Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Siemens WS10F27RPL/23 - Wyłącza się w trakcie prania

kornikkk 11 Lis 2017 13:11 573 3
  • #1 11 Lis 2017 13:11
    kornikkk
    Poziom 9  

Witam
    Mam sześcioletnią pralkę jak w tytule, która swoje już wyprała ale działała do tej pory przyzwoicie. Problem zaczął się niedawno - pralka "gasła" (jak przy zaniku zasilania) w czasie prania, czasem po 30 minutach, czasem po godzinie, w różnych fazach cyklu. Po ostygnięciu tj. 10 - 20 minutach włączała się i kontynuowała program. Na początku wyłączenia były pojedyncze na jeden cykl, ale z czasem doszło do tego, że potrafiła się wyłączyć 4-5 razy na jedno pranie. Doszedłem do tego, że problem jest w przełączniku obrotowym którym wybiera się program. W jego wnętrzu są styki które podają napięcie (230V) na cały moduł sterujący po obróceniu pokrętłem w każde położenie po za "Wyłączenie". Styki te po rozebraniu przełącznika nosiły ślady wypalenia. Wyczyściłem i na kilka prań pomogło. Ale problem powrócił. Ponadto po wyłączeniu się pralki w czasie prania ten przełącznik jest dość ciepły co utwierdza mnie w przekonaniu, że same blaszki na których końcach są styki mogą się wyginać i rozłączać zasilanie modułu. Całe oznaczenie przełącznika widać na zdjęciu. Widzę , że firma ROLD czy ROLD ELDOM dostarcza części dla producentów urządzeń, ale nie bawi się w detal i ciężko taki przełącznik znaleźć. Może ktoś z zajmujących się serwisem zawodowo ma do tego dostęp? W ostateczności - może ktoś ma cały moduł sterujący do tej pralki? Oznaczenia na drugim zdjęciu.

0 3
  • #2 12 Lis 2017 18:18
    falo22
    Poziom 25  

Sam przełącznik funkcyjny jest do naprawy trzeba go rozebrać, a na wymianę to tylko z innego modułu.

0
  • #3 12 Lis 2017 20:22
    kornikkk
    Poziom 9  

Podejrzewałem, że ciężko będzie go znaleźć nowego. Może ktoś ma używkę z demontażu albo uszkodzony moduł z którego go można przeszczepić? W naprawienie go nie wierzę, to pomoże na chwilę. Wolałbym cały wymienić.

0
  • #4 26 Lis 2017 15:26
    kornikkk
    Poziom 9  

Witam. Podmieniłem programator z innego modułu. Pralka wyprała raz bez problemu ale za drugim razem wyłączyła się po pół godzinie. Niestety diagnoza nie trafiona. Zaobserwowałem coś innego. Na płytce jest stabilizator TNY264GN. Pomiar termometrem bezdotykowym wykazał w czasie jak pralka pracowała 80 stopni C . Czy to jest dobra temperatura w czasie jego normalnej pracy? W jego specyfikacji znalazłem że ma w sobie wyłącznik termiczny i wygląda mi na to że właśnie on cały zasilacz wyłącza. Co jeszcze obok tego stabilizatora mogło paść co utrudnia mu robotę i powoduje grzanie?

0