Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Impulsowe przeciążenie sieci (bezp. 16A) mimo ciągłego obciążenia 2A

lapsio2 09 Lis 2017 16:26 1356 29
  • #1 09 Lis 2017 16:26
    lapsio2
    Poziom 4  

Witam. Mam w domu problem z impulsowym przeciążeniem sieci. Problem ciągnie się od lat. Po raz pierwszy zauważyłem problem po zakupie pierwszego UPSa kiedy to kilka razy przychodziłem do domu i UPS był rozładowany do 0 a bezpiecznik wysadzony. Jednak ciężko było mi stwierdzić jednoznacznie co się stało. Później zauważyłem że o ile UPS działa prawidłowo i sprzęt także - po przywróceniu zasilania gdy UPS próbował przejść na zasilanie z sieci - bezpiecznik wyskakiwał.

Myślałem że to problem z UPSem jednak po 2 latach UPS się zepsuł i przy okazji wymiany przez pewien czas sprzęt był podłączony bezpośrednio do gniazdka - z takim samym efektem - włączenie listwy powodowało wyskoczenie bezpiecznika jeżeli sprzęt nie był włączany jeden po drugim. Kilka dni temu przyszedł nowy UPS - APC SMT2200I i problem nadal występuje. Elektroniczne sterowanie gniazdkami w tym UPSie trochę pomaga zdiagnosować problem.

Ogólnie do grupy podstawowej podłączyłem sprzęt konieczyny typu serwery i sieć i to działa zawsze dobrze, a do grupy sterowanej stacje robocze wraz z peryferiami. Jeżeli grupa sterowana do której są podłączone stacje robocze jest wyłączona to problem nie występuje. Jeżeli same stacje robocze są wyłączone problem również nie występuje (przez wyłączone rozumiem fizyczne wyłączenie PSU switchem z tyłu). Jeżeli same stacje robocze są podłączone (bez peryferiów) problem jest zredukowany - bezpiecznik nie zawsze chce wskoczyć i błyska przy próbie załączenia ale przeważnie udaje się go załączyć. Gdy podłączone jest wszystko nie ma szans na włączenie bezpiecznika, siłowe przytrzymanie powoduje wysadzenie reszty bezpieczników.

UPS posiada miernik obciążenia - w trakcie działania wynosi on ok. 800W co sie przekłada tam na 3A z jakimś hakiem. Zdecydowanie poniżej limitu 16A bezpiecznika. Niebardzo wiem co mam dalej robić. Tutaj parę zdjęć skrzynki i podłączenia (wysadza bezpiecznik nr.5 odpowiadający pokojowi z urządzeniami):

Re: Impulsowe przeciążenie sieci (bezp. 16A) mimo ciągłego obciążenia 2ARe: Impulsowe przeciążenie sieci (bezp. 16A) mimo ciągłego obciążenia 2ARe: Impulsowe przeciążenie sieci (bezp. 16A) mimo ciągłego obciążenia 2A
    Zastanawiam się czy może to być spowodowane takim skracaniem kabli przez wiązanie:
    Re: Impulsowe przeciążenie sieci (bezp. 16A) mimo ciągłego obciążenia 2A
    Kończą mi się pomysły...

0 29
  • Sklep HeluKabel
  • #3 09 Lis 2017 18:09
    mawerix123
    Poziom 37  

lapsio2 napisał:
    w trakcie działania wynosi on ok. 800W

Ze sprzętu który opisujesz to przecież niemożliwe żeby było tak małe zużycie.

Trzeba pomierzyć prąd na tym obwodzie.

Ile masz tych gniazdek :?: listwa zasila listwę która zasila kolejna listwę.... 25 gniazd + z urządzeniami :?:

0
  • #4 09 Lis 2017 21:15
    tols
    Poziom 13  

Spróbuj zamienić ten bezpiecznik B16 który "wyskakuje" na C16. Zabezpieczenia typu B stosujemy do odbiorników pobierających moc czynną, zaś z charakterystyką C do mocy biernej indukcyjnej lub pojemnościowej.

Moderowany przez kozi966:

Taką czynność można wykonać po upewnieniu się, że instalacja na to pozwala, a nie na zasadzie: "zamień, zobaczymy co się stanie". Najlepiej POMIAREM pętli zwarcia.
    Stwierdzenie o mocy biernej jest oczywiście... błędne.
    Charakterystykę stosuje się np. w zależności od prądu rozruchowego.

0
  • #5 09 Lis 2017 21:57
    lapsio2
    Poziom 4  

Przepraszam ze błędne dane, odczyt natężenia podałem przy wyłączonych stacjach roboczych i monitorach. Teraz podam obecne odczyty z UPSa przy dość "standardowym" użyciu:

750W / 790VA / 3.4A / 3.0 kWh

To zdecydowanie poniżej 16A. Poza UPSem obciążenie jest dość znikome - 1 telewizor, dekoder, wieza stereo, w zasadzie tyle. Wiekszość obciażenia to obciążenie podpięte pod UPSa
    Konfiguracja listw wynika z konfiguracji UPSa:

2 listwy 6x podpięte do grupy Main UPSa - sprzęt sieciowy / serwery
    1 listwa 6x podpięta do grupy Controlled - peryferia stacji roboczych (glosniki, monitory)
    2 komputery bezpośrednio podpięte do grupy Controlled UPSa (bez listwy)

jeszcze jest:
    1 podwójna listwa 10x gniazdek (po prawej) niezabezpieczona (poza UPS) jest tam podłączona tylko lampka nocna bo bałem się że to podchodzi pod sprzęt klasy grzałki / drukarki laserowe itp czyli urządzenia tabu dla UPSów.

żadne listwy nie są łańcuszkowane (no chyba że liczymy UPSa jako listwę). Listwy podpięte do UPSa to bardzo proste listwy niefiltrowane z kategorii "listwy do UPS" w komputroniku - nic wyszukanego. Problem występował też przy innych listwach więc to nie jest raczej ich wina.

Jak wykonać takie pomiary? Czy są ludzie którzy się takimi rzeczami zawodowo zajmują i mogliby się temu problemowi przyjrzeć? Moja znajomość z zakresu elektroniki jest raczej podstawowa i bardziej przechylona w stronę elektroniki niskonapięciowej niż energetyki więc trochę się boję kombinować na ślepo bez sugestii z czyjejś strony że moje działania byłyby rozsądne. Na początku myślałem że to może kwestia ładowania się kondensatorów w zasilaczu od komputera jednak problem występuje także przy przełączeniu zasilania "na gorąco" w UPSie po przywróceniu zasilania w mieszkaniu gdy wszystkie urządzenia od dawna już działają.

Co do niskiego obciążenia - większość sprzętu jest dość energooszczędna - routery bazujące na procesorach architektury MIPS oraz TileGx, serwer jeden nowy (Celeron), jeden z przerobionego uszkodzonego laptopa (Atom), jeden ARM, monitory też nowe. Zdecydowanie największe obciążenie to stacje robocze z czego jedna to node macierzy oraz i/o, drugi node obliczeniowy GPU. 1kW przekroczylem przy obciążeniu benchmarkowym, nie realnym. Podane odczyty nie wliczają poboru prądu samego UPSa (sprawność rzędu 90%+ / 40W ładowarka).

0
  • #6 09 Lis 2017 22:10
    Peter134
    Poziom 17  

Cytat:
    jeżeli sprzęt nie był włączany jeden po drugim.

Cała sentencja problemu. Gdy taka ilość sprzętu zostanie włączona na raz to nie ma siły żeby prądy rozruchowe nie wyzwoliły zabezpieczeń. Przypominam wszystkim o tym, że te urządzenia wyposażone są w przetwornice, które to pobierają właśnie duży prąd rozruchowy.
    Proponuję:
    A) uruchamianie sprzętu jeden po drugim
    b)wezwanie elektryka który sprawdzi czy możliwa jest wymiana wyłącznika z charakterystyką B na taki z charakterystyką C, bądź lepszy podział obwodów.
    Przytrzymanie dźwigni napędowej powoduje przytrzymanie styku? Wydaje mi się że jednak nie.

0
  • Pomocny post
    #7 09 Lis 2017 22:10
    CYRUS2
    Poziom 36  

lapsio2 napisał:
    Mam w domu problem z impulsowym przeciążeniem sieci. Problem ciągnie się od lat. Po raz pierwszy zauważyłem problem po zakupie pierwszego UPSa kiedy to kilka razy przychodziłem do domu i UPS był rozładowany do 0 a bezpiecznik wysadzony.

lapsio2 napisał:
    UPS posiada miernik obciążenia - w trakcie działania wynosi on ok. 800W
    Co to ma do obiążenia impulsowego - nic.

Podstawa to pomiar IPZ z określeniem prądu zwarcia na gnieździe.

Potrzebujesz soft-startu na ten UPS - kupić soft-start.
    Lub bezpiecznika zwłocznego.

Bezpieczniki zwłoczne to:
    1.Topikowy o odpowiedniej charakterystyce
    2.Wyłącznik instalacyjny selektywny.

0
  • #8 09 Lis 2017 22:16
    lapsio2
    Poziom 4  

CYRUS2 napisał:
    Potrzebujesz soft-startu na ten UPS - kupić soft-start.

o, o, o. Czegoś takiego chyba szukałem tylko nie wiem jak to się nazywa i gdzie tego szukać. Chciałbym właśnie takie coś żeby opóźniało dopuszczenie prądu po pojawieniu się o losowe kilka(naście) sekund żeby sprzęty same z siebie nie były podłączane naraz.

Niestety to nie załatwia sprawy gdy prąd wróci szybko i UPS się nie rozładuje więc żaden sprzęt nie zgaśnie (ta sytuacja z rozladowaniem jest akurat prosta ten UPS sam w sobie umożliwia opóźnienie startu grupy controlled) :C Bezpieczniki z bezwładnością też brzmią dobrze - czy mógłby mi ktoś zasugerować jakiś kompatybilny z tymi które są obecnie zastosowane? Czy po takiej wymianie trzeba wezwać elektryka na jakąś kontrolę, albo w ogóle zlecić taki zabieg osobie wykwalifikowanej?

0
  • Sklep HeluKabel
  • #10 09 Lis 2017 22:31
    CYRUS2
    Poziom 36  

lapsio2 napisał:
    o, o, o. Czegoś takiego chyba szukałem tylko nie wiem jak to się nazywa i gdzie tego szukać.
    Chyba zartujesz.
    Google zablokowali na kompie ?
    Taj sie nanzywa jak napisałem.
    lapsio2 napisał:
    C Bezpieczniki z bezwładnością też brzmią dobrze - czy mógłby mi ktoś zasugerować jakiś kompatybilny z tymi które są obecnie zastosowane ?
    Najpierw trzeba pomierzyć, a później robić.
    Pewnie jakiś dom w lesie.

0
  • #11 09 Lis 2017 22:31
    lapsio2
    Poziom 4  

Czy kształt bezpiecznika i fizyczna kompatybilność jest określona przez "CLS6" ? bo B/C i liczba na końcu to już typ i dopuszczalne obciążenie tak? Da się dostać bezpieczniki zwłoczne o takich parametrach fizycznych czy jako że to inny typ bezpiecznika to jest to jakaś poważniejsza zmiana wymagająca większych przeróbek w mieszkaniu? Pytam bardziej w kontekście czy mam się szykować na bezbolesną wizytę i wymianę+kilka pomiarów, czy raczej kucie ścian, wymianę skrzynki, gruz i kupę zachodu? Nie będę tego robił sam na pewno bo widzę że mam zbyt niskie kwalifikacje.

0
  • #12 09 Lis 2017 22:37
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

lapsio2 napisał:
    CLS6

Seria w której akurat opisano znamionową zwarciowa zdolność łączeniowa 6 kA.
    lapsio2 napisał:
    bo B/C i liczba na końcu to już typ i dopuszczalne obciążenie tak?

Prąd znamionowy i charakterystyka (B, C lub D).

Twoje zabezpieczenie wyzwala gdyż (tak podejrzewam) podczas załączania się (próby naładowania się kondensatora) prąd ładowania (a raczej jego impuls) jest na tyle duży, że przekracza część charakterystyki zwarciowej zabezpieczenia i go pobudza (wyzwala).
    Stąd należałoby zweryfikować pętlę zwarcia i rozważyć zmianę charakterystyki zabezpieczenia.

0
  • #13 09 Lis 2017 22:42
    CYRUS2
    Poziom 36  

kozi966 napisał:
    Stąd należałoby zweryfikować pętlę zwarcia i rozważyć zmianę charakterystyki zabezpieczenia.
    Świadomie nie pisałem tego,bo znając autorów zrobią to bez pomiarów i bez elektryka.
    lapsio2 napisał:
    Jak wykonać takie pomiary? Czy są ludzie którzy się takimi rzeczami zawodowo zajmują i mogliby się temu problemowi przyjrzeć?
    Z tego wynika, że ten obiekt nigdy nie widział elektryka.
    Okresowych przeglądów nie było - zbędny wydatek.

1
  • #14 09 Lis 2017 22:48
    lapsio2
    Poziom 4  

CYRUS2 napisał:
    kozi966 napisał:
    Świadomie nie pisałem tego,bo zająjąąc autorów zrobią to bez pomiarów i bez elektryka.

Nawet nie wiem co to jest :P Za bardzo zależy mi na bezpieczeństwie sprzętu i domu. Już raz otarłem sie o pożar przez awarie UPSa, zatem zderzyłem się z doświadczeniem przy takich mocach już nie ma żartów. Może z 12V bym kombinował, ale 220V to już nie moja liga. W celu zamówienia wizyty powinienem szukać elektryka czy elektrotechnika czy...? Niestety nie znam nazw zawodów odpowiedzialnych za tego typu usługi.

0
  • Pomocny post
    #15 09 Lis 2017 22:49
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

lapsio2 napisał:
    Niestety znam nazw zawodów odpowiedzialnych za takie usługi.

Elektryka pomiarowca - pomiary instalacji elektrycznych.
    Człowiek powinien legitymować się ważnym świadectwem kwalifikacji.

0
  • #16 09 Lis 2017 22:51
    CYRUS2
    Poziom 36  

Napięcie instalcji wynosi 230VAC - nie 220V AC.
    Od dawna.
    Autor jest w konflikcie z googlami.
    Wbić do przeglądrki - pomiary elektryczne.

0
  • #17 10 Lis 2017 00:35
    emigrant
    Poziom 25  

To może ja krótko. Mam w domu dużo sprzętu serwerowego, komputerowego, UPS'y APC Smarty, zasilacze impulsowe, itd. Wszystko pod jednym, dedykowanym obwodem B16 plus RCD krótkozwłoczny. Zero problemów. Nie raz mi UPS'y padły do zera i wszystko wstawało za jednym razem jak wróciło zasilanie.

0
  • #18 11 Lis 2017 13:34
    VaM VampirE
    Poziom 16  

Miałem podobny problem, trochę wtyczkowych zasilaczy impulsowych (5), PC, monitor i wzmacniacze audio z solidnymi trafami. Wszystko włączałem jedną zdalnie sterowaną listwą, mimo że pobór mocy na watomierzu w czasie pracy był w granicach 200W, przy włączaniu okazyjnie wywalało mi bezpiecznik, przy okazji wyłączając inne rzeczy na tej linii.

Problem rozwiązałem tym że poprowadziłem z rozdzielnicy dodatkowy przewód 3 żyłowy zabezpieczony bezpiecznikiem C20, główne mam B25. Do swojego kąta z kompem, a tam ma RCD i dwa bezpieczniki C16 (jeden na komp, drugi na biurko warszatowe), działa to od lat.
    Mimo tego że nie raz spore moce z tego leciały.

W pracy początkowo na nowym biurze mieliśmy bezpieczniki klasy B, co chwile gdzieś jakaś linia siadała, po wymianie na C, problemów brak. Tyle że tam na jeden bezpiecznika C25 przychodzi 5 kompów, 15 monitorów.
    Powyższą modyfikacje robił elektryk konserwujący ten budynek, przy okazji on też zatwierdził mój pomysł z dodatkową linią do kompa w domu.

0
  • #19 11 Lis 2017 15:19
    CYRUS2
    Poziom 36  

VaM VampirE napisał:
    Problem rozwiązałem tym że poprowadziłem z rozdzielnicy dodatkowy przewód 3 żyłowy zabezpieczony bezpiecznikiem C20
    Jaki przekroj ma ten przewód ?
    VaM VampirE napisał:
    Do swojego kąta z kompem, a tam ma RCD i dwa bezpieczniki C16 (jeden na komp, drugi na biurko warszatowe), działa to od lat.
    Jeżeli przedstawia sie rozwiązanie, to należałoby wybór zabezpieczeń uzasadnić pomierzonymi parametrami.
    Jak kończę prace to sprawdzam.
    Jaka wartość IPZ jest na każdym gniazdku ?
    VaM VampirE napisał:
    Problem rozwiązałem tym że
    Nie można postu kolegi traktować jako sposobu na rozwiązanie problemu.

0
  • #20 11 Lis 2017 19:57
    VaM VampirE
    Poziom 16  

Oczywiście nie śmiem nikogo przekonywać że to jakaś super opcja.
    Niestety u mnie nie było innej, bo instalacja była tak skopana, że w opcji miałem albo pruć ściany, albo rzucić jeden przewód więcej.

Artysta elektryk, pociągnął do puszki w łazience jeden przewód i z tego punktu idzie do 4 gniazdek po jednej stronie salonu, do 2 gniazdek po jednej stronie sypialni i do 3 gniazdek w łazience. Nazwijmy po prawą częścią mieszkania, po lewej jest to samo ^^
    Plus linia na gniazdka nad blatem kuchennym. Niestety instalacja powstała zanim kupiłem to mieszkanie.

Jak dobrze pamiętam, to 3*2,5mm, wiele razy ponad zapotrzebowanie. Przewód na całej długości idzie w rurce z pcv.

Podtrzymuję, jednak swoje stwierdzenie że bez bezpieczników typu C ogarnięcie instalacji z większą ilością zasilaczy impulsowych jest trudne. Przy dłuższym zaniku napięcia potrafi zrzucić bezpiecznik B. W sumie w pracy czasami też to się zdarza, że w środku dnia mrugnie światło i przy okazji najbardziej obciążona, linia zaliczy wywalenie bezpiecznika. Ale bardzo rzadko.

0
  • #21 11 Lis 2017 20:14
    Peter134
    Poziom 17  

Jaki sposób prowadzenia po czy w tynku?

0
  • #22 11 Lis 2017 20:28
    CYRUS2
    Poziom 36  

VaM VampirE napisał:
    Jak dobrze pamiętam, to 3*2,5mm, wiele razy ponad zapotrzebowanie.
    C20 nie powinien tam być zamontowany.
    Gdyby instalalcje kolegi robił fachowiec, to C20 na tym obwodzie by nie było.
    Dodatkowy przewód 2,5mm2 z C20 to kolegi robota.
    VaM VampirE napisał:
    Podtrzymuję, jednak swoje stwierdzenie że bez bezpieczników typu C ogarnięcie instalacji z większą ilością zasilaczy impulsowych jest trudne.
    Stwierdzenia nieuzasadnione pomiarami, nawet merytorycznie, to propagowanie szkodliwych opinii.
    Tu jest fachowe forum.
    Dlatego w poście #4 czerwona uwaga moderatora.

Kolega nie zna wyników pomiarów IPZ na tych gniazdkach.
    Z tego wynika, że nawet obowiązkowe przeglądy okresowe nie były przeprowadzane.
    Nawet z ograniczonym zakresie.

0
  • #23 11 Lis 2017 20:34
    kierbedz4
    Poziom 33  

Jak zabezpieczenie główne masz B 20A to z jakiego tytułu na obwodach montujesz zabezpieczenia typu C Jeszcze nie wiemy czy to jest budynek mieszkalny czy mieszkanie w bloku. W moim przypadku zabezpieczenie w bloku przedlicznikowe stanowi B20 na każde mieszkanie.

0
  • #24 12 Lis 2017 01:02
    VaM VampirE
    Poziom 16  

Instalacja po tynku, z braku opcji na kucie.

Tak zabezpieczenie licznikowe to 3*20B (trzy fazy, mieszkanie ma linie zasilającą ciągniętą z rozdzielnicy głównej na klatce, osobnym kable do licznika). Tak było, tak odebrała to energetyka.

Dodatkowa linia w moim wykonaniu, po konsultacji z elektrykiem, wartości wrzuciłem takie jak polecił.
    W sumie jeśli ten jeden C20 jest niezgodny z przepisami, zamontowanie tam B20 różnicy raczej nie zrobi.

Co do okresowych kontroli, to jak żyję nie widziałem elektryka na kontroli, nigdy.
    Kominiarze, gaz, wodomierze, tak, pomiarów nie widziałem ani razu. A trochę mieszkań wynajmowałem.
    Z tego co widzę to temat dla spółdzielni.

Przypomniało mi się raz na studiach w wynajmowanym mieszkaniu, robili remont pionu zasilania na klatce, jak podłączali mieszkania, to gość grzecznie zapytał czy morze przełączyć, zdemontował stare bezpieczniki, skomentował że watowane, zamontował ski. Nic poza tym nie robił, iskrzące gniazdko w kuchni nie było jego problemem.

Nie będę bronił na śmierć i życie swojej tezy o bezpiecznikach C16.
    Ale prosił bym o radę w takim razie, jak załączać na raz do sieci obciążenie składające się z dwóch monitorów, drukarki, 400W wzmacniacza subwoofera, 200W wzmacniacza stereo, monitora, laptopa, zewnetrznego GPU na thunderbolt, switcha, ładowarki NiHm, 2 lamp biurkowych LED, zasilacza małego monitora mono (60W trafo działa zawsze, głośnik mało kiedy), komputera ITX.
    Włącznie wszystkiego sekwencyjnie nie bardzo mi się uśmiecha, zostawianie wszystkiego pod prądem cały czas też.

0
  • #25 12 Lis 2017 08:07
    Peter134
    Poziom 17  

Soft-start.
    Pomiędzy C20, a B20 różnica jest taka, że człon zwarciowy w C20 nie zadziała poniżej 100A, może zadziałać między 100 a 200A, zadziała na pewno powyżej 200A. Natomiast w B20 nie zadziała poniżej 60A, może zadziałać pomiędzy 60 a 100A, na pewno zadziała powyżej 100A. Widzisz różnice?

0
  • #26 12 Lis 2017 10:26
    kortyleski
    Poziom 41  

Jak zwykle zleciało się fachofcóff od zabezpieczeń z C charakterystyką. Do ilu robią,moze jakieś F sprawę załatwi.
    A nawiasem mówiąc jak widzę pajęczynę że zdjęcia autora... to jest proszenie się o kłopoty .
    Zresztą można podciągnąć drugi obwód i podzielić obciążenie.

0
  • #27 12 Lis 2017 10:41
    mawerix123
    Poziom 37  

kortyleski napisał:
    Jak zwykle zleciało się fachofcóff od zabezpieczeń z C charakterystyką. Do ilu robią,moze jakieś F sprawę załatwi.

Tak jak w tym temacie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3395585.html#16816684

W pierwszych postach poradzili B16A to autor poleciał, kupił zamontował i happy że działa mimo tego że przekrój przewodów nie pozwala na taki wyłącznik.

0
  • #28 12 Lis 2017 15:54
    CYRUS2
    Poziom 36  

VaM VampirE napisał:
    W sumie jeśli ten jeden C20 jest niezgodny z przepisami, zamontowanie tam B20 różnicy raczej nie zrobi.
    Najlepiej będzie jak kolega w ogóle do instalacji nie będzie się dotykał.
    B20 także nie zabezpieczy przewodu 2,5mm2 przed zniszczeniem i pożarem
    VaM VampirE napisał:
    Nie będę bronił na śmierć i życie swojej tezy o bezpiecznikach C16.
    Bronić można wtedy,jak się ma argumenty techniczne.
    VaM VampirE napisał:
    Ale prosił bym o radę w takim razie, jak załączać na raz do sieci obciążenie składające się z dwóch monitorów, drukarki, 400W wzmacniacza subwoofera, 200W...........
    Należało więcej bezpieczników zamontować w swoim kąciku.
    Podzielić obciążenie na bezpieczniki podające zasilanie na osobne gniazda.
    Najprostsze rozwiązanie.

0
  • #29 12 Lis 2017 19:15
    lapsio2
    Poziom 4  

W sumie tak z ciekawości - jak można podzielić obciążenie tak żeby nie zrobiła się pętla masy? Bo nawet zastanawiałem się żeby podłączyć głośniki pod inne gniazdko albo bez UPSa, ale wtedy zaczynają buczeć.

I nie rozumiem co jest zlego w moim "pająku" który i tak jest bardzo porządny i schludny w porównaniu do tego co tu było jeszcze nie tak dawno temu xD.

0
  • #30 12 Lis 2017 22:49
    CYRUS2
    Poziom 36  

lapsio2 napisał:
    W sumie tak z ciekawości - jak można podzielić obciążenie tak żeby nie zrobiła się pętla masy ?
    Wydziela się przewody L na osobne bezpieczniki.
    Bezpieczniki są zamontowane w przewodzie L.
    lapsio2 napisał:
    Bo nawet zastanawiałem się żeby podłączyć głośniki pod inne gniazdko albo bez UPSa, ale wtedy zaczynają buczeć.

Pętla masy tworzy się na przewodzie PE.
    lapsio2 napisał:
    I nie rozumiem co jest zlego w moim "pająku" który i tak jest bardzo porządny i schludny
    Widok,"design" jest porządny schludny.

0