Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak to poustawiać?konfiguracja sieci

08 Sie 2005 19:37 19606 33
  • Poziom 13  
    mam 2 kompy, jeden ma udostępniać swojego neta drugiemu, i jak zrobić tak żeby dało się przenosić pliki pomiędzy kompami? sterowniki od kart sieciowych już mam zainstalowane. wcześniej miałem wszystko dobrze, potem coś się popsuło i zrobiłem reinstalke windy na obu kompach i teraz nie wiem jak skonfigurować sieć. :( pomożecie?
  • Poziom 15  
    witam jak chcesz pomocy to raczej musisz więcej powiedzieć jak mają być podłączone czy mają mieć obydwa dostęp do sieci czy tylko jeden na jakich windowsach to chcesz zrobić czy łączysz się przesz haba czy jak jeżeli mają obydwa w sieci to czy interek masz z neostrady czy osiedlowa czy jak ??????? za mało informacii to tak jak byś chciał kluczyk do auta tylko nie wiesz jeszcze jakie kupisz pozdrawiam i oferuje pomoc ale więcej danych
  • Poziom 14  
    Witam!

Jeżeli na dwóch kompach jest zainstaliowany xp to nic prostszego tylko wgrać stery do kart , połączyć skrętką i na głównym kompie w "połączeniach sieciowych" w zakładce - zaawansowane włączyć udostępnianie połączenia internetowego.
  • Poziom 13  
    komp 1 łączy się z netem przez neostrade, komp 2 ma łączyć się z netem przez połączenie z netem kompa 1. Sieć mam wi fi, bez żadnych routerów czy acces pointów. Na obu kompach jest windows XP.

jak biore otoczenie sieciowe ->wyświetl komputery grupy roboczej na 1 kompie to on widzi 2 kompa, a jak na 2 kompie to pisze coś takiego: Dom nie jest dostępny. Możesz nie mieć uprawnień do używania tego zasobu sieciowego. Skontaktuj się z administratorem tego serwera, aby uzyskać uprawnienia dostępu.
    Lista serwerów dla tej grupy roboczej jest obecnie niedostępna.

"Dom" to nazwa grupy roboczej
  • Poziom 14  
    Udostępnij jakieś foldery na full na jednym i na drugim kompie i sprobuj cos pokopiować w obie strony.....druga sprawa że oba kompy muszą być w tej samej grupie roboczej, wtedy xp automatycznie ustawia ip, maske do drugiego kompa.

Pozdrówki
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    A co ma grupa robocza do IP ? :), jezeli pingi miedzy oba kompamiz bu stron sa a widze ze sa , to MS z udostepnianiem plikow ma to do siebei ze odrazu sie nie widza czase, spokojni emoze tak byc i przez 15 min , i podobniejest pozniej po wylaczeniu ktoregos kompa, wiec albo poprzez wyszukaj komputer najlepiej , i oczywiscie jak to w XP wlasciwie ustawione konta i hasla :)
  • Poziom 13  
    jak pisze w cmd na 2 kompie ping 192.168.0.1 to 1 komp nie odpowiada, na 1 kompie pisze ping 192.168.0.2 i jest dobrze, coś chyba skopałem w ustawianiu sieci, tylko nie wiem co :( próbowałem zrobić wszystko od nowa i dalej to samo :(
  • Poziom 42  
    gtasaman napisał:
    jak pisze w cmd na 2 kompie ping 192.168.0.1 to 1 komp nie odpowiada, na 1 kompie pisze ping 192.168.0.2 i jest dobrze, coś chyba skopałem w ustawianiu sieci, tylko nie wiem co :( próbowałem zrobić wszystko od nowa i dalej to samo :(
    Firewall?
  • Poziom 13  
    Dobra już problem rozwiązałem. Pomogła ponowna instalacja windowsa i instalacja SP 2 na obu kompach. Thx za chęci pomocy.
  • Poziom 12  
    Podobny problem:
    komputer 1
    system xp
    podlaczony do neostrady
    karta podlaczona
    kabel podlaczony
    jest polaczenie lokalne 10,0 Mb/s
    nadana nazwa dla komputera
    nazwa dla sieci -ta sama
    adres IP 19216801

laptop 2
    system xp
    karta podlaczona,kabel tez
    jest polaczenie lokalne
    nazwa inna
    nazwa dla sieci-ta sama
    adres IP 19216802

komputery sie widza ale wyskakuje -''nie mozna odnalesc sciezki sieciowej,,

co trzeba zrobic zeby to zagralo bo z siecia nie mialem nic do czynienia:|
  • Poziom 27  
    Pod "nazwa dla sieci" rozumiem masz na myśli: Grupa Robocza - która dla komputerów jednej sieci musi być taka sama np: DOM (duże litery).
    W ustawieniach Zewnętrznego Firewall-a, w strefie zaufanych witryn musisz przepuścić ruch lokalny, u mnie jest zakres od - do np: 192.168.0.1 - 192.168.0.254
    Komp pierwszy (z netem):
    Sieć LAN lub szybki Internet
    1. We właściwościach połączenia internetowego, w zakładce Zaawansowane, zaznacz ptaszka w: Zezwalaj innym użytkownikom sieci na łączenie ...
    2. We właściwościach połączenia lokalnego, zakładka ogólne, Protokół TCP/IP - właściwości:
    Adres IP ustawiasz: 192.160.0.1
    Maska: 255.255.255.0

Na drugim kompie we właściwościach połączenia lokalnego, w zakładce Ogólne\ Protokół TCP/IP -Właściwości:
    Uzyskaj adres IP automatycznie.
    Można wykonać restarty kompów.
    I to by było najprościej. Pozdro
  • Poziom 12  
    Dzięki za podpowiedz
    Po wywaleniu zewnętrznego Firewall-a wszystko śmiga
    Problem miałem z dostępem do neta ale przez to że ręcznie wpisywałem
    adresIP192.168.0.2 na laptopie-za dużo sie naczytałem::D
    Trzeba zrobić dokladnie to co napisał kolega "bursta"post wyżej i
    powinno być OK.
  • Poziom 10  
    Ja mam taki problem: łączę dwa komputery z XP+SP2 przez switcha (bo nie mam kabla z przeplotem), konfiguruję sieć w domu lub małej firmie, wybieram "ten komputer nie ma połączenia z Internetem", tworzę grupę roboczą DOM i później wpisuję ręcznie IP 192.168.95.133 (taki sobie wymyśliłem) maska 255.255.255.0, gateway zostawiam pusty.
    Na drugim robię to samo z IP 192.168.92.132 i niestety nie mogę wejść do grupy roboczej DOM ("dom nie jest dostępny, możesz nie mieć uprawnień bla bla bla..."). Na pierwszym komputerze w grupie roboczej DOM widzę ten drugi, ale też nie mogę się do niego dostać (ten sam komunikat, tylko z nazwą komputera zamiast dom).
    Oba Firewalle systemu Windows są wyłączone.

Czy ktoś mi powie gdzie robię błąd, albo jak to zrobić inaczej żebym mógł przenosić dane (bez wyjmowania dysków oczywiście)? Niestety bardzo słabo się znam na sieciach.
    Z góry dzięki.
  • Poziom 29  
    Prezesio
    zobacz czy ping działa
    pozdro
  • Poziom 13  
    1 komp win xp neostrada sieciówka

2 komp milenium sieciówka połączone skrętką

Da rade udostępnić net do tego drugie mimi iż ma innego windowsa?
  • Poziom 27  
    Kornel_g :!:
    Próbowałeś zrobić jak napisałem 5 postów wyżej?
    Powinno zadziałać.
    Pozdro
  • Poziom 29  
    Prezesio
    IP daj na piewrszym kompie 192.168.1.1
    IP drugiego 192.168.1.2
    Maska 255.255.255.0
    i tak powinno smigać bez porblemu ja mialem tak 2 lata i chodzilo wszystko!!!!!!!!!!!!! podzro
  • Poziom 2  
    A to do każdego kto ma problemy.Spróbujcie skrosować kabel sieciowy.To jest główny problem przy połączeniu bezpośrednim dwóch komputerów.Tyle lat zajmuje sie sieciami a wczoraj sie wygłupiłem i dopiero teraz rano doszedłem to bardzo prostego wniosku ,ze czasami trzeba skrosowac kabel i wszystko będzie ok :) A opisy krosowania mozna znaleźć w necie i wystarczy popróbowac i wybrac tej który działa poprawnie.U mnie działa taki sposób. Sa cztery pary kolorów jedna z par to np 11, druga 22 itd. Wtyczka na jednym końcu wygląda tak:
    11233244, a na drugim:
    22133144. Kolory oczywiście nie są ważne, byle zachowac ten sam schemat, czyli np zielony, zielono-biały,niebieski,niebiesko-biały itd.I prosze pamiętać zeby miec tak samo ustawione wtyczki podczas zaciskania czyli np tym "dzyndzlem" wtyczki do dołu.
  • Poziom 16  
    ukiii napisał:
    A to do każdego kto ma problemy...

po pierwsze - w jaki sposób połączyć karty ethernet nie skrosowanym kablem - ciekawe :D

po drugie - kolory są ważne ponieważ to standardy i klasy

jeśli jak piszesz " zajmujesz się sieciami od lat "
    to wstydziłbyś sie takie bzdury opowiadać :)

ps
    i nie obrażaj się zaraz, ponieważ nie napisałem tej odpowiedzi z powodów osobistych ani dlatego , że jesteś nowy na forum ( w zasadzie ja też jestem nowy )
    tylko z powodu twojej bezmyślności - weź pod uwagę że wypowiadasz się publicznie i to w miejscu gdzie wiele osób może mieć o terabajty więcej wiedzy niż ty
  • Poziom 27  
    ukiii :!:
    Cytat:
    11233244, a na drugim:
    22133144. Kolory oczywiście nie są ważne, byle zachowac ten sam schemat, czyli np zielony,

Gdybym był laikiem w tej materii to zastanawiałbym się która jedynka ma iść na 3 pin a która na 6:?: I tak w kółko Macieja :-/

Chyba lekko się wygłupiłeś tworząc takie teorie, zważ na to iż wiele osób oczekuje od nas pomocy a nie dobrej rozrywki.
    Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    witam

Ja mam podobny problem mianowicie:

Mam w domu 2 kompy i zdecydowałem sie je połączyć w sieć. Sieć jest oparta na Wi-Fi i wygląda tak: mój komp-->router z AP Linksys WRT54G komp jest podłączony do niego przez switcha znajdującego sie w routerze-->i drugi komp z kartą Wi-Fi. Komp z kartą Wi-Fi bez kłopotu łączy sie z routerem mój kopm przez skrętke łączy sie także bez problemu z routerem bo moge wejść do menu routera z poziomu przeglądarki, a istota problemu tkwi w tym że kompy nawzajem sie nie widzą bo nie moge np. zmapować dysku na żadnym z nich chociaż są oba poudostępniane wszędzie.
    To wszystko co narazie mi przyszło do głowy jakby było potrzeba jeszcze jakiś ionformacji to pytajcie a ja ich postaram sie udzielić.
  • Poziom 2  
    Wygłupiłem? Jak ktoś jest chociaż odrobine inteligentny to zauważy ,ze sa tylko 4 pozycje zmienione a reszta jest dokładnie jak przy kablu nie crossowanym.Dziwne, ze to ma byc niby moja teoria, i na dodatek " głupia" skoro wystarczy odrobine pobudzic szare komórki i można to zrobić. Najdziwniejsze jest w tym wszystkim to, ze sam zastosowałem ten przeplot i nie tylko nie okazał się głupi ale działa, więc to już nie tylko wymyślona teoria.W skrócie wystarczy pomyśleć i można to zastosować w praktyce.Wystarczy połączyć moje inforamcje na temat przeplotu w kablu z tymi które widnieją w tym temacie i są związane z konfiguracją komputera.Teraz w tym "wątku" są podane juz wszystkie informacje dosłownie jak to sie mówi na "złotej tacy" i jeśli ktos na spokojnie poczyta to nawet jeśli wcześniej nigdy tego nie robił to jestem pewien, że nie będzie z tym miał problemów.Nie wiedziałem, że w swojej wypowiedzi mam w przesadnie szczegółowy sposób opisać każdy ruch przy połączeniu komputerów.Wierze, że skoro ktoś potrafi znaleźć tą stronę z tym "wątkiem" to i bez problemu będzie potrafił wykorzystac zawarte na nie informacje.Życze powodzenia nawet tym zrezygnowanym tak jak pan, który stwierdził, że się wygłupiłem.

Dodano po 9 [minuty]:

zick.pl napisał:
    ukiii napisał:
    A to do każdego kto ma problemy...

po pierwsze - w jaki sposób połączyć karty ethernet nie skrosowanym kablem - ciekawe :D

po drugie - kolory są ważne ponieważ to standardy i klasy

jeśli jak piszesz " zajmujesz się sieciami od lat "
    to wstydziłbyś się takie bzdury opowiadać :)

ps
    i nie obrażaj się zaraz, ponieważ nie napisałem tej odpowiedzi z powodów osobistych ani dlatego , że jesteś nowy na forum ( w zasadzie ja też jestem nowy )
    tylko z powodu twojej bezmyślności - weź pod uwagę że wypowiadasz się publicznie i to w miejscu gdzie wiele osób może mieć o terabajty więcej wiedzy niż ty

A czy ja gdzies napisałem, ze udziele wszystkich informacji? Napisałem tylko te których nie znalazłem na tej stronie.I nie obrazam sie bo nigdzie tez jak widac nie napisałem, ze jestem najmądrzejszy.Myslalem tylko ,ze takie forum tworzone jest po to, zeby zebrac wiele informacji z róznych źródeł po to, aby niektórzy mogli je wykorzystać w zależności od swoich potrzeb.Ale jak sie okazało takie forum jest chyba po to, żeby po kimś "pojeździć" dlatego, ze miał dobre intencje i chciał komuś pomóc.A tu każdy cytuje wyrwane z kontekstu słowa i sie czepia nieistotnych spraw. Jesli ktoś uważa, że pomysł z crossowaniem kabla jest głupi to nie musi go stosować. Ja tylko miałem taką odwżną myśl a mianowicie taką, że czasami crossowanie pozwala rozwiązać problemy z połączeniem dwoch komputerów bezpośrednio kartami sieciowymi.A teraz tylko czekać aż ktoś wyłapie moje błędy ortograficzne.Więcej na takim i podobnym forum chyba sie nie wpisze, bo za podrzucenie niekoniecznie wspaniałomyślnego pomysłu ( ale z nadzieją ,ze może komuś pomogę) jestem brutalnie wręcz krytykowany za słowa wyrwane z kontekstu i za ludzi, którzy nie potrafia kilka razy przeczytac niezrozumiałego dla nich tekstu i użyć mózgu po to, aby zrozumieć moim zdaniem na prawdę mało skomplikowany zabieg z kablem. Na swoje usprawiedliwienie mam tylko to: "jestem tylko człowiekiem"

P.S.
    Polecam metodę "prób i błedów" ( ale za te słowa też pewnie będę skrytykowany)
  • Poziom 16  
    ukiii napisał:
    A czy ja gdzies napisałem, ze udziele wszystkich informacji? Napisałem tylko te których nie znalazłem na tej stronie.I nie obrazam się bo nigdzie tez jak widac nie napisałem, ze jestem najmądrzejszy.Myslalem tylko ,ze takie forum tworzone jest po to, zeby zebrac wiele informacji z róznych źródeł po to, aby niektórzy mogli je wykorzystać w zależności od swoich potrzeb.Ale jak się okazało takie forum jest chyba po to, żeby po kimś "pojeździć" dlatego, ze miał dobre intencje i chciał komuś pomóc.A tu każdy cytuje wyrwane z kontekstu słowa i się czepia nieistotnych spraw. Jesli ktoś uważa, że pomysł z crossowaniem kabla jest głupi to nie musi go stosować. Ja tylko miałem taką odwżną myśl a mianowicie taką, że czasami crossowanie pozwala rozwiązać problemy z połączeniem dwoch komputerów bezpośrednio kartami sieciowymi.

powtarzam raz jeszcze , kabel crossover jest wymagany a nie przydatny przy łączeniu dwóch komputerów kartami sieciowymi

po wtóre nikt nie zamierza na nikim jeździć tylko jak chcesz komuś pomóc w przekrosowaniu kabla to mógłbyś zrobić to w jakiś konkretny sposób np podając linka do opisu z rysunkami
    http://www.hardwarebook.net/cable/network/ethernet10basetcrossover.html

a nie wygłupiać się i pisać porady które być może dla Ciebie są oczywiste , dla innych jednak nie

pozdrawiam :D
  • Poziom 1  
    Witam:

Jeseli lacze kilka komputerow poprzez switcha potrzebne jest crosowanie przewodow czy wystarczy zachowanie jedynie tej samej kolejnosci we wtycznce na koncowkach ?
    Nie jest potrzebne krosowane.
    Kabelki we wtyczcze powinny mieć ściśle określoną kolejność, taks samą w obu wtyczkach.
    Rozpiska jest tutaj .
  • Poziom 29  
    witam
    krosowanie jest tylko potrzebne przy polaczeniu
    komp <--------> komp
    a jesli masz
    komp <---switch---> komp
    to kabel nie musi być krosowany
    pozdroooo
  • Poziom 13  
    Gdzieś tam wyżej była mowa o zawnętrznym firewallu, nie wiem gdzie tego szukać. MAm też prolem:
    mam 2 komu 2xWinXP kompy widzą się nawzajem daje udostępnianie połączenia internetowego i nie działa nie wiem co mam robić???

Dodano po 31 [minuty]:

Dobra już doszłem do tego. Była to wina Pandy Platinum. Wiecie może jak ustawić firrewall w Pandzie aby net śmigał. Bo jak go wyłącze to jest wszystko ok, aha Czy na tym drugim kompie też trzeba instalować antywira i firewalla??????????
    brzyd napisał:
    No i oczywiście musisz mieć odpowiedni kabel..
    1) Do łączenia 2 komputerów kabel cross-over (z przeplotem)
    2) Do hubów i switchy zwykły :] (bez przeplotu)
    3) Do konsoli (roll-over)

Dodatkowo opis kabla dla 100BASE-TX i 100BASE-T4

Poniżej plik ze schematem

Drogo cenisz te schematy.
    Zwłaszcza, że zamieszczanie ich nie jest do konca zgodne z regulaminem elektrody - są bezproblemowo dostępne w Internecie. Linka podałem wcześniej.