Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio Menuet Ukf urwany kabel

DJBociek_ 12 Lis 2017 18:28 1320 25
 • Poziom 7  
  Witam
  Posiadam radio Menuet UKF, chciałbym je uruchomić, ale po krótkim przeglądzie okazało się, że jeden kabel wisi luźno, czy powinno tak być? Ewentualnie podpowiedzcie czy bezpiecznik na tyle radia powinien mieć 800 mAh?
  Dziękuje za pomoc.
  Pozdrawiam Kamil
  Radio Menuet Ukf urwany kabelRadio Menuet Ukf urwany kabelRadio Menuet Ukf urwany kabel
  Napisane po ok 10 min:
  Podłączyłem radio, buczy, lampy się żarzą a sygnału nie ma tylko buczenie i mimo kręcenia potencjometrem głośności, głośność nie wzrasta.
 • Poziom 11  
  Tak może być. Ten kabel wygląda jak ekranowanie, sprawdź czy jest podłączony do masy.
 • Moderator
  Nie jest "upalona" :).
  Tak kiedyś zabezpieczano uzwojenie, by się nie odwijało.
  To jest po po prostu SMOŁA.

  Sprawdź przełącznik zakresów, z pewnością jest brudny i nie łączy, stąd ten "brum".
  Na zakresie UKF radio powinno szumieć i tylko szumieć, bo z pewnością nie jest przestrojone na współcześnie używany zakres UKF.
  Masz dwa wyjścia z sytuacji: możesz przestroić radio lub dołożyć odpowiedni konwerter. Z tego co do taj pory przeczytałem, widzę że jedna i druga opcja jest poza Twoim zasięgiem.
  Proponuję dogadać się z kimś, kto to radio ogarnie nie czyniąc mu krzywdy :).
 • Poziom 11  
  Nie poddawaj się, myślę że jest to do zrobienia.
 • Moderator
  Tak. Teraz to widać pomimo, że zdjęcie nie jest zbyt dobrze zrobione.
  Niestety pozostaje tylko porównanie ze schematem i dojście dokąd ten przewód prowadzi.


  p.s. Podczas edycji mojego poprzedniego postu Kolega odpisał i zrobiło się trochę bałaganu :)
 • Poziom 17  
  Delikatnie wymontuj całą cewkę. Przejrzyj uważnie, bądź jest to końcówka z punktu lutowniczego lub faktycznie urwana została. W tym drugim przypadku nadal można ją naprawić. Wymagać to będzie delikatnego podejścia i cierpliwości. Ostrożnie tylko z zdejmowaniem oplotu bawełnianego. Tak by nie upalić żyły lub nie rozerwać jej przy mechanicznym ściąganiu.
 • Poziom 7  
  Moi drodzy zrobimy inaczej ze wzgledu na przestrajanie itp mam moduł radia z którego sygnał podamy na wzmacniacz od gramofonu i będzie po sprawie. Lineczką połączy potencjometry z płytki tego radia do gałek radia lampowego, podpowiedzcie jakie są z tyłu wejścia bo nie mam panelu tylnego i nie ma opisanych.Radio Menuet Ukf urwany kabel
 • Poziom 11  
  Przestrojenie tego typu radia nie jest zbyt skomplikowane jeśli wiesz o co chodzi.
 • Poziom 17  
  Szybciej ? Być może. Przyznam iż szkoda poświęcić ten zabytek. Prowadząc naprawę i renowację tego odbiornika zdobędziesz wiedzę i doświadczenie. Koledzy z forum będą służyć radami i uratujesz kawałek historii. Zadowolenie i dźwięk z głośnika na pewno wynagrodzi wysiłek. Choć spróbuj dać mu i sobie szansę. Sam żałuję iż kiedyś takie cacka posłałem w niebyt. Jeśli jednak faktycznie nie masz zamiaru go naprawiać wystaw na sprzedaż na jakimś portalu.
 • Poziom 11  
  mariusz999 napisał:
  Przyznam iż szkoda poświęcić ten zabytek. Prowadząc naprawę i renowację tego odbiornika zdobędziesz wiedzę i doświadczenie. Koledzy z forum będą służyć radami i uratujesz kawałek historii. Zadowolenie i dźwięk z głośnika na pewno wynagrodzi wysiłek. Choć spróbuj dać mu i sobie szansę.

  Popieram. Może widać jeszcze koniec tej urwanej cewki miedzy zwojami, można delikatnie wyciągnąć i dolutować. Kiedyś dawno temu coś takiego robiłem z powodzeniem.
 • Poziom 11  
  Może być od zakresu fal krótkich, średnich lub długich niekoniecznie UKF, za mało widać na fotce. Wtedy reszta będzie działać. To jest prosta elektronika, do zrobienia.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Ogólnie uważaj na rezystory jeśli chcesz zachować oryginały lubią się luzować na końcówkach, przeczyść nóżki lamp i gniazda.
 • Poziom 27  
  To jest cewka długofalowa i jej stan oceniam dobrze. Urwane czy raczej nadgryzione przez myszkę wyprowadzenie cewki, najprawdopodobniej pochodzi w wierzchniej warstwy uzwojenia i gdyby tak było, możesz śmiało odwinąć kilkanaście zwojów bez szkody dla odbiornika. Cokolwiek byś nie zamierzał wyczyniać z tym odbiornikiem to i tak najpierw musisz go uruchomić. Nic ci nie da podczepianie czegokolwiek do popsutego odbiornika. Nawet nie napisałeś czy ci wzmacniacz działa.
 • Poziom 25  
  Masz schemat i zadajesz takie pytania. Bezpiecznik ma mieć 0,7A lub 700 mA, a co to za jednostka o której piszesz 800 mah? Ten schemat jest od innego typu Menueta bez UKF-u. Cewka wskazana przez Ciebie to jest jak napisał TELEWIZOREK52 od DŁ. Przewód o którym piszesz to zobacz dokąd on "leci" chyba nie jest to trudne. A uruchamianie takiego odbiornika zacznij od zasilacza, pomierz napięcia na "elektrolicie" kondensatorze przykręconym do chassis C39/40 tam jest taki duży opornik 1K, tylko UWAGA! tam jest około 250V! Potem pomierz napięcia na EBL-21 na nóżce 2 i 3 i ECH 21 tej bliższej lampy EBL na nóżce 3. Wciśnij dwa pierwsze klawisze z lewej strony i dotknij palcem do gniazda gramofonu, potencjometr siły głosu na max - powinieneś usłyszeć głośny brum. Postaraj się o schemat Menueta z UKF-em i pomierz napięcia na pozostałych lampach i podaj je.
 • Poziom 22  
  DIORADIO napisał:
  Ten schemat jest od innego typu Menueta bez UKF-u.

  Ten Menuet to składak, z Menueta UKF ma tylko skalę a na niej miejsce na drugie "magiczne oko". Na zdjęciu widać podstawkę loktal a Menuet UKF był na nowalach.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 25  
  To nie jest totolotek że coś trzeba obstawiać. Pomierzyłeś napięcia na podanych nóżkach lamp? A może głośnik? A może trafo głośnikowe? A może 1 kiloom na "elektrolicie"? A może........? I tak można obstawiać. Konkrety!!!!!!!
 • Poziom 25  
  A co chcesz przestrajać w tym odbiorniku? Wrzuć zdjęcie głowicy UKF i jak się odniesiesz do wpisu Q1P ?
 • Pomocny post
  Poziom 17  
  DIORADIO napisał:
  A co chcesz przestrajać w tym odbiorniku? Wrzuć zdjęcie głowicy UKF i jak się odniesiesz do wpisu Q1P ?

  DJBociek wstawiłem Ci schemat. Porównaj sobie to będziesz mieć pewność. Przez widok gniazda lampy miałem pewność co do schematu.
  Q1P napisał:
  Ten Menuet to składak, z Menueta UKF ma tylko skalę a na niej miejsce na drugie "magiczne oko". Na zdjęciu widać podstawkę loktal a Menuet UKF był na nowalach.
  Pozdrawiam.


  To jest gniazdo loktal:
  Radio Menuet Ukf urwany kabel
  i takie masz w odbiorniku, a to gniazdo noval:
  Radio Menuet Ukf urwany kabel
  Porównaj widok gniazd następnie spójrz na schemat i wszystko się wyjaśni.