Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sanyo DCX1950L - dopasowanie anteny UKF

Adelberg 11 Lis 2017 21:45 303 6
  • #1 11 Lis 2017 21:45
    Adelberg
    Poziom 2  

Sanyo DCX1950L - dopasowanie anteny UKF
    Witam wszystkich.
    Otwarłem nowy temat dlatego, że było wcześniej parę mnie interesujących ale albo były zamknięte albo archiwalne i mogłem dodać tylko odpowiedź.
    Mój problem polega na tym, że amplituner ma wejścia antenowe jak na zdjęciu 300 Ohm, moja antena którą zrobiłem to dipol ćwierćfalowy otwarty (72cm) z przewodem koncentrycznym 75 Ohm.
    Jak wiadomo, to dipol ten ma też 75 Ohm.
    Niestety odbiornik ma z tego co widzę wejścia tylko na 300 Ohm, no chyba że się mylę.
    Proszę o poradę, jak dopasować tego typu antenę do odbiornika - czy wystarczy, że gorącą żyłę podłączę pod jedno z trzech zacisków antenowych, a oplot przewodu pod uziemienie?
    Czy potrzebne będzie inne rozwiązanie? Dodam że antena jest na zewnątrz budynku.
    Dziękuję i pozdrawiam oraz liczę na pomoc.

0 6
  • #2 11 Lis 2017 22:21
    Krzychu7
    Poziom 39  

Możesz tak podłączyć, tylko do dyspozycji masz 2 gniazda a nie 3 (jedno jest do anteny AM, tego nie możesz wykorzystać).
    Więc: żyła środkowa przewodu antenowego 75Ω do jednego z gniazd 300Ω a oplot (ekran) do masy.

0
  • #3 12 Lis 2017 07:21
    Adelberg
    Poziom 2  

Dziękuje kolego za odpowiedź.
    Jeżeli podłączyłem gorącą do jednego zacisku a oplot do drugiego zacisku to mogłem uszkodzić odbiornik pytam profilaktycznie gdyż tak podłączyłem i odbiornik działał bez problemu.
    Pozdrawiam.
    Dzisiaj dam ekran na mase.

0
  • Pomocny post
    #4 12 Lis 2017 09:35
    Krzychu7
    Poziom 39  

Nic się nie uszkodzi.

0
  • #5 12 Lis 2017 09:49
    Adelberg
    Poziom 2  

Postaram się może zrobić następną antenę jaką będzie dipol zamknięty z tego względu że jego konstrukcja jest na 300 Ohm może to będzie bezpieczniejsze. Z tego co pamiętam to na elektodzie gdzieś był zamieszczony schemat do takiego dipola.
    Wtedy dał bym symetryzator przy antenie 300/75 a przy odbiorniku odwrotność czyli 75/300.
    Co o tym sądzisz?
    Według mnie będzie najbezpieczniejsze rozwiązanie do tego odbiornika.

0
  • #6 12 Lis 2017 09:53
    Krzychu7
    Poziom 39  

Według mnie niepotrzebne straty na symetryzatorach.
    Szkoda, że nie jest teraz łatwo dostępny przewód antenowy 300Ω :D

0
  • #7 12 Lis 2017 10:27
    Adelberg
    Poziom 2  

O właśnie.
    Ostatnio szukałem po sklepach internetowych i znalazłem może dwa gdzie był na sprzedaż ale niestety trzeba by było dokonać zakupu całej szpuli.

0
  Szukaj w 5mln produktów