Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Servizza
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Z neostrady na LTE tmobile

pekadmmc 11 Lis 2017 00:31 2259 22
  • #1 11 Lis 2017 00:31
    pekadmmc
    Poziom 3  

Kończy mi się umowa na internet od neostrady(orange) po łączu telefonicznym. Do tej pory korzystałem z najwyższej możliwej dla mnie wg. operatora oferty (w praktyce ~14 Mb //~1.5Mb), która mi nie wystarcza więc chciałbym ją zmienić na coś lepszego. Mieszkam na wsi więc nie ma nawet mowy o żadnym dsl, światłowodzie etc.
    Usłyszałem o ofercie internetu domowego LTE bez limitu od tmobile, która mnie zainteresowała(wariant do 60Mb) bo jadę u nich na abonamencie na telefon od grudnia i jeśli chodzi o Internet to jest chyba nie najgorzej, w domu dostaje prędkości rzędu 18-25Mb// 4Mb(30ms), na podwórzu dochodzą do 40Mb//6-7Mb.
    Dają tam ten router Huawei B529(B529G), o którym też nie wiem wiele. Chciałbym się dowiedzieć od kogoś w podobnej sytuacji, jak wygląda sprawa transferów, pingów, czy mogę być zmuszony dokupić antenę, czy taka antena cokolwiek zdziała w moim przypadku?
    +ewentualnie, jaką antenę wybrać.

W nowym internecie zależy mi bardzo na niewygórowanych pingach, bo co do prędkości transferów może już być chyba tylko lepiej...

W "pobliżu" znajdują się 2 nadajniki, oddalone ode mnie o jakieś 4 km z różnych kierunków.

Według mapki zasięgów od tmobile wszystko wygląda ok, ale oczywiście patrzę na nią z dystansem...

Zastanawiam się nad wypróbowaniem tego rozwiązania, ale nie mam już wiele czasu(2-3 tyg do końca umowy z neo) na decyzję, więc prosił bym o jego plusy/minusy , jakieś rady, alternatywy, cokolwiek...
    Z góry dziękuję,

0 22
  • Servizza
  • #2 11 Lis 2017 01:15
    also
    Poziom 15  

Ważniejsze przy tej ofercie jest ile deklaruje min. stabilnego DL/UL operator.
    Słowo klucz w tym przypadku to 'DO' bez limitu danych . I nie chodzi mi o zaniżanie transferu przez samego operatora. Te 'DO' to zabezpieczenie kiedy ich sieć będzie obciążona i wtedy transfer będzie Ci malał. Przy pobieraniu będą odpalać 'lejki bezpieczeństwa' np. Fify z Origin. Każda sieć ma takie zabezpieczenia.

Powiedz mi szczerze do czego potrzebujesz więcej ? Ja nie mam nic przeciwko postępowi ale uważam, że dalsze podnoszenie prędkości pobierania to kompletny bezsens

0
  • #3 11 Lis 2017 09:30
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

Podaj lokalizację. Jeśli chodzi o T-mobile to zrob testy na telefonie z Network Cell Info i pokaz screena z zakładki DANE. Pokazuje parametry sygnału i ECI, eNB BTS-a z którego korzystasz. Test w domu i na zewnątrz. Co do oferty to masz na testy 30dni, bierz ale z B525 za 1zł a nie z B525. Są specjalne aplikacje, programy do zarządzania tym routerem.

0
  • Pomocny post
    #4 11 Lis 2017 10:20
    seb235
    Poziom 27  

Auto tematu musi sobie określić co potrzebuje i do czego potrzebuje, ja rozumiem twoją sytuacje bo sam miałem (w zasadzie jeszcze mam) łącze ADSL o podobnych parametrach z tym że ciut szybsze bo 16/1 i faktycznie pobieranie jakiejś większej ilości danych to była (jest) mordęga. I pomimo że nie miałem żadnych zastrzeżeń co do usługi trzeba było ją zmienić - czego dokonałem teraz tylko czekam na wyłączenie usługi i odesłanie sprzętu. Z tym że ja przeszedłem na światłowód (GPON) ty kierujesz się na LTE.

Co do samego LTE polecam na YT zerknąć sobie na kanał Adek4K gdzie bardzo ładnie jest temat omówiony i jest masa porad dla obecnych jak i przyszłych użytkowników tej usługi. Jeżeli chcesz zaczynać zabawę z LTE zrób to od swojej strony najlepiej jak potrafisz. Pierwsza sprawa wybierz taki modem / modemo-router który pozwala podłączyć antenę zewnętrzną i raczej nie warto zaczynać bez niej zabawy. Zakup anteny (panelowej) powiedzmy koszt finalny ok 100zł wystawiasz na dach i podłączasz. Sam zysk anteny to jedno a druga sprawa to fakt iż niwelujesz tłumienie - w budynku sygnał zawsze będzie o wiele słabszy.

Pamiętaj że w Neostradzie zawsze miałeś te 14Mb/s i w zasadzie nic Cię nie interesowało, przy LTE jesteś zależny od warunków atmosferycznych jak i od ludzi którzy już korzystają z usługi. Na początku usługa może mieć 50Mb/s a miesiąc później możesz mieć już 5Mb/s i w zasadzie nie będziesz w stanie nic z tym zrobić. Pytanie też jaką radiolinią jest zasilany nadajnik bo tutaj może być 1Gb/s ale równie dobrze 100Mb/s a wtedy czekają Cię gorsze męczarnie niż obecnie.

Pamiętaj także iż usługa jest dość nowa i ciężko określić jakie mechanizmy działają na BTSach aby każdemu ten internet jakoś działał. Na chwile obecną nie ma doniesień aby operator stosował jakieś FUPy itp ... aczkolwiek ja bym do tematu podchodził bardzo ostrożnie.

Masz jakiś lokalnych ISP? Może warto z nimi porozmawiać i dopłacić do pewniejszej usługi.

0
  • Servizza
  • #5 11 Lis 2017 14:36
    pekadmmc
    Poziom 3  

also napisał:
    Ważniejsze przy tej ofercie jest ile deklaruje min. stabilnego DL/UL operator.
    Słowo klucz w tym przypadku to 'DO' bez limitu danych . I nie chodzi mi o zaniżanie transferu przez samego operatora. Te 'DO' to zabezpieczenie kiedy ich sieć będzie obciążona i wtedy transfer będzie Ci malał. Przy pobieraniu będą odpalać 'lejki bezpieczeństwa' np. Fify z Origin. Każda sieć ma takie zabezpieczenia.

Powiedz mi szczerze do czego potrzebujesz więcej ? Ja nie mam nic przeciwko postępowi ale uważam, że dalsze podnoszenie prędkości pobierania to kompletny bezsens

Właśnie tego się obawiam i dlatego się waham... Internetu używa niemal ciągle kilku domowników(youtube w fullhd na tv praktycznie non stop+ tablet(yt)+ 2 pc), więc czasami zdarzają się sytuacje że muszę czekać na buforowanie filmu na pc, czy też skacze mi ping gdy siądę pograć np. cs'a.

Czasem zdarza się że muszę szybko pobrać duże pliki no i tu pojawiają się ograniczenia... już nie wspominając o uploadowaniu czegokolwiek ;)
    I właśnie ta sprawa pingu też mnie ciekawi, bo próbowałem kiedyś grania na tym lte(bez innego obciążenia) i było świetnie- ping nie skoczył wyżej niż 60(+było to podczas burzy, odcięli mi prąd to odpaliłem laptopa, żeby dokończyć mecz :)) Ogólnie grać to nie gram dużo, ale komfort by się przydał, bo czasami jak te kilka osób zacznie używać internetu...

Dodano po 7 [minuty]:

matek451 napisał:
    Podaj lokalizację. Jeśli chodzi o T-mobile to zrob testy na telefonie z Network Cell Info i pokaz screena z zakładki DANE. Pokazuje parametry sygnału i ECI, eNB BTS-a z którego korzystasz. Test w domu i na zewnątrz. Co do oferty to masz na testy 30dni, bierz ale z B525 za 1zł a nie z B525. Są specjalne aplikacje, programy do zarządzania tym routerem.

Lokalizacja to Tarło k. Lubartowa, lubelskie.

Co się tyczy testów, to robiłem je w różnych miejscach i takie są wyniki:
    w domu(1. piętro):

Z neostrady na LTE tmobileZ neostrady na LTE tmobileZ neostrady na LTE tmobileZ neostrady na LTE tmobile

na zewnątrz:

Z neostrady na LTE tmobileZ neostrady na LTE tmobileZ neostrady na LTE tmobileZ neostrady na LTE tmobileZ neostrady na LTE tmobileZ neostrady na LTE tmobile

udało mi się jeszcze uzyskać takie wyniki w domu od północnej strony za oknem (przed którym rosną wysokie drzewa):

+nie sprawdziłem dachu/strychu jeśli brać je pod uwagę.

Podsumowując najlepsze RSRP miałem na zewnątrz- -87,
    Jeśli to ważne to telefon obsługuje pasma B1/B3/B4/B5/B7/B8/B20, ale z tego co widze to u mnie na wsi i tak tylko to b20 wchodzi w grę...

Dodano po 48 [minuty]:

seb235 napisał:
    Auto tematu musi sobie określić co potrzebuje i do czego potrzebuje, ja rozumiem twoją sytuacje bo sam miałem (w zasadzie jeszcze mam) łącze ADSL o podobnych parametrach z tym że ciut szybsze bo 16/1 i faktycznie pobieranie jakiejś większej ilości danych to była (jest) mordęga. I pomimo że nie miałem żadnych zastrzeżeń co do usługi trzeba było ją zmienić - czego dokonałem teraz tylko czekam na wyłączenie usługi i odesłanie sprzętu. Z tym że ja przeszedłem na światłowód (GPON) ty kierujesz się na LTE.

Co do samego LTE polecam na YT zerknąć sobie na kanał Adek4K gdzie bardzo ładnie jest temat omówiony i jest masa porad dla obecnych jak i przyszłych użytkowników tej usługi. Jeżeli chcesz zaczynać zabawę z LTE zrób to od swojej strony najlepiej jak potrafisz. Pierwsza sprawa wybierz taki modem / modemo-router który pozwala podłączyć antenę zewnętrzną i raczej nie warto zaczynać bez niej zabawy. Zakup anteny (panelowej) powiedzmy koszt finalny ok 100zł wystawiasz na dach i podłączasz. Sam zysk anteny to jedno a druga sprawa to fakt iż niwelujesz tłumienie - w budynku sygnał zawsze będzie o wiele słabszy.

Pamiętaj że w Neostradzie zawsze miałeś te 14Mb/s i w zasadzie nic Cię nie interesowało, przy LTE jesteś zależny od warunków atmosferycznych jak i od ludzi którzy już korzystają z usługi. Na początku usługa może mieć 50Mb/s a miesiąc później możesz mieć już 5Mb/s i w zasadzie nie będziesz w stanie nic z tym zrobić. Pytanie też jaką radiolinią jest zasilany nadajnik bo tutaj może być 1Gb/s ale równie dobrze 100Mb/s a wtedy czekają Cię gorsze męczarnie niż obecnie.

Pamiętaj także iż usługa jest dość nowa i ciężko określić jakie mechanizmy działają na BTSach aby każdemu ten internet jakoś działał. Na chwile obecną nie ma doniesień aby operator stosował jakieś FUPy itp ... aczkolwiek ja bym do tematu podchodził bardzo ostrożnie.

Masz jakiś lokalnych ISP? Może warto z nimi porozmawiać i dopłacić do pewniejszej usługi.

No niestety jak na razie moje możliwości co do wyboru są ograniczone... Z łącza ADSL nic więcej nie wyciągnę, nawet zmiana operatora raczej nie pomoże... Co do światłowodu to obiecują cały czas że będą kłaść, ale nie zapowiada się żeby szybko to nastąpiło, bo już mówią tak od dobrych kilku lat, a światłowodów w moich okolicach jak nie było tak nie ma. :/ Są jeszcze jakieś radiówki do 30Mb bodajże( i LTE z limitem), ale nie wiem czy warto sobie zawracać tym głowę...
    Z neostrady na LTE tmobile -radiówka INTERDUO
    mimo wszystko, coś wybrać muszę...

Chociaż z drugiej strony podobno ludzie to polecają(i mam w pobliżu anteny), będę musiał się coś dokładniej dowiedzieć od kogoś, bo lokalni ISP nie aktualizują w ogóle informacji na swoich stronach, nie wiem nawet czy ten cennik aktualny, bo te prędkości i ceny nie powalają z nóg :)

+dzięki za odesłanie do tego kanału na YT, na pewno zajrzę.

Czyli zakup anteny jest nieunikniony. Tak się spodziewałem... no ale cóż, jestem gotowy zainwestować nawet więcej niż te 100zł, żeby tylko ten internet jakoś śmigał.

Warunków pogodowych właśnie się trochę boję, bo nie mam doświadczenia z używaniem połączenia internetowego tego typu. No ale teraz akurat czas i pogoda na testowanie są bardzo dobre :D

0
  • Pomocny post
    #6 11 Lis 2017 16:05
    matek451

Połączenie z BTS-em LTE800 T-Mobile Zabiele. Niezłe parametry sygnału na zewnątrz, w domu wiadomo gorsze ale bez tragedii. Zrób jeszcze speedtesty w godzinach wieczornych. Inne BTS-y LTE800 T-mobile to Lisów i Wola Lisowska. Najbliższe z LTE1800Networks w Lubartowie. Prędkości które podałeś niezłe, BTs raczej nieprzeciążony, na LTE800 T-Mobile ma 10MHz w MIMO2x2 i DL do 75Mb/s. Weź na testy ofertę do 60Mb/s za 45 zł i router B525 za 1 zł. Antena na 800MHz przy tych parametrach na zewnątrz wystarczą 2xATK-10/800-980. Jedna w polaryzacji pionowej, druga w poziomej. Ustawisz po kolei na te BTS-y LTE800 T-mobile i wybierzesz ten dający najlepsze prędkości. Z innych operatorów Play ma BTS z LTE1800, LTE2100 i LTE800 i ich agregacja w Lisowie. Plus ma LTE1800Aero2 i LTE800sferii i ich agregację z Kaznowa.

0
  • #7 11 Lis 2017 16:48
    pekadmmc
    Poziom 3  

matek451 napisał:
    Połączenie z BTS-em LTE800 T-Mobile Zabiele. Niezłe parametry sygnału na zewnątrz, w domu wiadomo gorsze ale bez tragedii. Zrób jeszcze speedtesty w godzinach wieczornych. Inne BTS-y LTE800 T-mobile to Lisów i Wola Lisowska. Najbliższe z LTE1800Networks w Lubartowie. Prędkości które podałeś niezłe, BTs raczej nieprzeciążony, na LTE800 T-Mobile ma 10MHz w MIMO2x2 i DL do 75Mb/s. Weź na testy ofertę do 60Mb/s za 45 zł i router B525 za 1 zł. Antena na 800MHz przy tych parametrach na zewnątrz wystarczą 2xATK-10/800-980. Jedna w polaryzacji pionowej, druga w poziomej. Ustawisz po kolei na te BTS-y LTE800 T-mobile i wybierzesz ten dający najlepsze prędkości. Z innych operatorów Play ma BTS z LTE1800, LTE2100 i LTE800 i ich agregacja w Lisowie. Plus ma LTE1800Aero2 i LTE800sferii i ich agregację z Kaznowa.

Dzięki wielkie za pomoc!

Speedtesty wykonane przed chwilą(zobaczę też później jak będzie wyglądała sytuacja):

Z neostrady na LTE tmobile-przy oknie na północ(na Zabiele)
    Z neostrady na LTE tmobile-telefon za oknem
    Z neostrady na LTE tmobile- test po drugiej stronie domu

Wygląda na to że antena rzeczywiście powinna zrobić robotę, podczas gdy samo wysunięcie telefonu poza ściany domu tak poprawia transfer :)

0
  • #8 12 Lis 2017 16:36
    pekadmmc
    Poziom 3  

Przejeżdżałem dzisiaj w pobliżu nadajnika na Zabielu i zrobiłem kilka pomiarów:
    Z neostrady na LTE tmobileZ neostrady na LTE tmobileZ neostrady na LTE tmobileZ neostrady na LTE tmobileZ neostrady na LTE tmobile

Test na podwórzu:

I w domu, co mnie trochę zaskoczyło:
    Z neostrady na LTE tmobileZ neostrady na LTE tmobile
    Z neostrady na LTE tmobileZ neostrady na LTE tmobile

0
  • #9 12 Lis 2017 17:48
    matek451

Potencjał jest , BTS LTE800 T-mobile Zabiele jest nieprzeciążony. Bierz ofertę T-mobile na 30 dniowe testy. Oczywiście z B525 za 1 zł. co do prędkości to opcje 20/60Mb/s można zmieniać raz w m-cu.

0
  • #10 12 Lis 2017 18:41
    pekadmmc
    Poziom 3  

matek451 napisał:
    Potencjał jest , BTS LTE800 T-mobile Zabiele jest nieprzeciążony. Bierz ofertę T-mobile na 30 dniowe testy. Oczywiście z B525 za 1 zł. co do prędkości to opcje 20/60Mb/s można zmieniać raz w m-cu.

Dziękuję za odpowiedź!

Chyba się zdecyduję wziąć na próbę ten LTE.
    Tylko mam jeszcze jedno pytanie dotyczące tego routera- który brać? Koniecznie B525, nie B529? Tata upiera się na ten nowszy, bo "droższy to lepszy"...naoglądał się filmików na yt etc. :)...
    Nie widzę tu sensu dodatkowo dopłacać za bajer taki jak akumulatorek, bo według specyfikacji dostępnych w sieci nie widzę między nimi innych większych różnic. +wg użytkowników dla B525 jest więcej oprogramowania do zarządzania...

Czy byłby Pan w stanie przedstawić jakieś inne za/przeciw dla tych routerów? Czy rzeczywiście ten nowszy jest "lepszy"? Bo nie wiem czy przekonywać tatę do tego b525, bo będzie brał umowę na siebie? :)

0
  • Pomocny post
    #11 12 Lis 2017 19:08
    matek451

A skąd informacja że B525 jest nowszy ? Jest dużo gorszy od B525, bo ma tylko 1 port LAN a złącza antenowe to słabe i delikatne TS9. Do nich i anteny konieczne są konektory FME(m) - TS9 bo kable antenowe nie kończą się TS9, to dodatkowy koszt i strata sygnału na konektorach. TS9 łatwo uszkodzić, to są złącza takie jak w modemach i MiFi , niededykowane do routerów stacjonarnych. B525 ma 4x LAN i złącza anten SMA(ż), solidne i od razu do kabli z SMA(m). Co ciekawe ten B525 z T-Mobile ma też zaślepione gniazda USB oraz RJ11. Ten B529 z tą bateryjką, diodami itp to taki bajerek, gorszy router a 198 zł więcej.

0
  • #12 12 Lis 2017 19:13
    pekadmmc
    Poziom 3  

matek451 napisał:
    A skąd informacja że B525 jest nowszy ? Jest dużo gorszy od B525, bo ma tylko 1 port LAN a złącza antenowe to słabe i delikatne TS9. Do nich i anteny konieczne są konektory FME(m) - TS9 bo kable antenowe nie kończą się TS9, to dodatkowy koszt i strata sygnału na konektorach. TS9 łatwo uszkodzić, to są złącza takie jak w modemach i MiFi , niededykowane do routerów stacjonarnych. B525 ma 4x LAN i złącza anten SMA(ż), solidne i od razu do kabli z SMA(m). Co ciekawe ten B525 z T-Mobile ma też zaślepione gniazda USB oraz RJ11. Ten B529 z tą bateryjką, diodami itp to taki bajerek, gorszy router a 198 zł więcej.

No i o to mi chodziło! Dzięki za konkretną odpowiedź.

0
  • #13 12 Lis 2017 22:04
    geniusm
    Poziom 26  

Jak ludzi na BTSie mało to ok, bo jak się ruch zwiększy to i lejek możesz dostać.

0
  • #14 12 Lis 2017 22:13
    pekadmmc
    Poziom 3  

geniusm napisał:
    Jak ludzi na BTSie mało to ok, bo jak się ruch zwiększy to i lejek możesz dostać.

No właśnie wiem... Ale raczej wezmę, na ten okres testowy chociaż. Zobaczę jak to będzie wyglądało, potestuję trochę ten internet przez te 30 dni, a później się zobaczy...

Prognozy na przyszłość nie wywróżę, wiem, ale chociaż zobaczę jak to będzie wyglądało na daną chwilę :)

0
  • #15 12 Lis 2017 23:14
    geniusm
    Poziom 26  

Okres testowy jest jak miesiąc miodowy, a później zaczyna się prawdziwe życie...

Żebyś tylko tak nie skończył:
    Link

0
  • #16 13 Lis 2017 00:56
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

pekadmmc napisał:
    Ale raczej wezmę, na ten okres testowy chociaż. Zobaczę jak to będzie wyglądało, potestuję trochę ten internet przez te 30 dni, a później się zobaczy...

Przez 30 dni będziesz miał wszędzie priorytet (na BTSie operatora), wszędzie będziesz "przed" innymi - a po 30 dniach ustawią Cię w kolejce jak wszystkich.
    Te 30 dni testów to ściema - ma Ci tylko dać poczucie pewności, że operator daje głowę za swoją usługę, że panuje nad swoją siecią.
    Po 30 dniach "umarł w butach" i będziesz jak w latach 80 kolejka do mięsnego - pierwszych 20 na BTSie coś skorzysta a reszta to co zostanie (jeśli coś zostanie).
    Poczytaj umowę/regulamin usługi - operator NICZEGO nie zapewnia i NICZEGO nie gwarantuje, Ty mu gwarantujesz za to co mc sumkę abonamentu z umowy (on Tobie pokazuje figę a Ty mu co mc np. 50 zł będziesz płacił).

0
  • #17 13 Lis 2017 08:14
    matek451

Wizja Apokalipsy w wydaniu kolegów może przerażać. Póki co usługa jest od 2 m-cy i użytkownicy w większości nie narzekają. W ramach usługi można raz w m-cu zmienić DL na do 20MB/s za 45 zł/m-c lub do 60Mb/s za 55 zł/m-c. Sama usługa jest tania bo kosztuje 25 /35 zł na m-c a 20 zł/m-c to rata za B525. Router LTE-A wart około 400-500 zł. Kolega ma ten komfort że oprócz BTS-a LTE800T-Mobi;e Zabiele są jeszcze dwa inne w pobliżu, leżą na różnych kierunkach i anteną można wymusić połączenie z każdym z trzech.

0
  • #18 13 Lis 2017 14:08
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

matek451 napisał:
    Wizja Apokalipsy w wydaniu kolegów może przerażać.

Niestety, ale to realne życie.
    matek451 napisał:
    Póki co usługa jest od 2 m-cy i użytkownicy w większości nie narzekają.

Poczekajmy, kiedy rynek się już tym nasyci, a będzie jak u wszystkich.
    A wtedy ci którzy z tym zostali, odczują to na własnej skórze.

Absolutnie nie zniechęcam - każdy ze swoimi pieniędzmi robi co chce.

0
  • #19 08 Gru 2017 01:19
    pekadmmc
    Poziom 3  

Witam, pozwolę sobie odświeżyć temat.
    Zdecydowałem sobie wziąć na próbę ten LTE od T-Mobile(20Mb) i tak go sobie testuję. Przez prawie 2 tygodnie nie było z nim żadnego problemu, aż tu wczoraj wieczorem zaczął świrować przy oglądaniu yt. Przez pewien czas nie dało się obejrzeć niczego w lepszej jakości niż 240p (inne serwisy śmigały jak należy np. oglądanie streama na twitchu 1080p 60fps bez żadnej ściny, czy filmu na openload, więc możliwe że to była wina samego yt(?)). Dzisiaj wszystko wróciło do normy.

Internet testowałem do tej pory bez użycia zewnętrznej anteny. Prędkości są jak dla mnie zadowalające, ping także( niestety nie miałem czasu przetestować jak to wygląda np. podczas gry). Router stoi po drugiej stronie domu patrząc od strony nadajnika, więc sygnał ma do pokonania względnie ciężką drogę. Zasięg utrzymuje się na poziomie 3 kresek, czasem pojawia się czwarta.(RSRP stałe-100dBm):
    Z neostrady na LTE tmobileZ neostrady na LTE tmobileZ neostrady na LTE tmobileZ neostrady na LTE tmobileZ neostrady na LTE tmobile

Wziąłem pakiet 20Mb, a na speedteście download czasem przekracza nawet 30Mb...dziwne trochę... pewnie powiecie że okres testowy i chcą utrzymać klienta :)

Testowałem działanie routera na strychu(pod dachem)- najlepszy wynik to RSRP= -80dBm, oraz na dachu, w miejscu gdzie miałaby być zamontowana antena(-ny)- tam sytuacja się pogarsza- RSRP nawet -110dBm, a prędkości zauważalnie spadają( we wszystkich innych miejscach w domu prędkości się zbytnio między sobą nie różnią; zapomniałem zrobić zrzutów na dachu).
    Z neostrady na LTE tmobileZ neostrady na LTE tmobileZ neostrady na LTE tmobile

Teraz kilka pytań:
    czy instalacja anteny na dachu w takiej sytuacji ma sens, czy po prostu dać ją sobie na strychu( na swojej drodze będzie miała jedną ścianę)?
    Prawdopodobnie będę zmuszony zamówić antenę przez internet, bo lokalnie nie mogę niczego znaleźć(nawet w Lublinie); router nie łapie mi żadnego innego pasma niż 800 MHz więc nie mam możliwości agregacji. Polecaną miałem antenę ATK-10/800-980- kupować jedną czy dwie i ustawiać w polaryzacji? Bo w takiej sytuacji jeśli bym ją ustawił pod dachem to i tak raczej dużo ona chyba nie wniesie? W każdym bądź razie coś muszę kupić, a jeśli używanie dwóch anten jest rzeczywiście tak konieczne, to wolę kupić 2 za jednym zamachem, bo nie są to niby wielkie pieniądze a wolę mieć później spokojną głowę.
    Pozostaje jeszcze kwestia agregacji- czy jeśli bym kupił jedną z anten działającą na paśmie 1800, jest szansa że znajdzie mi btsa z Lubartowa, bo jednak jest to spora odległość?

Po zakupie anteny chciałbym jeszcze wziąć pod lupę wariant 60Mb, chociaż szczerze mówiąc, nie wiem czy na obecną chwilę rzeczywiście tego potrzebuję...
    Pozdrawiam

0
  • #20 08 Gru 2017 08:26
    also
    Poziom 15  

pekadmmc napisał:
    Wziąłem pakiet 20Mb, a na speedteście download czasem przekracza nawet 30Mb...dziwne trochę... pewnie powiecie że okres testowy i chcą utrzymać klienta
    Speedtest nie jest wyznacznikiem prędkości łącza - chyba nie muszę wyjaśniać dlaczego :D.

Antena poprawi ci parametry łącza ,a jej najlepszą lokalizacje określisz na podstawie sygnału.
    Jak ci nie łapie na 1800 to szkoda kupować antenę bo to też nie jest jakaś magiczna różdżka :D . Pamiętaj że teraz jest zima . W lato będą gorsze parametry :)

Po okresie próbnym prędkość ci spadnie .
    ps.
    Strasznie masz mało tych GB danych pobranych .
    Ja to w 7 dni tyle z YT mam :)

0
  • #21 08 Gru 2017 09:32
    pekadmmc
    Poziom 3  

also napisał:
    Speedtest nie jest wyznacznikiem prędkości łącza - chyba nie muszę wyjaśniać dlaczego :D.

Strasznie masz mało tych GB danych pobranych .
    Ja to w 7 dni tyle z YT mam :)

Dzięki za odpowiedź!
    Oczywiście mam świadomość co do rzetelności speedtestów, staram się brać je pod uwagę orientacyjne, bo nie mam czasu przeprowadzać bardziej wiarygodnych testów...
    Chociaż na neostradzie zawsze max. transfer mniej więcej zgadzał mi się po przeliczeniu z tym co na speedtescie mi pokazywalo :)
    Normalne pobieranie to prędkości rzędu 2.7-4MB/s, w zależności od hostingu, nigdy stałe.

Co do tych wykorzystanych danych to nie jest tego dużo, fakt, ale ostatnio mało czasu spędzam z internetem, więc tak to wychodzi.

0
  • #22 15 Gru 2017 13:20
    gtae
    Poziom 9  

LTE z T-M lubi dostawać chwilowej czkawki. Mam od ponad 2 lat, zaczęło się to kilka miesięcy temu i wygląda tak jakby zatykała się "rura" na część ruchu. Nie jest to kwestia obciążenia samego nadajnika (przynajmniej u mnie, bo równolegle są serwery, z których idzie OK). Spowolnienie trwa na ogół kilka godzin, później wszystko wraca do normy. Być może to jakieś prace serwisowe (rozbudowa, zmiana routingu) w ich sieci, a być może nie wyrabiają. Miałem taki przypadek 2-3 razy. Póki co nie panikuję :)

Pewną normalnością w LTE jest jednak bardziej nierówny transfer, na Nao to idzie jak po sznurku (albo dobrze albo źle :) ), w LTE niemal non stop się "buja". Widać to nawet na speedtestowych wykresach, taki urok.

0
  • #23 19 Gru 2017 00:34
    pekadmmc
    Poziom 3  

gtae napisał:
    LTE z T-M lubi dostawać chwilowej czkawki. Mam od ponad 2 lat, zaczęło się to kilka miesięcy temu i wygląda tak jakby zatykała się "rura" na część ruchu. Nie jest to kwestia obciążenia samego nadajnika (przynajmniej u mnie, bo równolegle są serwery, z których idzie OK). Spowolnienie trwa na ogół kilka godzin, później wszystko wraca do normy. Być może to jakieś prace serwisowe (rozbudowa, zmiana routingu) w ich sieci, a być może nie wyrabiają. Miałem taki przypadek 2-3 razy. Póki co nie panikuję :)

Pewną normalnością w LTE jest jednak bardziej nierówny transfer, na Nao to idzie jak po sznurku (albo dobrze albo źle :) ), w LTE niemal non stop się "buja". Widać to nawet na speedtestowych wykresach, taki urok.

Mieszkam na wsi i jak miałem neostradę to łącze miałem takie, że po zmianie pakietu z 10Mb na 20 nie było dużej różnicy... Teraz po przesiadce na LTE czuję dużą różnicę między tym co miałem, a tym co mam teraz. Jak na razie (:)), z bujaniem się transferów nie do końca się zgodzę, bo są jakieś spadki itd., ale to głównie momentalne.
    Powiedziane jest 20Mb (co ciekawe na umowie przyuważyłem "20 Mb", nie "do 20 Mb"(pewnie kolejny chwyt marketingowy-nie czytałem wszystkiego- no ale cóż... ciekawe :)))- mam 20 Mb, no, nawet z haczykiem.

Nawet chyba wstrzymam się na jakiś czas ze zwiększeniem pakietu do 60Mb, bo zwyczajnie go nie potrzebuję :D
    Różnicy od neo nie mam dużej jeśli chodzi o ping. Na neostradzie miałem w cs go średnio 60-70ms(zagraniczne serwery), w tym w ostatnich miesiącach cudownie spadał do nawet 40-50ms :o , na lte nie sprawdzałem jeszcze za dużo, bo nie chce mi się grać, ale: polski serwer ~45ms, zagraniczny ~60. Jest więc praktycznie tak samo jak na neo.

Ogólnie jak na razie jestem zadowolony ze zmiany. Mam tylko nadzieję, że podczas trwania mojej umowy nie będą się działy takie rzeczy jak u Ciebie, na ale cóż, nawet jeśli, to nic na to nie poradzę :/
    Okres próbny mam za sobą, na razie wszystko w normie. Przede mną świąteczna przerwa, ciekawe co też ona przyniesie :D...

0