Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung/NP550P7C - Uszkodzony Boot Configuration Data (VeraCrypt)

Michal Sobczynski 11 Lis 2017 12:42 387 1
 • #1 11 Lis 2017 12:42
  Michal Sobczynski
  Poziom 2  

  Mam dysk SSD podzielony na dwie partycje C oraz D. C jest zaszyfrowana przy użyciu programu VeraCrypt. Z racji, że miałem problem z kolejnością wykonywania programu rozruchowego (za każdym razem jako pierwszy ustawiał się windowsowy a nie veracrypt, i musiałem przy każdym uruchomieniu ustawiać VR jako pierwszy) ściągnąłem darmowy program easyUEFI. Przesunąłem VR "na górę" (jako pierwszy) a windowsowy na dół (jako drugi). Niestety usunąłem coś jeszcze (please kill me now, I don't remember what). Zrestartowałem. Teraz po wczytaniu programu rozr. VeraCrypt wpisuje hasło, zwraca "success", po czym "The Boot Configuration Data file doesn't contain valid information for an operating system File: \BCD error code: 0x00000098". W programie easyUEFI zrobiłem kopie zapasową, podobnie jak w programie VerCrypt (w postaci folderu EFI -> BOOT -> [boot64x.efi, original_bootx64.vc_backup] oraz EFI -> VeraCrypt -> [DcsBml.dcs, DcsBoot.efi, DcsCfg.dcs, DcsInfo.dcs, DcsInt.dcs, DcsProp, LegacySpeaker.dcs, svh_bak]).

  Nie bardzo wiem co mogę zrobić dalej. Zastanawiam się czy przy takiej konfiguracji (zaszyfrowanym dysku) mogę zrobić to co zostało przedstawione na stronie której linku nie mogę dodać, iż to mój pierwszy post, więc wkleje ręcznie:

  Cytat:
  Bootrec /fixmbr
  Bootrec /fixboot
  Bootrec /scanos
  Bootrec /rebuildbcd
  Type "A" to add the installation to the boot list and hit enter.

  , bo wątpie, żeby /scanos coś znalazło skoro C jest zaszyfrowane. Nie wiem, mogę się mylić, stąd moje pytanie.

  Dodatkowo problem jeszcze utrudnia fakt, że w ustawieniach biosu nie widać podłączonego pendrive'a a nie mam pod ręką żadnej pustej płyty (napęd jest widoczny). Zgodnie ze znalezionymi informacjami robiłem:
  Cytat:
  Fast Boot / Fast BIOS = disabled
  Legacy USB Boot = enabled (if you have that)
  SecureBoot = disabled
  OS Mode Selection = UEFI and CSM OS (for some boot sources)

  oraz w rufusie ustawiłem schemat partycjonowania zarówno (pierwszy raz) MBR dla BIOS lub UEFI-CSM, oraz (drugi raz) GPT dla komputerów z UEFI z wybranym systemem plików dla FAT32 i NTFS. Nadal nie widzi.

  0 1
 • #2 12 Lis 2017 12:05
  Michal Sobczynski
  Poziom 2  

  Dla osób które w przyszłości wpadną na moje pytanie z podobnym problemem.

  1.)
  [PROBLEM]
  Komputer (w moim przypadku samsung NP550P7C) nie widzi pendrive'a.

  [MOŻLIWE ROZWIĄZANIE]
  Jeżeli chodzi o pendrive'a to po pierwsze trzeba dokonać tych zmian w ustawieniach BIOSu:

  Cytat:
  Fast Boot / Fast BIOS = disabled
  Legacy USB Boot = enabled (if you have that)
  SecureBoot = disabled
  OS Mode Selection = UEFI and CSM OS (for some boot sources)

  Aczkolwiek w moim przypadku pomogło narzędzie 'usb_format.exe'. Nie jest koniecznie, aczkolwiek MBR niektórych pendrive'ów może być uszkodzone a to jest jedno z niewielu narzędzi które potrafi odtworzyć poprawny MBR. U mnie pendrive miał 16 GB. Zauważyłem dopiero jak dostałem komunikat 'Volume too big'. To skłoniło mnie do powtórzenia procesu z innym pendrivem o pojemności 4GB. Sformatowałem poprawnie. System wykrył pendrive'a poprawnie.

  2.)
  [PROBLEM]
  a.) Zaszyfrowany dysk programem VeraCrypt oraz
  b.) uszkodzonym 'Buil Configuration Data'

  [MOŻLIWE ROZWIĄZANIE]
  a.) Na szczęście miałem utworzony "Vera Crypt Rescu Disk" dalszy opis przyjmuje, że użytkownik który to czyta również takowy posiada (i oczywiście zna hasło). W moim przypadku miałem tylko folder 'EFI' wygenerowany jako 'VR Rescu Disk' podczas szyfrowania. Zwyczajnie sformatowałem pendrive'a i wgrałem katalog 'EFI' do katalogu root pendrive'a. Bez użycia programu rufus (katalog boot już jest w w/w EFI). W oknie 'rescu disk' zaznaczyłem 'Permanently Decrypt OS'. Wpisałem hasło. Zaznaczyłem zaszyfrowany wolumen i zrobiłem start. Po ok. 7 godzinach komputer został odszyfrowany. Dodatkowo wybrałem opcję usunięcia programu rozruchowego VeraCrypt (no bo po co mi jak już nie jest nic zaszyfrowane).
  b.)Teraz na odszyfrowanej partycji można bawić się w naprawę tego co jest uszkodzone (cokolwiek by to nie było). Najlepiej nagrać system windows na płytę czy też usb. Zmienić w biosie odpowiednio kolejność bootowania. Po wczytaniu windowsa (dla wersji 8/10) przechodzimy kolejno: "repair your computer' -> 'troubleshoot' -> 'Advanced options' -> 'Command Prompt' i wpisujemy:
  Cytat:
  Bootrec /fixmbr <enter>
  Bootrec /fixboot <enter>
  Bootrec /scanos <enter>
  Bootrec /rebuildbcd <enter>
  Wpisujemy 'A' <enter> *

  Restartujemy. Zmieniamy kolejność bootwania i wszystko powinno działać.

  *Osobiście miałem w tym miejscu problem. Mimo, że '/scanos' widziało istniejącą instalację to dostawałem tutaj komunikat 'Nie można odnaleźć żądanego urządzenia systemoweg'. Doczytałem, że to coś z ustawieniami sata w biosie. Nie bawiąc się w szczegóły zrobiłem 'Restore to default settings'. Powtórzyłem proces 2b i tym razem zadziałało.

  Powodzenia

  0
  Szukaj w 5mln produktów