Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czujnik Ruchu jq 37- termistor zamiast fotorezystora

janusz1604 11 Nov 2017 12:58 1155 10
Optex
 • #1
  janusz1604
  Level 7  
  Prośba o pomoc.

  Czy w czujniku ruchu JQ 37 można zamiast fotorezystora wstawić termistor, aby układ włączał np. grzejnik tylko powyżej określonej temperatury jak wykrył ruch ???

  Pozdrawiam
 • Optex
 • #2
  rb401
  Level 38  
  janusz1604 wrote:
  JQ 37 można zamiast fotorezystora wstawić termistor


  W zasadzie to w czujnikach ruchu, fotorezystor najczęściej pracuje w parze z opornikiem jako dzielnik napięcia i teoretycznie wymiana go na termistor plus wymiana tego opornika współpracującego powinna zadziałać jak sobie wymyśliłeś.
  Pewną niewiadomą jest precyzja progów napięcia i ewentualna histereza, które układ interpretuje jako ciemno-jasno. Tu bez dokładniejszego wglądu w płytkę czy też eksperymentów, trudno mi powiedzieć czy dokładność tego progu będzie równa, powiedzmy pojedynczym stopniom C. Jeśli nie, to trzeba by dodać jakiś układ porównujący.

  Dodano po 11 [minuty]:

  Tu na Elektrodzie jest schemat tego JQ37, choć nie wiadomo czy producent go nie zmienił na inne rozwiązanie:

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2483574.html

  Jeśli schemat byłby ten sam w Twoim egzemplarzu, to dość sceptycznie widzę precyzję a ściślej mówiąc powtarzalność progu detekcji poziomu światła (czyli u Ciebie będzie to temperatura). Raczej optowałbym za lekką rozbudową układu np. dodanie wzmacniacza operacyjnego zajmującego się porównaniem temperatury z progiem.


  janusz1604 wrote:
  układ włączał np. grzejnik tylko powyżej określonej temperatury jak wykrył ruch


  NB. Swoja drogą ciekawy pomysł chodzi Ci po głowie :wink: .
 • #3
  janusz1604
  Level 7  
  Sorki , ale który to fotorezystor na schemacie i rezystor do wymiany???

  Dodano po 2 [minuty]:

  AHA , A JAKBY MIAŁ WYGŁĄDAĆ TEN UKŁAD PORÓWNAWCZY I GDZIE NALEŻAŁOBY GO WMONOTOWAĆ ?
 • Optex
 • #4
  MonikaMarcin
  Level 20  
  Fotorezystor to CDS.
  Dzielnik masz wykonany na rezystorach R18, R19 i potencjometrze RP1 "LIGHT".
 • #5
  rb401
  Level 38  
  Co do prostej wymiany tych elementów to mam obawy że nie będzie to na tyle dokładne by było w praktyce użyteczne. A to dlatego że skala zmiany oporności fotorezystora jest bardzo duża (ok. setek razy między ciemnością a jakimś tam oświetleniem) a nikt nie będzie robił tragedii jeśli czujnik raz zadziała przy 100lx a w raz przy 150lx bo próg przesunie się o 50%.
  W przypadku temperatury zmienność oporu termistorów jest przykładowo rzędu 4% na stopień, czyli nawet jeśli założymy niepewność progu zadziałania rzędu dwóch-trzech stopni, to i tak wymagana precyzja progu musi być o wiele lepsza niż w układzie z fotorezystorem.  janusz1604 wrote:
  AHA , A JAKBY MIAŁ WYGŁĄDAĆ TEN UKŁAD PORÓWNAWCZY I GDZIE NALEŻAŁOBY GO WMONOTOWAĆ ?


  Na przykład coś takiego:
  Czujnik Ruchu jq 37- termistor zamiast fotorezystora

  Układ byłby zasilany z zasilania tych wzmacniaczy, które są. A wyjście mogło by wchodzić np. w miejsce sygnału z CDS, lub wprost na bazę Q3. Ten dodatkowy układ ma też zaletę że może być uruchomiony i ustawiony na potrzebną temperaturę osobno, np. zasilany z zasilacza 12V, co jest bezpieczniejsze, bo czujnik ruchu ma napięcia nie izolowane od sieci.
 • #7
  rb401
  Level 38  
  janusz1604 wrote:
  ale nie bardzo wiem z którego miejsca wziąć " + ".


  Plus bierzesz ze ścieżki zasilania układu LM324 (nóżka 4) lub plusa kondensatora C6 albo innego punktu tej ścieżki.

  Jeszcze małe uwagi jeśli składałbyś płytkę tu z tego tutaj schematu. Warto dodać kondensator 100nF na zasilaniu LM358 (czyli między nóżki 4 a 8), który zapobiegnie ewentualnie zakłóceniom (szczególnie jeśli będziesz ustawiać temperaturę na jakimś innym zasilaczu). Druga rzecz, w układzie scalonym LM358, ponieważ wykorzystany jest tylko jeden wzmacniacz z dwóch, by ten nieużywany nie wisiał "w powietrzu", zewrzeć nóżki 4 z 5 i osobno też 6 i 7.


  NB. Natknąłem się na ciekawostkę. Ten cały układ co ci narysowałem (plus jeszcze dioda LED przydatna do ustawienia temperatury i czasem wieloobrotowy, precyzyjny potencjometr), jest w różnych miejscach (np. Allegro) do dostania jako gotowiec za kilka, kilkanaście złotych, pod hasłem moduł do Arduino czujnik temperatury z wyjściem cyfrowym.
  Dla ilustracji schemat przykładowego modułu (za 6,40zł):

  ftp://imall.iteadstudio.com/Electronic_Brick/IM120710010/SCH_IM120710010.pdf

  W tych modułach jest pewna różnorodność, a nie do wszystkich jest porządny opis czy schemat, niestety wygląda mi na to, że spora część z tych modułów daje przeciwny stan na wyjściu niż tu akurat byłby potrzebny. Czyli i tak potrzebna była by ingerencja w połączenia na tych płytkach (np. zamiana podłączeń do termistora i potencjometru na przeciwne).
  Druga rzecz w Twoim przypadku, to kwestia czy taki jakiś wariant modułu się zmieści do wewnątrz Twojego czujnika ruchu. Co jest bardzo ważne z uwagi na bezpieczeństwo, by moduł nie wisiał z boku bo występuje w nim nieizolowane napięcie sieciowe.
 • #8
  janusz1604
  Level 7  
  Zbudowałem układ testuje go, na razie osobno. zasilanie 5 V .
  Z twojego schematu wynika że sygnał powinien mieć poniżej 1,1 v , a u mnie daje 3,64 v czy tak ma być ,?
 • #9
  rb401
  Level 38  
  janusz1604 wrote:
  Z twojego schematu wynika że sygnał powinien mieć poniżej 1,1 v , a u mnie daje 3,64 v czy tak ma być ,?


  Bez obciążenia (np. sam miernik) wyjście LM358 powinno być koło ułamka wolta jeśli temperatura jest wyższa niż zadana (wtedy ma blokować czujnik ruchu, symulując oświetlony fotorezystor). Jeśli temperatura mniejsza niż zadana, to napięcie będzie gdzieś tak w przybliżeniu: zasilanie LM358 minus półtora wolta. Czyli u Ciebie to 3,64V jest prawdopodobne przy zasilaniu 5V. Jeśli podgrzejesz termistor powinno przeskoczyć gwałtownie na to "prawie" zero, bo jest tam histereza (układ Schmitta) zrobiona na R6. Tak że układ jest zawsze w jednym z dwóch stabilnych stanów.
 • #10
  janusz1604
  Level 7  
  Zbudowałem układ dołożyłem sugerowane elementy i rozpocząłem testy.
  wnioski:
  1. Gdy temperatura wnętrza wyższa od zadanej czujka ruchu , nie włącza układu
  2. gdy temperatura niższa od zadanej układ czeka na ruch , gdy taki nastąpi załącza układ, ale po upływie nastawionego czasu pomimo braku ruchu automatycznie działa dalej , aż temperatura pomieszczenie wzrośnie powyżej zadanej.

  Można coś z tym zrobić, coś zmodyfikować???

  Dodano po 5 [minuty]:

  Chodzi o to aby po ustalonym czasie mimo niższej temperatury od zadanej, jeżeli nie ma ruchu układ się wyłączał.
 • #11
  rb401
  Level 38  
  janusz1604 wrote:
  ale po upływie nastawionego czasu pomimo braku ruchu automatycznie działa dalej , aż temperatura pomieszczenie wzrośnie powyżej zadanej.


  Dziwne. Układ od pomiaru światła (a u Ciebie od temperatury) nie jest w stanie wyzwolić odmierzania czasu a jedynie zablokować impulsy z czujnika ruchu (jeśli za jasno/ za ciepło) bo jest tam dioda D6. Niskie napięcie na R16 blokuje impulsy z czujnika ruchu, dowolnie duże napięcie R16 odblokowuje tą możliwość.
  Dodatkowo dioda D8, która powoduje że obojętnie jaki jest poziom światła/ciepła w czasie kiedy układ jest aktywny (przekaźnik załączony), wymusza działanie jakby było ciemno czyli każdy ruch w czasie odliczania czasu powoduje odliczanie czasu od początku.

  Ale, powtórzę, wyzwalanie odmierzania czasu, ściślej naładowanie kondensatora C15 wyłącznie jest możliwe z czujnika ruchu.

  Jeśli tu nie wchodzą w grę jakieś zakłócenia na zasilaniu itp. czynniki wewnętrzne w układzie, to pierwsze co osobiście podejrzewałbym, że załączony grzejnik (ruchome gorące powietrze) pobudza czujnik ruchu.
  Można by testowo po rozpoczęciu odmierzania czasu zasłonić np. folią aluminiową czujnik albo jakąś lampkę dać zamiast niego i poobserwować czy gaśnie jak zimno.