Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o poradę jak dokończyć instalację C.O. instalator przepadł

12 Lis 2017 17:15 369 3
  • Poziom 2  
    Witam kolegów forumowiczów
    Mam problem z dokończeniem instalacji c.o. nie brak mi zdolności manualnych a jedynie wiedzy doświadczonych w temacie a instalator przepadł, zima idzie.

Na załączonym szkicu widać praktycznie już wykonaną instalację powrót sam dorysowałem bo tak mi to tłumaczył instalator nie wiem gdzie wpiąć się z podłogówką i czego może jeszcze brakować jakieś zawory itp.

Piec miałowy o mocy 24 kw wyjście 1 1/2 wyjście 1 1/2
    Pion do wyrównawczego do odejścia na cuw 1 1/4 dalej do naczynia cu22
    By pas różnicowy na 1 1/2 pompa zawory i filtr na 1 cal
    Całość kotłowni praktycznie cu28 na garaż cu22
    Od rozdzielacza dla kaloryferów dopiero alupex
    CUW ma być niby priorytetem
    Proszę o diagnozę schematu podpowiedzi i sugestie jak to dokończyć
  • IGE-XAO
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Typowy przykład spierniczonej instalacji grzewczej.

Opisz jak jest zbudowany dom?
    Gdzie jest kotłownia?
    Czy kotłownia znajduje się poniżej garażu?
    Czy będziesz stale ogrzewał garaż? Ogrzewanie garażu to spore dodatkowe koszty, a dla samochodu wcale nie jest lepiej, a wręcz przeciwnie szybciej będzie rdzewiał.

Układ taki jak masz narysowany to jest nieporozumienie.
    Kocioł miałowy, podłogówki i rury PEX to dodatkowe spore koszty i konieczność budowania skomplikowanej i drogiej instalacji. Musisz mieć dodatkową pompę obiegową, mieszacz, wymiennik i dodatkowe naczynie przeponowe.
    Kocioł miałowy musi być podłączony w układzie otwartym, a podłogówka w układzie zamkniętym. Zasilanie grawitacyjne grzejników w garażu jest możliwe tylko wtedy, kiedy kocioł będzie się znajdował w piwnicy, poniżej podłogi garażu. Poza tym zawsze pozostaje ryzyko zamarznięcia tych grzejników, dlatego najlepiej byłoby taki układ odseparować wymiennikiem ciepła i zalać glikolem.
    W takim garażu i tak najlepszym rozwiązaniem jest nagrzewnica wodna.
  • IGE-XAO
  • Poziom 2  
    Garaż ostatecznie myślałem na razie odpuścić gdyż nie jest jeszcze dopięty do instalacji jedynie na szkicu, bardziej zależy mi na ogrzaniu domu.
    Grawitacyjnie jedynie cuw a garaż miał mieć osobną pompe
    Kotłownia na parterze z rozdzielacza zasilane będą kaloryfery na piętrze na dwóch obwodach oraz jeden obwód na parterze łazienka i hol wejściowy
    Widziałem na rysunkach podobne nie duże instalacje z podłogówką na podobnym piecu chodziło o te zawory mieszające coś takiego miało tam być
    Garaż odpuszczam tej zimy

Dodano po 14 [minuty]:

coś takiegoProśba o poradę jak dokończyć instalację C.O. instalator przepadł

Dodano po 1 [minuty]:

Jedynie rozdzielacz z kaloryferami gdzieś mądrze wpiąć
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Podłogówka wpięta bezpośrednio w obieg zasypowego kotła węglowego to poważny błąd.
    Po pierwsze obiegi podłogówki będą się zamulać syfem z instalacji kotła węglowego, a po drugie w razie zagotowania kotła, podłogówka może zostać uszkodzona.
    Jak nie chcesz mieć takich problemów to koniecznie trzeba odseparować podłogówkę od kotła przy pomocy wymiennika, a obieg podłogowy zrobić w układzie zamkniętym.