Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Amika GRAM KF320 - nie chłodzi

09 Lis 2017 19:36 1326 20
  • Poziom 9  
    Cześć,

Posiadam lodówkę Amica GRAM KF320, w której chłodziarka w górnej części raz chłodzi, a raz nie. Zamrażalnik trzyma temperaturę, chłodziarka natomiast po zamknięciu drzwi na dłużej trzyma 6°C, ale po otwarciu drzwi i sprawdzeniu za godzinę temp. potrafi wzrosnąć do 12°C. Czy może to być termostat? Lodówkę rozmroziłem przez 24h, wyłączyłem z prądu wyczyściłem z kurzu. W załączniku przesyłam zdjęcia, wygląda na to ze ma dwa agregaty. Załączam zdjęcia lodówki:
    Lodówka Amika GRAM KF320 - nie chłodzi Lodówka Amika GRAM KF320 - nie chłodzi
    Byłbym wdzięczny za radę, fajnie byłby mieć lodówkę na weekend :)
    Pozdrawiam!
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 42  
    Jedno jest pewne, to lodówka z dwoma agregatami: każdy odpowiada, za jedną komorę.Jeśli jest to chłodziarka samoodmrażalna, to naturalne są takie skoki temperatury. Raz studzi się komora chłodziarki aż może pojawić się szron na ściance, by potem się ocieplić , by ten szron stopniał.
    Na początek upewnij się choćby dotykając agregatów, czy oba pracują- będą ciepłe.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 9  
    Oba agregaty pracują, najpierw włączyłem chłodziarkę i słychać, że włącza się agregat, potem zamrażarkę, tutaj agregat chodzi wyraźnie głośniej i tez jest wyraźnie cieplejszy. Ale w teorii to mógłby chyba być termostat w chłodziarce, i przez niego nie agregat nie będzie cały czas pracował? Jeszcze jedno, po właczeniu i wyłączeniu samej chłodziarki, zaczyna chlodzic i przestaje chociaz temperatura jest 17°C, otwarcie i zamkniecie drzwi nic nie zmienia.
  • Poziom 15  
    Domniemam że ucieczka gazu..... mało gazu ciszej chodzi mniej pompuje agregat chłodniejszy.
  • Specjalista AGD
    merlinekII napisał:
    Domniemam, że ucieczka gazu... mało gazu ciszej chodzi mniej pompuje agregat chłodniejszy.
    Głupota, sprężarka chłodziarki z reguły chodzi ciszej, a w zamrażarce jest bardziej obciążona i po latach różnica w dźwięku występuje. Na początek daj spokój zamrażarce i włącz samą chłodziarkę sprawdź zachowanie agregatu. Najlepiej nastaw na środkową pozycję termostatu i zobacz po jakim czasie się wyłączy agregat i jaka wtedy będzie temperatura w środku. Może być tak, że agregat raz uruchamia sprężarkę i później po wyłączeniu już jej nie uruchamia. Sprawdź temperatury i napisz.
  • Poziom 15  
    Ok może nie jestem specjalistą, ale głupotą bym tego nie nazwał. Trochę mało z zachowania agregatu informacji. Jednak czy zamrażarka mocniej obciążona to bym nie powiedział, im niższa temperatura tym mniejsza wydajność co chyba też pociąga mniejsze obciążenie.

Ja bym jeszcze sprawdził ciepło z tyłu czy rurka ciepła czy nie, no i ile tej rurki jest ciepłe, tak po kilkunastu minutach pracy sprężarki. Będzie jakaś podpowiedź...
    Poprawiłem TONI_2003
  • Poziom 9  
    Lodxx napisał:
    Na początek daj spokój zamrażarce i włącz samą chłodziarkę sprawdź zachowanie agregatu. Najlepiej nastaw na środkową pozycję termostatu i zobacz po jakim czasie się wyłączy agregat i jaka wtedy będzie temperatura w środku. Może być tak, że agregat raz uruchamia sprężarkę i później po wyłączeniu już jej nie uruchamia. Sprawdź temperatury i napisz.

OK, właśnie tak zrobiłem wczoraj wieczorem i rano załadowałem lodówkę rzeczami, bo miała 6 stopni (jest w miarę po środku, nie mam pokrętła tylko przyciski, od 4 do 9). Po powrocie z pracy nadal miała 6 stopni, ale już po 2-3 otwarciach (nie więcej) wzrosła do 12 i już tak została. Widzę że wypadł fragment uszczelnienia doprowadzający przewód chłodzący do chłodziarki, załączam zdjęcie. Może to on stanowi problem.

Lodówka Amika GRAM KF320 - nie chłodzi
  • Specjalista AGD
    Nie to nie jego wina pokaż jak wygląda panel z przyciskami,wygląda na to że lodówka zamiast zwykłego termostatu ma elektroniczny i może być uszkodzona jedna z czujek.
  • Poziom 15  
    Zatem co z pracą agregatu. Pracuje non stop czy ma przerwy i czy po otwarciu jak rośnie temperatura to agregat pracuje... Jeszcze jedno jak szybko wraca do niskiej temperatury po zamknięciu bo otwieranie drzwi wpuszcza ciepło to normalne i troche potrwa zanim temperatura obniży sie.
    Poprawiłem TONI_2003
  • Poziom 9  
    merlinekII napisał:
    a co z pracą agregatu. Pracuje non stop czy ma przerwy i czy po otwarciu jak rosnie temperatura to agregat pracuje .....
    i jeszcze jedno jak szybko wraca do niskiej temperatury po zamknieciu bo twieranie drzwi wpiszcza cieplo to normalne i troche potrwa zanim temperatura obnizy sie

Odnośnie agregatu, 20min temu włączyłem tylko chłodziarkę, agregat pracował, temp spadła do z 19 do 12 stopni, agregat był ciepły. Przy 12 st nagle się wyłączył, temp ustawiona jest ja 6, próbowałem tez niższej. Probowałem otwierać drzwi, ale nadal jest wyłączony, nie reaguje. Wyglada na to, że po każdym wyłączeniu lodówki czy odłączeniu zasilania, zaczyna działać a potem dzieje się to co opisałem.
    Dodano po 17 [minuty]:

Otworzylem drzwi do wlaczenia alarmu i wtedy po zamknieciu agregat ruszyl
  • Specjalista AGD
    Aby wykluczyć agregat bądź elektronikę musisz podłączyć go na krótko z pominięciem sterowania wtedy sprawdzisz jak się zachowuje i czy chłodziarka osiąga temperaturę 10-2 Stopnie w środku jeżeli tak to problem jest z elektroniką bądź czujkami.
  • Poziom 15  
    20 minut temu.......

wyglada na problem innego typu . Chlodziarek nie sprawdza sie w minutach trzeba kilku godzin by cos stwierdzic. choc tu elektronika wiec teoretycznie nie kontroluje przemrozenia... a i tez nie nofrost gdzie uszkodzenie grzalki daje podobne efekty

Poobserwuj dluzej notuj temperature raz na godzine otworz drzwi na 10 sekund moze to cos podpowie.
  • Poziom 9  
    Lodxx napisał:
    Aby wykluczyć agregat bądź elektronikę musisz podłączyć go na krótko z pominięciem sterowania wtedy sprawdzisz jak się zachowuje i czy chłodziarka osiąga temperaturę 10-2 Stopnie w środku jeżeli tak to problem jest z elektroniką bądź czujkami.

Teraz schłodziła do 7, ale ja wpisałem niższa temp to nie reaguje. Tak miałem wczoraj, niby ok, a nagle zatrzymuje się na 12 po kilku otwarciach drzwi i się nie włącza. Z chęcią sprobuję Twojej rady, ale nie za bardzo wiem jak podłaczyć pominieciem sterowania, bo nie jest tak jak w starego typu termostatach.
  • Poziom 15  
    Otwieranie drzwi nie włącza sprężarki, a raczej blokuje żeby szronu nie tworzyło.
    Jak wyjmiesz sterownik to zobaczysz przekaźnik zwróć uwagę na ścieżki i wystarczy zewrzeć odpowiednie.
    Poprawiłem TONI_2003
  • Poziom 9  
    Sama chłodziarka zachowuje się teraz przyzwoicie, zobaczymy czy włączenie zamrażarki ma na nią wpływ.
  • Poziom 9  
    Opowiadam, żeby zakończyć temat. Wystarczyło porządnie odkurzyć lodówkę, a samo rozmrożenie nie pomogło. Wygląda na to, że szczegolnie kurz pod lodówką miał wpływ na prace chłodziarki.
  • Poziom 9  
    Niestety problem powrócił, lodówka znów nie trzyma temperatury. Tym razem lodówka i zamrażarka są powyżej ustawionej temperatury. Jak juz pisałem ma dwa agregaty, pytanie czy może to być sprężarka?
  • Specjalista AGD
    Jaka jest temperatura otoczenia?
  • Poziom 9  
    zhudomel napisał:
    Jaka jest temperatura otoczenia?
    Temperatura 20-21°C, zamrażarka jednak ok, ale w lodówce odchyliłem tylna ściankę chłodzącą i zobaczyłem, że metalowa czujka/sensor była cała skorodowana. Być może to jest powodem problemów.
  • Poziom 9  
    Lodxx napisał:

Problem powrócił, wiec chciałbym sprobować sposób z podłączeniem na krótko, czy chodzi Ci o zamknięcie obwodu, po wcześniejszym odłączeniu czujników? Dziwne tylko, że nie wyświetla się błąd E1, który oznacza awarię czujników.
  • Poziom 9  
    Problem cześciowo zdiagnozowany, wysunięcie lodówki z zabudowy powoduje problem z chłodzeniem, ale tylko lodówki. Wcześniej działała w tej wnęce bez problemu, czy może być to problem z ilością czynnika.