Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MatchX Box - nowa brama IoT LPWAN, LoRa gateway

serum 10 Lis 2017 11:53 2094 10
 • MatchX Box - nowa brama IoT LPWAN, LoRa gateway

  Firma MatchX wypuściła nową bramę działającą w technologii LoRa (LoRa Gateway). Jest to technologia umożliwiająca tworzenie sieci typu LPWAN (Low Power Wide Area Network) dzięki której można przesyłać niewielkie pakiety informacji na duże odległości (do 20km w terenie otwartym, do 10km w terenie zabudowanym).

  Produkt firmy MatchX wyróżnia się na rynku podobnych urządzeń poprzez implementację technologii LBT (Listen Before Talk) dzięki wbudowanemu układowi FPGA, co umożliwia ominięcie ograniczenia maksymalnego wykorzystania pasma RF. Inną zaletą jest posiadanie funkcji Spectral Scan, dzięki której można sprawdzić które częstotliwości są w danym regionie mniej wykorzystywane co pozwala minimalizować zakłócenia ze strony innych nadajników działających w tym samym paśmie.

  MatchX Box dostępny jest w dwóch wersjach - przeznaczonej na rynek EU, Indie, Afryka i działający w paśmie ISM 868MHz, oraz rynek amerykański i australijski działający w paśmie ISM 915MHz.

  Produkt przeznaczony jest do montażu zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku dzięki zastosowaniu specjalnego, odpornego na warunki klimatyczne plastiku.

  Pozostałe cechy produktu:
  - maksymalna moc RF w paśmie 868MHz +27dBm i +30dBm w paśmie 915MHz
  - maksymalna czułość -143dBm
  - CPU 580MHz, 128MB RAM, 32MB flash
  - zasilanie 24V, pasywny POE
  - WiFi, Ethernet
  - system operacyjny OpenWRT
  - pełna kompatybilność z LoraWAN

  Firma oferuje własny serwer LPWAN, korzystanie z którego jest w tej chwili bezpłatne, możliwe jest jednak skonfigurowanie urządzenia do
  współpracy z każdym serwerem kompatybilnym z LoraWAN.

  Cena MatchX Box dla klientów indywidualnych wynosi €300.

  Więcej informacji na stronie producenta.

  MatchX Box - nowa brama IoT LPWAN, LoRa gateway MatchX Box - nowa brama IoT LPWAN, LoRa gateway
  MatchX Box - nowa brama IoT LPWAN, LoRa gateway

  Źródło:
  https://matchx.io/hardware
  https://matchx.io/media/user_guide/box-user-guideV2.pdf

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  serum
  Poziom 15  
  Offline 
  serum napisał 196 postów o ocenie 4, pomógł 11 razy. Mieszka w mieście szczecin. Jest z nami od 2006 roku.
 • #2
  encore
  Poziom 18  
  A co nas w Polsce to informacja obchodzi?
 • #3
  serum
  Poziom 15  
  @encore - przyznam się, że nie rozumiem pytania. Polska nie jest jakąś odizolowaną od reszty świata wyspą na której żyją dinozaury i technologia tu również dochodzi. Sfera IoT jest co prawda wciąż z tyłu w porównaniu do krajów zachodnich, ale rozwija się dynamicznie. LoRa jest jedną z najczęściej używanych technologii w tej dziedzinie gdyż oferuje duży zasięg, łatwość instalacji i niską cenę. Jest to też dość otwarty standard w sensie że każdy może stworzyć własną sieć, w odróżnieniu do np. Sigfox gdzie infrastruktura należy do tej firmy. Warto spojrzeć na rozmieszczenie bram sieci LoRa (są to jedynie bramy korzystające z serwerów TTN). Uważam że rozwiązanie firmy MatchX jest dość ciekawe gdyż jest to profesjonalne urządzenie, z odpowiednimi certyfikatami w cenie zbliżonej do amatorskich rozwiązań opartych na Raspberry Pi.
 • #4
  And!
  Admin grupy Projektowanie
  Dla mnie atrakcyjne jest wykorzystanie LBT oraz modulacji LoRa co w ISM daje wymierne korzyści w związku z ograniczeniem mocy oraz współużytkowaniem pasma.
  W pasmach licencjonowanych takie problemy znikają (podobnie jak problem z dozwolonym czasem zajętości pasma), ale pojawia się problem kosztów.
  To dobrze że komercyjni operatorzy potrafią wykorzystać ISM do LPWAN z użyciem LoRaWAN czy też w oparciu o Sigfox.

  Ciekawe kiedy pojawi się rozwiązanie wielokanałowej bramki LoRaWAN znacznie konkurencyjne cenowo do obecnych rozwiązań,
  jest spora asymetria cenowa miedzy modułem klienta LoRaWAN (~50-100zł) a modułem bramki nasłuchującej równolegle na 8 kanałach (~1000zł).
 • #5
  serum
  Poziom 15  
  LBT w niektórych rejonach świata (bodajże Korea i Japonia, ale nie jestem pewien) jest nawet obowiązkowe. W obszarze licencjonowanych częstotliwości powoli wchodzi do użytki NB-IOT które jest wdrażane przez operatorów komórkowych. Rozwiązanie to ma jednak póki co wiele ograniczeń. Moduły które wspierają tę technologię są wciąż drogie (około $40) i mało dostępne, potrzeba stosowania karty SIM i obecny standard obsługuje tylko uplink z tego co się orientuję. Minie jeszcze trochę czasu aż oferta operatorów komórkowych stanie się konkurencyjna.

  Co do ceny to nie wiem czy dla komercyjnych produktów może zejść jeszcze dużo niżej. Nasłuchiwanie na 8 kanałach wymaga użycia układu SX1301 który sam jeden kosztuje około $40, oraz dwóch frontendów RF, do tego trzeba doliczyć jakiś procesor z Linuxem i pozostałe podzespoły, tak więc cena samego BOM jest już dość wysoka, a trzeba doliczyć jeszcze marżę dla producenta.
 • #6
  And!
  Admin grupy Projektowanie
  Co do dalszej redukcji kosztów, gdy pojawiły się produkty esspressif to zweryfikowałem swój pogląd na to co można a co nie można zrobić z ceną i funkcjonalnością produktu.

  Oferta operatorów komórkowych może być bardzo atrakcyjna dla dużego biznesu gdy już wejdzie NB-IoT gdyż:
  -mają infrastrukturę globalną
  -łatwo skalować usługę
  -szybkość wdrożenia
  -niskie ryzyko

  Na polach lokalnych rozwiązań komunikacji dla IoT firmy proponujące LPWAN mogą być silnie konkurencyjne,
  gdy wchodzi efekt skali to budowa infrastruktury może być hamulcem...

  Ciekawe czy ktoś zaproponuje kiedyś wielokanałową amatorską bramkę DIY LoRaWAN na:
  -RPi (lub podobnym)
  -odbiorniku DVBT USB
  -nadajniku "klienckim" opartym o sx1272 lub podobnym
 • #7
  serum
  Poziom 15  
  Można zbudować wielokanałową bramę LoRaWAN na RPi wykorzystując gotowy koncentrator LoRa. Jest to jednak rozwiązanie przeznaczone raczej dla amatorów i na użytek własny.
  Co do bramy opartej na sx1272 jest to dużo trudniejsze gdyż te odbiorniki mogą nasłuchiwać tylko na jednym kanale i na jednym wybranym SF (spreading factor). Niemniej można znaleźć w internecie projekt który usiłuje wykorzystać sx1276 do równoczesnego odbioru wszystkich wartości SF na jednym kanale, wykorzystując fakt że przy różnych SF preambuła pakietu trwa na na tyle długo że można próbować zsynchronizować się ze wszystkimi po kolei.

  Co do wykorzystania odbiornika DVBT, albo jakiegokolwiek software defined radio - owszem, można to zrobić, ba, już zostało zrobione, znaczy modulacja LoRa została zdeszyfrowana i istnieje odpowiednie oprogramowanie dla GNUradio. Trzeba jednak pamiętać, że LoRa jest technologią chronioną przez prawa autorskie i próba wykorzystania jej do celów komercyjnych prawdopodobnie skończy się pozwem sądowym.
 • #8
  And!
  Admin grupy Projektowanie
  Czyli LoRa jest "licencjonowana" na poziomie transceivera kupujemy układ lub moduł, a reszta może być naszą implementacją to dość swobodne podejście np. Sigfox i NB-IoT nie umożliwia tworzenia infrastruktury dostępowej we własnym zakresie.
 • #9
  serum
  Poziom 15  
  Dokładnie, to otwiera nowe możliwości biznesowe. Np. za pomocą ok. 10 gateway'i można pokryć zasięgiem średniej wielkości miasto, sieć należy do osoby do której należą bramy więc taka osoba może zostać providerem. Przy wykorzystaniu nanopłatności za pomocą kryptowaluty np. IOTA można stworzyć system bilingowy albo wykorzystać już istniejące i czerpać zyski od użytkowników takiej sieci.
 • #10
  And!
  Admin grupy Projektowanie
  Myślę że model o którym piszesz może skalować się jeszcze bardziej, taki dostawca lub dostawcy infrastruktury może specjalizować się w hardware a na jego infrastrukturze mogą świadczyć usługi dostawcy rozwiązań, którzy mogą korzystać z usług kolejnych firm udostępniających np. zasoby w chmurze pod kolektory danych, analizę i powiadamianie. Kolejne firmy mogą skupić się na urządzeniach które łączą się z LoRaWAN. W początkowym etapie skalowania to może być opłacalne, przy rosnącym biznesie można zainwestować w przejmowanie większej ilości elementów pod swoją kontrolę.
 • #11
  TechEkspert
  Redaktor
  Na YT pojawił się film prezentujący działanie elementów tytułowego systemu,
  nic zaskakującego ale fajnie, że przygotowali to jako P&P:

  Link