Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kilka Pytań Cewka Tesli Klasyk na ZVS czy SSTC ?

ufomix 12 Nov 2017 00:00 801 11
 • #1
  ufomix
  Level 9  
  Cześć i czołem! Jeżeli zły dział proszę o przeniesienie i przepraszam za problem. A więc pytań posiadam kilka odnośnie budowy Cewki Tesli. Pytania czysto teoretyczne co lepiej zrobić i dlaczego.
  1. Zasilanie. ZVS mniemam że wystarczy dla przyzwoitego efektu i reszty cewki obliczonej pod parametry wyjściowe mego zasilania?
  2. Posiadam jeszcze powielacz napięcia TPN-32 (wyjście 27,5KV) . Jak wikipedia mówi cytuję " obwód elektryczny transformujący prąd zmienny na prąd stały o wyższym, względem wejściowego, napięciu. " jest sens później zamieniać na prąd przemienny ? Mógłbym uzyskać większe wyładowania no i chyba cewka byłaby pokaźniejszych rozmiarów?
  3. Bawić się w budowanie własnego kondensatora czy polutować MMC (skłaniam się do MMC ale koszty wyższe)?
  4. a może zamiast klasyka z ZVS zrobić tzw SSTC?
  4.1 lub zrobić klasyka a później najwyżej zmodyfikować cewkę na SSTC lub jeszcze inny typ ?

  Dzięki za odpowiedzi z góry. Jakby coś student 2 roku mechatroniki :) jeżeli w którymś temacie były odpowiedzi na moje pytania przepraszam ale nie znalazłem. Jak idą prace będę dodawał na bieżąco .

  posiłkuję się informacjami z forum ale niestety nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania (jeszcze).
  teslacoil.pl
  oraz
  http://teslacoil.republika.pl/
  myzlab wydaje błąd 404 nwm czemu...
 • #2
  _jta_
  Electronics specialist
  ZVS do cewki Tesli to SSTC - SSTC jest określeniem dowolnego układu tranzystorowego do cewki Tesli. A o co ci chodzi z kondensatorami, gdzie to jest na schemacie?

  Wygląda na to, że usłyszałeś/przeczytałeś jakieś nazwy, ale nie bardzo wiesz, co oznaczają - jak na studenta mechatroniki marnie, po podstawówce wypada rozumieć lepiej.
 • #3
  ufomix
  Level 9  
  Chodzi mi o kondensator przed iskiernikiem który będzie rozładowywany poprzez uzwojenie pierwotne cewki. ZVS jako zasilanie miałem na myśli i zrobienie klasycznej cewki z iskrownikiem. SSTC zamiast iskrownika jest układ elektroniczny. Więc rozumiem. Moje Pytanie opiera się głównie na tym czy bawić się w klasyczną cewkę z iskrownikiem czy lepiej od razu zbudować na "zapłonie" elektronicznym. Czy na ZVS uzyskam zadowalające efekty?

  2 rok MT elektronikę miałem jeden semestr w dodatku mało zaawansowaną badanie PWM na ne555 jakiś prosty wzmacniacz operacyjny dużo sam czytam z tej dziedziny bo na mojej uczelni jest więcej o materiałach niż o elektronice. Wiesz na pewno o co chodzi...
 • #4
  1repcaK
  Level 21  
  Witam
  W 3 kl. gimnazjum zerżnąłem ten projekt na potrzeby konkursu.
  Bardzo efektowna zabawka.
  Ostatecznie moja SSTC nie wzięła w nim udziału - za wysoki poziom jak na konkurs gimnazjalny.
  W razie co to trochę jeszcze pamiętam.
  Pozdrawiam
  Sorry zapomniałem wkleić
  https://m.youtube.com/watch?v=Dyam4Xz95O4
 • #5
  _jta_
  Electronics specialist
  Czyli nie ZVS podłączony do samej cewki Tesli, a ZVS jako przetwornica w zasilaczu wysokiego napięcia, a sama cewka Tesli podłączona poprzez iskiernik?

  Cewka Tesli jest transformatorem rezonansowym, o dużej przekładni i ze słabym sprzężeniem. Iskrownik ma raczej niską sprawność; na SSTC trudno uzyskać dużą moc (bo to wymaga dużego prądu, albo dużego napięcia i dla tranzystorów to może być nieosiągalne), za to może działać w sposób ciągły.

  Kondensator przy iskrowniku - pewnie trudno będzie znaleźć gotowy o pasujących parametrach (co to jest MMC?), a jego zrobienie jest stosunkowo łatwe.
 • #6
  jarek_lnx
  Level 43  
  Quote:
  Moje Pytanie opiera się głównie na tym czy bawić się w klasyczną cewkę z iskrownikiem czy lepiej od razu zbudować na "zapłonie" elektronicznym.
  To zależy od twoich umiejętności. Widzę że nie jesteś zbyt pracowity i nie chce ci sie czytać co piszą konstruktorzy różnych SSTC a piszą sporo o tym ile tranzystorów spalili. Energoelektronika daje większe możliwości (szczególnie DRSSTC) ale wymaga większej wiedzy, doświadczenia i sprzętu, błędy są bardziej kosztowne.

  Quote:

  Czy na ZVS uzyskam zadowalające efekty?
  ZVS a dokładniej układ Mazziliego to tylko rezonansowy falownik niskonapięciowy, a co do niego podłączysz trafopowielacz z TV? Ile mocy z niego uzyskasz? Jak długo wytrzyma? Jak zapewnisz przerywanie łuku przy prądzie stałym?
 • #8
  ufomix
  Level 9  
  Może źle sformułowałem pytania za duzo mysli za wolne pisanie i dość chaotycznie co mi się notorycznie zdarza. Dokładnie miałem na myśli zvs jako zasilanie cewki z iskrownikiem zamist transformatora który bym musiał kupić a zvs mnie bedzie kosztować grosze bo wiekszość elementow mam. Ale jeżeli ma niską sprawność oraz iskrownik bedzie dawał słabe efekty to spróbuję z sstc doedukuję się się jeszcze w tym temacie. Brakuje mi sporo wiedzy bo elektroniką zajmuję hobbystycznie i nie mam zawsze czasu na czytanie bez przerwy o różnych rzeczach. Już nie wspominam o praktykowaniu.

  MMC to taki kondensator zbudowany z wysokonapięciowych kondensatorów MKT ( o o ile nie machnąłem się z oznaczeniem) . Z tego co wyczytałem łączy się je szeregowo oraz rownolegle by można było je ładować wyższym napięciem no i uzyskać jakąś tam pojemność jaka nam jest potrzebna.

  Zajmę się budową typu sstc i zobaczymy co z tego wyniknie .
 • #10
  ufomix
  Level 9  
  Na razie tak przemyślałem i zrobię cewkę na klasycznym iskrowniku i kondensatorze typu MMC zasilanie na ZVS. Jak bardziej się do edukuję ogarnę cewkę SSTC. Myślę że powoli do celu z dokładnym zrozumieniem będzie najlepszą opcją. Ogółem dzięki za pomoc na dniach pewnie zbuduję ZVS i coś tam jeżeli nie przeszkadza będę wrzucał tu co się dzieje w temacie.
 • #11
  ufomix
  Level 9  
  No tak więc zvsa polutowałem wydaje mi się że całkiem okej rozmieszczenie elementów . Testowałem na maksymalnie 30V i wszystko działa pięknie :)
  Teraz zajmę się potrzebnymi obliczeniami itd.
  załączam zdj.
  Kilka Pytań Cewka Tesli Klasyk na ZVS czy SSTC ?
 • #12
  ufomix
  Level 9  
  Mam pytanie. Zaprojektowałem już uzwojenie wtórne. Niestety nie wiem czy przypadkiem za cienkiego drutu nie użyłem... 0,15 mm nie będzie za cienki? wysokość uzwojenia 28,5 cm równe 1900 zwojów średnica rurki 4,7 cm . Torus już wykonałem z kalkulatora wypluło około 6 pF. Uzwojenie pierwotne zamierzam zrobić typu spodek z rurki miedzianej o przekroju 5-10 mm .