Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uruchamianie chińskich KIT-ów cz. 2 Zasilacz regulowany 0-30V/ 2mA-3A

eRBe1 12 Lis 2017 16:25 8169 19
  • Witam wszystkich Kolegów.
    Kontynuuję temat chińskich KIT-ów do samodzielnego montażu i uruchomienia. W tej części zajmę się zasilaczem regulowanym 0-30V/ 2mA-3A.
    KIT zawiera płytkę drukowaną i zestaw elementów bez transformatora sieciowego, radiatora dla tranzystora Q4 (2SD1047) i obudowy.
    Poniżej schemat ideowy zasilacza:
    Uruchamianie chińskich KIT-ów cz. 2 Zasilacz regulowany 0-30V/ 2mA-3AP10803..JPG Download (1.95 MB)

Instrukcja zawiera:
    - parametry techniczne zasilacza;
    - wykaz elementów;
    - obraz płytki, który umożliwia sprawny montaż, ponieważ po wmontowaniu elementu można go sobie skreślić na rysunku (jak poniżej)
    Uruchamianie chińskich KIT-ów cz. 2 Zasilacz regulowany 0-30V/ 2mA-3AP10803..JPG Download (2.48 MB) ;
    - kilka zdjęć z fazami montażu;
    - opis kalibracji urządzenia;
    - końcowe uwagi nt. transformatora sieciowego i chłodzenia tranzystora wyjściowego oraz diod prostowniczych.

Opis zestawu jest, tym razem, nie w języku mandaryńskim, a w języku angielskim, więc można wykorzystać do tłumaczenia Translator Google.

Płytka zawiera bardzo dobrze widoczne napisy, które odnoszą się do elementów montowanych w danym miejscu. W zasadzie nie można się pomylić.
    Poniżej zdjęcie płytki z wmontowanymi rezystorami i diodami:
    Uruchamianie chińskich KIT-ów cz. 2 Zasilacz regulowany 0-30V/ 2mA-3AP10803..JPG Download (2.46 MB)
    Tak wygląda płytka całkowicie zmontowana:
    Uruchamianie chińskich KIT-ów cz. 2 Zasilacz regulowany 0-30V/ 2mA-3AP10803..JPG Download (2.2 MB)

Teraz kilka słów o uruchamianiu i kalibracji:
    1. Potencjometr regulacji napięcia wyjściowego, oznaczony na płytce jako V (prawy) ustawić w pozycję minimum.
    2. Potencjometr regulacji zabezpieczenia prądowego, oznaczony na płytce jako A (lewy), ustawić w pozycję maximum.
    Uruchamianie chińskich KIT-ów cz. 2 Zasilacz regulowany 0-30V/ 2mA-3AP10803..JPG Download (2.04 MB)
    3. Potencjometrem montażowym ustawić napięcie wyjściowe najbliżej wartości 0V.
    Uruchamianie chińskich KIT-ów cz. 2 Zasilacz regulowany 0-30V/ 2mA-3AP10803..JPG Download (2.07 MB)
    4. Podłączyć na wyjście rezystor np. 10 Ohm o możliwie największej mocy.
    5. Potencjometrem regulacji napięcia wyjściowego, oznaczony na płytce jako V (prawy) ustawić napięcie wyjściowe 1V.
    6. Potencjometrem regulacji zabezpieczenia prądowego ustawić początek świecenia diody. Ten moment pokazuje zabezpieczenie na poziomie 0,1A, co można zaznaczyć na płycie czołowej obudowy.
    7. W ten sposób można oznaczyć inne punkty zadziałania zabezpieczenia, korzystając z zależności I=U/R. Przy rezystancji obciążenia 10 Ohm i napięciu ustawionym na 30V, ograniczenie prądowe zadziała przy prądzie maksymalnym czyli 3A (dioda zaczyna świecić).
    Ustawiając napięcie wyjściowe na 10V, dioda zacznie świecić przy prądzie 1A, itd.

Dla wygody użytkowania na obudowie zainstalowałem moduł wskaźnika cyfrowego dostosowany do pomiaru napięcie 0-30V i prądu 0-10A kupiony w kraju.
    Uruchamianie chińskich KIT-ów cz. 2 Zasilacz regulowany 0-30V/ 2mA-3AP10803..JPG Download (1.87 MB)

W warunkach domowych zasilacz spisuje się doskonale.
    Oczywiście można się pobawić dodając np. wentylator chłodzący tranzystor roboczy; jest nawet oddzielne wyjście zasilające wentylator: 24V prądu stałego.
    Powodzenia Koledzy.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    eRBe1
    Poziom 6  
  • IGE-XAO
    acctr
    Poziom 15  
    Samo złożenie to raczej niewielki problem dla średnio zaawansowanego elektronika.
    Jeśli już opisujesz chiński kit przydałoby się dodać:
    - jakie parametry mają te wyglądające na precyzyjne metalizowane rezystory 1% (temperatura, ppm),
    - jak sprawuje się tranzystor mocy kiedy płynie duży prąd i panuje na nim duże napięcie (chińskie podróby są niewydolne),
    - odpowiedź impulsowa zasilacza (czy wzmacniacze operacyjne są podróbami?).
    gulson
    Administrator Systemowy
    Bardzo interesująca informacja. Dzięki za podzieleniem się tym. Właśnie szukam kogoś, kto chciałby testować rzeczy z aliexpress do montażu. Jakbyś był zainteresowany daj znać, zwracam koszty zakupu urządzeń + coś jeszcze, pod warunkiem opublikowania krok po kroku montażu i opinii z działania zmontowanego urządzenia.
  • IGE-XAO
    zgierzman
    Poziom 21  
    Hmmm. czy to nie jest słynny i nieśmiertelny zasilacz Electronics Lab?
    Nawet schemat chyba nie przerysowany, tylko żywcem skopiowany
    http://www.electronics-lab.com/wp-content/uploads/2015/03/schem1.gif
    I chińczyk robi KIT? Co za czasy...

Do autora: jeśli wpiszesz w wyszukiwarkę Elektrody, google czy inną szukajkę frazę "Electronics Lab power supply" otrzymasz setki albo i tysiące linków dotyczących tego zasilacza. Także ulepszeń, udoskonaleń, zwiększenia prądu, napięcia, poprawy precyzji nastaw, przełączania odczepów trafo żeby tranzystor się tak nie grzał przy małym napięciu wyjściowym ale dużym prądzie itp.

Ja też dawno temu zrobiłem ten zasilacz. Kto go nie zrobił?
    Ktoś wie jak stary jest to projekt? Bo ja zrobiłem go chyba 15 lat temu, a już wtedy była to stara i oklepana konstrukcja.
    Gienek
    Poziom 35  
    Może to i wzorowane na zasilaczu Electronics Lab, ale schemat jest troszeczkę inny niż to przedstawił autor wątku. Z Aliexpress pobrany schemat jest poniżej:

zgierzman
    Poziom 21  
    Chodziło mi o schemat w pierwszym poście - fota aparatem.
    EXIF mówi, że kliknięta dziś (2017 11 12), o 12:29, więc świeża.
    Zgaduję, że ta kartka przyszła z zestawem do montażu.

Ale masz rację - na zdjęciach (nie wiem jak to nazwać - dokumentacji montażu płytki?) widać miejsce pod stabilizator 7824, więc płytka jest raczej zgodna ze schematem który podesłałeś.
    Chińczyk się tak rozleniwił, że zerżnął schemat, poprawił go trochę zgodnie z zaleceniami wypracowanymi przez przez hobbystów w czasie jakichś 20 lat składania zasilacza, ale i tak zamieścił stary oryginalny rysunek?
    Gienek
    Poziom 35  
    O "nadgorliwość" wystawiających na Aliexpress bym nie posądzał, do oferowanych kitów bardzo rzadko dołączają jakieś schematy i instrukcje, trzeba szukać na stronach nie polsko-języcznych :D
    Akurat ten kit posiada dobrze opisaną płytkę pcb, dlatego montaż jest ułatwiony.
    mkpl
    Poziom 37  
    Mam wrażenie, że w obecnych czasach jeśli chcę zrobić jakaś PCB to powinienem ją poszukać na aliexpress.. Choć zasilacz na tyle popularny, że wielu młodych chętnie poskłada. Natomiast z punktu widzenia czasu i doświadczenia lepiej kupić KORAD'a i używać a nie dokrotoryzować się nad narzędziami do zabawy. Tak trochę jakby robić młotek bo trzeba poprzybijać gwoździe. Cenowo wychodzi podobnie a jakościowo lepiej.
    zgierzman
    Poziom 21  
    Gienek:
    Wiesz, nie mam natchnienia na śledzenie całości, ale nawet na drugi rzut oka wszystko wygląda tak samo. Łącznie z generowaniem napięcia ujemnego do zasilania wzmacniaczy. Jedyną zmianą może być dodanie stabilizatora liniowego 24V, który nie wpływa na samą konstrukcję - służy pewnie do zasilania zewnętrznych mierników, wentylatorów itp.

Schemat który zamieściłeś chińczyk chyba przerysował z Electronics Lab, lekko zmieszał żeby wyglądał trochę inaczej, ale wydaje się, że to ten sam układ.
    Może dlatego dołączają starą wersję, bo niczym się nie różni od pierwowzoru ;-) Ale jest bardziej czytelny.

Do kitu (nomen omen) z takim KITem, a właściwie jego dokumentacją dołączoną przez skośnookich.

Autor mógłby wspomnieć, że w schemacie nastąpiła zmiana: stabilizator 7824.
    Inaczej taki opis nie zasługuje na zwrot pieniędzy za zakup KITa

Dodano po 10 [minuty]:

mkpl napisał:
    Tak trochę jakby robić młotek bo trzeba poprzybijać gwoździe. Cenowo wychodzi podobnie a jakościowo lepiej.

Ale nabiera się wprawy. Ktoś już kiedyś napisał, że każdy początkujący musi zrobić zasilacz z Electronics Lab, zegar itp. Samemu, nie z KITa. Ale składanie KITów pomaga w nauce lutowania, szukania błędów w montażu itp.
    Ja takie historie popieram.

A do meritum: skończyłem technikum mechaniczne (mechanika precyzyjna). Na warsztatach każdy z nas wykonał samodzielnie młotek. Wyrzeźbiliśmy je pilnikami ze złamanych noży tokarskich.
    Sprawdzane były wymiary, kąty, płaszczyzny, gładkość powierzchni i takie tam...
    Nie uważam tej pracy za niepotrzebną.
    I uważam, że nasze młotki były znacznie lepsze niż przeciętne ze sklepu. Materiał, obróbka cieplna (na warsztatach mieliśmy też taki dział - nawęglanie, hartowanie itp.), każdy młotek miał też wygląd: błyszczał jak lustro. Tyle, że koszt wykonania był horrendanie wysoki - liczony w dziesiątki roboczogodzin.
    Ale nauka musi kosztować.

Jeśli chodzi o KORADa - nie wiem jak wyglądałoby bardzo detaliczne porównanie - szumy, tętnienia itp. ale na co dzień polecam od chińczyków zasilacze z tej serii:
    https://www.banggood.com/GOPHERT-CPS-3205-0-3...V-p-934530.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN
    O niebo mniejsze i lżejsze od tych kloców z transformatorem w środku, mniej energii zamieniają na niepotrzebne ciepło.
    Zadane napięcia i prądy są OK (sprawdzane dobrym multimetrem) a cena porównywalna....
    KORAD KD3003D 30V 3A to koszt ok 230 zł, a chińczyk chce 207 zł za 32V 5A. Od chińczyka przesyłka gratis, więc w sumie kilkadziesiąt złotych taniej. Tyle, że firma VATu sobie nie odpisze. Firma wyjdzie na 0, prywatny hobbysta zaoszczędzi sporo grosza.
    kacha36
    Poziom 23  
    Witam.
    Trafiłam przypadkiem na ten wątek dotyczący zasilacza - i nie tylko - do złożenia. Ja miałam wątpliwe szczęście składać zasilacz z błędnym opisem na PCB. Na jednej płytce były źle oznaczone diody - ich montaż - a na drugiej ktoś naniósł oznaczenie powtórnie , ale w drugą stronę nakładając nadruk na poprzedni. Widać to na zdjęciach. Troszkę zachodu było bo jak się domyślacie składałam te płytki bez pomocy schematu - kto by tam się przejmował schematem ideowym, który wszyscy znają. :D Na szczęście wszystko jest w porządku.
    Kaśka.
    CMS
    Administator HydePark
    kacha36 napisał:
    a na drugiej ktoś naniósł oznaczenie powtórnie , ale w drugą stronę nakładając nadruk na poprzedni.

Czyli błąd został zauważony i "jako tako" poprawiony. Mimo wszystko wypada pochwalić producenta.
    eRBe1
    Poziom 6  
    acctr napisał:
    Samo złożenie to raczej niewielki problem dla średnio zaawansowanego elektronika.
    Jeśli już opisujesz chiński kit przydałoby się dodać:
    - jakie parametry mają te wyglądające na precyzyjne metalizowane rezystory 1% (temperatura, ppm),
    - jak sprawuje się tranzystor mocy kiedy płynie duży prąd i panuje na nim duże napięcie (chińskie podróby są niewydolne),
    - odpowiedź impulsowa zasilacza (czy wzmacniacze operacyjne są podróbami?).

Witam. Coś się Koledze pomyliło. Ja nie mam w domu laboratorium badawczego do pomiarów parametrów elektronicznych urządzeń - ja tylko je składam i uruchamiam. Pozdrawiam

Dodano po 3 [minuty]:

Gienek napisał:
    Może to i wzorowane na zasilaczu Electronics Lab, ale schemat jest troszeczkę inny niż to przedstawił autor wątku. Z Aliexpress pobrany schemat jest poniżej:

Ja wkleiłem w swój opis to, co dostałem z układem. Pozdrawiam

Dodano po 5 [minuty]:

kacha36 napisał:
    Witam.
    Trafiłam przypadkiem na ten wątek dotyczący zasilacza - i nie tylko - do złożenia. Ja miałam wątpliwe szczęście składać zasilacz z błędnym opisem na PCB. Na jednej płytce były źle oznaczone diody - ich montaż - a na drugiej ktoś naniósł oznaczenie powtórnie , ale w drugą stronę nakładając nadruk na poprzedni. Widać to na zdjęciach. Troszkę zachodu było bo jak się domyślacie składałam te płytki bez pomocy schematu - kto by tam się przejmował schematem ideowym, który wszyscy znają. :D Na szczęście wszystko jest w porządku.
    Kaśka.

No cóż, jak ktoś ma pecha to, jak to mówią, nawet w drewnianym kościele cegła mu na głowę spadnie. Pozdrawiam
    kurc1111
    Poziom 12  
    Jedna bardzo ważna uwaga co do tej płytki z Chin - nie wszystkie otwory są metalizowane, przez co jeśli cyna nie zaleje padu z dwóch stron nie będzie połączenia Top z Bottom. Warto na to zwrócić uwagę. Dziękuje koledze eRBe1 za opis - był przydatny. Ja otrzymałem samą płytkę wraz z elementami bez instrukcji.

Pozdrawiam.
    Hetii
    Poziom 15  
    Na tej stronie jest podany bardzo dokładny opis w/w zasilacza wraz z przeprowadzonymi modyfikacjami mającymi na celu poprawę jego pracy.
    eRBe1
    Poziom 6  
    Hetii napisał:
    Na tej stronie jest podany bardzo dokładny opis w/w zasilacza wraz z przeprowadzonymi modyfikacjami mającymi na celu poprawę jego pracy.

Witam Kolegę. Rzeczywiście, cenna wskazówka. Pozdrawiam.
    tomaszdko
    Poziom 9  
    Witam panowie .
    Zmontowałem ten zasilacz lecz mam problem . Fakt że to może być moja wina . Nie mając trafa chciałem sprawdzić czy działa , podłączyłem się zasilaczem 20V pod kondensator filtrujący 3300uF tego kitu . Na wyjściu mam 300mV i nie ważne czy reguluje napięcie , prąd . Znalazłem film na YT https://www.youtube.com/watch?v=L2X6bAfmBno&t=27s , gość też zrobił tak jak ja , potem dopiero podpioł się pod trafo by mieć zmienne napięcie (ja też nie miałem schematu ale po znalezieniu zrozumiałem że jest symetryczne zasilanie na TL081 ) . Gościu podłączył trafo i wszystko mu śmiga jak trzeba , ale nie mój zasilacz :/ . Sprawdziłem elementy i jest OK . Sprawdziłem czy coś sie grzeje no i R2=82 się grzał ( w linku od Hetii jest to nadmienione że tam musi być 1W a nie 0.25W) . Następnie grzeje się U2=LT082 i tranzystor Q1=9014 , nie grzeje się odrazu mocno ale z czasem zaczyna być odczuwalne (miałem nowy więc sprawdziłem podmieniając , ale to samo) . Tu jest cały opis tego zasilacza z ustawieniem http://img.banggood.com/file/products/201505080459530-30Vinstall.pdf

Może ktoś coś poradzić ?

Dodano po 2 [godziny] 14 [minuty]:

OK już załatwione :) . Pomógł mi kolega HD-VIDEO . Napięcie na D7 (zenera 5.1v) miałem 850mV z wzmacniaczami TL081 a bez 5.23V ... albo uwaliłem albo były uwalone , stawiam na to pierwsze . Nie mając TL081 dałem UA741 i śmiga . Widziałem po wpisach na forach że ludzie mieli podobny problem ale to wina tego że się nie podpina pod trafo a na szybkiego pod kondensator filtrujący daje stałe napięcie z innego zasilacza.
    zgierzman
    Poziom 21  
    Układ nigdy nie będzie działał z przyłożonym napięciem stałym, bo trafo jest potrzebne do generowania napięcia ujemnego zasilającego wzmacniacze U2 i U3.
    Stawiam na to, że wzmacniacze były dobre, usmażyłeś je własnoręcznie. ;-)
    Jak napisałeś, wina podłączania na szybko, bez rozkminki schematu. A tu D5, D6 i cały ten bałagan poniżej grubej kreski generuje napięcie ujemnie - jego funkcja jest chyba opisana na oryginalnej stronie Electronisc Lab
    tomaszdko
    Poziom 9  
    Zgierzman , ten kit który kupiłem na ebay nie posiadał schematu (zapewniam zresztą możesz kupić za 25zł i sprawdzić). Z przyzwyczajenia podpiołem się pod kondensator filtrujący by przetestować regulację tego kit-u(nie miałem jeszcze trafa).Na stronie gotronik masz tez opis tego zasilacza i jest wzmianka

"Na wejściu mamy 4 diody prostownicze w układzie Greatz'a i do zacisków wejściowych możemy dołączyć zarówno napięcie zmienne AC lub stałe DC nie zwracając uwagi na odpowiednią polaryzację."

Za to w opisie PDF , który dałem wczaśniej jest napisane :

"Obwód musi być podłączony do prądu zmiennego 24V
    moc, a prąd stały jest zabroniony."

Każdy pisze co chce :)
    Dziwne że wszystkie 3 x Tl081 poleciały ale nie zdziwiło by mnie że były trefne.Wiele razy coś zamawiałem z ebay i miałem takie cuda że źle oznaczone AD633JN a powinny być AD633JR lub AD633AR .
    Zasilałem ten kit podając 10V z zasilacza , prąd był 50mA .
    Zresztą to bez znaczenia zasilacz fajne pracuje . Napisałem to by ktoś nie zrobił lipy (na YT wielu miało ten sam problem)
    APiotr
    Poziom 10  
    Obawiam się ,że rezystor R-7 0.47OHM w tym kicie będzie się za bardzo grzał przy prądzie 3A . Może osiągnąć ponad 100st., ponieważ moc na nim wydzielana to 4.3 W . Można dać dwa równolegle po 1 OHM . Chińczycy naciągają parametry maksymalnie . Często nie piszą jaka jest realna moc . Niewątpliwie dużą zaletą modułów chińskich jest fajna cena jeśli komuś nie zależy na czasie .
    szeryf3
    Poziom 18  
    Mam dość ciekawy problem z tym zasilaczem.
    Poskładałem go w jedną całość i podłączyłem transformator 24 V ( a właściwie na wejściu płytki było napięcie 29,7 V) i włączyłem go. Woltomierz jaki zamontowałem do tego zasilacza zaczął pokazywać różne napięcia skokowo i po pewnym czasie pozostał na wartości 0 V. Za to na pinach dodatkowy jakie są wyprowadzone na płytce PCB mam 24V. Poprawiałem miejsca lutowań tak, aby były luty z jednej jak i drugiej strony, ale to nic nie pomogło. Czy przyczyną tego mogło by być zawysokie napięcie wejściowe bo nie którzy twierdzą, żeby nie przekraczać 24 V na wejściu.