

Bosch to przecież praktycznie to samo co Elektrolux :) Na starcie rzeczywiście były nie złe kilka lat temu ale teraz...
    Stawiam na POLSKĄ AMICĘ :)

• #6 09 Lis 2017 23:17
    piokrza
    Poziom 27  

Wiem, czytałem opinie i oglądałem te nowe modele ostatnio w sklepie, widzę różnicę w wykonaniu, niesamowitą oszczędność na materiałach, kruchość, delikatność. Jak widziałem te śmigiełka (ramiona sprysk.), filterki, półeczki w obecnych modelach Boscha to nie mogłem wyjść z podziwu jak można aż tak zminimalizować, "skompaktować", obciąć koszty, gdzie tylko sie da..w porównaniu do starego "siermiężnego" Boscha te wyglądają trochę jak zabawki mające niedługo wytrzymać realną eksploatację w codziennym zyciu :roll: mam nadzieję że się mylę. W przypadku Electroluxa odniosłem nawet gorsze wrazenie. Tato już chce nawet rozkręcać, coś grzebać, naprawiać tamtego Boscha, kupić programator za 500zł i dalej..jednak my mamy wątpliwości czy to nie koniec kosztów, co jak okaże się że sprawa jest "grubsza" i trzeba wymienić cos więcej?? jeśli pompa też wysiadła, albo wysiądzie wkrótce, od pół roku popiskiwała w koncu..to nastepne kilka stów. Tato lubi naprawiać, dokładać do starych, nauczony "oszczednościami", ale to tylko pozorne, bo w dluzszej perspektywie przeciez wyjdzie ze bylo lepiej kupic nową, jak naprawiac stare.

• #7 09 Lis 2017 23:37
    Pawel1812
    Poziom 26  

Bosch to zupełnie nie to samo, co Electrolux. Padają pompogrzałki (grzałka zintegrowana z pompą), koszt naprawy serwisowej czyni naprawę często nieopłacalną, chyba, że ma się przedłużoną gwarancję. Czy jest to Bosch, czy Siemens, czy model z niskiej półki, czy z najwyższej, pompogrzałka jest ta sama.
    Electrolux też lubi się popsuć, ale takiego awaryjnego zespołu jak pompogrzałka nie ma.
    Jeszcze 5 lat temu Bosch był godny polecenia i te egzemplarze naprawdę warto naprawiać, ale nie teraz. Może warto poszukać używanego modułu? Z tym, że trzeba też ustalić, czemu moduł się zepsuł, zalanie czy zwarcie.

• #8 09 Lis 2017 23:41
    piokrza
    Poziom 27  

Pawel1812 co byś wiec doradził innego? czy Electrolux będzie lepszy? Ja nie widzę żeby części miał tanie, np. porównując odkurzacze Zelmera a Electroluxa.

• #9 09 Lis 2017 23:44
    Pawel1812
    Poziom 26  

Z podanych modeli wybrałbym Electroluxa. Dla siebie naprawiałbym starą. Electrolux nie ma tanich części - przeciętne, jak to w serwisie.
    Najtańsze części zamienne do dużego AGD na rynku ma Beko.

• #10 09 Lis 2017 23:51
    piokrza
    Poziom 27  

Beko, swoim czasem też myśleli o tej marce. Podobno w UK tylko Beko używają i chwalą - mamy tam rodzinę. Jakiś konkretny model, albo seria jest wg Ciebie godna uwagi?

• #11 10 Lis 2017 14:37
    vodiczka
    Poziom 42  

Teraz cały sprzęt AGD "po jednej matce". Starej naprawiać nie radzę bo skoro przepracowała 12 lat to jest duże prawdopodobieństwo że zaczną padać inne elementy poza programatorem np. elektrozawory lub pompa.
    Planowałem zmywarkę Bosch kupiłem Indesit. Działa bez zarzutu już rok, jeżeli wytrzyma kolejnych 10 uznam, zakup za udany :)

• #12 10 Lis 2017 16:09
    mychaj
    Poziom 26  

Na przykładzie mojej pralki jeśli chodzi o naprawy : ja naprawiam , ale sam i często na używanych częściach (mam dostęp do demontowanych ), inaczej nie ma sensu.
    Co do zmywarki - u mnie Candy w rozmiarz 45 hula już 10 lat i też złego słowa nie dam powiedzieć.

• #13 11 Lis 2017 15:19
    grzegorz041
    Poziom 11  

Kupiłem w media-expert samsunga-cena 1100 zł. Absolutna porażka. To nasza pierwsza zmywarka i w sumie sprzedawca nas namówił. Nie domywa, najpierw trzeba spłukać, potem program, a i tak lipa. Został się z niej taki zapomniany mebel, a małżonka dalej przeważnie myje w zlewozmywaku...

• #14 11 Lis 2017 16:54
    mychaj
    Poziom 26  

Jesteś pewien że to wina zmywarki?
    To że naczynia trzeba spłukać - tak czasami bywa, liczy się też ułożenie naczyń, rodzaj środków do mycia: sól, nabłyszczacz czy kostki i odpowiednio dobrany program.
    Moja nawet słoiki myje jak je dobrze ustawie w koszu na szkło.

• #15 11 Lis 2017 17:43
    grzegorz041
    Poziom 11  

Próbowałem różnych środków itp. Ułożenie oczywiście jest ważne. Też to przerabiałem. Talerze, kubki umyje, ale mocniej zabrudzony i zaschnięty talerz, jak się uda. O brudnej patelni z jajecznicy, nawet nie ma co mówić.

• #16 11 Lis 2017 17:54
    vodiczka
    Poziom 42  

grzegorz041 napisał:
    Talerze, kubki umyje, ale mocniej zabrudzony i zaschnięty talerz, jak się uda. O brudnej patelni z jajecznicy, nawet nie ma co mówić.
    Nie wierz reklamom, mocno zabrudzonych - szczególnie zaschniętych lub lekko przypalonych naczyń, żadna zmywarka nie umyje z marszu :)
    Do tego celu należy użyć programu - NAMACZANIE i też nie zawsze pomoże.
    Uczciwy sprzedawca o tym informuje, nieuczciwy powie wszystko by sprzedać :)

• #17 11 Lis 2017 18:18
    grzegorz041
    Poziom 11  

No, tak. Przekonałem się.

• #18 11 Lis 2017 21:54
    mychaj
    Poziom 26  

Gdybym żony patelnie z Tefala (alu) wrzucił do zmywarki to...

• #19 11 Lis 2017 22:24
    Ryszard49
    Poziom 32  

mychaj , tych patelni nie można myć w zmywarkach.
    Co do zmywarek 45 cm. to polecam Elektrolux z wyższej półki. Mam AEG-Elektrolux chyba z 5 lat lub dłużej, mycie codzienne i jakoś wytrzymuje. Mam też Bosch 60 cm. z której korzystam sporadycznie i tu raczej jestem sceptycznie nastawiony do tego sprzętu.
    Jak padnie 45 (a musi to nastąpić prędzej czy później) to też wybiorę Elektroluxa, a jest w czym wybierać, technologia zmywania idzie do przodu.

• #20 14 Lis 2017 14:25
    piokrza
    Poziom 27  

Ryszard49, z wyższej półki to znaczy który konkretnie model? Miej na uwadze ograniczny budżet.

Co powiecie o tej zmywarce BEKO DFS05011W za 899zł w redcoon którą właśnie myślimy zamówić. Jednak kupimy najtańszą jaka jest na rynku, bo wg ostatnich opinii sprzedawcy "droga czy tania i tak się dziś zmywarek/sprzętu agd nie naprawia". Mamy tez na oku INDESIT DSR 15B1 EU za ~955zł w mediaexpert. Właściwie to mama już chce żeby jej zamówić tą Beko, choć nie widzę specjalnego zdecydowania. Jeśli są jakieś przeciwskazania do tego modelu to proszę je tu napisać, bo muszę dziś/jutro ją zamówić :) no i w jakim sklepie: redcoon (899zł, ale mam złe doświadczenie kupowałem kilka lat temu bardzo drogi nowy odkurzacz automatyczny Samsunga i przysłali mi brudny z kurzem w środku jakby z wystawy!), agito/emag~949zł, mediamarkt/saturn~999zł? sprzęt poekspozycyjny odpada.

• #21 14 Lis 2017 14:37
    grzegorz041
    Poziom 11  

Właśnie tak samo polecił mi sprzedawca- Najtańszą.. I teraz się bujam z niepotrzebnym, nieużywanym meblem.. ( Patrz kilka rozmów wyżej)

Dodano po 1 [minuty]:

Podobno- im bardziej EKO i oszczędniejsze to bardziej porażka..

• #22 14 Lis 2017 14:44
    piokrza
    Poziom 27  

grzegorz041, właśnie to BEKO które myślimy zamówić ma identyczne zużycie jak nasza stara Boscha tj. 13L i 0,8kWh na cykl (pomimo tylko wyższej o "+" klasy energetycznej "A+" ), bo większość obecnych zmywarek 45cm np. Bosch czy Electrolux w cenie do 1300zł zużywa już tylko 8-9,5L na cykl. Patrzyłem w instrukcji to BEKO ma jeszcze dwa najdłuższe programy z myciem wstępnym tj. Eko i Intensywny, a nowe Bosche i Electroluxy nie mają już mycia wstępnego w żadnym programie, tylko od razu gotowanie zupy w zasadniczym, dwa płukania (jedno zimne, potem od razu gorące z nabłyszczaczem) i to wszystko :( Nic tylko zajadać się chemią proszku i nabłyszczacza z ledwo opłukanego w pomyjach brudów talerza. Pomijając fakt że wszystkie nowe zmywarki czy to Bosch czy Electrolux mają w programach tylko 2 płukania, czyli tak jak stary Bosch miał tylko w nieszczęsnym programie Eko 50 stopni C, bo w Normalnym 65 stopni C którego używaliśmy miał 3 płukania i ja widziałem różnicę w efekcie mycia, pomimo ze ten ostatni program był krótszy to nigdy nie było skrobi z ziemniaków na szklankach.

• #23 14 Lis 2017 14:50
    grzegorz041
    Poziom 11  

Może masz i rację. Jak trafisz z modelem i będziesz zadowolony- daj znać. Moja jeszcze na gwarancji. Popsuję ją i kupie taką jak Ty..

• #24 14 Lis 2017 15:35
    vodiczka
    Poziom 42  

piokrza napisał:
    Właściwie to mama już chce żeby jej zamówić tą Beko, choć nie widzę specjalnego zdecydowania. Jeśli są jakieś przeciwskazania do tego modelu to proszę je tu napisać,

Przeciwskazania nie widzę ale słucham żony, która zdając się na mój wybór co do firmy i modelu mówi: "Nie kupuj ani najtańszych ani najdroższych, celuj w środek lub minimalnie poniżej" Jak dotychczas się sprawdza - pralka, telewizor, zmywarka. :)

• #25 14 Lis 2017 15:52
    piokrza
    Poziom 27  

Środkiem byłby jakiś model z wyświetlaczem, a ma być jak najmniej elektroniki i "wodotrysków"...prostota przede wszystkim. Więc modele ze "środka" cenowego, tj. 1100-1300zł odpadają. Modele Bosch i Electrolux bez wyświetlacza podane przeze mnie na początku tego tematu zostały odrzucone sugerując się tym co napisał Pawel1812 tj. pompogrzałka w Bosch i niby droższe ewentualne części w Bosch/Electrolux. Dodając do tego że "sprzętu się dziś nie naprawia" wychodzi że nie ma co przepłacać, jak wszystkie i tak mają 2 lata gwarancji.

• #26 14 Lis 2017 16:13
    Will Nottellyou
    Poziom 4  

Tak na szybko porownalem te dwa modele bosch ktore podales i bosch troszke oszukuje. w PL ta zmywarka ma pokretlo do programow, w UK ma sterowanie dotykowe (https://www.reevoo.com/p/bosch-sps53e12-exxcel#prices) i jest w klasie wyzszej sprzetu agd. nie mam ogolnie zdania na temat zmywarek, moj bosch z seri exxcel ma ponad 8 lat, chodzi czasem dwa, czasem wiecej razy dziennie, a czasem wcale przez pare dni, byl jedna z najcichszych zymywarek swego czasu (to byl glowny powod zakupu) i bardzo zadko zdaza sie ze cos jest nie umyte (extremalne przypadki jak cos jest powaznie przypalone albo garnek jest bardzo gleboki). z obsluga jest tak jak mowisz, po zamknieciu drzwiczek i wlaczeniu urzadzenia, staruje ten program ktory byl poprzednio uzyty. AGD niestety pogorszylo sie jakosciowo przez ostatnie 10 lat i z zalozenia ma sie popsuc w ciagu 24 miesiecy (ok, moja teoria spiskowa). zrob liste funkcji ktore musza byc, okresl max kwote ktora na to chcesz przeznaczyc i kup, poniewaz jest spora szansa ze bedziesz to w ciagu nastepnych 5 lat wymieniac na cos nowego. a jesli pochodzi wiecej niz dwa, trzy lata to pelen sukces...

• #27 14 Lis 2017 16:20
    piokrza
    Poziom 27  

Złożyłem już zamówienie na to Beko, ja zwlekam a mama się już zdecydowała i pyta "to jeszcze nie zamówiłeś???" :) no to za parę dni napisze może recenzje z pierwszych wrażeń. Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME