Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nadajnik mocy kilku mW - Nadajnik na wybraną częstotliwość

MAZ543 12 Nov 2017 01:43 1173 2
    MAZ543
    Level 5  
    Dzień dobry, mam następujące pytanie, chciałbym zbudować nadajnik o mocy kilku mW, na pasmo które odbiera skaner nasłuchowy Uniden Ezi33xlt​ tj.

78-87,295 MHz
    87,3-107,95 Mhz
    108-174 MHz
    406-512 MHz

Nadawać chce z modulacja AM lub FM w zależności od częstotliwości. Wysyłać chce dane telemetryczne przykładowo co kilka sekund lub minut.

Chciałbym żeby mój nadajnik działał legalnie i tu przechodzę do sedna sprawy, na jakiej częstotliwości mogę nadawać z wyżej wymienionych mocą kilku mW.

Napiszę jeszcze że nadajnik chce zbudować sam od podstaw, nie interesują mnie fabryczne rozwiązania.

Proszę o pomoc.
  • Helpful post
    gumisie
    Level 43  
    MAZ543 wrote:
    78-87,295 MHz
    87,3-107,95 Mhz
    108-174 MHz
    406-512 MHz

Witam.
    Pasma które podałeś, to pasma zastrzeżone i "nadawanie" w tych i nie tylko tych, jest zakazane prawnie.
    MAZ543 wrote:
    chciałbym zbudować nadajnik o mocy kilku mW, na pasmo które odbiera skaner nasłuchowy
    Odbierać i pewnie w promieniu, minimum 500 m od tego nadajnika :?: . Jedynym pasmem to pasmo CB (AM, FM maksymalna dopuszczalna moc TX w Polsce to 4W).
    MAZ543 wrote:
    Wysyłać chce dane telemetryczne przykładowo co kilka sekund lub minut.
    Dane, danymi a na jaką odległość chciałbyś je przesyłać?.
    Pozdrawiam.
    P.S.
    W celu przesyłania danych które mógłbyś w miarę legalnie transmitować to pasmo 433MHz (pilot radiowy zdalnego sterowania po jakiejś adaptacji) lub 446MHz (PMR).
    MAZ543
    Level 5  
    gumisie - dziękuje za odpowiedź, odpowiadając na Twoje pytanie, chciałbym uzyskać zasięg początkowo jakieś 20m docelowo do 50m w linii prostej przy tym ,że antena nadajnika i antena odbiornika będą się widziały.

Przez chwilę miałem jeszcze złudzenia iż mogę nadawać bez pozwolenia mocą nie przekraczającą 20mW, ale znalazłem ten temat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1632731.html#9035683