Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

walkie talkie - jak mogę zwiększyć zasięg walkie talkie

ShiZZe 11 Lis 2017 16:30 1617 8
  • #1 11 Lis 2017 16:30
    ShiZZe
    Poziom 1  

mam 2 walkie talkie/krótkofalówki z modelem "trx 3000 pmr"
    jak mogę zwiększyć zasięg?
    nie wiem ile mhz to ma ale na aukcji widziałem że ma 446 mhz
    i wiem, podobno sięgają 5 km ale jak ostatnio sprawdziłem to po 250-300 metrach już zasięg się urywa i słyszę sam szum a po 350m już nawet nie słychać drugiego odbiorcy..

Moderowany przez c2h5oh:

Regulamin punkt 3.1.17. Nie wysyłaj pytań bardzo podstawowych, na które odpowiedzi można znaleźć w instrukcji obsługi lub ogólnie dostępnych źródłach. Nie prezentuj postawy, że mi się należy. Dbaj o poziom pytań i dyskusji. Dziękujemy.

0 8
  • #2 11 Lis 2017 16:45
    c2h5oh
    Moderator

Na elektrodzie wyjaśniano to wiele razy. Czego nie rozumiesz?
    Które tematy przeczytałeś?

0
  • #3 12 Lis 2017 01:09
    lemu
    Poziom 19  

Zwiększyć mocy nadajnika nie wolno (powyżej 0,5W).
    Anteny lepszej nie dasz bo musi być nieodłączana.

0
  • #4 22 Lis 2017 11:53
    Markbur
    Poziom 15  

Na PMR MaxCom WT408 w lesie miałem zasięg do 500 m a w terenie otwartym nawet ok 1 km. W górach albo na wodzie może być więcej ale tylko wtedy gdy anteny się "widzą". Przy mocy 0,5 W i krótkiej antence więcej nie można się spodziewać. Modyfikować nadajnika ani anteny nie wolno. Być może Nie wiem w jakich warunkach mierzyłeś zasięgi ale na pewno ściany budynku będą mocno zmniejszać zasięg. Tak więc podsumowując jeśli chcesz być zgodny z prawem możesz najwyżej poszukać lepiej dopracowanego modelu PMR.

0
  • #5 26 Sty 2018 19:57
    qaz22
    Poziom 14  

Idzie zwiększyc zasięg w prosty i zauważalny sposób w PMR.
    Do anteny fabrycznej trzeba dokleic 1m drutu.
    Anteny wtedy sprzęgną się pojemnościowo.
    Próbowałem z długościami drutu 0,25fali, 0,5fali, ale najlepiej działa drut o długosci 1 metra doklejony do anteny.
    PMR z taką anteną nie traci homologacji bo nie ma ingerencji w konstrukcję urządzenia. Jak już dobierzesz sobie drut o odpowiedniej długości spraw sobie antenkę teleskopowa jest to bardzo wygodne, ale najpierw potrenuj z drutem.

Wpisz na youtube JAK ZWIEKSZYC ZASIEG PMR dużo więcej się dowiesz.

walkie talkie - jak mogę zwiększyć zasięg walkie talkie

0
  • #6 28 Sty 2018 00:38
    gumisie
    Poziom 35  

qaz22 napisał:
    najlepiej działa drut o długosci 1 metra doklejony do anteny.
    1 m przy częstotliwości 446 MHz :?: . Może w przypadku poprawienia odbioru (RX) ma to sens, lecz jak taka, falowo nie wymiarowa "antena" ma poprawić nadawanie (TX) w przypadku tego PMR. :?: , :cry:
    Pozdrawiam

0
  • #7 28 Sty 2018 02:05
    c2h5oh
    Moderator

qaz22 napisał:
    Idzie zwiększyc zasięg w prosty i zauważalny sposób w PMR.
    Do anteny fabrycznej trzeba dokleic 1m drutu.
    Anteny wtedy sprzęgną się pojemnościowo.
    Próbowałem z długościami drutu 0,25fali, 0,5fali, ale najlepiej działa drut o długosci 1 metra doklejony do anteny.
    PMR z taką anteną nie traci homologacji bo nie ma ingerencji w konstrukcję urządzenia. Jak już dobierzesz sobie drut o odpowiedniej długości spraw sobie antenkę teleskopowa jest to bardzo wygodne, ale najpierw potrenuj z drutem...

Te sensacje były już wyjaśnione w 2005 roku i jakoś nie chce mi się tego przepisywać ponownie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1710417#1710417
    Poczytajcie Koledzy i nie odkrywajcie odkrytych rozwiązań :).

0
  • #8 28 Sty 2018 03:54
    gumisie
    Poziom 35  

c2h5oh napisał:
    Te sensacje były już wyjaśnione w 2005 roku i jakoś nie chce mi się tego przepisywać ponownie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1710417#1710417
    Poczytajcie Koledzy i nie odkrywajcie odkrytych rozwiązań :).
    Zgadza się, i tam napisałeś:
    c2h5oh napisał:
    Cześć !

W radio się nie ingeruje , ale przepisy mówią o mocy 500 mW ERP
    Co to jest ERP , zainteresowani powinni wiedzieć . Jeżeli nie wiedzą , to info jest w necie .

Tak więc , w dalszym ciągu jest to łamanie prawa
    Dlatego przewrotnie:
    gumisie napisał:
    jak taka, falowo nie wymiarowa "antena" ma poprawić nadawanie (TX) w przypadku tego PMR. :?: , :cry:
    Pozdrawiam

P.s.
    Kiedyś za mój post w podobnym temacie, gdzie również użyłem stwierdzenia typu: "jest to łamanie prawa" otrzymałem ostrzeżenie (3.1.14.).

0
  • #9 28 Sty 2018 17:32
    qaz22
    Poziom 14  

gumisie napisał

Cytat:

1 m przy częstotliwości 446 MHz :?: . Może w przypadku poprawienia odbioru (RX) ma to sens, lecz jak taka, falowo nie wymiarowa "antena" ma poprawić nadawanie (TX) w przypadku tego PMR. :?:

A wiec odpowiadam.
    Drut jest sprzężony z anteną pojemnościowo i ten drut wypromieniowuję fale elektomagnetyczną. Jeżeli antena jest krótsza od długości fali to w szereg daje się cewkę. Tak mają anteny CB.

Jeżeli antenę masz dłuższą od długości fali dodajesz w szereg pojemnośc.
    Dołącz do końca tego drutu sondę w.cz i zobacz co Ci pokaże.

Tu jeszcze kilka przykładów jak poprawiac zasięgi:

http://www.radio-tele.com/pmr/dx/photos.htm
    https://www.youtube.com/watch?v=q4EsP1wU7JA

0