Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generatory RC- obliczanie rezystancji ze schematu

vwpawlusza 12 Lis 2017 20:01 339 7
 • #1 12 Lis 2017 20:01
  vwpawlusza
  Poziom 4  

  Cześć! Potrzebuję obliczyć rezystancję i pojemność kondensatorów w poniższym schemacie, ale nie wiem dokładnie jak to pogrupować, w sensie kiedy liczyć szeregowo a kiedy równolegle. Mógłby ktoś mi to objaśnić, a najlepiej obliczyć? Z góry dzięki za pomoc.

  0 7
 • #2 13 Lis 2017 10:50
  jarek_lnx
  Poziom 43  

  Wygląda na to że nie tylko nie wiesz jak liczyć, ale przede wszystkim nie wiesz co liczyć.
  Żadnej zastępczej pojemności się tu nie liczy.

  Napisz lepiej co chcesz osiągnąć (poza tym że zaliczyć).

  0
 • #4 13 Lis 2017 11:16
  jarek_lnx
  Poziom 43  

  vwpawlusza napisał:
  Potrzebuje policzyć częstotliwość drgań generowaną przez ten układ.
  Dla zadanej wartości elementów, czy chcesz dobrać wartości elementów żeby uzyskać konkretną częstotliwość?

  0
 • #6 13 Lis 2017 13:49
  jarek_lnx
  Poziom 43  

  Cytat:
  Na razie nie mam konkretnych wartości elementów, po prostu chodzi mi o to, które elementy dodać szeregowo , a które równolegle bo nie wiem czy dobrze myślę.
  Jak widziesz nie ma tu żadnych elementów połączonych szeregowo, równolegle to będą dopiero na małosygnałowym schemacie zastępczym. Liczenie rezystancji zastępczych to początek zajęć z elektrotechniki, generatory to elektronika i to wcale nie początek. Umknęło ci kilka semestrów nauki ;)

  Ja na to patrzę z punktu widzenia elektronika-praktyka, jak zaprojektować generator, nie wiem czego od was w szkole/na uczelni wymagają.

  Generator to wzmacniacz oraz układ sprzężenia zwrotnego, całość ma razem spełniać warunki generacji, wzmocnienie wzmacniacza musi być odrobinę większe od strat w układzie sprzężenia zwrotnego (wzmocnienie pętli ≧1), a przesunięcie fazy musi być równe wielokrotności 360°.

  Najpierw trzeba zaprojektować wzmacniacz, a konkretnie jego stałoprądowy punkt pracy, przyjąć prąd kolektora i spadek napięcia na oporniku emiterowym, po czym policzyć R1,R2,R5,R6.

  Mając policzony wzmacniacz dobrał bym tak R3 i R4 aby były równe rezystancji wejściowej wzmacniacza bo wtedy można pozwolić sobie na uproszczenie i załozyć że f=1/(2πRC√6) z tego wzoru wyliczyć C. Bez takiego uproszczenia trzeba by policzyć transmitancję obwodu sprzężenia zwrotnego i z niej wyliczyć równanie na częstotliwość, dla przesunięcia fazy 180°, sporo liczenia i musiał bym sobie co nieco przypomnieć żeby to policzyć.

  0
 • #7 13 Lis 2017 18:42
  vwpawlusza
  Poziom 4  

  Właśnie o to chodzi, to są moje 4 zajęcia z elektroniki i muszę obliczyć częstotliwość generowanego sygnału i porównać ją z teoretycznie wyliczoną częstotliwością drgań :D

  0
 • #8 13 Lis 2017 21:06
  jarek_lnx
  Poziom 43  

  A ile z tego co wymieniłem dasz radę policzyć samodzielnie?

  1